Author photoAdrian Gubčo 17.02.2022 13:10

Treenium sa reštartuje a mení na Rezidencia Mierova

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Polyfunkčný projekt Treenium na nároží Gagarinovej a Mierovej ulice mal byť pôvodne jednou z najpríťažlivejších súčasných realizácií v Bratislave. Dopadla však fiaskom. Developerská firma išla do konkurzu, pôvodní klienti pravdepodobne prišli o peniaze a pohľadávok sa zbavila aj financujúca banka. Novým majiteľom sa stal jeden z veriteľov, ktorý teraz očividne rozbieha projekt nanovo aj s novým názvom.

Treenium (Rezidencia Mierova) v roku 2020

Treenium (Rezidencia Mierova) v roku 2020

Treenium prichádzalo s prísľubom vzniku budovy, ktorá vychádzala zo súčasných európskych trendov. Podľa pôvodného developera, firme blízkej skupine Greefin Group, bol projekt inšpirovaný milánskym mrakodrapom Bosco Verticale (Vertikálny les). Obsahovať tak mal bohatú zeleň na fasáde v kombinácii s elegantnou figúrou 18-podlažnej veže. Už v tom bol však problém – developer na takúto budovu nemal povolenia. Postaviť mohol len deväťpodlažný objekt. To mu však nebránilo, aby nezačal predávať byty aj v zatiaľ nepovolenej časti budovy.

Samotná výstavba, ktorá sa spustila v roku 2016, prebiehala pomaly. Navýšenie Greefin označil za druhú etapu a stavebné práce boli určitú dobu pozastavené, akoby sa malo budovanie ďalších podlaží čoskoro rozbehnúť. Keď však začalo byť jasné, že zmena stavby pred dokončením nenastane, developer spustil dokončovacie práce, hoci ani tie neboli ukončené načas. Pôvodne sa sľubovalo, že projekt bude hotový do konca roka 2018, potom v lete 2019, napokon do konca roka 2019. Nič z toho sa nepodarilo splniť.

Pre klientov, ktorí vykúpili väčšinu z 53 bytov, nakoniec prišla v júni 2020 studená sprcha. Developer totiž požiadal o dočasnú ochranu a po čase putoval do konkurzu, projekt zas prebrala financujúca banka (Tatra banka), ktorá odpredala svoje pohľadávky. Novým majiteľom sa stala spoločnosť EU Immo s.r.o., od ktorej sa posunula na firmu RED_DUBY s.r.o. – taktiež na jedného z veriteľov v konkurze. Podľa všetkého sú tieto firmy blízke a vzájomne prepojené. Nový majiteľ, ktorý je veriteľom i dlžníkom voči konkurznému správcovi, teraz musí vyplatiť 1,5 milióna eur.

Aj preto je nutné projekt znova aktivovať a rozbehnúť predaje. Neslávne známu značku Treenium nový majiteľ odhodil a development rebrandoval na Rezidenciu Mierova [sic!]. Podľa oficiálneho webu ide o „projekt moderného mestského bývania v exkluzívnej lokalite“. Za výhody označuje vnútorný parking, vysoké štandardy bytov, presvetlené obytné priestory, terasy, lodžie a balkóny, odkladacie priestory a dobrú dostupnosť. Odovzdávanie bytov sľubuje už v priebehu tohto roka.

V Rezidencii Mierova ostáva zachovaný pôvodný počet bytov, ktoré sa nachádzajú aj v trojpodlažnej podnoži, kde mala byť pôvodne občianska vybavenosť. Tá sa v komplexe nebude nachádzať vôbec. Súčasťou projektu nebude ani predtým uvažované fitnesscentrum pre rezidentov alebo pobytová terasa na streche vyššieho objektu. Klienti zatiaľ na ponuku reagujú pomaly, predrezervované sú tri byty. Podľa realitnej kancelárie, ktorá predáva niektoré z bytov, sa ich priemerná cena pohybuje medzi 4-tisíc až 5,5-tisíc eur za meter štvorcový.

Súčasný developer tvrdí, že ide o kvalitnú a bezpečnú investíciu. Určite to ale neplatí pre pôvodných klientov, ktorí pravdepodobne definitívne prišli o rezervačné poplatky za byty, ktoré kúpili ešte od pôvodného investora. S otázkou, ako bude situácia s týmito ľuďmi vysporiadaná, som oslovil RED_DUBY s.r.o.*, spoločnosť však nijako nereagovala. Ak by náhodou klienti chceli získať byty aj tak, budú si musieť veľkoryso priplatiť – priemerné ceny za meter štvorcový v ružinovských novostavbách sú dnes bezmála dvojnásobné.

Rezidencia Mierova má byť dokončená na „magický dátum“ – 24. decembra 2022. Pomaly sa na objekte, ktorý bol až doteraz zahalený lešením, rozbieha aktivita. Na celej situácii ostáva pozitívnym snáď len to, že sa z budovy nestane nevyužitá a chátrajúca nešťastná dominanta križovatky Mierovej a Gagarinovej ulice.

 

Zdroj: RED_DUBY s.r.o.

 

Výsledok „kauzy Treenium“ je ďalším mementom toho, ako opatrne treba pristupovať k takej významnej investícii, ako je kúpa bytu. Pre väčšinu ľudí ide o najväčšiu investíciu života. Preto nemožno pozerať len na cenu, ale overiť si aj developera – jeho referencie, skúsenosti, garanciu dodania produktu načas alebo podmienky zmluvy. Neustále treba pripomínať, že takéto zmluvy treba zároveň konzultovať s právnymi expertmi, ktorí dokážu upozorniť na nedostatky a skryté riziká. Pár stoviek eur investovaných do právnika vedia ušetriť tisíce a desaťtisíce eur neskôr.

V konečnom dôsledku je najbezpečnejšie spoľahnúť sa na veľkých, profesionálnych a známych developerov, ktorí navyše štandardne stavajú projekty, ktoré sa nemenia za chodu. Nestane sa tak, že sa počas výstavby zrazu z obytného súboru odstráni jedna z jeho kľúčových konkurenčných výhod (strešná pobytová terasa), zmení sa funkčné riešenie, nehovoriac o „druhej etape“ v podobe navýšenia. Tí kvalitnejší developeri navyše investujú aj do verejného priestoru, spoločných priestranstiev, architektúry alebo rozvoja komunitného života.

Nanešťastie, je to aj súčasnou dobou, ktorá láka každého s prebytkom kapitálu a vlastníctvom pozemku, aby sa menil na developera. Práve pri takýchto firmách, ktoré sa rozhodli pre investičnú výstavbu popri iných typoch podnikania, je potrebná najväčšia obozretnosť. Prirodzene, aj z pôvodne neznámej firmy sa môže stať úspešný a overený investor, je však zvláštne, ak chcú takéto spoločnosti hneď stavať výškové budovy alebo sa zadúšajú špičkovou medzinárodnou architektúrou, hoci za sebou nemajú prakticky nič.

Podobné varovania ale nemusia padnúť na úrodnú pôdu. Charakter trhu má za následok nielen to, že sa na ňom objavujú developerskí špekulanti, ale aj rastúcu frustráciu a zúfalstvo ľudí, ktorí sa snažia nájsť bývanie za prijateľnú cenu. Bývanie vo vlastnom byte v Bratislave, resp. v jej vnútorných alebo lepšie dostupných častiach, sa stáva pre mnohých nedosiahnuteľným snom. Platí to pri novostavbách aj bytoch z druhej ruky. Množstvo ľudí trávi enormné množstvo času sledovaním a neustálym aktualizovaním ponúk, čakajúc na ako-tak dostupný byt – a takéto byty sa míňajú v priebehu minút. Preto majú špekulanti dostatok ochotných kupujúcich.

Trhu by tak najväčšmi pomohla dostatočná ponuka vďaka uvoľneniu územnoplánovacej regulácie vo vnútornej Bratislave, súvisiaca stabilizácia cien, ďalšia profesionalizácia aktérov na trhu a diverzifikácia ponuky – teda prílev nájomných bytov, možno aj zo strany samosprávy. Potenciálny klient by si mohol vyberať vo vysoko konkurenčnom prostredí a z rozličných typov bývania, pričom za projektami by stáli overení hráči. Súčasná situácia bežným ľuďom so záujmom o byt jednoducho nijako neprospieva.

Kým však takáto situácia nenastane (čo nemusí byť nikdy), dovtedy bude existovať priestor pre špekulantov aj kauzy, podobné ako pri projekte Treenium. Doplatia na to nielen individuálni klienti, ale aj spoločnosť. Pre mnohých pôjde totiž o dôkaz developerskej chamtivosti. Vrhne to zlé svetlo a prinesie komplikácie aj pre solídne firmy, prinášajúce produkt, ktorého vznik je verejným záujmom.

 

*Oslovená bola firma s podobným názvom, ktorá mala kedysi vzťahy s RED_DUBY s.r.o. Po komunikácii so skutočným developerom pripravujem k téme nový a komplexný príspevok. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Treenium, 24.5.2020
  • Treenium, 24.5.2020
  • Treenium, 24.5.2020
  • Zdroj: RED_DUBY s.r.o.
  • Zdroj: RED_DUBY s.r.o.
  • Zdroj: RED_DUBY s.r.o.

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube