YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.06.2019 06:45

Vznikne pri Steine2 nové námestie?

S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?

Ako som písal už v poslednom článku z apríla, YIT Slovakia revitalizuje plochu v predĺžení parkového Kmeťovho námestia priľahlú k Steinu. Pôvodnou víziou bolo potiahnuť revitalizovaný verejný priestor až k tzv. Novému evanjelickému kostolu, pozoruhodnej funkcionalistickej pamiatke z roku 1933 od významného architektka M.M.Harminca.

Cieľ narazil na situáciu s pozemkami, kedy priestory bezprostredne pred kostolom patria Magistrátu Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý tu má zriadené parkovisko. Hoci som v minulosti písal, že je to práve cirkev (Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Bratislava Legionárska), ktorá má priestor v nájme a asi má odlišné plány, v skutočnosti to nie je pravda – a cirkev sama tvrdí, že sa snaží o zámenu pozemkov tak, aby bolo možné námestie spojiť s vchodom do kostola.

Podľa informácií zverejnených v rámci listov Evanjelického zboru, tento ponúkol Hlavnému mestu zámenu pozemkov, pričom výmenou za parkovisko pred kostolom (a pozemok pred zborovým domom a kostolom v Dúbravke) by Bratislava získala jeden hektár priestorov popri Račianskej ulici, na mieste niekdajšieho evanjelického cintorína. Podľa zboru je táto snaha vyvíjaná už od roku 2013, v roku 2018 bola dokonca iniciovaná podporná petícia. Bývalé vedenie Hlavného mesta zámeru nevenovalo vysokú pozornosť

Ďalší postup v prípade revitalizácie priestoru teraz závisí od aktuálneho vedenia Hlavného mesta. Primátor Bratislavy Matúš Vallo už dávnejšie deklaroval vôľu problém vyriešiť a usporiadať stretnutie všetkých dotknutých strán – Hlavného mesta, Evanjelického zboru aj YIT Slovakia – a dohodnúť možnosti vyriešienia situácie. Podľa všetkého je však toto stretnutie odsunuté, lebo Magistrát sa v týchto dňoch sústredí na prijatie parkovacej politiky, čo je najvyššou prioritou primátora a jeho tímu.

Cirkev tvrdí, že vďaka tejto výmene bude možné revitalizovať až dva hektáre plôch v Bratislave, pôjde teda o win-win. Výhodnosť zámeny treba samozrejme dobre posúdiť, faktom ostáva, že ak sa situácia nevyrieši, vznikne v tomto území nepochopiteľný predel medzi zrevitalizovanou a nezrevitalizovanou plochou. Pre celkový výzor územia by to bola mimoriadna škoda.

Okolie Steinu sa mení na atraktívne mestské územie s vybavenosťou, zeleňou a verejnými priestranstvami v dosahu kvalitného pokrytia verejnou dopravou. Chýba už len malý krôčik v podobe plochy pred kostolom, aby bola zóna naozaj skvele upravená. Rozhodnutie je tak na Hlavnom meste, ktoré môže ukázať, ako mu záleží na verejných priestranstvách a novom prístupe k parkovaniu a zdravému pohybu v rámci Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Atraktívny priestor pred Novým evanjelickým kostolom
  • Atraktívny priestor pred Novým evanjelickým kostolom
  • Atraktívny priestor pred Novým evanjelickým kostolom
  • Spojenie s Kmeťovým námestím vyvýšeným prechodom
  • Revitalizácia končí na hrane pozemku developera
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Promenáda pred kostolom na Legionárskej sa konečne dobuduje

14.04.2021 14:01:20 Adrian Gubčo

Spolu s dokončením rezidenčnej časti projektu Stein2 od developera YIT Slovakia vznikol v predĺžení Kmeťovho námestia smerom k tzv. Novému evanjelickému kostolu na Legionárskej príjemný verejný priestor – „promenáda“. Nelogicky však ostáva zakončený nevzhľadnou betónovou plochou, oplotením a parkoviskom. Čoskoro by sa to mohlo zmeniť.

Čítať viac

Park pri Stein2 čaká zmena: vznikne nová bratislavská promenáda?

15.06.2020 14:26:50 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Projekt Stein2 od developera YIT Slovakia v spolupráci s MiddleCap Group (vtedy ešte AMW Development) nepriniesol len vznik kancelárskych kapacít a bytových domov, ale aj vytvorenie nových verejných priestorov. Okrem privátneho dvora je to najmä časť budúcej promenády medzi Kmeťovym námestím a Novým evanjelickým kostolom. Víziu však môžu narušiť plány Starého Mesta a STU vybudovať tu priestor pre škôlku.

Čítať viac

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Čítať viac

Stein2 je pred dokončením, Staré Mesto má ďalší rehabilitovaný mestský blok

15.04.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

V týchto týždňoch sa dokončuje výstavba projektu Stein2, ktorý mení prakticky celý mestský blok z opusteného priemyselného areálu na aktívnu súčasť mesta. Okrem rezidenčnej časti finálnu poobu získava aj kancelárska, dokončiť ešte ostáva verejné priestranstvá, hoci tieto si na ideálnu podobu ešte nejakú dobu počkajú.

Čítať viac

Pri Steine vzniká nový verejný priestor

22.02.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Stein sa blíži k dokončeniu, s čím súvisí aj ukončovanie prác v bezprostrednom okolí. Na mieste, kde sa predtým nachádzalo bunkovisko a zariadenie staveniska, v týchto dňoch vzniká verejný priestor, ktorý bude predĺžením Kmeťovho námestia.

Čítať viac

Stein2 sa blíži k dokončeniu

21.01.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Rezidenčná časť projektu Stein2, ktorý vznikol na mieste niekdajšieho pivovaru Stein, získava finálne kontúry. Takmer dokončené sú už všetky fasády a realizujú sa exteriérové úpravy. Jeden z najmestskejšie pôsobiacich projektov v Bratislave bude v priebehu tohto roka dokončneý.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 03.07.2018

11.07.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt prestavby celého mestského bloku, kde sa kedysi nachádzal areál pivovaru Stein, sa dostáva do finálnych fáz. Prvé časti projektu sú už dokončené a všetky zvyšné sú už prinajmenšom v štádiu hrubej stavby.

Čítať viac

Stein2 spúšťa predaj poslednej etapy

21.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v poslednej etape projektu Stein2. Pôvodne ich malo byť päť, štvrtá a piata však boli spojené do jednej. Posledná časť komplexu je už vo výstavbe.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 2.12.2017

05.12.2017 09:20:00 Adrian Gubčo

Stein2, pomerne rozsiahly projekt premeny celého mestského bloku pod hlavičkou dvoch developerov, YIT Slovakia developujúceho rezidenčnú časť a AMW Development developujúceho administratívu, má dokončené prvé časti.

Čítať viac

Predaj bytov v tretej etape Stein2 spustený

25.09.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spúšťa predaj bytov v tretej etape projektu Stein2. O tomto dátume som písali už dávnejšie a skorý začiatok predaja potvrdzovalo aj tempo výstavby - tretia etapa rezidenčnej časti tohto väčšieho developmentu už rastie.

Čítať viac

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

30.08.2017 10:30:00 Adrian Gubčo

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube