YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.03.2023 13:30

Kúsok lepšej Bratislavy. Prvá etapa Zwirnu ide do finišu, využíva Bratislavskú dlažbu

Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Areál, v ktorom projekt vzniká, bol pôvodne tvorený komplexom Bratislavskej cvernovej továrne – kedysi významného priemyselného podniku, ktorý zamestnával množstvo ľudí, najmä žien. Už na prelome 19. a 20. storočia tu vznikla veľkorysá budova pradiarne, pripomínajúca „priemyselné paláce“. Výroba pokračovala až do roku 2004. Na jej miesto prišli umelci, ktorí využili dočasne vyprázdnené priestory a nízke nájmy.

V roku 2015 však areál definitívne prebrala spoločnosť YIT Slovakia, ktorá vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie zástavby celého bloku medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a Mlynskými nivami. Medzi viacerými silnými konceptami sa presadila kancelária Compass Architekti, ktorej návrh najlepšie nadväzoval na štruktúru okolitej štvrte a zároveň vytváral samostatné príťažlivé prostredie, kedy boli tri nové bloky zoskupené okolo nového námestia pri Pradiarni.

Výstavba prvej etapy sa rozbehla v roku 2020. Ide o blok na severovýchode územia, najbližšie k Dulovmu námestiu. Po dokončení sa tu bude nachádzať 202 bytov a 65 apartmánov na maximálne ôsmich podlažiach. Parter bude využitý v prospech obchodných prevádzok. Vnútroblok bude mať poloprivátny charakter a bude parkovo upravený. Rezidenti budú mať k dispozícii 490 parkovacích miest.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia

Bývanie v projekte bude vyššieho štandardu. Investor pripomína, že súčasťou bytov a apartmánov bude stropné chladenie, podlahové kúrenie, elektricky ovládané exteriérové žalúzie či vysoká materiálová úroveň. Štandardu zodpovedajú aj ceny, ktoré patria v kontexte Bratislavy k vysokým. Aktuálne však developer dopĺňa, že ponúka bonus 40-tisíc eur na zariadenie bytu. V prvej etape by malo byť voľných ešte 24 jednotiek.

Dnes je realizácia tejto etapy vo finálnom štádiu. Prakticky dokončená už je fasáda, dokončuje sa už len obklad parteru. Obloženie Zwirnu z tehličiek má byť najväčším na Slovensku a pohľady na odhalené časti budovy naznačujú, že by mohla byť vo vysokej kvalite. Developer a architekti tým odkazujú na industriálnu minulosť lokality.

Špeciálna pozornosť bola venovaná aj verejnému priestoru. Už vznik Pradiarne 1900 – teda rekonštrukcia historickej pradiarne na kancelársku budovu, doplnená o realizáciu námestia, pod ktorým je podzemná garáž – priniesol vytvorenie priestranstva, ideálneho pre organizáciu rozličných podujatí. Teraz sa táto plocha rozširuje o nové spojenie s Košickou ulicou, čím sa celé územie stane priechodnejšie a prístupnejšie. Tak ako na námestí, aj nová ulička medzi prvou a budúcou druhou etapou je doplnená o novú výsadbu.

V realizácii je napokon aj priestor, priľahlý ku Košickej ulici. Tu developer pristúpil k mierne odlišnému riešeniu oproti komunikáciám vnútri areálu – zvolil tu iný typ dláždenia. Ide o druhé miesto v Bratislave, kde je viditeľné plné využitie Bratislavskej dlažby (po Mýtnej ulici). Umiestnená bude pred budúcimi obchodmi a prevádzkami. Chodník pre peších by mala doplniť ešte obojsmerná cyklotrasa. Na tento rok sa avizuje aj rekonštrukcia ulice samotnej, resp. jej vozovky.

Prvá etapa Zwirnu by mala byť plne dokončená ešte v priebehu tohto roka.

 

Nové dláždenie z Bratislavskej dlažby. Parter je ustúpený, aby vzniklo miesto pre električku. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vo výstavbe je aktuálne aj tretia etapa developmentu. Táto vzniká v južnej časti územia, priamo na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej. Jej súčasťou je šesť sekcií bytoviek a nárožná administratívna veža, ktorá pôsobí ako výškový akcent Zwirnu. Domy budú vnútroblok zvierať spoločne so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky.

V tretej etape vzniká 55 bytov a 40 apartmánov. Ako prvá sa však vybuduje trojpodlažná podzemná garáž s 460 stojiskami a pivničnými kobkami. Na prízemí jednotlivých vchodov budú retailové prevádzky, aktívny by mal byť prakticky celý parter, orientovaný do verejného priestoru. Vnútroblok bude parkovo upravený, verejne prístupný a nadväzovať bude na kancelársku časť.

Veža tvorí v mnohých ohľadoch najzaujímavejšiu časť tejto etapy Zwirnu. Budova bude mať 14 podlaží a vznikne v nej 9.000 m2 kancelárskych priestorov, pričom sa tieto kancelárie predávajú do osobného vlastníctva. Najmenšie jednotky budú mať 27 m2 a väčšina bude obsahovať aj malú kúpeľňu a kuchynku.

Realizácia tejto časti projektu rýchlo postupuje. V tejto chvíli sa buduje prvé podzemné podlažie, už onedlho tak stavba dosiahne úroveň terénu a začne rásť nad zemou. Ešte v priebehu tohto roka sa významná mestská križovatka začne dopĺňať o novú „výškovú“ budovu. Oproti susednej Nivy Tower so 125 metrami však bude v podstate trpaslíkom. Celkové dokončenie tretej etapy sa očakáva v roku 2025.

 

Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V príprave je napokon aj druhá etapa, ktorá dopovie celý urbanistický koncept. Pôjde o klasický uzavretý blok, ktorý prinesie najvyšší počet bytov a apartmánov. Jeho súčasťou budú 6- až 11-podlažné obytné domy s celkovo 311 bytmi a 103 apartmánmi. Zahŕňať bude taktiež dve garáže na troch podzemných podlažiach o počte 625 parkovacích miest, v exteriéri sa bude nachádzať 14 stojísk.

Etapa je ešte stále v povoľovaní. Len nedávno získala územné rozhodnutie, pred investorom tak stojí ešte zisk stavebného povolenia. To získa pravdepodobne už počas tohto roka, takže by sa do konca roka mohla začať aj výstavba. V takom prípade možno očakávať dokončenie celého Zwirnu v roku 2026 – teda niečo vyše desaťročie od momentu, kedy spoznal svoju podobu.

Ide o dlhú dobu, trpezlivosť sa však napokon podľa všetkého vyplatí. Developer okrem realizácie svojho projektu zmodernizuje aj priľahlé verejné priestory. Celý mohutný mestský blok sa tak stane ostrovom pozitívnej deviácie, kde sa spojí veľkomestský urbanizmus, ľudská mierka, kvalitná architektúra, bezpečné a atraktívne verejné priestory, aktívny parter, citlivosť k historickému odkazu územia a napokon aj nadviazanie na budovanie novej mestskej identity v podobe modernej štandardizácie chodníkov.

Zwirn tak možno bez okolkov nazvať príkladom lepšej Bratislavy – alebo Bratislavy, aká by mala byť. Nejde o recept pre celé mesto. Niekde je vhodnejšia menšia mierka a architektúra, inde zas väčšia. Ak by ale podstatná časť mesta nasledovala príklad tohto projektu, vznikla by príťažlivá metropola s omnoho lepšími predpokladmi pre vyššiu kvalitu života.

 

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

21.12.2022 13:32:56 Andrej Sárközi

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

11.02.2021 12:38:05 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

26.01.2021 18:06:31 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

06.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube