Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.06.2019 06:45

Vznikne pri Steine2 nové námestie?

S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?

Article Big

Ako som písal už v poslednom článku z apríla, YIT Slovakia revitalizuje plochu v predĺžení parkového Kmeťovho námestia priľahlú k Steinu. Pôvodnou víziou bolo potiahnuť revitalizovaný verejný priestor až k tzv. Novému evanjelickému kostolu, pozoruhodnej funkcionalistickej pamiatke z roku 1933 od významného architektka M.M.Harminca.

Cieľ narazil na situáciu s pozemkami, kedy priestory bezprostredne pred kostolom patria Magistrátu Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý tu má zriadené parkovisko. Hoci som v minulosti písal, že je to práve cirkev (Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Bratislava Legionárska), ktorá má priestor v nájme a asi má odlišné plány, v skutočnosti to nie je pravda – a cirkev sama tvrdí, že sa snaží o zámenu pozemkov tak, aby bolo možné námestie spojiť s vchodom do kostola.

Podľa informácií zverejnených v rámci listov Evanjelického zboru, tento ponúkol Hlavnému mestu zámenu pozemkov, pričom výmenou za parkovisko pred kostolom (a pozemok pred zborovým domom a kostolom v Dúbravke) by Bratislava získala jeden hektár priestorov popri Račianskej ulici, na mieste niekdajšieho evanjelického cintorína. Podľa zboru je táto snaha vyvíjaná už od roku 2013, v roku 2018 bola dokonca iniciovaná podporná petícia. Bývalé vedenie Hlavného mesta zámeru nevenovalo vysokú pozornosť

Ďalší postup v prípade revitalizácie priestoru teraz závisí od aktuálneho vedenia Hlavného mesta. Primátor Bratislavy Matúš Vallo už dávnejšie deklaroval vôľu problém vyriešiť a usporiadať stretnutie všetkých dotknutých strán – Hlavného mesta, Evanjelického zboru aj YIT Slovakia – a dohodnúť možnosti vyriešienia situácie. Podľa všetkého je však toto stretnutie odsunuté, lebo Magistrát sa v týchto dňoch sústredí na prijatie parkovacej politiky, čo je najvyššou prioritou primátora a jeho tímu.

Cirkev tvrdí, že vďaka tejto výmene bude možné revitalizovať až dva hektáre plôch v Bratislave, pôjde teda o win-win. Výhodnosť zámeny treba samozrejme dobre posúdiť, faktom ostáva, že ak sa situácia nevyrieši, vznikne v tomto území nepochopiteľný predel medzi zrevitalizovanou a nezrevitalizovanou plochou. Pre celkový výzor územia by to bola mimoriadna škoda.

Okolie Steinu sa mení na atraktívne mestské územie s vybavenosťou, zeleňou a verejnými priestranstvami v dosahu kvalitného pokrytia verejnou dopravou. Chýba už len malý krôčik v podobe plochy pred kostolom, aby bola zóna naozaj skvele upravená. Rozhodnutie je tak na Hlavnom meste, ktoré môže ukázať, ako mu záleží na verejných priestranstvách a novom prístupe k parkovaniu a zdravému pohybu v rámci Bratislavy.

Galéria

  • Atraktívny priestor pred Novým evanjelickým kostolom
  • Atraktívny priestor pred Novým evanjelickým kostolom
  • Atraktívny priestor pred Novým evanjelickým kostolom
  • Spojenie s Kmeťovým námestím vyvýšeným prechodom
  • Revitalizácia končí na hrane pozemku developera
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Čítať viac

Stein2 je pred dokončením, Staré Mesto má ďalší rehabilitovaný mestský blok

15.04.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

V týchto týždňoch sa dokončuje výstavba projektu Stein2, ktorý mení prakticky celý mestský blok z opusteného priemyselného areálu na aktívnu súčasť mesta. Okrem rezidenčnej časti finálnu poobu získava aj kancelárska, dokončiť ešte ostáva verejné priestranstvá, hoci tieto si na ideálnu podobu ešte nejakú dobu počkajú.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube