Author photoAdrian Gubčo 16.02.2023 11:07

Najznámejšie ruiny Bratislavy. Čo čaká známe pamiatky?

V centre Bratislavy sa postupne darí opravovať jednu budovu za druhou. V naozaj schátranom stave je už len zopár, o to viac je však ich zlý stav viditeľný. Čaká budovy, ktoré sú chránené aj ako národné kultúrne pamiatky, definitívny koniec, alebo sa dočkajú lepšej budúcnosti?

Esterházyho palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Esterházyho palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Posledné roky priniesli obnovu viacerých tradične zanedbaných objektov. K najviac potešiteľným rekonštrukciám v uplynulých rokoch patrí rekonštrukcia Martinea, historického domu v dotyku s Katedrálou sv. Martina, komplexná obnova Michalskej brány, návrat pôvodnej podoby funkcionalistického Edlovho dvora na Židovskej ulici alebo revitalizácia bývalého Hotela u uhorského kráľa – dnes tanečného divadla Ifjú Szivek. Pred niekoľkými rokmi sa nového života dočkala aj úplne zanedbaná bývalá nemocnica na Bezručovej. Viacero významných úloh však ešte na investorov ostáva.

Tradične najväčšou a najznámejšou ruinou je komplex Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici. Ide o pomerne veľký súbor stavieb v absolútnom centre Bratislavy, na jednej z najstarších a najhistorickejších ulíc mesta. Jeho aktuálna podoba vznikla v 17. storočí. Počas svojich dlhých dejín zažil niekoľko veľmi slávnych období, v posledných desaťročiach však upadal. V priebehu 20. storočia mal prevažne obytnú funkciu, na sklonku socialistického obdobia sa spustila jeho adaptácia pre účely Mestského archívu. Prestavba sa nikdy nedokončila a otvorené objekty začali rýchlo chátrať.

Súbor mal viacerých vlastníkov, no v roku 2017 sa po opakovanej dražbe stala majiteľom spoločnosť Esterházy Real Estate, s.r.o., patriaca medzi dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen. Nový a finančne silný developer rozbehol nové projekčné a prípravné práce. Zámer zadal architektonicko-projekčnej kancelárii Adif. Esterházyho palác by sa mal v dohľadnej dobe premeniť na kombináciu vysoko nadštandardného bývania v 20 bytoch a lokálnej občianskej vybavenosti, pozostávajúcej z kancelárií alebo služieb. Parkovacie potreby zabezpečí 145 miest v podzemnej garáži.

Zisk posledných povolení a začiatok realizácie sa predpokladá už v dohľadnej dobe – za predpokladu, že developer projekt kvôli súčasnej situácii neodloží.

 

Esterházyho palác po rekonštrukcii. Zdroj: Esterházy Real Estate

 

Druhou známou ruinou je bývalá pôrodnica na Zochovej ulici 7. Budova vznikla ako súčasť zástavby, rozvíjanej v priestoroch bývalej Pálffyho záhrady na konci 19. storočia. Autorom objektu z roku 1882 je Ignác Feigler ml. z rokov 1884-1885 je Antal Wéber, ktorý tu navrhol pôrodnícku kliniku a školu pre pôrodné babice. Zariadenie ponúkalo na svoju dobu vynikajúcu úroveň starostlivosti, funkciu si udržalo až do začiatku tohto storočia. Odvtedy pôrodnica chátra.  

Komplex objektov dnes vlastní spoločnosť Zochova 7 s.r.o., spojená s architektom Branislavom Kaliským, spoluautorom Eurovey alebo Blumentalu. Spoločnosť plánuje taktiež už v blízkej dobe spustiť generálnu rekonštrukciu, nadstavbu a dostavbu. Po jej dokončení sa pôrodnica premení na luxusný projekt so 70 nadštandardnými bytmi a vybavenosťou (kaviareň, pekáreň, vináreň alebo galéria moderného umenia). Rezidenti budú mať k dispozícii aj vnútroblok so zeleňou a sedením.

Projekt by mal v tomto čase disponovať územným rozhodnutím a čaká na stavebné povolenie. Výstavba by sa teoreticky mohla spustiť ešte v priebehu tohto roka.

 

Zochova 7. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Tretím značne schátraným objektom, resp. súborom objektov, je Habermayerov palác na Panenskej ulici. Budova na Panenskej 15 má dnes podobu uzavretého štvorkrídlového objektu s troma podlažiami s architektonickým výrazom z rokov 1780-1800. Budova prešla aj ďalšími prestavbami a rekonštrukciami, naposledy v roku 1926. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 1963. Podobne je na tom susedný objekt na Panenskej 17, ktorý vznikol po roku 1780 v neskorobarokovom štýle a pamiatkou je od roku 1980. Budovy sú v absolútne dezolátnom stave.

Spoločnosť Amalca Development sa však usiluje o rekonštrukciu. V povoľovacom procese je transformácia budovy na administratívny objekt, jeho súčasťou projektu je aj spoločná podzemná garáž, vybudovanie dvoch krídel domu na Panenskej 17, využitie podkroví, úprava nádvorí a doplnenie vybavenosti. Pôvodný objem Habermayerovho paláca ostane zachovaný. V dvoch podzemných podlažiach bude 45 parkovacích miest. Autorom projektu rekonštrukcie je kancelária Endorfine.

Projekt získal kladné záväzné stanovisko, v ďalších stupňoch povoľovania však naráža na problémy a odvolania. Aktuálny stav nie je celkom známy, preto sa nedá ani len odhadnúť, kedy by sa rekonštrukcia mohla rozbehnúť. Všetko by však malo nasvedčovať tomu, že sa Habermayerov palác predsa len nerozpadne.

 

Habermayerov palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vďaka pripravovaným, ale aj prebiehajúcim rekonštrukciám sa centrum Bratislavy už približuje k stavu, ktorý možno označiť ako dobrý. V najbližších rokoch by mohla prebehnúť vlna úprav, spojených s prostriedkami z Fondu obnovy a odolnosti. To sa týka najmä objektov vo vlastníctve štátu. K pripravovaným projektom patrí napríklad rekonštrukcia Karácsonyiho paláca na Štefánikovej, kde sídli Kancelária prezidentky SR alebo sídla Úradu na ochranu oznamovateľov.

K ďalším významným zámerom patrí rekonštrukcia OD Dunaj na Námestí SNP, pripravovaná obnova historického domu medzi Laurinskou a Námestím nežnej revolúcie a vo výhľade je aj revitalizácia asi najzničenejších domov v historickom jadre (po Esterházyho paláci) na nároží Bielej a Františkánskeho námestia. Z mestských projektov možno spomenúť rekonštrukciu kúpeľov Grössling, kde už prebiehajú prípravné práce, alebo Domu hudby (ZUŠ Miloša Ruppeldta) na Panenskej 11.

Naostatok, dobré správy prichádzajú aj pre modernú architektúru. Po dokončení dlhoročnej obnovy Slovenskej národnej galérie sa štát pripravuje na rekonštrukciu vojenského internátu Hviezda (Kukurica), súkromní vlastníci pripravujú obnovu pozoruhodného domu na Medenej a za pamiatku bola vyhlásená Nová tržnica na Trnavskom mýte.

Bratislava tak speje k tomu, aby pôsobila ako omnoho kultivovanejšie mesto – minimálne čo sa týka obnovených domov a pamiatok. Konečne sa tak rieši investičný deficit, ktorý bol v meste prítomný do istej miery už historicky, v podstate od povojnového obdobia. Teraz však prichádza ďalšia, podstatne náročnejšia úloha. Vysokú úroveň potrebujú aj verejné priestory. Na rozdiel od domov je však zodpovedná takmer výlučne len samospráva.

 

Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Esterházyho palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Esterházyho palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Esterházyho palác. Zdroj: Esterházy Real Estate
  • Zochova 7. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zochova 7. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zochova 7. Zdroj: A1 Architecture
  • Zochova 7. Zdroj: A1 Architecture
  • Habermayerov palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Habermayerov palác. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube