Author photoAdrian Gubčo 20.12.2018 09:15

Okolie Twin City Tower vo finálnom šate

V týchto dňoch sa dokončujú práce po okolí administratívneho komplexu Twin City Tower a sprístupňujú sa jednotlivé plochy. Bratislava tak získava ďalší kus príjemného verejného priestranstva.

Twin City Tower zo Sky Parku

Twin City Tower zo Sky Parku

V súčasnosti je už takmer kompletne otvorená ulička medzi Twin City Tower a zvyšnými blokmi Twin City, o ktorej bolo písané už viackrát, vrátane atraktívnych vizualizácií, ktoré sľubovali dostatok zelene a široký priestor pre chodcov. V tejto chvíli už možno povedať, že vizualizácie neklamali.

V novej pasáži, ktorá prepojí Karadžičovu ulicu s Mlynskými nivami a vytvorí atraktívnejšiu alternatívu oproti Továrenskej alebo samotným Mlynským nivám, boli vysadené už pomerne odrastené stromy a dreviny, čo priestoru dodáva charakter „zavedeného“ miesta. Medzi vyššie osadeným chodníkom popri Twin City a nižším v dotyku s najnovšou budovou vzniklo viacero priečnych prepojení, v blízkej budúcnosti sa zaktívni parter toweru.

Developerovi HB Reavis sa tak podarilo vytvoriť silnú centrálnu os v rámci prvého komplexne dokončeného projektu z vízie Nové Nivy, teda Twin City. No kým v prípade tejto uličky možno konštatovať dobrú úroveň (s výnimkou určitých nedorobkov, napríklad prepadnutej alebo krivej dlažby), ostatné priestranstvá sú už zhotovené o niečo úspornejšie.

 

Nový priestor bude predovšetkým v lete mimoriadne príjemný

 

K tým patrí predovšetkým severný chodník popri projekte, naviazaný na ulicu Mlynské nivy, ktorý má úplne minimálnu šírku, nedostatočnú s ohľadom na ambície developera prebudovať ulicu na „bulvár“. Priestor popri Karadžičovej ulici je rozdelený na pešiu časť popri budove a cyklotrasu popri ceste, pri bratislavských skúsenostiach sa však dá očakávať, že sa chodci budú trúsiť aj po cyklotrase. Tá je vyvedená do križovatky, kde pravdepodobne vznikne prechod pre cyklistov. Stavebne viditeľný už je zjazd na úroveň vozovky ulice Mlynské nivy.

 

Pohľad z Karažičovej

 

Dokončený tak je kancelársky projekt Twin City Tower, kde vzniklo v komplexe pozostávajúcom zo 7-podlažnej podnože a 24-podlažnej veže 34,5-tisíca metrov štvorcových kancelárskych priestorov v najvyššom štandarde. Postupne už začínajú byť známi nájomníci, tým najväčším bude pravdepodobne spoločnosť Amazon.

Architektmi komplexu sú kancelárie Siebert + Talaš, John Robertson Architects a CEPM. Osobitosťou projektu má byť jeho fasáda, ktorá odkazuje na minulosť územia, kedy tu sídlil priemyselný podnik Kablo. Architekti sa inšpirovali tvarom a štruktúrou kábla, čomu podriadili výber fasádnych prvkov, čo bolo ďalej využité aj pri tvorbe nočného nasvietenia, ktoré je pomerne efektné a interaktívne, takže umožňuje budovu nasvietiť rozličnými spôsobmi.

Developer HB Reavis v Twin City Tower aj Twin City vybudoval súbor budov s nenásilným a príjemným vzhľadom, ktoré do lokality vstúpili viacmenej bezkonfliktne. Do veľkej miery si tým napravil pošramotené renomé po zatvorení Apollo Business Centra alebo niektorých starších projektoch, ktorých architektonická úroveň bola nižšia.

Z Twin City Tower sa po zásluhe stala jedna z pozitívnych nových dominánt Bratislavy a jej vznikajúceho nového centra.

 

Fotografie z 14.12.2018. Pozrite si fotogalériu projektu

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Peší koridor medzi Twin City a Twin City Tower
 • Peší koridor medzi Twin City a Twin City Tower
 • Peší koridor medzi Twin City a Twin City Tower
 • Peší koridor medzi Twin City a Twin City Tower
 • Peší koridor medzi Twin City a Twin City Tower
 • Cyklotrasa vyvedená do priestore pri vstupe na križovatku Karadžičovej s Mlynskými nivami
 • Pohľad na bulvár Mlynské nivy a Nivy Tower v diaľke
 • Pohľad na verejné priestranstvá v Twin City zo Sky Parku
 • Pohľad na Twin City Tower zo Sky Parku
 • Zdroj: HB Reavis
 • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube