Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 12.08.2019 14:30

Kedy bude dokončený projekt Treenium?

Projekt Treenium sa svojho času črtal ako jeden z najzaujímavejších nových developmentov v Bratislave. Nádejným klientom sľuboval špičkovú úroveň architektúry a vybavenia. Dnes je realita iná – projekt prešiel zmenami a dlhodobo mešká. Kedy by mohol byť po viacerých odkladoch dokončený?

Article Big

Treenium od spoločnosti Greefin Group vzniká v mestskej časti Ružinov, na rozhraní štvrtí Trávniky a Prievoz, medzi významnými ulicami Gagarinova a Mierová. Exponovaná poloha predurčila pozemok pre vznik výraznej intervencie, v tomto prípade však mohla byť výraznosť dosiahnutá skôr mimoriadnou architektúrou ako hmotou.

Developer sa rozhodol pre oba prístupy, naplánoval tu tak vznik polyfunkčného objektu pozostávajuceho z nižšej trojpodlažnej a vyššej osemnásťpodlažnej časti s prevažujúcou funkciou bývania. Projekt mal disponovať atraktívnou fasádou, ktorej mali dominovať zelené balkóny s vysadenými stromami po vzore milánskeho projektu Bosco Verticale.

Ako sa však čoskoro ukázalo, Greefin mal problém – a síce, že pre danú výšku a podlažnosť nemal povolenie. Namiesto toho mohol vybudovať len deväť nadzemných podlaží, čo sa sa developer pokúsil zmeniť a dospieť k zmene stavby pred dokončením. V tomto smere mu nebolo vyhovené, napriek tomu výstavba ostávala pozastavená a pripravená na prípadné navýšenie, ktoré bolo označované za druhú etapu.

Už pred časom však bolo jasné, že zmena povolenia nenastane, Greefin tak zmenil komunikáciu a potvrdil, že Treenium dokončí v povolenej výške a spustil dokončovacie práce. V priebehu posledného roka tak už padlo niekoľko termínov dokončenia – najprv koniec roka 2018, potom leto 2019, aktuálne však Treenium ešte stále ostáva nedokončené. Aký je najnovší termín?

 

 

S touto otázkou som oslovil realitnú kanceláriu Pegas Real, ktorá zabezpečuje predaj bytov v projekte, čo je mimochodom zmena, keďže spočiatku mala predaj zabezpečovať renomovanejšia kancelária Herrys – táto však od projektu po spustení kauzy odstúpila. Na moje otázky Pegas Real zatiaľ nereagoval.

Medzi klientami sa však aktuálne hovorí o dokončení v priebehu decembra tohto roka, čo znamená, že byty sa budú odovzdávať až v priebehu roka 2020. Okem toho, v projekte sa objavili viaceré zmeny: údajne sa nemá realizovať plánované fitnesscentrum, takisto ako strešná terasa, kde mala byť „oddychová zóna“ s miestom pre susedské grilovačky, detským ihriskom alebo bazénikom. Realizácia tejto terasy nie je viditeľná ani z pohľadu ulice, hoci podľa vizualizácie by mala byť rozoznateľná.

Hoci je pravda, že Treenium nie je ani prvá, ani posledná stavba, čo mešká, v tomto prípade sa už meškanie preťahuje nad bežnú úroveň, nehovoriac o významných zmenách, ktoré znižujú celkovú hodnotu projektu pre klientov. Voči tým, ktorí už v Treeniu byty kúpili, je dané rozhodnutie developera neférové, aj keď vychádza pravdepodobne z faktu, že pri zníženom objekte sa budovať danú terasu finančne nevyplatí.

Na konci dňa sú to však klienti, ktorí na zmeny doplatia najviac. Celkovo sa v projekte nachádza 53 bytov, voľných ostáva 14. Cenovo nevychádza projekt najhoršie, podľa nepotvrdených informácií však cena na webstránke celkom nezodpovedá aktuálnej skutočnosti. K tomu si treba ešte pripočítať parkovacie miesto v cene 15-tisíc eur. Parkovacích miest by malo byť celkovo 100. V rámci občianskej vybavenosti má pribudúť pivovar, čo by dávalo zmysel, keďže Greefin Group prevádzkuje v Bratislave dvojicu pivovarov na Patrónke a nábreží Dunaja.

Čo je pozitívne, že ostávajú zachované základné prvky architektúry od kancelárie Cakov + Partners. Výraz budovy tak je založený na kombinácii jednoduchej fasády s veľkými oknami na celú výšku podlažia, a z nej vystupujúcich balkónov, kde sa nachádzajú kvetináče, do ktorých má byť zasadená avizovaná zeleň. Hoci efekt Bosco Verticale nenastane, fasáda budovy bude o čosi zelenšia.

 

 

Treenium sa pomaly stáva nekonečným príbehom, hoci svetlo na konci tunela je už predsa len viditeľné. Fasády budovy sa postupne odhaľujú a podľa všetkého, práce pokročili aj v interiéri. Budúci rezidenti však nemôžu byť spokojní, rovnako ako obyvatelia okolia, ktorí sú nútení pozerať sa na nevzhľadné oplotenie staveniska pokryté reklamou alebo využívať zdevastované chodníky.

Prípad Treenia ukazuje, že je dobré preveriť si referencie developera a spoľahnúť sa na overené a známe spoločnosti, ktoré už úspešne dokončili viac projektov podobného rozsahu. Takisto je potrebné zveriť preverenie kúpnych zmlúv právnikovi, ktorý vie upozorniť na ich riziká a vymôcť odškodnenie v prípade výrazného meškania projektu. Pri tak dôležitej investícii, akou pre väčšinu ľudí bývanie je, je vysoká opatrnosť namieste.

Je to práve vyššia náročnosť kupujúcich, ktorá dokáže očistiť trh od pochybení alebo zvláštnych praktík niektorých developerov, ako aj posunúť latku kvality jednotlivých projektov. V Bratislave sa našťastie postupne darí úroveň developmentu zvyšovať, stále však má medzery, ktoré treba napraviť.

 

Fotografie z 28.7.2019. Viac nájdete vo fotogalérii

Galéria

  • Zdroj: Greefin Group

Súvisiace články

Treenium naďalej mešká

31.01.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Treenium v mestskej časti Ružinov síce postupoval v poslednej dobe veľmi pomaly, napriek tomu sľuboval developer, spoločnosť Greefin Group, dokončenie toho, čo nazýval prvou etapou, do konca roka 2018. Na stavbe však od leta došlo len k malým zmenám.

čítať viac

Treenium pomaly postupuje

13.08.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Treenium pri svojom odhalení predstavil ambiciózny koncept elegantnej budovy so zeleňou na fasáde, ktorá si brala za vzor milánsky projekt Bosco Verticale. Ako sa však čoskoro ukázalo, developer Greefin Group nemal na danú podobu budovy povolenie.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube