Author photoAdrian Gubčo 13.03.2023 13:30

Kúsok lepšej Bratislavy. Prvá etapa Zwirnu ide do finišu, využíva Bratislavskú dlažbu

Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Areál, v ktorom projekt vzniká, bol pôvodne tvorený komplexom Bratislavskej cvernovej továrne – kedysi významného priemyselného podniku, ktorý zamestnával množstvo ľudí, najmä žien. Už na prelome 19. a 20. storočia tu vznikla veľkorysá budova pradiarne, pripomínajúca „priemyselné paláce“. Výroba pokračovala až do roku 2004. Na jej miesto prišli umelci, ktorí využili dočasne vyprázdnené priestory a nízke nájmy.

V roku 2015 však areál definitívne prebrala spoločnosť YIT Slovakia, ktorá vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie zástavby celého bloku medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a Mlynskými nivami. Medzi viacerými silnými konceptami sa presadila kancelária Compass Architekti, ktorej návrh najlepšie nadväzoval na štruktúru okolitej štvrte a zároveň vytváral samostatné príťažlivé prostredie, kedy boli tri nové bloky zoskupené okolo nového námestia pri Pradiarni.

Výstavba prvej etapy sa rozbehla v roku 2020. Ide o blok na severovýchode územia, najbližšie k Dulovmu námestiu. Po dokončení sa tu bude nachádzať 202 bytov a 65 apartmánov na maximálne ôsmich podlažiach. Parter bude využitý v prospech obchodných prevádzok. Vnútroblok bude mať poloprivátny charakter a bude parkovo upravený. Rezidenti budú mať k dispozícii 490 parkovacích miest.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia

Bývanie v projekte bude vyššieho štandardu. Investor pripomína, že súčasťou bytov a apartmánov bude stropné chladenie, podlahové kúrenie, elektricky ovládané exteriérové žalúzie či vysoká materiálová úroveň. Štandardu zodpovedajú aj ceny, ktoré patria v kontexte Bratislavy k vysokým. Aktuálne však developer dopĺňa, že ponúka bonus 40-tisíc eur na zariadenie bytu. V prvej etape by malo byť voľných ešte 24 jednotiek.

Dnes je realizácia tejto etapy vo finálnom štádiu. Prakticky dokončená už je fasáda, dokončuje sa už len obklad parteru. Obloženie Zwirnu z tehličiek má byť najväčším na Slovensku a pohľady na odhalené časti budovy naznačujú, že by mohla byť vo vysokej kvalite. Developer a architekti tým odkazujú na industriálnu minulosť lokality.

Špeciálna pozornosť bola venovaná aj verejnému priestoru. Už vznik Pradiarne 1900 – teda rekonštrukcia historickej pradiarne na kancelársku budovu, doplnená o realizáciu námestia, pod ktorým je podzemná garáž – priniesol vytvorenie priestranstva, ideálneho pre organizáciu rozličných podujatí. Teraz sa táto plocha rozširuje o nové spojenie s Košickou ulicou, čím sa celé územie stane priechodnejšie a prístupnejšie. Tak ako na námestí, aj nová ulička medzi prvou a budúcou druhou etapou je doplnená o novú výsadbu.

V realizácii je napokon aj priestor, priľahlý ku Košickej ulici. Tu developer pristúpil k mierne odlišnému riešeniu oproti komunikáciám vnútri areálu – zvolil tu iný typ dláždenia. Ide o druhé miesto v Bratislave, kde je viditeľné plné využitie Bratislavskej dlažby (po Mýtnej ulici). Umiestnená bude pred budúcimi obchodmi a prevádzkami. Chodník pre peších by mala doplniť ešte obojsmerná cyklotrasa. Na tento rok sa avizuje aj rekonštrukcia ulice samotnej, resp. jej vozovky.

Prvá etapa Zwirnu by mala byť plne dokončená ešte v priebehu tohto roka.

 

Nové dláždenie z Bratislavskej dlažby. Parter je ustúpený, aby vzniklo miesto pre električku. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vo výstavbe je aktuálne aj tretia etapa developmentu. Táto vzniká v južnej časti územia, priamo na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej. Jej súčasťou je šesť sekcií bytoviek a nárožná administratívna veža, ktorá pôsobí ako výškový akcent Zwirnu. Domy budú vnútroblok zvierať spoločne so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky.

V tretej etape vzniká 55 bytov a 40 apartmánov. Ako prvá sa však vybuduje trojpodlažná podzemná garáž s 460 stojiskami a pivničnými kobkami. Na prízemí jednotlivých vchodov budú retailové prevádzky, aktívny by mal byť prakticky celý parter, orientovaný do verejného priestoru. Vnútroblok bude parkovo upravený, verejne prístupný a nadväzovať bude na kancelársku časť.

Veža tvorí v mnohých ohľadoch najzaujímavejšiu časť tejto etapy Zwirnu. Budova bude mať 14 podlaží a vznikne v nej 9.000 m2 kancelárskych priestorov, pričom sa tieto kancelárie predávajú do osobného vlastníctva. Najmenšie jednotky budú mať 27 m2 a väčšina bude obsahovať aj malú kúpeľňu a kuchynku.

Realizácia tejto časti projektu rýchlo postupuje. V tejto chvíli sa buduje prvé podzemné podlažie, už onedlho tak stavba dosiahne úroveň terénu a začne rásť nad zemou. Ešte v priebehu tohto roka sa významná mestská križovatka začne dopĺňať o novú „výškovú“ budovu. Oproti susednej Nivy Tower so 125 metrami však bude v podstate trpaslíkom. Celkové dokončenie tretej etapy sa očakáva v roku 2025.

 

Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V príprave je napokon aj druhá etapa, ktorá dopovie celý urbanistický koncept. Pôjde o klasický uzavretý blok, ktorý prinesie najvyšší počet bytov a apartmánov. Jeho súčasťou budú 6- až 11-podlažné obytné domy s celkovo 311 bytmi a 103 apartmánmi. Zahŕňať bude taktiež dve garáže na troch podzemných podlažiach o počte 625 parkovacích miest, v exteriéri sa bude nachádzať 14 stojísk.

Etapa je ešte stále v povoľovaní. Len nedávno získala územné rozhodnutie, pred investorom tak stojí ešte zisk stavebného povolenia. To získa pravdepodobne už počas tohto roka, takže by sa do konca roka mohla začať aj výstavba. V takom prípade možno očakávať dokončenie celého Zwirnu v roku 2026 – teda niečo vyše desaťročie od momentu, kedy spoznal svoju podobu.

Ide o dlhú dobu, trpezlivosť sa však napokon podľa všetkého vyplatí. Developer okrem realizácie svojho projektu zmodernizuje aj priľahlé verejné priestory. Celý mohutný mestský blok sa tak stane ostrovom pozitívnej deviácie, kde sa spojí veľkomestský urbanizmus, ľudská mierka, kvalitná architektúra, bezpečné a atraktívne verejné priestory, aktívny parter, citlivosť k historickému odkazu územia a napokon aj nadviazanie na budovanie novej mestskej identity v podobe modernej štandardizácie chodníkov.

Zwirn tak možno bez okolkov nazvať príkladom lepšej Bratislavy – alebo Bratislavy, aká by mala byť. Nejde o recept pre celé mesto. Niekde je vhodnejšia menšia mierka a architektúra, inde zas väčšia. Ak by ale podstatná časť mesta nasledovala príklad tohto projektu, vznikla by príťažlivá metropola s omnoho lepšími predpokladmi pre vyššiu kvalitu života.

 

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube