YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.09.2020 09:00

Spilka v Steine2 dostala povolenie k užívaniu, čoskoro sa tu otvorí veľká piváreň

V širšom centre mesta bola už pred časom dokončená rekonštrukcia ďalšej industriálnej pamiatky. Napriek tomu získali len teraz priestory v tzv. Spilke v projekte Stein2 Offices povolenie k užívaniu. Vďaka tomu tu bude už o niekoľko týždňov otvorená jedna z najväčších pivární v Bratislave.

Pivovar Stein bol kedysi najvýznamnejším producentom piva v Bratislave. Jeho popularita postupne rástla, čo viedlo k neustálemu rozširovaniu areálu pivovaru, ktorý na konci svojho vývoja zaberal pomerne veľkú plochu medzi Blumentálskou, Bernolákovou a Legionárskou ulicou. Jeho dominantou bola spilka – kvasiareň, ktorá sa začala pripravovať už v 40-tych rokoch 20. storočia, dokončená však bola až v 60-tych.

Išlo tak o jeden z posledných dokončených objektov v pivovare, napriek tomu bol jeho symbolom. Vďačiť za to môže charakteristickej kupole, ktorá je z diaľkových pohľadov mimoriadne výrazná. Špecifická architektúra budovy jej vyniesla zápis medzi Národné kultúrne pamiatky ako jedinej časti pôvodného areálu, hoci zaujímavých objektov sa tu nachádzalo viac. Spilka tak unikla asanácii, ktorá predchádzala redevelopmentu územia.

Na druhej strane, ako príťažlivý relikt historického priemyselného závodu sa stala zároveň aj ikonou nového projektu, ktorý tu vznikol v posledných rokoch. Stein2 pozostáva z dvoch častí – rezidenčnej, ktorý developovala spoločnosť YIT Slovakia, a kancelárskej, za ktorou stojí MiddleCap Group. Druhý menovaný developer mal za úlohu zrekonštruovať aj Spilku, čo bola s ohľadom na pamiatkový status budovy pomerne náročná úloha – aj preto bol projekt zadaný expertom na rekonštrukcie pamiatok z kancelárie Bouda Masár Architekti.

Spilka bola z pôvodnej funkcie transformovaná na kancelársky komplex s retailom na prízemí. Administratívne priestory sa nachádzajú na šiestich podlažiach v celkovej výmere 2.150 metrov štvorcových (pôvodne ich bolo menej, no vďaka vysokej svetlej výške podlaží bolo možné vložiť medziposchodia). Developer pred rokom avizoval, že budova už má zabezpečenú väčšinu nájomníkov, avšak aj MiddleCap zasiahla neistá situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu COVID-19.

„Tri poschodia majú svojho nájomcu, ktorým je pivovar Svijany,“ hovorí Maroš Havran, mediálny zástupca developera. „Zvyšné 4 poschodia sú určené administratívnym nájomcom, a zatiaľ sú neobsadené. Predpokladáme, že situácia spojená s koronavírusom ich obsadenie trochu spomalí. Rozpracovaní záujemcovia o prenájom aktuálne prehodnocujú svoje plány a čakajú na celkový dopad koronakrízy na ich podnikanie.“

Nájomníka momentálne nemá ani priestor priamo pod kupolou, ktorý je skutočne špecifický a disponuje mimoriadnou výškou a konštrukciou. „Je to výnimočné miesto čo do svetlej výšky, plochy, umiestnenia, či výhľadu na strešnú krajinu Bratislavy z veľkorysej terasy,“ popisuje interiér pod kupolou M. Havran. „Záujemcovia, s ktorými sa vedú alebo viedli diskusie o prenájme sú z oblasti architektonických ateliérov, módne domy, umenia, reklamné a eventové agentúry a špecializovaný koncept predaja luxusného tovaru.“

 

Terasa podniku Svijany bude orientovaná do vnútrobloku, označeného ako Steinov dvor

 

Verejnosťou asi najviac očakávané je však sprístupnene prízemnej časti, kde má vzniknúť vlajková piváreň českého pivovaru Svijany. Pri pohľade z ulice je už v interiéri viditeľné vybavenie a nábytok. Do otvorenia tak naozaj ostáva len krátky čas. „Aktuálne ako mesiac otvorenia je stanovený október,“ potvrdzuje developer.

„Ide o referenčná svijanskú tankovú pivnicu s názvom Spilka. Hlavný výčap bude mať 12 kohútov pre čapovanie rôznych druhov pív a pivných mixov. Návrh interiéru akceptuje historický ráz budovy a podmienky Pamiatkového úradu. Poňatie interiéru nadväzuje na pôvodný účel budovy, v ktorej boli pivné kvasné kade, a v ktorej všade prevažoval biely keramický obklad. Veľkosťou pôjde o jeden z najväčších podnikov v Bratislave -  280 miest interiér, 100 miest exteriér.“ Architektom obnovy by mal byť popredný architekt Iľja Skoček ml.

Spilka tak začne už onedlho ožívať – hoci po značnom omeškaní, spôsobenom koronavírusom. Do veľkej miery tak bude zavŕšená transformácia a revitalizácia takmer celého mestského bloku, ktorý dostane svoj symbol. Nová piváreň bude pravdepodobne generovať život v celej východnej časti štvrte Blumentál a bude vhodnou funkčnou pripomienkou pôvodného pivovaru, ktorý k Bratislave historicky patril.

 

Stein2 Offices so Spilkou z Legionárskej

 

Slovenská metropola zároveň získa obnovenú industriálnu pamiatku, jednu z nemnohých v širšom centre Bratislavy, ktoré prežili éru búrania priemyselných objektov v druhej polovici prvej dekády 21. storočia. V tejto dobe zanikla podstatná časť areálov, ktoré obopínali jadro mesta z východnej strany, aby uvoľnili miesto novým developmentom. V súčasnosti však rastie popularita špecifického genia-loci industriálnych priestorov, čo vedie k ich záchrane, vyhláseniu za NKP a následnej obnove.

Obľuba daného typu objektov má v súčasnosti dokonca silu zabrániť pokusom (alebo skôr nápadom) o asanáciu niektorých z nich. Príkladom, kedy tvrdá reakcia verejnosti pravdepodobne zachránila starší objekt, je Design Factory na Bottovej ulici, jeden z posledných priemyselných objektov v downtowne. Jeho majiteľ, Západoslovenské elektrárne, prehodnotil úvahy o zbúraní bývalého skladu, kde je dnes architektonický ateliér a eventový priestor.

So Steinom však ešte viac súvisí príbeh budovy, známej ako pivovar Mamut. Pôvodne totiž išlo o sladovňu, patriacu bratom Steinovcom – zakladateľom Steinu. Podľa združení Klub ochrany technických pamiatok a Čierne diery hrozilo, že objekt bude zasanovaný. To opäť viedlo k mimoriadne kritickej reakcii verejnosti. Medzičasom boli tieto plány zhodené zo stola a aktivisti podali podnet pre vyhlásenie budovy za NKP.  

Ak sa podarí všetky tieto budovy, po vzore Spilky, oživiť novými funkciami pri zachovaní pôvodnej architektúry a kultúrno-technickej hodnoty, Bratislava bude mimoriadne obohatená pamiatkami na obdobie, kedy sa začala meniť z vinohradníckeho mestečka na priemyselné centrum. Tento proces bol spojený s veľkým rozvojom a populačným rastom, ktorý dal mestu mnoho z jeho identity. Vymazanie celej stavebnej vrstvy by bolo vážnou chybou.

Našťastie, spoločenský vývoj, spojený aj s vývojom v developmente, by už mal zabrániť podobným excesom. Najbližšie roky tak Bratislave prinesú väčší počet zrekonštruovaných industriálnych objektov, ktoré dodajú mestu na atraktivite.

 

Fotografie z 12.9.2020. Pozrite si výstavbu Steinu2 a Stein2 Offices vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: MiddleCap Group

Súvisiace články

Spilka v Steine je dokončená, pozrite sa dovnútra

19.11.2019 17:15:18 Adrian Gubčo

Pivovar Stein patril k výrazným priemyselným areálom v širšom centre Bratislavy, no na začiatku 21. storočia sa výroba utlmila a komplex stavieb v lukratívnej lokalite začal chátrať. Dnes je všetko inak – väčšina pôvodných objektov bola asanovaná a nahradená novým developmentom. Zachovaná bola jedine budova Spilky, ktorá je pamiatkou a po masívnej rekonštrukcii, za ktorou stojí developer MiddleCap Group, sa čoskoro otvorí pre verejnosť.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

V Spilke v Steine bude pivný bar pivovaru Svijany

16.07.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

Na východnom okraji Starého mesta vrcholia práce na dokončovaní developmentu Stein2 poslednou časťou projektu, ktorou je rekonštrukcia Spilky, jedinej zachovanej časti pôvodného pivovaru. Podľa portálu opive.sk tu bude okrem kancelárií sídliť aj pivný bar pivovaru Svijany.

Čítať viac

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Čítať viac

Bratislava získa ďalšiu obnovenú industriálnu pamiatku

16.01.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

V Hlavnom meste už čoskoro pribudne ďalšia obnovená budova s priemyselnou minulosťou. Tzv. Spilka, súčasť pivovarníckeho komplexu Stein, začína už získavať finálny šat. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu Stein2, zahŕňajúceho byty a kancelárie.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 03.07.2018

11.07.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt prestavby celého mestského bloku, kde sa kedysi nachádzal areál pivovaru Stein, sa dostáva do finálnych fáz. Prvé časti projektu sú už dokončené a všetky zvyšné sú už prinajmenšom v štádiu hrubej stavby.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 2.12.2017

05.12.2017 09:20:00 Adrian Gubčo

Stein2, pomerne rozsiahly projekt premeny celého mestského bloku pod hlavičkou dvoch developerov, YIT Slovakia developujúceho rezidenčnú časť a AMW Development developujúceho administratívu, má dokončené prvé časti.

Čítať viac

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

30.08.2017 10:30:00 Adrian Gubčo

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube