Author photoAdrian Gubčo 19.02.2024 14:07

V downtowne pribúda nová veža. Tretia etapa Zwirnu je pred dosiahnutím plnej výšky, do prvej zavíta život

Nové centrum Bratislavy onedlho doplní nový výškový akcent. Štádium hrubej stavby totiž onedlho dosiahne budova Zwirn Offices, súčasť tretej etapy projektu Zwirn od developera YIT Slovakia. Polyfunkčná zóna prichádza s ambíciou radikálneho skvalitnenia prostredia a prílevom veľkomestského života do nového prostredia downtownu. Ukáže sa to už čoskoro.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Polyfunkčný komplex Zwirn vzniká v mestskom bloku, vymedzenom Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a Mlynskými nivami. Od začiatku 20. storočia sa tu rozvíjala Bratislavská cvernová továreň, spoločenské a ekonomické zmeny po roku 1989 však priniesli útlm výroby. V roku 2015 areál prevzala spoločnosť YIT Slovakia, ktorá v krátkom čase vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž. Presadila sa v nej kancelária Compass.

Architekti developera a porotu presvedčili návrhom kompaktnej blokovej štruktúry, ktorá by zvierala pomerne veľkorysé pešie námestie so zachovanou budovou niekdajšej pradiarne. Atraktívny bol aj architektúrou, ktorá výrazným využitím tehlových fasád nadviazala na industriálnu históriu územia. Verejné či polosúkromné priestory mal doplniť veľký objem zelene.

Po niekoľkoročnej príprave YIT Slovakia začalo transformáciu areálu odstránením viacerých pôvodných stavieb a rekonštrukciou pradiarne, z ktorej vzniklo príťažlivé bizniscentrum Pradiareň 1900. Nasledovala výstavba námestia, pod ktorým je podzemná garáž, po čase sa začala budovať aj prvá rezidenčná etapa najbližšie k Dulovmu námestiu.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Dnes je dokončená aj táto časť projektu. Vznikol tak blok, tvorený šiestimi sekciami s ôsmimi podlažiami. Umiestnených tu je 202 bytových jednotiek a 65 apartmánových. Z tohto počtu tvoria približne polovicu bytov dvojizbové a tretinu trojizbové. Ide o bývanie vyššieho štandardu, čo sa odráža na vybavení, materiáloch aj cenách. Napriek tomu je tu dnes udávaných už len 16 voľných jednotiek.

Developer kupujúcich láka na mestský životný štýl, k čomu dopomáha nielen lokalita či urbanizmus projektu, ale aj jeho vybavenie – priamo v parteri je umiestnených 23 priestorov pre obchodné či gastronomické prevádzky. V priebehu minuloročnej jesene ich bolo obsadených 19 a ďalšie boli v rokovaní. Dá sa tak predpokladať, že sa postupne zaplnia úplne.

Prvé prevádzky sa pravdepodobne začnú otvárať už v najbližších mesiacoch. Nadviažu na sťahovanie prvých obyvateľov, ktoré by malo taktiež prebiehať v nadchádzajúcich týždňoch. Táto časť projektu je už koniec-koncov dokončená. Azda poslednou ostávajúcou časťou na realizáciu sú umelecky dotvorené vstupy do jednotlivých vchodov od keramičky Veroniky Selingerovej.

Slová investora o rušnom veľkomestskom živote nemusia byť prehnané. Ohlásené značky alebo siete patria k pomerne známym, pričom majú potenciál pritiahnuť návštevníkov aj zo širšieho okolia. V kombinácii s atraktívnym novým prostredím môže vzniknúť nová bratislavská destinácia.

YIT Slovakia navyše plánuje v dohľadnej dobe v blízkosti prvej etapy Zwirnu umiestniť nové umelecké dielo, ktoré ďalej zvýši mestotvornú kvalitu projektu. Séria nerezových cievok od kolektívu Selmeci, Kocka Jusko a Sýkorová odkazuje na príbeh žien, ktoré kedysi pracovali v Cvernovke. Išlo zároveň o najvyššie hodnotený návrh v rámci súťaže na umelecké dotvorenie projektu.

Dobrú úroveň tejto etapy projektu korunuje využitie Bratislavskej dlažby. Nasledovať by mala realizácia cyklotrasy, ktorá ale závisí od kooperácie Hlavného mesta aj výstavby poslednej etapy. Dokončená bude o niekoľko rokov. 

 

Pohľad do dvora tretej etapy. Zdroj: YIT Slovakia

 

V každom prípade, Zwirn je ešte ďaleko od dokončenia. Vo vysokom štádiu realizácie je tretia etapa v južnej časti mestského bloku medzi Košickou a Svätoplukovou. Tvorená bude šesticou rezidenčných sekcií v dvoch blokoch a kancelárskou budovou, ktorá je výškovým akcentom celého projektu. Rezidenčné sekcie už dosiahli plnú výšku, v prípade Zwirn Offices ostávajú posledné dve podlažia.

Bytová časť má maximálne osem podlaží. Zástavba sa postupne znižuje smerom do Košickej, aby z pohľadu svetlotechniky rešpektovala pôvodnú zástavbu. Umiestnených tu bude 155 bytov a 40 apartmánov. Developer aktuálne uvádza 82 voľných jednotiek. V parteri sa bude opäť nachádzať retail a tak ako v prvej etape, aj tu vznikne upravený vnútroblok. Tento ale bude mať verejnejší charakter, existujú aj náznaky, že tu bude materská škola.

Zwirn Offices bude tvorené trinásťpodlažná vežou s výraznou architektúrou, v ktorej bude aj retail. Netradičným krokom je predaj časti kancelárií do osobného vlastníctva v podobe samostatných miestností. Nachádzať sa budú na siedmom až trinástom podlaží a väčšina bude obsahovať aj malú kúpeľňu a kuchynku. Ostatné podlažia budú klasické.

S ohľadom na stav výstavby je už zreteľná výrazná architektúra, vynikajúco reagujúca na exponovanú nárožnú polohu budovy. Odráža sa nielen vo výške objektu, ale aj odstúpení západnej fasády od stavebnej čiary a vysunutí časti podlaží, čím vzniká pred vstupom krytý zhromažďovací priestor. Hoci sa v okolí nachádzajú alebo budú nachádzať aj vyššie budovy, výšková dominanta Zwirnu by mala byť napriek tomu výrazná.

Budova dosiahne plnú výšku v najbližších týždňoch. Popri dokončovaní najvyšších podlaží pokračuje aj osádzanie okien, realizácia fasády alebo výstavba vstupu do garáže. Úplné dokončenie možno očakávať v priebehu roka 2025.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V danom čase by už mohla byť vo výstavbe aj posledná časť celého projektu. Druhá etapa v podobe uzavretého bloku bude najmohutnejšou zo všetkých. Od Košickej budú mať jednotlivé sekcie šesť podlaží, od námestia a Pradiarne 1900 však až jedenásť. Vzniknúť by tu malo 311 bytov a 103 apartmánov. Parkovacie kapacity budú zabezpečené v dvoch garážach na troch podzemných podlažiach so 625 parkovacími miestami.

Dokončenie tejto časti projektu možno predpokladať približne v roku 2027. Druhá etapa dnes čaká na vydanie stavebného povolenie, ktoré sa očakáva v priebehu tohto roka. V tomto čase by mala byť dokončená vyššie zmienená cyklotrasa. 

Jej dobudovaním sa nedokončí len pomerne rozsiahly development, ale vznikne aj kus mesta. V mnohých ohľadoch ide o kombináciu všetkých parametrov, ktoré sa udávajú ako ideálne pre tvorbu kvalitného mesta. Kompaktná bloková štruktúra, miešanie funkcií, aktívny parter, verejný priestor bez automobilovej záťaže alebo citlivý prístup k pôvodnej architektúre sú predpokladmi pre tvorbu príjemného mestského prostredia a v rámci možností by sa mali aplikovať aj v starších štvrtiach.

Náznak možného úspechu Zwirnu bude známy už v najbližších mesiacoch. Inšpiratívny môže byť pre viacerých developerov. Nová a pripravovaná legislatíva zvyšuje predpoklady pre rozvoj podobných mestských štruktúr. Ak sa tento projekt ukáže ako projekt nielen z komerčného hľadiska, ale aj popularity, nastaví snáď nový štandard pre rozvoj Bratislavy.

 

Fotografie z 13.2.2024. Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube