Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.06.2019 13:10

Sklad č. 7 sa dočká nového využitia

Jednou z najzaujímavejších stavieb na bratislavskom nábreží, ktorý je súčasťou už tradičnej mestskej panorámy, je Sklad č. 7 v dotyku s Námestím M.R.Štefánika. Po výstavbe multifunkčného komplexu Eurovea, kedy sa chránený objekt zrekonštruoval, sa hovorilo o jeho oživení, to však príde až teraz.

Article Big

Pred niekoľkými dňami podal investor, spoločnosť Eurovea 2 spojená s developerom J&T Real, žiadosť o vydanie stavebného povolenia na zmenu dokončenej stavby v podobe zmeny užívania. Objekt vybudovaný pôvodne ako sklad v areáli prístavu a v poslednej dobe využívaný občasne ako marketingový pavilón, sa zmení na administratívu budovu.

Podľa detailov žiadosti o stavebné povolenie, prvé nadzemné podlažie bude využité ako spoločné priestory a holopriestor (pravdepodobne pre komerčnú prevádzku), na druhom nadzemnom podlaží bude administratíva a výstavné priestory, na treťom opäť výstavné priestory a na štvrtom bude osem nájomných administratívnych priestorov. Výrazné a charakteristické vežičky nebudú podľa všetkého využité, rovnako ako plochá strecha.

Z tohto výpisu sa zdá, že Sklad č. 7 bude predstavovať typickú konverziu industriálnych priestorov v súčasných developerských projektoch – teda spojenie kancelárií a eventových priestorov, možno s určitými možnosťami pre organizovanie kultúrnych aktivít. Pre stavbu priamo v srdci budúceho centra mesta, priamo nad uvažovaným peším mostom do Nového Lida a v dotyku s najvyššou budovou Slovenska, to je azda málo, hoci presné detaily známe nie sú.

V minulosti sa špekulovalo, že Sklad č. 7 by mohol prebrať časť kapacít zaniknutého PKO, architekt Eurovey Branislav Kaliský z A1 Architecture dokonca predstavil aj vizualizácie možnej premeny budovy, ktorá mala byť dostavaná. Zámer vtedy, okrem iného, narazil aj na nesúhlas pamiatkarov, keďže budova je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Každopádne, využitie Skladu majú opäť na starosti tí istí architekti. Developer snáď v blízkej dobe zverejní viac detailov ohľadne nepochybne dôležitého zámeru, ktorý dotvorí rozvíjajúce sa prostredie mestského centra na nábreží Dunaja.

 

Sklad č. 7 bude v tesnom dotyku s moderným jadrom metropoly. Zdroj: J&T Real Estate

 

V dotyku so Skladom č. 7 už prebiehajú prípravné práce pre výstavbu projektu Eurovea 2, ktorý patrí k najvýznamnejším a najvýraznejším developmentom v Bratislave. Ako bolo spomenuté, jeho súčasťou bude najvyššia budova na Slovensku a prvý bratislavský mrakodrap Eurovea Tower so 160 (168) metrami, ale aj nábrežný rezidenčný súbor, kancelárske budovy a rozšírenie nákupného centra.

Predĺžiť by sa mala aj nábrežná promenáda, developer okrem toho hovorí o pláne vybudovať po Pribinovej a Košickej ulici električkovú trať. Pribinova ulica sa premení na moderný bulvár, navrhnutý špičkovou španielskou architektkou Beth Galí, ktorá však pracuje aj na budúcnosti nábrežia. Sklad č. 7 v tomto kontexte zohráva kľúčovú úlohu, cieľom teda musí byť jeho dobré zapojenie do života územia.

Oficiálne spustenie výstavby pokračovania Eurovey ešte nie je známe, keďže územné rozhodnutie bolo napadnuté viacerými stranami. O veci rozhoduje Okresný úrad. Developer však verí, že projekt rozostavia čo najskôr a dokončí ho v roku 2022.

Úspešné oživenie Skladu č. 7 by mohlo priniesť do územia tak potrebnú variabilitu funkcií – s výnimkou Slovenského národného divadla je totiž v blízkom okolí prítomná len komerčná funkcia a privátne bývanie. Kvalitné mestské centrum by však malo byť inkluzívne a umožňovať tráviť voľný čas širokej skupine obyvateľov všetkých sociálnych vrstiev – to si však vyžaduje prítomnosť verejných inštitúcií či zariadení kultúry.

Či bude pretlak komercie vyvažovať práve Sklad č. 7, sa ešte len uvidí. Oživenie pamiatky je však každopádne pozitívom a vnesie do inak mimoriadne modernej časti mesta aktívnejší odkaz na jej industriálnu minulosť.

Súvisiace články

Eurovea Tower má vybetónované základy a čoskoro začne rásť

21.09.2020 10:22:41 Adrian Gubčo

Výstavba mrakodrapu Eurovea Tower, ktorú na nábreží Dunaja realizuje developer J&T Real Estate, dosiahla zásadný míľnik: v piatok sa začala betonáž základovej dosky, ktorá bola po troch dňoch a troch nociach ukončená. Od tohto momentu tak začnú pribúdať najprv podzemné a potom aj nadzemné podlažia 46 podlaží a 168 metrov vysokej budovy.

Čítať viac

J&T Real Estate otestovalo fasádu mrakodrapu Eurovea Tower

11.09.2020 20:57:00 Adrian Gubčo

Developer JTRE napreduje vo výstavbe prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý bude v mnohých ohľadoch na naše pomery výnimočný. Okrem výšky, ktorá bude pri 46 podlažiach dosahovať 168 metrov, sú to aj extrémne podmienky, ktorým bude stavba čeliť. Preto developer prezradil, ako sa s vplyvmi počasia plánuje vysporiadať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Pozrieť viac

YouTube