Author photoAdrian Gubčo 30.08.2023 13:12

Nová podoba ikony downtownu je známa. Rezidenčná Sky Park Tower sa odhaľuje, prinesie stovky bytov

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Sky Park je jedným z najvýznamnejších a najvýraznejších projektov, ktoré zmenili panorámu Bratislavy. Štvorica identických obytných veží a jedna kancelárska sa zásadne podieľajú na obraze jej nového centra. Vrcholom však mala byť najvyššia budova, nazvaná Sky Park Tower. Z kancelárskej výškovej budovy robí developer Alto Real Estate obytnú.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Keď bola v roku 2010 ukončená medzinárodná architektonická súťaž na budúci Sky Park, víťazná kancelária Zaha Hadid Architects sa prezentovala štruktúrou siedmich veží, dvoch kancelárskych a piatich obytných, rozložených okolo rozšírenej Jurkovičovej teplárne. Dominantou mali byť práve administratívne budovy, značne prevyšujúce približne stometrové rezidenčné objekty.

Developer Penta Real Estate sa pustil do prípravy a zreálňovania projektu, ktoré prinieslo redukciu počtu veží, zmenu ich polohy aj orientácie a v menšej miere aj architektúry. Vysoké kancelárske budovy však súčasťou projektu ostali, pričom budúca Sky Park Tower s uvažovaným reštauračným pavilónom vstúpila do povoľovania ako prvá. Developer ju priebežne upravoval, dlhodobo sa ale nič nemenilo na základnej podobe a funkcii.

Zmena prišla až vcelku nedávno. V čase, keď už bola dokončená prvá časť developmentu, teda trojica rezidenčných budov, kancelárska etapa Sky Park Offices a ukončená obnova Jurkovičovej teplárne, Alto Real Estate – nová firma, ktorá vznikla oddelením časti Penta Real Estate – ohlásila pri Sky Park Tower zmenu. Po odhalení nových vizualizácií v novembri minulého roka firma na vo februári tohto roka oznámila, že projekt bude obytný. Bolo to v čase, keď už prebiehal výkop stavebnej jamy.

Galéria

  • Zatiaľ posledný prezentovaný dizajn. Zdroj: Alto Real Estate
  • Zatiaľ posledný prezentovaný dizajn. Zdroj: Alto Real Estate
  • Zatiaľ posledný prezentovaný dizajn. Zdroj: Alto Real Estate
  • Zatiaľ posledný prezentovaný dizajn. Zdroj: Alto Real Estate
  • Zastavovacia situácia. Zdroj: Alto Real Estate / EIA

O úpravu sa developer rozhodol v dôsledku trhovej situácie, ktorá kanceláriám tak nepraje. „Racionálne zhodnotenie trhu a najmä jednoznačná vôľa Alto Real Estate zachovať túto ikonickú architektúru nás priviedlo k rozhodnutiu, že stavbu budeme musieť v súlade s aktuálnym územným plánom zmeniť na primárne bytovú výstavbu,“ povedal vtedy CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič. Taktiež tvrdil, že dizajn sa dramaticky meniť nebude.

Dnes sú známe ďalšie detaily, keďže upravená Sky Park Tower bola predložená na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Ako vyplýva z dokumentácie, navrhovaná zmena činnosti (teda výstavba novostavby) pozostáva zo zmeny účelu využitia väčšiny kancelárskych priestorov v nadzemnej časti veže na bytové priestory.

Bytový dom Sky Park Tower, ako sa po novom nazýva, sa bude líšiť väčšou podlažnou plochou, keďže sa veža terasovo rozšíri v spodnej časti, aj väčším počtom podlaží pri rovnakej výške 120 metrov. Konštrukčná výška obytných podlaží je totiž nižšia ako kancelárskych. Architektonické riešenie ostáva podľa autorov dokumentácie bez zásadnejšej zmeny, hoci sa zdá, že okrem mohutnejšej základne budú súčasťou budovy aj loggie.

Podľa dokumentácie dôjde ale aj k ďalším úpravám: hlavný vstup pre rezidentov bude z úrovne prvého nadzemného podlažia zo strany parku, teda zo severnej strany. Od Landererovej ulice bude recepcia a lobby na úrovni prvého podzemného podlažia pre užívateľov obchodných (700 m2) a zachovaných kancelárskych priestorov (2.000 m2), ktoré budú na prvých troch podlažiach. Ďalších tridsať bude určených pre bývanie v bytoch a apartmánoch, ktorých by malo byť až 393. Keďže sa mení funkcia, na najvyššom podlaží nebude vyhliadková reštaurácia.

Z mimoriadneho počtu bytov a apartmánov bude jedna rezidencia jednoizbová, 207 dvojizbových, 84 trojizbových, 87 štvorizbových, 10 päťizbových a štyri šesťizbové. Žiť tu bude teoreticky až 1.137 obyvateľov. K dispozícii budú mať 631 parkovacích miest, čo je pokles oproti pôvodne uvažovaným 756 parkovacím miestam. Zdá sa, že menší by mal byť aj počet podzemných parkovacích podlaží – namiesto piatich budú štyri. 

Dokumentácia nepribližuje, kedy sa predpokladá výstavba. Podľa informácií YIM.BA sa ale so zakladaním stavby nezačne skôr ako o rok. Developer sám zatiaľ presné termíny nekomunikuje, predbežne už ale začal zisťovať záujem o budúce byty vo veži. Ak by sa naozaj začalo stavať o rok, Sky Park Tower môže byť dokončená v roku 2027.

