S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?
Ako som písal už v poslednom článku z apríla, YIT Slovakia revitalizuje plochu v predĺžení parkového Kmeťovho námestia priľahlú k Steinu. Pôvodnou víziou bolo potiahnuť revitalizovaný verejný priestor až k tzv. Novému evanjelickému kostolu, pozoruhodnej funkcionalistickej pamiatke z roku 1933 od významného architektka M.M.Harminca.
Cieľ narazil na situáciu s pozemkami, kedy priestory bezprostredne pred kostolom patria Magistrátu Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý tu má zriadené parkovisko. Hoci som v minulosti písal, že je to práve cirkev (Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Bratislava Legionárska), ktorá má priestor v nájme a asi má odlišné plány, v skutočnosti to nie je pravda – a cirkev sama tvrdí, že sa snaží o zámenu pozemkov tak, aby bolo možné námestie spojiť s vchodom do kostola.
Podľa informácií zverejnených v rámci listov Evanjelického zboru, tento ponúkol Hlavnému mestu zámenu pozemkov, pričom výmenou za parkovisko pred kostolom (a pozemok pred zborovým domom a kostolom v Dúbravke) by Bratislava získala jeden hektár priestorov popri Račianskej ulici, na mieste niekdajšieho evanjelického cintorína. Podľa zboru je táto snaha vyvíjaná už od roku 2013, v roku 2018 bola dokonca iniciovaná podporná petícia. Bývalé vedenie Hlavného mesta zámeru nevenovalo vysokú pozornosť
Ďalší postup v prípade revitalizácie priestoru teraz závisí od aktuálneho vedenia Hlavného mesta. Primátor Bratislavy Matúš Vallo už dávnejšie deklaroval vôľu problém vyriešiť a usporiadať stretnutie všetkých dotknutých strán – Hlavného mesta, Evanjelického zboru aj YIT Slovakia – a dohodnúť možnosti vyriešienia situácie. Podľa všetkého je však toto stretnutie odsunuté, lebo Magistrát sa v týchto dňoch sústredí na prijatie parkovacej politiky, čo je najvyššou prioritou primátora a jeho tímu.
Cirkev tvrdí, že vďaka tejto výmene bude možné revitalizovať až dva hektáre plôch v Bratislave, pôjde teda o win-win. Výhodnosť zámeny treba samozrejme dobre posúdiť, faktom ostáva, že ak sa situácia nevyrieši, vznikne v tomto území nepochopiteľný predel medzi zrevitalizovanou a nezrevitalizovanou plochou. Pre celkový výzor územia by to bola mimoriadna škoda.
Okolie Steinu sa mení na atraktívne mestské územie s vybavenosťou, zeleňou a verejnými priestranstvami v dosahu kvalitného pokrytia verejnou dopravou. Chýba už len malý krôčik v podobe plochy pred kostolom, aby bola zóna naozaj skvele upravená. Rozhodnutie je tak na Hlavnom meste, ktoré môže ukázať, ako mu záleží na verejných priestranstvách a novom prístupe k parkovaniu a zdravému pohybu v rámci Bratislavy.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre