YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.06.2019 09:00

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Historicky a architektonicky vzácna budova Spilky, alebo kvasiarne, je chránená ako kultúrna pamiatka a je charakteristickou súčasťou celej lokality. Najvýraznejším prvkom je jej kupola s typickou zelenou farbou, ktorá sa stala aj symbolom celého developmentu. Vybudovaná bola pravdepodobne okolo roku 1944.

Industriálny areál bol až donedávna kompletne zachovaný v podobe, do akej sa vyvinul v priebehu 20. storočia. Väčšina objektov bola postavených po Druhej svetovej vojne, keďže pôvodný pivovar bol poškodený bombardovaním mesta cez vojnu. Najstarší dochovaný objekt, umyváreň sudov z roku 1909, ani varňa popri Blumentálskej z 30-tych rokov, ochránené neboli (viac o histórii Steinu nájdete tu).

Developeri projektu, spoločnosti YIT Slovakia a AMW Development, si za celoplošnú asanáciu takmer všetkých objektov vyslúžili kritiku verejnosti. Ochrancovia industriálnej architektúry navrhovali na ochranu ďalšie tri objekty, a to spomínanú varňu so silom, strojovňu s vodnou vežou na nádvorí a ležiacke pivnice. Ministerstvo kultúry a pamiatkari tieto podnety neuznali.

Dnes je už neskoro diskutovať o tom, či sa to nedalo aj lepšie – developeri nanešťastie nezorganizovali architektonickú súťaž, ktorá by ukázala alternatívne pohľady na rozvoj územia. Celý mestský blok s výnimkou Spilky dostal úplne novú podobu, na druhej strane však treba pripustiť, že samotná Spilka je komplexne zrekonštruovaná a získala mimoriadne príťažlivý výzor.

Developer AMW Development (transformovaný do ArchiC Spilka, s.r.o.) budovu premenil na kancelársky súbor, kde na piatich podlažiach s vysokými stropmi (5,2 metra) vzniká 1590 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Okrem toho, na prízemí vzniká priestor pre gastronomickú prevádzku, kde má podľa všetkého vzniknúť veľká pivovarská reštaurácia, čím sa aspoň čiastočne nadviaže na historickú tradíciu. Budova disponuje 59 parkovacími miestami.

V týchto dňoch bolo sňaté lešenie z obidvoch strán budovy, ktorá sa okamžite stala jednou z najvýraznejších na Legionárskej ulici, významnej mestskej triede na tzv. vnútromestskom okruhu. Za architektonickým návrhom rekonštrukcie stáli experti na rekonštrukcie pamiatok, architekti z kancelárie Bouda Masár Architekti.

 

 

V priebehu tohto leta sa tak ukončí niekoľkoročný proces premeny územia, v rámci ktorého sa aktivoval priestor bývalého pivovaru vďaka novým kanceláriám, rezidenciám, obchodom a verejným priestranstvám.

Nový development obsahuje 408 bytov v štyroch blokoch, developovaných spoločnosťou YIT Slovakia. Oficiálna webstránka uvádza ako dostupných už len 12 bytov (hoci v skutočnosti sú rezervované). Nové rezidenčné objekty tvoria hranu mestského bloku vymedzeného Blumentálskou a Bernolákovou ulicou, zároveň však vznikol dom aj vnútrobloku, čím vznikli dve nádvoria – privátne a verejné, pričom verejné sa nazýva Steinov dvor a zlepšuje priestupnosť v území.

Kancelárska časť developovaná AMW Development bola známa ako Stein2 Offices, no po prevzatí novým majiteľom, Prvým realitným fondom, o.p.f., bola premenovaná na Steinerka Business Center. Nachádza sa tu 9.500 metrov štvorcových kancelárskych priestorov v osempodlažnej budove na nároží Legionárskej a Blumentálskej a nižšej časti pozdĺž Legionárskej. Projekt má certifikát LEED Gold, v podzemí vzniklo 170 parkovacích miest. K aktuálnym nájomníkom patrí napríklad developer Lucron alebo Deutsche Telecom Services Europe.

Prakticky celý obvod Steinu aj prízemie pozdĺž verejne prístupných priesntrastiev je tvorené aktívnym parterom s priestorom pre prevádzky – v prípade kancelárskej časti to je približne 900 metrov štvorcových, v rezidenčnej 1.450 metrov štvorcových, vďaka čomu môže vzniknúť v lokalite komplexná ponuka občianskej vybavenosti. Z toho budú profitovať nielen rezidenti, ale aj širšia lokálna komunita.

V tejto chvíli jednotlivé prevádzky postupne ožívajú spolu s tým, ako sa dokončujú a otvárajú jednotlivé etapy Steinu a sťahujú sa rezidenti. Skolaudovať ostáva ešte štvrtú etapu projektu, čo by malo prebehnúť v auguste. Otvorené by zároveň mali byť verejné priestory, vrátane plochy v predĺžení Kmeťovho námestia, ktorá však zatiaľ nebude spojená s priestorom pred Novým evanjelickým kostolom, ďalšou lokálnou pamiatkou.

Architektom zvyšných častí bol Ivan Kubík, ktorý pripravil jednoduchý, no príťažlivý návrh objektov, ktoré svojou materialitou asociujú industriálnu minulosť lokality. V členení fasád od Blumentálskej čiastočne cítiť odkazy na pôvodnú architektúru, čo je aspoň čiastočnou náplasťou na stratu, ktorú cítia v prípade starého Steinu niektorí ľudia.

 

 

Treba za každých okolností uznať, že Stein2 spoločne s kancelárskou časťou a rekonštruovanou Spilkou prinesú výrazné oživenie územia, ktoré bolo dlho mŕtve a tejto časti Bratislavy skôr ubližovalo. Dobré nadviazanie na staršiu zástavbu, otvorenie sa voči verejnosti a prílev rezidenčnej aj administratívnej funkcie prinesie rýchle zrastenie sa developmentu s mestskou štruktúrou a životom. Podobne by mali byť formované aj iné projekty v metropole.

Transformácia brownfieldov je dlhodobo jednou z kľúčových výziev Hlavného mesta. Kedysi výrazný priemysel bol z Bratislavy takmer vytlačený a pôvodné areály ostávajú opustené. Problematickými sú environmentálne záťaže, veľké postindustriálne zóny tvoria bariéry v území a mesto ako také je príliš riedko zastavané, čo sa negatívne odráža na mobilite. Priemyselné územia sú preto ideálnym kandidátom na hĺbkovú zmenu.

Popritom však treba pamätať aj na ochranu hodnôt – hoci významná časť industriálu už bola zrovnaná so zemou, mnoho potenciálnych pamiatok ostáva zachovaných, no ohrozených. V budúcnosti by bolo namieste, aby sa stávali aktívnou súčasťou integrovaných a komplexných developmentov, túto snahu však treba podporiť.

Je totiž viac než prirodzené, že investori investujú kapitál s cieľom maximalizácie zisku, na čom však nie je nič démonické. Ak je tento záujem spojený s ohrozením hodnôt, treba hľadať model, ako dosiahnuť spoločný kompromis. Doterajšie časy „boja“ developerov a aktivistov by sa už mali skončiť – do problematiky totiž musí vstúpiť aktívny verejný sektor s propodnikateľským, ale aj kultúrnym prístupom, hľadajúcim a umožňujúcim vznik win-win situácií.

Výsledkom môže byť živé a moderné mesto, pamätajúce na svoje korene a tvorené pestrým prelínaním sa jednotlivých historických a architektonických vrstiev. V tomto Bratislava je a môže byť ešte oveľa viac unikátna. Dôležité však je mať na toto odvahu a expertízu. V blízkej budúcnosti bude toto – prepájanie developerov, pamiatkarov a architektov – musieť patriť k dôležitým činnostiam Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: AMW Development

Súvisiace články

Promenáda pred kostolom na Legionárskej sa konečne dobuduje

14.04.2021 14:01:20 Adrian Gubčo

Spolu s dokončením rezidenčnej časti projektu Stein2 od developera YIT Slovakia vznikol v predĺžení Kmeťovho námestia smerom k tzv. Novému evanjelickému kostolu na Legionárskej príjemný verejný priestor – „promenáda“. Nelogicky však ostáva zakončený nevzhľadnou betónovou plochou, oplotením a parkoviskom. Čoskoro by sa to mohlo zmeniť.

Čítať viac

Spilka v Steine2 dostala povolenie k užívaniu, čoskoro sa tu otvorí veľká piváreň

16.09.2020 09:00:00 Adrian Gubčo

V širšom centre mesta bola už pred časom dokončená rekonštrukcia ďalšej industriálnej pamiatky. Napriek tomu získali len teraz priestory v tzv. Spilke v projekte Stein2 Offices povolenie k užívaniu. Vďaka tomu tu bude už o niekoľko týždňov otvorená jedna z najväčších pivární v Bratislave.

Čítať viac

Park pri Stein2 čaká zmena: vznikne nová bratislavská promenáda?

15.06.2020 14:26:50 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Projekt Stein2 od developera YIT Slovakia v spolupráci s MiddleCap Group (vtedy ešte AMW Development) nepriniesol len vznik kancelárskych kapacít a bytových domov, ale aj vytvorenie nových verejných priestorov. Okrem privátneho dvora je to najmä časť budúcej promenády medzi Kmeťovym námestím a Novým evanjelickým kostolom. Víziu však môžu narušiť plány Starého Mesta a STU vybudovať tu priestor pre škôlku.

Čítať viac

Spilka v Steine je dokončená, pozrite sa dovnútra

19.11.2019 17:15:18 Adrian Gubčo

Pivovar Stein patril k výrazným priemyselným areálom v širšom centre Bratislavy, no na začiatku 21. storočia sa výroba utlmila a komplex stavieb v lukratívnej lokalite začal chátrať. Dnes je všetko inak – väčšina pôvodných objektov bola asanovaná a nahradená novým developmentom. Zachovaná bola jedine budova Spilky, ktorá je pamiatkou a po masívnej rekonštrukcii, za ktorou stojí developer MiddleCap Group, sa čoskoro otvorí pre verejnosť.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

V Spilke v Steine bude pivný bar pivovaru Svijany

16.07.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

Na východnom okraji Starého mesta vrcholia práce na dokončovaní developmentu Stein2 poslednou časťou projektu, ktorou je rekonštrukcia Spilky, jedinej zachovanej časti pôvodného pivovaru. Podľa portálu opive.sk tu bude okrem kancelárií sídliť aj pivný bar pivovaru Svijany.

Čítať viac

Vznikne pri Steine2 nové námestie?

12.06.2019 06:45:00 Adrian Gubčo

S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?

Čítať viac

Stein2 je pred dokončením, Staré Mesto má ďalší rehabilitovaný mestský blok

15.04.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

V týchto týždňoch sa dokončuje výstavba projektu Stein2, ktorý mení prakticky celý mestský blok z opusteného priemyselného areálu na aktívnu súčasť mesta. Okrem rezidenčnej časti finálnu poobu získava aj kancelárska, dokončiť ešte ostáva verejné priestranstvá, hoci tieto si na ideálnu podobu ešte nejakú dobu počkajú.

Čítať viac

Pri Steine vzniká nový verejný priestor

22.02.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Stein sa blíži k dokončeniu, s čím súvisí aj ukončovanie prác v bezprostrednom okolí. Na mieste, kde sa predtým nachádzalo bunkovisko a zariadenie staveniska, v týchto dňoch vzniká verejný priestor, ktorý bude predĺžením Kmeťovho námestia.

Čítať viac

Stein2 sa blíži k dokončeniu

21.01.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Rezidenčná časť projektu Stein2, ktorý vznikol na mieste niekdajšieho pivovaru Stein, získava finálne kontúry. Takmer dokončené sú už všetky fasády a realizujú sa exteriérové úpravy. Jeden z najmestskejšie pôsobiacich projektov v Bratislave bude v priebehu tohto roka dokončneý.

Čítať viac

Bratislava získa ďalšiu obnovenú industriálnu pamiatku

16.01.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

V Hlavnom meste už čoskoro pribudne ďalšia obnovená budova s priemyselnou minulosťou. Tzv. Spilka, súčasť pivovarníckeho komplexu Stein, začína už získavať finálny šat. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu Stein2, zahŕňajúceho byty a kancelárie.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 03.07.2018

11.07.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt prestavby celého mestského bloku, kde sa kedysi nachádzal areál pivovaru Stein, sa dostáva do finálnych fáz. Prvé časti projektu sú už dokončené a všetky zvyšné sú už prinajmenšom v štádiu hrubej stavby.

Čítať viac

Stein2 spúšťa predaj poslednej etapy

21.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v poslednej etape projektu Stein2. Pôvodne ich malo byť päť, štvrtá a piata však boli spojené do jednej. Posledná časť komplexu je už vo výstavbe.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 2.12.2017

05.12.2017 09:20:00 Adrian Gubčo

Stein2, pomerne rozsiahly projekt premeny celého mestského bloku pod hlavičkou dvoch developerov, YIT Slovakia developujúceho rezidenčnú časť a AMW Development developujúceho administratívu, má dokončené prvé časti.

Čítať viac

Predaj bytov v tretej etape Stein2 spustený

25.09.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spúšťa predaj bytov v tretej etape projektu Stein2. O tomto dátume som písali už dávnejšie a skorý začiatok predaja potvrdzovalo aj tempo výstavby - tretia etapa rezidenčnej časti tohto väčšieho developmentu už rastie.

Čítať viac

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

30.08.2017 10:30:00 Adrian Gubčo

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube