Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.12.2018 08:45

HB Reavis odhaľuje definitívnu podobu pešej zóny v Twin City

Developer HB Reavis pracuje na dokončovaní exteriérových plôch v okolí projektu Twin City Tower. Najvýznamnejšou z nich je pešia pasáž medzi vežou a nižšími blokmi Twin City, ktorá vytvorí spojenie medzi Karadžičovou ulicou a Mlynskými nivami. Pôjde zároveň aj o pomyselnú spoločenskú os projektu.

Article Big

Zdroj: HB Reavis

O vzhľade či prácach na pasáži som informoval už vo viacerých článkoch. Developer dosiaľ zverejnil len dva obrázky, zachytávajúce tento priestor, neboli však veľmi konkrétne a uličku zobrazovali len rámcovo. To sa však teraz, už v priebehu samotnej realizácie, zmenilo s odhalením najnovších vizualizácií.

Tie potvrdzujú, že ulička bude mať predovšetkým parkový charakter vďaka vloženiu širokého zeleného pásu s výsadbou vzrastlých stromov. Budú medzi nimi listnanté aj ihličnaté, čo zabezpečí zelený charakter pasáže počas celého roka. Zeleň doplnia kríky a trávnik, výsledná podoba tak bude pripomínať existujúce záhony v Twin City.

Priestor však bude mať aj verejný charakter. Hlavná pešia os bude popri Twin City, adekvátne proporcie bude mať aj predpolie parteru Twin City Tower. Malo by tu pribudnúť niekoľko maloobchodných prevádzok, okrem gastra by to mali byť podľa mojich informácií aj bežnejšie obchody. Po okrajoch zeleného pásu vznikne sedenie, v strednej časti uličky sa zas vytvorí širší priestor, kde sa budú pravdepodobne konať menšie podujatia – napríklad populárny trh so streetfoodom.

Po dokončení tejto pasáže v prvej polovici budúceho roka tak vznikne príjemný a kvalitný kus verejného priestoru a spoločne s ostatnými exteriérovými plochami okolo najnovšej bratislavskej veže aj ďalší celistvejší kus nového centra mesta.

 

Ulica Mlynské nivy nebude mať dostatočnú šírku chodníkov. Zdroj: HB Reavis

 

Nanešťastie, chodník od ulice Mlynské nivy už nedosahuje takú vysokú úroveň a bude oproti rozšírenej ceste mimoriadne úzky. Developer sa vysoko pravdepodobne spolieha na to, že drvivá väčšina ľudí bude aj tak prechádzať novou pešou zónou, hoci viniť len investora z daného dizajnu by bolo nespravodlivé.

To, ako bude ulica Mlynské nivy vyzerať, totiž do veľkej miery odráža rozmýšľanie mesta o dopravnej politike, kde je zrejmá maximálna preferencia automobilovej dopravy. Verejný priestor chodníkov je vďaka tomu redukovaný do absolútneho minima, čo je v prípade „bulváru“  neprípustné.

Presne v takýchto situáciách by sa dobre uplatnil manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorý by stanovoval základné šírky chodníkov v závislosti od významu ulice. V prípade Mlynských nív by to mohlo byť, ak vychádzame z pražského manuálu (str. 75), minimálne 6,5 až 8,5 metra pre chodník po oboch stranách mestskej triedy (so šírkou 40 metrov – Mlynské nivy majú viac).

Vypracovanie a prijatie podobného manuálu sa musí stať jednou z kľúčových priorít najbližšieho obdobia, ak sa chceme vyhnúť zlým riešeniam a budovať naozaj kvalitné mesto pre ľudí – čo nie je len v záujme verejnosti, ale aj developerov či zastupiteľov.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Výhľady z Twin City Tower, december 2019

02.01.2020 18:18:00 Adrian Gubčo

Výškovú budovu Twin City Tower, ktorá je súčasťou kancelársko-komerčnej zóny Nové Nivy, som už mal možnosť navštíviť v prvej polovici roka 2018. Jej strategická poloha na okraji downtownu umožňuje zaujímavé výhľady do okolia. Ako sa zmenila Bratislava za takmer dva roky?

Čítať viac

HB Reavis hľadá podobu umeleckého diela v pasáži pri Twin City

28.01.2019 09:30:40 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis chce do priestoru medzi projektami Twin City a Twin City Tower osadiť umelecké dielo a obracia sa na verejnosť s netradičnou požiadavkou - vybrať finálny koncept v hlasovaní.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava zo Svätého Jura. Vďaka za vynikajúcu fotografiu famóznemu fotografovi @_marekzelko_

Bratislava from Sv. Jur by @_marekzelko_

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skyline #panorama #city #downtown #metropolis #urbanism #architecture #modernarchitecture #thisisslovakia #slovakia
Na Bratislavskom hrade bol objavený unikátny drevozemný val z 11. storočia. Nález sa bude prezentovať v rámci novej expozície.

An unique wooden palisade from 11th century was found on Bratislava castle. It will be open for public in the new exposition.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #castle #bratislavacastle #reconstruction #history #architecture #culture #slovakia #kingdomofhungary #boudamasararchitekti
Vízia nového centra Petržalky. 

Vision of the new central part of Petržalka.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petrzalkacity #architecture #modernarchitecture #park #publicspace #iuris @a.m_architects
Na nábreží by mal vzniknúť eventový Pontoon. Dobrý alebo zlý nápad?

A new event space called Pontoon will be located on the riverside. Yay or nay?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #riverfront #danube #ship #pontoon #river #danube #event #architecture #modernarchitecture @fva_architekti
Panoráma bratislavského downtownu z Prístavného mosta od @rasto_ba Veľká vďaka za skvelé fotografie!

Panorama of Bratislava downtown from Prístavný most.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #panorama #skyline #tower #highrise #city #skypark #klingerka #nivytower #tower115  #architecture #modernarchitecture
Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Pozrieť viac

YouTube