Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.06.2019 13:10

Sklad č. 7 sa dočká nového využitia

Jednou z najzaujímavejších stavieb na bratislavskom nábreží, ktorý je súčasťou už tradičnej mestskej panorámy, je Sklad č. 7 v dotyku s Námestím M.R.Štefánika. Po výstavbe multifunkčného komplexu Eurovea, kedy sa chránený objekt zrekonštruoval, sa hovorilo o jeho oživení, to však príde až teraz.

Article Big

Pred niekoľkými dňami podal investor, spoločnosť Eurovea 2 spojená s developerom J&T Real, žiadosť o vydanie stavebného povolenia na zmenu dokončenej stavby v podobe zmeny užívania. Objekt vybudovaný pôvodne ako sklad v areáli prístavu a v poslednej dobe využívaný občasne ako marketingový pavilón, sa zmení na administratívu budovu.

Podľa detailov žiadosti o stavebné povolenie, prvé nadzemné podlažie bude využité ako spoločné priestory a holopriestor (pravdepodobne pre komerčnú prevádzku), na druhom nadzemnom podlaží bude administratíva a výstavné priestory, na treťom opäť výstavné priestory a na štvrtom bude osem nájomných administratívnych priestorov. Výrazné a charakteristické vežičky nebudú podľa všetkého využité, rovnako ako plochá strecha.

Z tohto výpisu sa zdá, že Sklad č. 7 bude predstavovať typickú konverziu industriálnych priestorov v súčasných developerských projektoch – teda spojenie kancelárií a eventových priestorov, možno s určitými možnosťami pre organizovanie kultúrnych aktivít. Pre stavbu priamo v srdci budúceho centra mesta, priamo nad uvažovaným peším mostom do Nového Lida a v dotyku s najvyššou budovou Slovenska, to je azda málo, hoci presné detaily známe nie sú.

V minulosti sa špekulovalo, že Sklad č. 7 by mohol prebrať časť kapacít zaniknutého PKO, architekt Eurovey Branislav Kaliský z A1 Architecture dokonca predstavil aj vizualizácie možnej premeny budovy, ktorá mala byť dostavaná. Zámer vtedy, okrem iného, narazil aj na nesúhlas pamiatkarov, keďže budova je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Každopádne, využitie Skladu majú opäť na starosti tí istí architekti. Developer snáď v blízkej dobe zverejní viac detailov ohľadne nepochybne dôležitého zámeru, ktorý dotvorí rozvíjajúce sa prostredie mestského centra na nábreží Dunaja.

 

Sklad č. 7 bude v tesnom dotyku s moderným jadrom metropoly. Zdroj: J&T Real Estate

 

V dotyku so Skladom č. 7 už prebiehajú prípravné práce pre výstavbu projektu Eurovea 2, ktorý patrí k najvýznamnejším a najvýraznejším developmentom v Bratislave. Ako bolo spomenuté, jeho súčasťou bude najvyššia budova na Slovensku a prvý bratislavský mrakodrap Eurovea Tower so 160 (168) metrami, ale aj nábrežný rezidenčný súbor, kancelárske budovy a rozšírenie nákupného centra.

Predĺžiť by sa mala aj nábrežná promenáda, developer okrem toho hovorí o pláne vybudovať po Pribinovej a Košickej ulici električkovú trať. Pribinova ulica sa premení na moderný bulvár, navrhnutý špičkovou španielskou architektkou Beth Galí, ktorá však pracuje aj na budúcnosti nábrežia. Sklad č. 7 v tomto kontexte zohráva kľúčovú úlohu, cieľom teda musí byť jeho dobré zapojenie do života územia.

Oficiálne spustenie výstavby pokračovania Eurovey ešte nie je známe, keďže územné rozhodnutie bolo napadnuté viacerými stranami. O veci rozhoduje Okresný úrad. Developer však verí, že projekt rozostavia čo najskôr a dokončí ho v roku 2022.

Úspešné oživenie Skladu č. 7 by mohlo priniesť do územia tak potrebnú variabilitu funkcií – s výnimkou Slovenského národného divadla je totiž v blízkom okolí prítomná len komerčná funkcia a privátne bývanie. Kvalitné mestské centrum by však malo byť inkluzívne a umožňovať tráviť voľný čas širokej skupine obyvateľov všetkých sociálnych vrstiev – to si však vyžaduje prítomnosť verejných inštitúcií či zariadení kultúry.

Či bude pretlak komercie vyvažovať práve Sklad č. 7, sa ešte len uvidí. Oživenie pamiatky je však každopádne pozitívom a vnesie do inak mimoriadne modernej časti mesta aktívnejší odkaz na jej industriálnu minulosť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Eurovea Tower začne čoskoro získavať nadzemné podlažia

05.02.2021 11:38:00 Adrian Gubčo

Napriek zime, rýchla výstavba momentálne jedného z najmohutnejších projektov v Bratislave nepoľavuje. Rozšírenie Eurovey od J&T Real Estate začína získavať formu a prvé objekty už získavajú nadzemné podlažia. Jedným z nich je aj mrakodrap Eurovea Tower, ktorý zásadne zmení panorámu slovenskej metropoly. V európskom kontexte však nepôjde ani zďaleka o mimoriadne vysokú vežu.

Čítať viac

Výstavba Eurovey postupuje, mrakodrap Eurovea Tower je už na úrovni terénu

23.12.2020 12:15:17 Adrian Gubčo

Stavebné práce na jednom z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, rozšírení polyfunkčného komplexu Eurovea, napredujú v mimoriadne rýchlom tempe. V niektorých častiach súboru sa už zhotovujú prvé nadzemné podlažia. Týka sa to aj budúcej dominanty projektu: mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý začína rásť a čoskoro si vydobyje špeciálne postavenie v panoráme metropoly.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

@sng_gallery zverejnila sériu vynikajúcich vizualizácií svojich pripravovaných priestorov v zrekonštruovanom areáli. Bratislava bude mať galériu svetovej úrovne.

Slovak National Gallery has published new renders of some of its new amenities located in reconstructed complex. Bratislava will get a world-class gallery.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #art #culture #city #urbanism #library #publicspace #architecture #modernarchitecture #dedecek
Rezidencia Búdková má novú podobu a spúšťa výstavbu.

Rezidencia Búdková has a new look and starts with construction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #staremesto #horskypark #byvanie #architecture #contemporaryarchitecture
Skorá jar na nábreží Dunaja.

Early Spring on Danube riverfront.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #riverfront #riverpark #city #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Jeden z prvých projektov, ktoré vzniknú pozdĺž novej trate električky v Petržalke, bude na Topoľčianskej.

One of the first developments to rise next to the new tramway track in Petržalka will be located in Topoľčianska street. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #elektricka #tram #traffic #architecture #contemporaryarchitecture

@vigroup.sk
Ďalší zaujímavý projekt od @kuklicasmerek vznikne tentoraz v Podunajských Biskupiciach.

Another interesting development by Kuklica - Smerek Architects will be located in Podunajské Biskupice.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #affordablehousing #podunajskebiskupice #biskupice #architecture #contemporaryarchitecture
Budúcnosť vs. súčasnosť vnútrobloku na Poľskej - Justičnej. Z Pripyate do západnej Európy.

Future vs. present situation of the courtyard in Poľská - Justičná.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #publicspace #urbanism #courtyard #architecture #design #landscapearchitecture

@katedesign_sk
Pozrieť viac

YouTube