 

Budúcu podobu veže naznačuje oficiálna grafika developera. Zdroj: Alto Real Estate / EIA

 

Okrem termínov výstavby Alto Real Estate zatiaľ neprezentovalo ani aktualizované vizualizácie budovy, preto sa dá predstava urobiť iba zo zverejnenej dokumentácie. Nateraz sa zdá, že sa pri pohľade z odstupu podoba veže naozaj dramaticky nezmení. Pri pohľade zblízka bude ale situácia iná. Nová základňa, ktorá pribudne v spodnej časti veže, zmení dojem z úrovne chodca – nemusí to byť však vyslovene na škodu.

Terasová základňa totiž bude riešená tak, aby zdôrazňovala nárožie Landererovej a Čulenovej ulice. Paradoxne tak môže pôsobiť mestotvornejšie oproti pôvodnému solitéru, rastúcemu priamo zo zelene parku a chodníka na ulici. Po novom sa bude do istej miery zdať, ako by Sky Park Tower vyrastal zo štandardnej mestskej zástavby.

Akékoľvek závery však bude možné robiť až po odhalení finálnych vízií projektu. Pôvodne hladká kancelárska veža bude s pridaním loggií perforovaná, čo môže narušiť celkový výraz a eleganciu. Slovenský klient totiž obľubuje balkóny, a to za každých okolností – aj na najvyšších podlažiach výškových budov v downtowne jedného z najveternejších hlavných miest Európy. Architektúre budov to nepomáha.

Vo výsledku ale pôjde stále o dizajn Zaha Hadid Architects. Slávna britská kancelária má slovenského partnera Pantograph, základne rámce ale určuje ona. Pôvodná Sky Park Tower v najväčšej miere odrážala originálnu podobu ešte z architektonickej súťaže. Ostáva dúfať, že viackrát upravovaná (aktuálne je riešená už tretia úprava) bude na vysokej architektonickej úrovni.

Jej dobudovaním sa ukončí výstavba Sky Parku. Obrovský projekt priniesol do nového centra mesta štvorciferný počet bytov, pracoviská pre tisíce zamestnancov, zelené verejné priestranstvá aj obnovenú pamiatku, ktorá získava prestížne medzinárodné ocenenia. Zároveň transformoval panorámu Bratislavy a dodal jej charakter veľkej metropoly. Napriek tomu nejde o koniec rozvoja v území.

Priamo Alto Real Estate totiž bolo úspešné v akvizícii pozemkov v susedstve projektu pri Bottovej a Chalupkovej ulici. Plochy pôvodne vlastnil HB Reavis, ktorý tu najprv plánoval kancelárie, neskôr sa rozhodol pre byty. Alto má podobné vízie a už čoskoro naštartuje medzinárodnú súťaž, ktorá má naznačiť ďalšie smerovanie lokality.

K tomu sa ešte pridávajú aktivity ďalších developerov a investorov. Bratislavský downtown je teraz azda len v polčase svojho rozvoja. Do konca desaťročia má pribudnúť viacero projektov, vrátane veží s výškou presahujúcou sto metrov. Sky Park Tower mal byť medzi nimi ikonou. Čoskoro sa ukáže, či to tak naozaj bude.

 

AKTUALIZÁCIA: Ako informuje Alto Real Estate, architekti zo Zaha Hadid Architects boli v uplynulých mesiacoch prizvaní vytvoriť koncept novej rezidenčnej veže. Táto požiadavka plynule vyšla z vývoja trhu a možnosti územného plánu a územného plánu zóny. Architekti ponuku prijali a ateliér začal pracovať  na architektonickom koncepte, v ktorom sa uplatňuje viacero princípov, ktoré definujú projekt od úplného začiatku. Jedným z nich je, ako to developer opisuje, uchovanie ikonickej rodiny fasád.

Práve fasáda je od začiatku veľmi dôležitým prvkom projektu Sky Park, ktorý vystihuje rukopis architektky Zaha Hadid. Dizajn charakteristického fasádneho exoskeletu v prípade Sky Park Tower dosiahol podľa developera vrchol evolúcie. Smerom k prístavbe pódia sa ale postupne stáva horizontálnejším a hustejším, aby lepšie korešpondoval s geometriou budovy a zvýraznil hrany ustupujúceho objemu budovy.

„Fasádu projektu možno považovať za evolúciu fasády pôvodnej kancelárskej veže so silným odkazom na ostatné rezidenčné Sky Park veže. Začlenením jemných vylepšení sa vytvorila fasádna schéma, ktorá zreteľne nadväzuje na fasády priľahlých budov, ale vo vyššom štandarde,“ hovorí Jim Heverin, Director Zaha Hadid Architects.

Architekti zo Zaha Hadid Architects, ktorí na úprave konceptu pracovali niekoľko mesiacov, vytvorili množstvo konceptov. Najúspešnejší koncept spomedzi všetkých pracuje so schodovitými platformami stupňujúc ku hlavnému objektu. Tieto platformy zároveň umožňujú tvoriť veľké terasy, ktoré poskytujú vonkajšie priestory pre obyvateľov domu, čím aktivujú spodné podlažia objektu po jeho celom obvode. Výsadba zelene na terasách okrem iného umocňuje spojenie s priľahlým parkom a pozorovateľom.

„Hmotové úpravy objektu ďalej podčiarkujú unikátnosť veže v rámci zóny Sky Park a svojou majestátnosťou upevňujú jej pozíciu nárožnej budovy a dominanty,“ uzatvára Dušan Ševela, Head of Design Development Alto Real Estate. 

 

Pozrite si prípravu výstavby Sky Park Tower vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube