Author photoAdrian Gubčo 13.01.2023 15:08

Klenot korza dostane novú tvár. Rekonštrukcia budovy na Laurinskej 19 sa blíži

Vzácny historický dom na Laurinskej 19, známy príťažlivou historizujúcou architektúrou, existenciou čarovného kruhového nádvoria alebo prítomnosťou známych podnikov a zariadení v minulosti aj v súčasnosti, sa blíži k obnove. Dom je už výrazne schátraný. Po prvých informáciách o plánoch na rekonštrukciu sa teraz postupuje v jej povoľovaní.

Zdroj: Google StreetView

Zdroj: Google StreetView

Dom na Laurinskej 19 má špecifický pôdorys, daný jeho umiestnením na hrane niekdajšieho barbakanu pred Laurinskou bránou. Išlo o obranný prvok mestského opevnenia v podobe zalomenej uličky, ktorá umožňovala obrancom lepšie pokryť prístupovú cestu v prípade útoku. Dnes sú už hradby aj brána minulosťou, vznikla však atraktívna zahnutá ulica a do nej vložený objekt, ktorý sa zaujímavo vyrovnáva s priestorovými danosťami. Vznikol tak jedinečný stavebný doplnok historického jadra Bratislavy.

Jeho architektonická hodnota je navyše reflektovaná tým, že je už od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou. Budova inak pochádza z roku 1881 a jej autormi sú významní bratislavskí stavitelia Ferdinand Kittler a Karl Gratzl. Vystavaná je v neorenesančnom slohu a pôvodne išlo o bytový objekt pre účely bratislavského evanjelického a. v. cirkevného zboru. Po zreštituovaní a rokoch sporov sa dostala do rúk firmy DOLFIN SK 1. s.r.o.

Tá je vlastnená českou developerskou spoločnosťou Dolfin Real Estate, zameriavajúcej sa na exkluzívne nehnuteľnosti v centrách miest. Aktuálne v jej portfóliu figurujú len Praha a Brno, Laurinská 19 by tak mohla byť bratislavskou premiérou. Investor plánuje zastaviť postupné chátranie objektu, sprístupniť ho verejnosti a obnoviť severojužné prepojenie objektu, teda pasáž medzi Laurinskou ulicu a Námestím Nežnej revolúcie. Taktiež chce nadstavbou zvýšiť rozsah bytových plôch.

To je už nejakú dobu známe – spoločnosť má už totiž k dispozícii kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta zo začiatku minulého roka. Dnes pokročila v povoľovaní ďalej. Ako vyplýva z oznámenia na úradnej tabuli mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, projekt vstúpil do územného konania. Toto by mohlo prebehnúť celkom rýchlo, keďže úrad konštatuje , že je pre územie spracovaná územnoplánovacia dokumentácia, na základe ktorej možno žiadosť posúdiť. Nie je preto nutné realizovať miestne zisťovanie a ústne pojednávanie.

Predmetom stavby bude komplexná obnova budovy, spojená s výraznou zmenou vnútorného riešenia. V prvom podzemnom podlaží a na prízemí vzniknú prevádzky, pričom od Námestia Nežnej revolúcie bude gastroprevádzka, zameraná na služby rýchlej kuchyne formou hotových jedál. Obchodné priestory na Laurinskej byť zamerané na predaj módy a módnych doplnkov. V nadzemných podlažiach na druhom až štvrtom podlaží sa plánujú rekonštrukciou vytvoriť bytové a nebytové priestory pre krátkodobé ubytovanie.

Najväčšími zmenami prejde štvrté podlažie, kde je dnes nebytový podkrovný priestor. Namiesto toho vzniknú plnohodnotné priestory, hoci zdola nebudú vnímateľné, aby vynikla architektúra objektu. Nadstavba bude obsahovať byty, čím nahradí pôvodné podkrovné ateliéry a sklady. Tie patrili k 12 bytom na nižších podlažiach. Nadstavba bude navyše rešpektovať kruhový tvar nádvoria. Po rekonštrukcii sa v objekte bude nachádzať 14 bytov a 20 nebytových priestorov (kvôli svetlotechnickým podmienkam). Nádvorie bude prestrešené.

V tejto chvíli ešte nemožno s určitosťou povedať, kedy rekonštrukcia reálne prebehne. Staromestský stavebný úrad aktuálne prechádza zmenami, keďže sa zmenilo vedenie mestskej časti a toto si chce priviesť nových zamestnancov. Signály z kuloárov však naznačujú, že stavebný úrad by mohol kompetentné vedenie, čo je azda dobrou správou pre rýchlosť posudzovania projektov. Optimisticky tak možno azda predpokladať, že azda už v roku 2024 sa na Laurinskej 19 objaví lešenie.

Ak to tak bude, v roku 2025 by mohol byť celý objekt kompletne obnovený a dobudovaný. Vzácna pamiatka a elegantný dom, ktorý sa spolupodieľa na stvárnení hneď dvoch exponovaných verejných priestorov Bratislavy, tak bude omnoho príťažlivejší. Historické jadro bude mať omnoho vyššiu úroveň.

 

Projekt je takmer v jadre pripravovaných zmien, ktoré premenia Námestie SNP na omnoho atraktívnejšie srdce Bratislavy. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Pripravovaný projekt sa pridá k viacerým zásahom, ktoré sa v tejto oblasti v poslednom období realizovali. Nedávne rekonštrukcie prebehli na budove Poľského inštitútu a susedného domu na Klobučníckej, upravenejší vzhľad dostal funkcionalistický nárožný dom vo vyústení Dunajskej do Námestia SNP a na samotnej Laurinskej sa obnovil mohutný moderný objekt Laurinská 14.

Zlepšeniu stavu budov sekundujú úpravy verejných priestranstiev. Námestie SNP aj so súvisiacim Kamenným námestím a Námestím Nežnej revolúcie je v očakávaní masívnej revitalizácie, ktorá má konečne zlepšiť zúfalú úroveň jedného z najvýznamnejších priestranstiev v meste aj štáte. Priestor pred Starou tržnicou má byť podľa predstáv investora, teda Hlavného mesta, bijúcim srdcom Bratislavy, kým Kamenné námestie bude dotvárať vzácny modernistický komplex Prioru a hotela Kyjev.

Dôsledkom týchto úprav môže byť okrem lepšieho pobytového priestoru a dojmu aj zmena charakteru prevádzok, ktoré sa v oblasti koncentrujú. Práve Laurinská 19 ukazuje možný smer – v jej priestoroch sídlili lokálne slovenské značky na vysokej úrovni, ktoré si postupne našli popularitu. Ide o mierne odlišný typ prevádzok, ako sa bežne nachádzajú v nákupných centrách a ktorým svedčí mestskejší typ obchodného priestoru (teda priamo na ulici). Po zvýšení kvality aj návštevnosti lokality môže oblasť nalákať ďalších podnikateľov.

Kombinácia rekonštrukcií budov a verejných priestorov tak má obrovský potenciál výrazne zmeniť obraz mesta a tým aj mesto samotné. Z miesta, ktoré ešte stále nesie stopy 90-tych rokov, sa môže táto časť Bratislavy posunúť do súčasnosti a získať podobu, charakteristickú pre vyspelé európske mestá. Predpoklady má k tomu mimoriadne.

 

Pozrite si fotografie rekonštrukcií pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube