Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 31.01.2019 10:00

Treenium naďalej mešká

Projekt Treenium v mestskej časti Ružinov síce postupoval v poslednej dobe veľmi pomaly, napriek tomu sľuboval developer, spoločnosť Greefin Group, dokončenie toho, čo nazýval prvou etapou, do konca roka 2018. Na stavbe však od leta došlo len k malým zmenám.

Article Big

Problematickým aspektom projektu sa stala snaha developera už počas výstavby objekt navýšiť. Prvé vizualizácie prezentovali Treenium ako 18-podlažnú vežu spolu s trojpodlažnou prednou časťou, povolenie však bolo vydané len na 9-podlažný dom. Developer stavbu zadržiaval s víziou jej navýšenia, to však mestská časť odmietla.

Greefin tak bol nútený projekt dokončiť v povolenom rozsahu, do čoho ho údajne podľa kuloárnych informácií tlačila aj financujúca banka. Na nejasnú situáciu totiž reagovali aj klienti, ktorí byty vykupovali len slabo – z celkového počtu 53 bytov je stále voľných ešte 22, čo je oproti iným projektom v danom štádiu výstavby pomerne vysoké číslo.

Najnovší termín dokončenia znie leto 2019. Je to reálny termín, ak sa práce opäť rozbehnú. Treba však povedať, že zaznamenaný progres za posledných niekoľko týždňov bol minimálny.

Pri predstavení Treenium zaujalo svojou architektúrou a celkom dobrým štandardom bytov aj domu ako takého. V rámci súboru vznikne občianska vybavenosť na vyše 350 metroch štvorcových, 100 parkovacích miest v garáži domu a rezidenti budú mať prístup na strechu prispôsobenú na relaxačnú funkciu. Definičným prvkom projektu má byť fasádna zeleň v stromoch zasadených priamo na balkónoch jednotlivých bytov. Autorom architektúry je kancelária Cakov + Partners.

Je škoda, že developer špekuloval s navýšením a prezentoval sa s prehnanou víziou, ktorú navyše nemal vôbec schválenú. O niečo väčšia výška – napríklad 12 podlaží – by výzoru projektu prospela a nebola by v danej lokalite, kde sa aj tak nachádzajú podobne vysoké panelové domy, tak výrazná.

Výsledkom chybného kroku je meškanie projektu, z čoho nemá prospech v podstate nikto. Tento rok sa však už Treenium dokončí, čím sa sa aspoň trochu zlepší zlý stav najbližšieho okolia, ktorému dominuje zanedbaná zeleň a reklamné bilboardy. Najviac si však oddýchnu klienti, ktorí vychádzajú z celej situácie najhoršie.

 

Fotografie z 13.1.2019.

Galéria

  • Zdroj: Greefin Group

Súvisiace články

Kedy bude dokončený projekt Treenium?

12.08.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Treenium sa svojho času črtal ako jeden z najzaujímavejších nových developmentov v Bratislave. Nádejným klientom sľuboval špičkovú úroveň architektúry a vybavenia. Dnes je realita iná – projekt prešiel zmenami a dlhodobo mešká. Kedy by mohol byť po viacerých odkladoch dokončený?

čítať viac

Treenium pomaly postupuje

13.08.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Treenium pri svojom odhalení predstavil ambiciózny koncept elegantnej budovy so zeleňou na fasáde, ktorá si brala za vzor milánsky projekt Bosco Verticale. Ako sa však čoskoro ukázalo, developer Greefin Group nemal na danú podobu budovy povolenie.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube