Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.12.2018 08:45

HB Reavis odhaľuje definitívnu podobu pešej zóny v Twin City

Developer HB Reavis pracuje na dokončovaní exteriérových plôch v okolí projektu Twin City Tower. Najvýznamnejšou z nich je pešia pasáž medzi vežou a nižšími blokmi Twin City, ktorá vytvorí spojenie medzi Karadžičovou ulicou a Mlynskými nivami. Pôjde zároveň aj o pomyselnú spoločenskú os projektu.

Article Big

Zdroj: HB Reavis

O vzhľade či prácach na pasáži som informoval už vo viacerých článkoch. Developer dosiaľ zverejnil len dva obrázky, zachytávajúce tento priestor, neboli však veľmi konkrétne a uličku zobrazovali len rámcovo. To sa však teraz, už v priebehu samotnej realizácie, zmenilo s odhalením najnovších vizualizácií.

Tie potvrdzujú, že ulička bude mať predovšetkým parkový charakter vďaka vloženiu širokého zeleného pásu s výsadbou vzrastlých stromov. Budú medzi nimi listnanté aj ihličnaté, čo zabezpečí zelený charakter pasáže počas celého roka. Zeleň doplnia kríky a trávnik, výsledná podoba tak bude pripomínať existujúce záhony v Twin City.

Priestor však bude mať aj verejný charakter. Hlavná pešia os bude popri Twin City, adekvátne proporcie bude mať aj predpolie parteru Twin City Tower. Malo by tu pribudnúť niekoľko maloobchodných prevádzok, okrem gastra by to mali byť podľa mojich informácií aj bežnejšie obchody. Po okrajoch zeleného pásu vznikne sedenie, v strednej časti uličky sa zas vytvorí širší priestor, kde sa budú pravdepodobne konať menšie podujatia – napríklad populárny trh so streetfoodom.

Po dokončení tejto pasáže v prvej polovici budúceho roka tak vznikne príjemný a kvalitný kus verejného priestoru a spoločne s ostatnými exteriérovými plochami okolo najnovšej bratislavskej veže aj ďalší celistvejší kus nového centra mesta.

 

Ulica Mlynské nivy nebude mať dostatočnú šírku chodníkov. Zdroj: HB Reavis

 

Nanešťastie, chodník od ulice Mlynské nivy už nedosahuje takú vysokú úroveň a bude oproti rozšírenej ceste mimoriadne úzky. Developer sa vysoko pravdepodobne spolieha na to, že drvivá väčšina ľudí bude aj tak prechádzať novou pešou zónou, hoci viniť len investora z daného dizajnu by bolo nespravodlivé.

To, ako bude ulica Mlynské nivy vyzerať, totiž do veľkej miery odráža rozmýšľanie mesta o dopravnej politike, kde je zrejmá maximálna preferencia automobilovej dopravy. Verejný priestor chodníkov je vďaka tomu redukovaný do absolútneho minima, čo je v prípade „bulváru“  neprípustné.

Presne v takýchto situáciách by sa dobre uplatnil manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorý by stanovoval základné šírky chodníkov v závislosti od významu ulice. V prípade Mlynských nív by to mohlo byť, ak vychádzame z pražského manuálu (str. 75), minimálne 6,5 až 8,5 metra pre chodník po oboch stranách mestskej triedy (so šírkou 40 metrov – Mlynské nivy majú viac).

Vypracovanie a prijatie podobného manuálu sa musí stať jednou z kľúčových priorít najbližšieho obdobia, ak sa chceme vyhnúť zlým riešeniam a budovať naozaj kvalitné mesto pre ľudí – čo nie je len v záujme verejnosti, ale aj developerov či zastupiteľov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Výhľady z Twin City Tower, december 2019

02.01.2020 18:18:00 Adrian Gubčo

Výškovú budovu Twin City Tower, ktorá je súčasťou kancelársko-komerčnej zóny Nové Nivy, som už mal možnosť navštíviť v prvej polovici roka 2018. Jej strategická poloha na okraji downtownu umožňuje zaujímavé výhľady do okolia. Ako sa zmenila Bratislava za takmer dva roky?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube