V širšom centre mesta bola už pred časom dokončená rekonštrukcia ďalšej industriálnej pamiatky. Napriek tomu získali len teraz priestory v tzv. Spilke v projekte Stein2 Offices povolenie k užívaniu. Vďaka tomu tu bude už o niekoľko týždňov otvorená jedna z najväčších pivární v Bratislave.
Pivovar Stein bol kedysi najvýznamnejším producentom piva v Bratislave. Jeho popularita postupne rástla, čo viedlo k neustálemu rozširovaniu areálu pivovaru, ktorý na konci svojho vývoja zaberal pomerne veľkú plochu medzi Blumentálskou, Bernolákovou a Legionárskou ulicou. Jeho dominantou bola spilka – kvasiareň, ktorá sa začala pripravovať už v 40-tych rokoch 20. storočia, dokončená však bola až v 60-tych.
Išlo tak o jeden z posledných dokončených objektov v pivovare, napriek tomu bol jeho symbolom. Vďačiť za to môže charakteristickej kupole, ktorá je z diaľkových pohľadov mimoriadne výrazná. Špecifická architektúra budovy jej vyniesla zápis medzi Národné kultúrne pamiatky ako jedinej časti pôvodného areálu, hoci zaujímavých objektov sa tu nachádzalo viac. Spilka tak unikla asanácii, ktorá predchádzala redevelopmentu územia.
Na druhej strane, ako príťažlivý relikt historického priemyselného závodu sa stala zároveň aj ikonou nového projektu, ktorý tu vznikol v posledných rokoch. Stein2 pozostáva z dvoch častí – rezidenčnej, ktorý developovala spoločnosť YIT Slovakia, a kancelárskej, za ktorou stojí MiddleCap Group. Druhý menovaný developer mal za úlohu zrekonštruovať aj Spilku, čo bola s ohľadom na pamiatkový status budovy pomerne náročná úloha – aj preto bol projekt zadaný expertom na rekonštrukcie pamiatok z kancelárie Bouda Masár Architekti.
Spilka bola z pôvodnej funkcie transformovaná na kancelársky komplex s retailom na prízemí. Administratívne priestory sa nachádzajú na šiestich podlažiach v celkovej výmere 2.150 metrov štvorcových (pôvodne ich bolo menej, no vďaka vysokej svetlej výške podlaží bolo možné vložiť medziposchodia). Developer pred rokom avizoval, že budova už má zabezpečenú väčšinu nájomníkov, avšak aj MiddleCap zasiahla neistá situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu COVID-19.
„Tri poschodia majú svojho nájomcu, ktorým je pivovar Svijany,“ hovorí Maroš Havran, mediálny zástupca developera. „Zvyšné 4 poschodia sú určené administratívnym nájomcom, a zatiaľ sú neobsadené. Predpokladáme, že situácia spojená s koronavírusom ich obsadenie trochu spomalí. Rozpracovaní záujemcovia o prenájom aktuálne prehodnocujú svoje plány a čakajú na celkový dopad koronakrízy na ich podnikanie.“
Nájomníka momentálne nemá ani priestor priamo pod kupolou, ktorý je skutočne špecifický a disponuje mimoriadnou výškou a konštrukciou. „Je to výnimočné miesto čo do svetlej výšky, plochy, umiestnenia, či výhľadu na strešnú krajinu Bratislavy z veľkorysej terasy,“ popisuje interiér pod kupolou M. Havran. „Záujemcovia, s ktorými sa vedú alebo viedli diskusie o prenájme sú z oblasti architektonických ateliérov, módne domy, umenia, reklamné a eventové agentúry a špecializovaný koncept predaja luxusného tovaru.“
Verejnosťou asi najviac očakávané je však sprístupnene prízemnej časti, kde má vzniknúť vlajková piváreň českého pivovaru Svijany. Pri pohľade z ulice je už v interiéri viditeľné vybavenie a nábytok. Do otvorenia tak naozaj ostáva len krátky čas. „Aktuálne ako mesiac otvorenia je stanovený október,“ potvrdzuje developer.
„Ide o referenčná svijanskú tankovú pivnicu s názvom Spilka. Hlavný výčap bude mať 12 kohútov pre čapovanie rôznych druhov pív a pivných mixov. Návrh interiéru akceptuje historický ráz budovy a podmienky Pamiatkového úradu. Poňatie interiéru nadväzuje na pôvodný účel budovy, v ktorej boli pivné kvasné kade, a v ktorej všade prevažoval biely keramický obklad. Veľkosťou pôjde o jeden z najväčších podnikov v Bratislave - 280 miest interiér, 100 miest exteriér.“ Architektom obnovy by mal byť popredný architekt Iľja Skoček ml.
Spilka tak začne už onedlho ožívať – hoci po značnom omeškaní, spôsobenom koronavírusom. Do veľkej miery tak bude zavŕšená transformácia a revitalizácia takmer celého mestského bloku, ktorý dostane svoj symbol. Nová piváreň bude pravdepodobne generovať život v celej východnej časti štvrte Blumentál a bude vhodnou funkčnou pripomienkou pôvodného pivovaru, ktorý k Bratislave historicky patril.
Slovenská metropola zároveň získa obnovenú industriálnu pamiatku, jednu z nemnohých v širšom centre Bratislavy, ktoré prežili éru búrania priemyselných objektov v druhej polovici prvej dekády 21. storočia. V tejto dobe zanikla podstatná časť areálov, ktoré obopínali jadro mesta z východnej strany, aby uvoľnili miesto novým developmentom. V súčasnosti však rastie popularita špecifického genia-loci industriálnych priestorov, čo vedie k ich záchrane, vyhláseniu za NKP a následnej obnove.
Obľuba daného typu objektov má v súčasnosti dokonca silu zabrániť pokusom (alebo skôr nápadom) o asanáciu niektorých z nich. Príkladom, kedy tvrdá reakcia verejnosti pravdepodobne zachránila starší objekt, je Design Factory na Bottovej ulici, jeden z posledných priemyselných objektov v downtowne. Jeho majiteľ, Západoslovenské elektrárne, prehodnotil úvahy o zbúraní bývalého skladu, kde je dnes architektonický ateliér a eventový priestor.
So Steinom však ešte viac súvisí príbeh budovy, známej ako pivovar Mamut. Pôvodne totiž išlo o sladovňu, patriacu bratom Steinovcom – zakladateľom Steinu. Podľa združení Klub ochrany technických pamiatok a Čierne diery hrozilo, že objekt bude zasanovaný. To opäť viedlo k mimoriadne kritickej reakcii verejnosti. Medzičasom boli tieto plány zhodené zo stola a aktivisti podali podnet pre vyhlásenie budovy za NKP.
Ak sa podarí všetky tieto budovy, po vzore Spilky, oživiť novými funkciami pri zachovaní pôvodnej architektúry a kultúrno-technickej hodnoty, Bratislava bude mimoriadne obohatená pamiatkami na obdobie, kedy sa začala meniť z vinohradníckeho mestečka na priemyselné centrum. Tento proces bol spojený s veľkým rozvojom a populačným rastom, ktorý dal mestu mnoho z jeho identity. Vymazanie celej stavebnej vrstvy by bolo vážnou chybou.
Našťastie, spoločenský vývoj, spojený aj s vývojom v developmente, by už mal zabrániť podobným excesom. Najbližšie roky tak Bratislave prinesú väčší počet zrekonštruovaných industriálnych objektov, ktoré dodajú mestu na atraktivite.
Fotografie z 12.9.2020. Pozrite si výstavbu Steinu2 a Stein2 Offices vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre