Author photoAdrian Gubčo 24.10.2023 16:15

Nový kúsok downtownu v cieľovej rovinke. Sky Park Residence 4 je pred dokončením

Nové centrum Bratislavy bude onedlho o čosi kompletnejšie. K dokončeniu sa blíži ďalšia z veží, ktoré sa výrazne podieľajú na formovaní tváre nielen tejto štvrte, ale aj celého mesta. Sky Park Residence 4 od developera Alto Real Estate sa blíži k dokončeniu, v dôsledku čoho nepribudne nová výšková budova aj upravené verejné priestranstvá.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Sky Park Residence 4 je, ako to už názov napovedá, štvrtou rezidenčnou vežou, ktorá vznikla v rámci mohutného developmentu Sky Park. Rozsiahly pozemok po bývalej Bratislavskej teplárenskej získala v roku 2008 spoločnosť Penta Investments, ktorá zorganizovala a v roku 2010 uzavrela veľkú medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž. Presadila sa v nej slávna kancelária Zaha Hadid Architects.

Pôvodný súťažný zámer prešiel početnými úpravami, napokon sa ale začalo v roku 2017 s výstavbou. V rámci prvej časti realizácie mohutného komplexu sa vybudovala trojica rezidenčných veží, kancelárska budova Sky Park Offices a zrekonštruovala sa národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň. Popri stovkách bytov, kancelárskych priestoroch a obchodoch a službách bol zrealizovaný aj pomerne rozsiahly verejne prístupný priestor s parkovou úpravou.

Dokončenie prvých veží v roku 2020 tak prinieslo otvorenie úplne novej lokality, ktorá sa nachádza v kľúčovej časti nového centra mesta. Projekt vznikol na spojnici prestavanej autobusovej stanice a nábrežia Dunaja, pričom priniesol vznik kultivovaného priestoru. Zásadne sa tak zmenil predtým zanedbaný charakter štvrte. Namiesto toho tu dnes vzniká prestížna časť metropoly.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate

Developer, teda najprv Penta Real Estate a dnes Alto Real Estate, si je dobre vedomý vysokého statusu územia. Neprekvapivo preto počas výstavby prvej etapy prišiel s víziou výstavby štvrtej rezidenčnej veže, identickej ako zvyšné tri. Budova začala vznikať na začiatku roka 2021 v priestore východne od ostatných veží, najbližšie k Bottovej ulici. Zo severovýchodu s ňou hraničili pozemky, ktoré až donedávna patrili spoločnosti HB Reavis.

Výstavba veže napredovala celkom rýchlo, developer tak dnes môže konštatovať, že sa realizácia chýli k záveru. Plnú výšku 103,8 metrov pri 31 podlažiach dosiahla na začiatku tohto roka. Keďže však stavebník súbežne pracoval aj na inštalovaní fasády a okien, dnes je v tomto ohľade pred ukončením. Pred niekoľkými dňami bol navyše sňatý aj posledný žeriav, čo je signálom, že onedlho bude budova zvonka prakticky dokončená.

Vo veži bude 254 bytov vyššieho štandardu. Ide o jedny z najdrahších nehnuteľností na bratislavskom trhu a rovnako ako prvé tri veže, aj Sky Park Residence 4 bude navyše obsahovať niekoľko ešte luxusnejších rezidencií na najvyšších podlažiach – penthouse and panoramatic collection. Developer deklaruje, že záujem kupujúcich je aj napriek situácii na realitnom trhu vysoký – do predaja boli dané údajne posledné voľné byty.

Oproti prvým trom vežiam sa udialo niekoľko zmien. Zmenil sa štandard vstupných dverí do bytov (za vyšší), zvýšila sa neprievzučnosť priečok, vyššiu kvalitu má mať aj vstupné lobby. Na druhej strane, odstránený bol zhod odpadu z vyšších podlaží, ktorý sa neujal. Rezidenti totiž do odpadovej šachty hádzali aj priveľký odpad, čo viedlo k opakujúcim sa problémom.

Alto Real Estate plánuje ešte pred koncom tohto roka začať kolaudačný proces. Majitelia by sa mohli začať sťahovať v priebehu druhého štvrťroka budúceho roka.

S dokončením veže sa rozšíri aj rozsah komerčných priestorov v Sky Parku – štvrtá veža bude totiž obsahovať prenajímateľné priestory, opäť na dvoch podlažiach ako v prípade prvých troch. Mená nájomcov v tomto momente developer nešpecifikuje.

Popri nových komerčných plochách bude projekt dotvorený aj o nové zelené a parkovo upravené priestranstvá. Práce na ich realizácii začnú pravdepodobne už v dohľadnej dobe, keďže investor odstránil pôvodný stavebný plot a nahradil ho novým, ľahším. Pomerne veľký park v Sky Parku, ktorý má 35-tiséc metrov štvorcových, tak bude ešte väčší.

 

V najbližších rokoch bude mohutný stavebný rozvoj na okolitých pozemkoch pokračovať. Zdroj: Alto Real Estate

 

S dokončením Sky Park Residence 4 sa výstavba v blízkom okolí ani zďaleka nekončí – a nekončí ani samotné Alto Real Estate. V rámci Sky Parku mu ešte ostáva dobudovať poslednú vežu, ktorá mala byť pôvodne dominantou celého komplexu s kanceláriami aj vyhliadkovou reštauráciou na vrchole. Sky Park Tower na nároží Čulenovej a Landererovej však napokon bude taktiež obytnou budovou.

Developer nechal budovu čiastočne redizajnovať, aby lepšie zohľadňovala nové požiadavky, dané zmenou funkcie. Posledné zverejnené vizualizácie ukazujú 33-podlažnú vežu s výškou 120 metrov s mohutnejšou základňou, terasami a loggiami.

Hlavný vstup pre rezidentov bude z úrovne prvého nadzemného podlažia zo strany parku, teda zo severnej strany. Od Landererovej ulice bude recepcia a lobby na úrovni prvého podzemného podlažia pre užívateľov obchodných (700 m2) a zachovaných kancelárskych priestorov (2.000 m2), ktoré budú na prvých troch podlažiach. Ďalších tridsať bude určených pre bývanie v bytoch a apartmánoch, ktorých by malo byť až 393. Umiestnených tu bude 631 parkovacích miest v štyroch podzemných podlažiach.

Keďže pôvodne uvažovaná veža je už dlhodobo v príprave, zrealizovaná je stavebná jama. Samotné zakladanie stavby sa však predpokladá až v priebehu budúceho roka. Ak to tak bude, Sky Park Tower bude realitou azda v roku 2027.

V tom čase by mohol byť vo výstavbe aj ďalší masívny projekt, ktorý vznikne na pozemkoch bývalej dočasnej autobusovej stanice. Po HB Reavis ich totiž prebralo práve Alto, ktoré tu v súčasnosti realizuje medzinárodnú dvojkolovú urbanisticko-architektonickú súťaž. Ide o kombináciu otvorenej a vyzvanej súťaže, kde sa k vopred osloveným (a dosiaľ nešpecifikovaným) ateliérom môžu pridať nové, musia však deklarovať skúsenosti s obdobne masívnymi projektami.

To vylučuje väčšinu slovenských kancelárií, podľa všetkého ale developer mieri práve na zahraničné pracoviská. Svedčí o tom aj porota, kde sa k zástupcom investora pridáva trojica renomovaných zahraničných architektov. Posudzovať budú pomerne mohutný zámer, ktorého hrubá podlažná plocha presiahne 61,5-tisíc metrov štvorcových pri maximálnej výške 75 metrov. Posledné menované kritérium je nešťastné, pri danej metráži a inak nastavenom limite by totiž mohla vzniknúť vysoká a atraktívna veža, teoreticky aj mrakodrap.

Vyhlásenie výsledkov sa očakáva na prelome februára a marca budúceho roka. Alto chce vybudovať kombináciu rezidenčnej a kancelárskej funkcie. Nadviaže tým na celkový charakter územia, ktoré má charakter obytno-komerčnej zóny.

Prispievajú k tomu aj ďalšie pripravované developmenty. Pomaly sa rozbiehajú práce na obytnom súbore Portum od Portum Towers, posledné kľúčové povolenia získala Klingerka 2 a 3 od JTRE a výsledky svojej súťaže odhalil Immocap, ktorý vybuduje novú centrálu ZSE aj bytový dom nad objektom Design Factory. Veľmi dôležitým hráčom je Penta Real Estate, ktoré po HB Reavis prebralo časť pozemkov po dočasnej autobusovej stanici a zrealizuje tu svoj zámer. Opäť pôjde o byty a kancelárie, pričom prvá kancelárska etapa má ísť do výstavby v horizonte niekoľkých týždňov.

Sky Park Residence 4 tak bude v najbližších rokoch obklopené stavebnými aktivitami. Po ich ukončení bude tvoriť súčasť jednej z najmodernejších štvrtí svojho druhu v celej strednej a východnej Európe. Spolutvoriť tak bude obraz Bratislavy, ktorá bude aj vďaka takýmto projektom pôsobiť ako mesto, ktoré sa za posledné desaťročia úspešne transformovalo na vyspelú metropolu.

 

Pozrite si výstavbu Sky Parku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube