Author photoAndrej Sárközi 03.02.2023 16:51

Ikonická veža sa blíži k obnove. Vojenský internát Hviezda dostane staronovú tvár

Obyvatelia ju poznajú pod názvom „Kukurica" a je ikonickou súčasťou okolia Račianskej ulice. Výšková budova pri Križovatke Jozefa Čabelku je už dlhodobo v schátranom stave a svoje najlepšie časy má dávno za sebou. Ministerstvo obrany však plánuje jej rekonštrukciu. Prípravy sa obnovu Vojenského internátu Hviezda sa už začali.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alexy & Alexy

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alexy & Alexy

Stavba, pripomínajúca ľuďom tvar kukurice, sa nachádza v exponovanej polohe v blízkosti kríženia Račianskej, Jarošovej a Pionierskej ulice. Umiestnená je v areáli Ministerstva obrany SR. Výšková budova púta pozornosť už z diaľky práve pre svoju atraktívnu architektúru, ale aj ideálne osadenie v území, v dôsledku čoho tvorí dominantu najmä pri pohľade z Račianskeho mýta. Jej stav však už dlhodobo upadá - napokon, nejde o najnovší dom. 

Projekt Vojenského internátu Hviezda vznikol pred vyše polstoročím. V architektonickej súťaži vtedy zvíťazili architekti Cyril Sirotný a Ján Strcula. Budova bola určená pre približne 780 študentov vojenskej akadémie. Veža má kruhový pôdorys, v strede jej dispozície sa nachádza železobetónové jadro s priemerom 10 metrov, v ktorom sú umiestnené inštalácie, sprchy, toalety či spoločenská miestnosť. Na každom z 25 podlaží sa nachádza sedemnásť dvojposteľových izieb s balkónom. Z tejto hmoty je vysunutá komunikačná časť so štvoricou výťahov a schodiskom.

Realizácia „Kukurice” bola ukončená v roku 1978. Stavba sa môže pýšiť titulom prvej kruhovej výškovej budovy na Slovensku. V čase výstavby dokonca patrila s 82 metrami k najvyšším objekom tohto pôdorysu v Európe. Aj napriek prestížnym oceneniam sa jej nevyhlo chátranie ako pri mnohých normalizačných projektoch. Využívaniu internátu bránil katastrofálny stav už v roku 2013. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy

Nádej na vzkriesenie na vysokej kvalitatívnej úrovni priniesli až aktuálne snahy Ministerstva obrany SR, ktoré chce objekt kompletne zrekonštruovať. V rámci nového projektu, ktorý rezort komunikoval už v roku 2021, sa počíta s ubytovacími aj administratívnymi kapacitami. Ministerstvo na overovaciu štúdiu rekonštrukcie oslovilo Fakultu architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity. Ako pre YIM.BA uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková ešte v prvých mesiacoch roka 2022, porota FAD STU BA vyberala zo štyroch súťažných kolektívnych návrhov. Následne rezort obrany vyberal tiež zo štyroch súťažných kolektívnych návrhov. 

Víťazom sa stal súťažný kolektív Andreja Alexyho, ktorého vízia rekonštrukcie počíta so zachovaním pôvodných hodnôt stavby a vyzdvihuje maximálne zachovanie a prezentáciu originálnych konštrukcií, materiálov a architektonických detailov. „Návrh využíva pôvodné dlažby, stropné elementy, podhľady, schodiskové konštrukcie, výtvarné monumentálne diela v parteri a ďalšie prvky. Návrh revitalizácie objektu sa sústreďuje na zachovanie tektonickej členitosti obvodového plášťa. Túto konštrukciu bude tvoriť oceľový systém pracujúci so stĺpmi a oceľovými tiahlami,” uviedla minulý rok Kakaščíková.

Budova bude po novom určená pre zamestnancov rezortu a príslušníkov Ozbrojených síl SR, rozdelená bude na vstupné a prezentačné priestory, administratívnu (spodné podlažia tvorí cca 13 podlaží) a ubytovaciu časť (horné podlažia tvorí cca 9 podlaží). Bude sa tu nachádzať vstupné foyer, jedáleň či kaviareň a rekonštrukciou sa vytvoria aj parkovacie stojiská a oddychová zóna. V rámci ubytovania sa uvažuje s 1-lôžkovými, 2–lôžkovými, 3–lôžkovými izbami a miestnosťami apartmánového typu.

Ministerstvo obrany vtedy komunikovalo začatie realizácie na rok 2023. Pred niekoľkými dňami bol pri objekte umiestnený žierav a v areáli začali prebiehať prvé práce. „Projekt sa aktuálne nachádza v procese verejného obstarávania projektovej dokumentácie. Paralelne prebiehajú práce týkajúce sa vypratávania objektu. Do areálu sa tiež umiestňuje stavebný výťah, ktorý má uľahčiť pohyb v rámci objektu,” uviedla exkluzívne pre YIM.BA hovorkyňa ministerstva. 

Na otázku, či je projekt vypracovaný v zmysle záverov spolupráce s FAD STU - ateliérom Alexy a Bogár, rezort odpovedal: „Jednou z požiadaviek v rámci prebiehajúceho verejného obstarávania projektovej dokumentácie je aj jej súlad s Overovacou štúdiou, vypracovanou zo strany FAD STU.” Overovacia štúdia je podľa najnovších informácií platná bez zmien a projektová dokumentácia bude vypracovaná po ukončení verejného obstarávania.

Hovorkyňa rovnako povrdila aj termín realizácie, s ktorým sa počíta už od začiatku zverejnenia projektu: „Predpokladaný termín začatia realizácie je v rokoch 2023-2025.” Uvedený termín je však závislý od viacerých faktorov: „… ako napr. spracovanie ďalších fáz projektovej prípravy, vydania stavebného povolenia, ekonomického zhodnotenia Útvarom hodnoty za peniaze MF SR a vydaním súhlasu vlády SR a iné.” Nateraz sa nezmenili predpokladané náklady, ktoré sú vo výške 34,8 milióna eur vrátane DPH. „Odhad bude zreálnený po vypracovaní projektovej dokumentácie,” dodáva však Martina Kovaľ Kakaščíková. 

 

Zdroj: Alexy & Alexy

 

Táto rekonštrukcia sa tak môže stať vzorovým príkladom riešenia obnovy majetku v správe štátu. Vojenský internát Hviezda disponuje vysokou architektonickou hodnotou, neobyčajnú úroveň má aj interiér, ktorý je dotvorený dobovým umením. Postupná degradácia však viedla k pochybnostiam, či sa kvality stavby podarí do budúcna zachovať.

Dnes už pochybnosti o tomto kroku našťastie zanikajú. Dôvodom je očividný záujem MO SR postupovať podľa návrhu od architektov Andreja Alexyho a Michala Bogára - skúsených tvorcov, ktorí majú za sebou mnoho kvalitných realizácií aj ocenení. Ateliér Andreja Alexyho patrí taktiež k popredným urbanistickým pracoviskám. K pôvodnej budove sa postavili s rešpektom a rekonštrukciu harmonicky spojili s pôvodným vzhľadom budovy. Vojenský internát Hviezda sa môže stať po rekonštrukcii pýchou exponovanej lokality na Križovatke Jozefa Čabelku. 

V jej susedstve sa momentálne pripravuje aj development Polyfunkčný objekt Račianska Pionierska, ktorý dlho čelil odporu miestnych. Po niekoľkoročných ťahaniciach a odpore, spojenom s odvolaniami, sa práce na tomto projekte v podobe asanácie pôvodnej zástavby konečne rozhýbali v novembri 2022. V súčasnosti sa na mieste nachádza vyčistený pozemok, čakajúci na zástavbu. 

K ďalším lokálnym plánom patrí už dlhšie skloňovaný projekt výškového objektu Fenix Park, ktorý však v roku 2020 narazil. Magistrát hlavného mesta sa v stanovisku vyjadril, že so zámerom v danej podobe nesúhlasí. Veža, resp. veže však naďalej postupujú, okrem bytov či retailu tu má byť aj materská škola. Nový názov má byť Stollwerck Residence. Napokon, hovorí sa aj o výstavbe na mieste Výskumného ústavu zváračského. 

Lokalita tak v blízkej budúcnosti pravdepodobne prejde výraznou premenou. Vojenský internát Hviezda sa v nej nestratí - práve naopak, bude územie dotvárať v staronovej podobe a s novým životom. Pôjde o jeden z najpozitívnejších zásahov - napokon, k obmedzeným zlepšeniam možno v poslednom období započítať len minuloročné rekonštrukcie nástupíšť a zastávok MHD a rekonštrukciu hlavnej budovy Výskumného ústavu zváračského na sídlo Ministerstva spravodlivosti SR.

Okrem toho je ale územie schátrané. Z dlhodobého hľadiska ide o dôležitý bod na mape mesta, keďže sa tu stretáva dôležitá tangenciála v podobe Jarošovej ulice s Račianskou radiálou. V prípade vybudovania tzv. Severnej tangenty tu vznikne dôležitá spojnica medzi západnou a východnou časťou Bratislavy. Pionierska sa rozšíri a tunelom bude prechádzať ponad Hlavnú stanicu a pokračovať na Pražskú ulicu. Táto časť mesta tak disponuje priveľkým potenciálom na to, aby jej vzhľad v roku 2023 vyzeral ako z katastrofického filmu. 

 

Fotografie z 2.2.2023.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube