Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.11.2019 17:15

Spilka v Steine je dokončená, pozrite sa dovnútra

Pivovar Stein patril k výrazným priemyselným areálom v širšom centre Bratislavy, no na začiatku 21. storočia sa výroba utlmila a komplex stavieb v lukratívnej lokalite začal chátrať. Dnes je všetko inak – väčšina pôvodných objektov bola asanovaná a nahradená novým developmentom. Zachovaná bola jedine budova Spilky, ktorá je pamiatkou a po masívnej rekonštrukcii, za ktorou stojí developer MiddleCap Group, sa čoskoro otvorí pre verejnosť.

Article Big

Projekt Spilky, ktorá slúžila ako kvasiareň, začal vznikať už v 40-tych rokoch 20. storočia, no realizácie sa dočkal až v 50-tych s dokončením na začiatku 60-tych rokov. Hoci ide o jeden z posledných objektov, ktorý v areáli Steinu vznikol, okamžite sa stal symbolom pivovaru, čo je predovšetkým zásluhou medenej kupoly na streche budovy. Tá sa okamžite stala neprehliadnuteľnou súčasťou bratislavskej strešnej krajiny.

Výnimočné postavenie Spilky jej vynieslo aj zápis medzi Národné kultúrne pamiatky, vďaka čomu sa ju podarilo uchrániť pred možným zánikom. Namiesto toho ju musel developer zrekonštruovať, na druhej strane, MiddleCap sa tejto úlohy zhostil s adekvátnou starostlivosťou a zámer zveril popredným expertom – kancelárii Bouda Masár Architekti. Táto obnova je teraz už dokončená, skolaudovaná a budova je pripravená pre novú funkciu: kancelárie a retail na prvom podlaží.

Nové kancelárie sa budú nachádzať na piatich podlažiach, ktoré, ako developer i architekti pripomínajú, sú každé svojim spôsobom unikátne – konštrukčným systémom, svetlou výškou, prítomnosťou historických artefaktov a podobne. Napriek veku budovy aj statusu NKP sa však každopádne podarilo zabezpečiť vysoký štandard priestorov. Korunou v ponuke kancelárií je priestor na najvyššom podlaží priamo pod kupolou, ktorý má svetlú výšku 13 metrov. Toto podlažie má zároveň k dispozícii vlastnú terasu.

Celkovo by malo pribudnúť 1.580 metrov štvorcových kancelárskych priestorov, developer deklaruje, že nemalá časť budovy už má svojich nájomníkov. Ide o klientov, ktorí vyhľadávajú atraktívne a netradičné priestory, ktoré sa aj podľa vzorových vizualizácii, ktoré pripravili architekti obnovy, môžu v Spilke vyskytovať. Špecifikom je prítomnosť konštrukcií niekdajších vaní, kde kvasilo pivo. 

„Ku kultúrnym dedičstvám pristupujeme obzvlášť citlivo. Podarilo sa nám s tímom odborníkov zachovať kultúrnu pamiatku vypovedajúcu svoj príbeh a vytvoriť unikátny typ kancelárskych priestorov, aké by ste v Bratislave hľadali márne,“ hovorí Róbert Michalica, Head of Real Estate Slovakia spoločnosti MiddleCap. „Momentálne máme obsadené tri zo siedmich podlaží a s potenciálnymi nájomcami rokujeme o prenájme ďalších podlaží,“ dodáva. 

Zatiaľ bol potvrdený jediný nájomník, ktorým je český pivovar Svijany, ktorý na prízemí otvorí veľkú pivnú reštauráciu, kde sa má ako v jedinom podniku na Slovensku čapovať tankové pivo od tohto výrobcu. Samotné Svijany nenechávajú nič na náhodu, projektu interiéru realizujú Bouda Masár Architekti spoločne s popredným architektom Iľjom Skočekom, ktorý už získal radu prestížnych ocenení a je momentálne predsedom Slovenskej komory architektov.

„Svijany sú synonymom skutočne tradičného českého piva. Ako jeden z mála českých pivovarov kvasíme pivo tradične v otvorených kadiach na spilke a zásadne ho nepasterizujeme. Takéto špičkové pivo si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť aj pri podávaní,“ popisuje riaditeľ pivovaru Svijany, Roman Havlík. „V novootvorenej bratislavskej reštaurácii s dvanástimi kohútikmi s rôznymi svijanskými pivami – a našej vôbec prvej reštaurácii s pivom z tanku na Slovensku – budeme môcť takú starostlivosť skutočne zaručiť, podobne ako v našich deviatich vlajkových tankových reštauráciách v Česku.“

Otvorenie reštaurácie sa predpokladá koncom 1Q 2020, postupne sa sem v priebehu budúceho roka začnú sťahovať aj ďalší nájomníci. Oživenie Spilky zavŕši premenu niekdajšieho Steinu, ktorý sa takto stáva aktívnym polyfunkčným súborom, ktorý vhodne dopĺňa východný okraj štvrte Blumental a mestskej časti Staré Mesto.

 

 

Spilka zároveň predstavuje ďalší príklad obnovenej industriálnej budovy, jedného z mála objektov, ktoré prežili obdobie masívnych asanácii priemyselného dedičstva v uplynulom období. Namiesto toho Bratislava a developer získali ikonickú stavbu, ktorá bude pôsobiť ako „landmark“ územia a hodnotná súčasť firemného portfólia.

Spilka sa zároveň vrátila k pôvodnej podobe, čo bolo možné nielen vďaka dobrým architektom, ale aj precíznemu výskumu. „Pri stvárnení vonkajšieho výrazu budovy sme vychádzali zo snahy o návrat k pôvodným povrchom a farebnosti. Zachované je aj charakteristické členenie fasády so štvorcovými oknami, nové presklené otvory na prízemí symbolizujú transformáciu územia z uzavretého priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok s dôrazom na prepojenie s mestskými priestormi,“ hovorí Ivan Masár za autorov rekonštrukcie.

Je pozitívne, že v čoraz väčšej miere nejde o výnimku, ale o postup, ktorý opakujú aj iní developeri. V downtowne sa takto revitalizujú Pradiareň 1900, Jurkovičova tepláreň a onedlho ožije aj Sklad č. 7, v širšom centre sa obnoví bývalá tlačiareň Svornosť, Cvernovka na Trnavskej ceste, v Petržalke čiastočne Smaltovňa pri Kopčianskej ulici, v Jarovciach Dve sýpky. Svoje chce pridať aj mesto, ktoré zmení železničiarsky dom na Nobelovej na nájomné byty a onedlho spustí aj rekonštrukciu kúpeľov Grössling a pravdepodobne technického areálu na Bazovej ulici, kde by mohol sídliť Metropolitný inštitút Bratislavy a Archív mesta Bratislavy.

Tieto rekonštrukcie a projekty ukazujú nielen to, že Bratislava neprišla o všetky takéto objekty a nemálo ich ostane zachovaných a opätovne oživených, ale aj fakt, že záchrana starších budov môže byť investične zaujímavá. Aj v Bratislave totiž existuje rastúca skupina klientov, ktorá takýto štýl oceňuje, a nejde len o „hipsterov“ ale aj úspešné a etablované firmy.

Na konci dňa sa ukazuje, že za mnohými chybami v developmente alebo rozvoji mesta stojí len neochota investorov, súkromných či verejných, preskúmať dostupné možnosti a pristúpiť k inovatívnejším riešeniam. To však zahŕňa nielen rekonštrukcie starších objektov, ale aj hľadanie vhodného funkčného využitia. V tomto smere ešte existujú rezervy.

Každopádne, základný krok v podobe záchrany budov sa darí realizovať. Meniace sa trendy, rastúca náročnosť trhu aj prístup investorov sú prisľúbom, že Bratislavu v budúcnosti čakajú ďalšie atraktívne a kvalitné rekonštrukcie a revitalizácie hodnotných, no chátrajúcich objektov a areálov.  

 

Fotografie z 19.11.2019. Pozrite si viac vo fotoalbume

Galéria

  • Od Steinovho dvora
  • Nové umelecké dielo na námestí pred Evanjelickým kostolom
  • V rámci rekonštrukcie bola obnovená medená strecha s pôvodnou farebnosťou
  • Úzky prístup do miestnosti pod kupolou vytvára ohromujúci efekt
  • Miestnosť pod kupolou so svetlou výškou 13 metrov
  • Príklad zariadenia kancelárie v kupole. Zdroj: MiddleCap Group
  • Zdroj: MiddleCap Group

Súvisiace články

Spilka v Steine2 dostala povolenie k užívaniu, čoskoro sa tu otvorí veľká piváreň

16.09.2020 09:00:00 Adrian Gubčo

V širšom centre mesta bola už pred časom dokončená rekonštrukcia ďalšej industriálnej pamiatky. Napriek tomu získali len teraz priestory v tzv. Spilke v projekte Stein2 Offices povolenie k užívaniu. Vďaka tomu tu bude už o niekoľko týždňov otvorená jedna z najväčších pivární v Bratislave.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube