Author photoSimona Schreinerová 17.06.2024 14:52

Ikonický projekt zvýšil štandard. Štvrtá obytná veža Sky Parku je dokončená, pozrite sa dovnútra

Polyfunkčný komplex Sky Park s charakteristickým dizajnom od prestížnej kancelárie Zaha Hadid Architects zmenil mestskú panorámu. Zároveň sa stal vyhľadávanou lokalitou na bývanie. Developer Alto Real Estate preto rozšíril ponuku o novú vežu Sky Park Residence 4, ktorá je dnes oficiálne dokončená. Nahliadnite exkluzívne dovnútra. 

Autori: Nino Belovič / YIM.BA, Simona Schreinerová / YIM.BA

Autori: Nino Belovič / YIM.BA, Simona Schreinerová / YIM.BA

Byty s vysokým štandardom

Alto Real Estate dokázalo pri štvrtej veži multifunkčného komplexu to, čo sa dnes podarí málokomu. Stavba bola právoplatne skolaudovaná presne v termíne, ktorý investor pred dvoma rokmi pri prevzatí projektu avizoval. Výstavba budovy začala na jar roku 2021.

Projekt, ktorý má 31 nadzemných podlaží, obsahuje celkovo 264 bytov a apartmánov. V súčasnosti zostáva voľných už iba niekoľko posledných bytov na najvyšších podlažiach.

Väčšina bytov bola predaná pred kolaudáciou. V ponuke ostávajú byty na najvyšších podlažiach a do ponuky bude v krátkom čase zaradená aj kolekcia Top Floor na troch najvyšších podlažiach vrátane jedného z dvoch penthousov. Ich dopredajom sa aktuálna kapitola rozvoja projektu v podobe štyroch identických veží definitívne uzavrie.

Galéria

  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Alto Real Estate

Sky Park je označovaný za najdostupnejšie bývanie od Zaha Hadid Architects na svete. Je to nateraz predposledná veža z dielne týchto architektov v bratislavskom downtowne. Developer každopádne tvrdí, že jeho ambíciou bolo štvrtú vežu inovovať a zvýšiť štandard, ktorý bol podľa neho vysoký už aj v prípade prvých troch objektov.

„Do množstva vylepšení sme investovali viac ako 1,5 milióna eur nad rámec pôvodných plánov. Zlepšenia sa dotkli vyššieho materiálového štandardu nielen bytov a spoločných priestorov, ale aj parkovacích miest s elektronabíjačkami,“ zdôraznil CEO spoločnosti Alto Real Estate Rastislav Valovič.

Koncept štvrtej veže je, podobne ako pri predchádzajúcich troch, energeticky mimoriadne úsporný. Zaradený je do najvyššej energetickej triedy A0. V štandarde a bez nutnosti akéhokoľvek príplatku má najnovšia veža v každom byte mechanické vetranie s rekuperáciou. Chladenie je riešené v podobe prevádzkovo efektívnych fancoilov, ktorými je možné priestor vychladiť rýchlo aj na diaľku.

Objekt nemá takmer žiadne úniky energie a zároveň využíva takmer všetku energiu, ktorá sa v budove vytvorí. V projekte sa myslelo aj na elektromobilitu. Niekoľko desiatok záujemcov dostalo k svojmu parkovaciemu miestu aj elektronabíjačky. Keďže záujem o ne stúpa, developer plánuje doplniť ďalšie dodatočné zdieľané elektronabíjacie miesta na Bottovej ulici, ktoré budú môcť využívať vlastníci a užívatelia štvrtej výškovej budovy.

Developer je tak s výsledkom nadmieru spokojný. „Projekt Sky Park je príkladom toho, ako môže moderná výstavba spájať funkčnosť s estetikou a zároveň prinášať do praxe model efektívneho využívania zdrojov. Veľký dôraz sme kládli na dizajn, kvalitu použitých materiálov a vyhotovenia, ako aj energetickú efektivitu vo všetkých aspektoch prevádzky budovy,“ konštatuje Valovič.

Veže Sky Parku majú vlastný špecifický dizajn nielen zvonka, ale i v interiéri. Ako už je v Sky Park štandardom, pre obyvateľov je k dispozícii recepcia a SBS, v zatiaľ poslednej veži pribudlo miesto pre umývanie bicyklov. Všetci majitelia bytov majú prístup na terasu na najvyššom podlaží, rovnako ako v ostatných budovách.

K ďalším modifikáciám možno prirátať zvýšenie štandardu vstupných dverí do bytov, zvýšenie nepriezvučnosti priečok, ktoré sú murované, kým steny medzi bytmi sú železobetónové s najvyšším útlmom. Zmenou prešla aj strojovňa, aby bola odhlučnená a oddilatovaná natoľko, aby prevádzku technológie obyvatelia vôbec nevnímali. Developer sa teda sústredil aj na pokojné bývanie a zvýšené odhlučnenie. Na druhej strane, odstránený bol zhod odpadu, ktorý sa neujal.

V rámci projektu je minimalizovaná zastavaná plocha, čím sa umožnil vznik rozsiahlych verejných priestorov. Jeden z najväčších novovybudovaných verejne prístupných parkov v Bratislave bol obohatený o nové funkcie, napríklad detské ihrisko pre najmenšie deti. Parkovanie pre rezidentov je zabezpečené výlučne v podzemných garážach, nad ktorými sa nachádza zelená strecha.

Zelená strecha (teda park) spolu s dokončeným landscapingom projektu vytvára rozsiahlu parkovo upravenú plochu v novom centre mesta. Developer zdôrazňuuje, že jej rozloha už prerástla neďalekú Medickú záhradu. Sky Park tak chce kombinovať nielen súčasnú architektúru od známej kancelárie a vysoký štandard bývania, ale aj upravené a príjemné okolie.

 

S dokončením novej časti Sky Parku pribudli aj rozšírené parkové plochy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Čoskoro začne rásť aj posledná veža

V rámci celej schémy sa pripravuje ešte jedna rezidenčná veža. Sky Park Tower, ktorá mala byť pôvodne postavená ako prvá, získala povolenie až počas pandémie, teda v čase neistoty na trhu s administratívnymi priestormi. Alto Real Estate sa preto rozhodlo pre zmenu funkcie budovy na multifunkčnú s prevahou bývania. Veža dostala mohutnejšiu základňu a fasády prispôsobené predošlým etapám.

Vstup pre rezidentov bude z parku na severnej strane, zatiaľ čo obchodné a kancelárske priestory budú na prvých troch podlažiach. Bývanie bude na ďalších tridsiatich podlažiach s celkovým počtom 393 bytov a apartmánov. Počet parkovacích miest sa znížil na 631 a podzemné podlažia budú namiesto piatich štyri.

Piata veža má ponúkať ešte vyšší štandard ako jej predchodkyne, resp. sa prispôsobí očakávaniam a požiadavkám v čase predaja. V tomto objekte sa plánuje napríklad aj realizácia stropného chladenia, posunúť by sa mala aj energetická efektivita. Redizajn od Zaha Hadid Architects prináša podľa developera vyššiu architektonickú úroveň. Veža sa aj vďaka výške bezmála 120 metrov stane dominantou celého developmentu. 

Výstavba už prebieha, pričom pokračuje realizácia stavebnej jamy. Celkové dokončenie budovy sa očakáva v roku 2027. V danom čase by mohlo ísť o tretiu alebo štvrtú najvyššiu budovu na Slovensku, pričom všetky ostatné budú lokalizované v bratislavskom downtowne. 

Slovenská metropola sa postupne transformuje na mesto s príťažlivým historickým centrom, no výraznou súčasnou panorámou. Vplyv Sky Parku na jej formovanie je eminentný. Treba však povedať, že ešte stále nebolo povedané posledné slovo. Hoci teraz doplnila projekt nová veža, skutočná čerešnička na torte ešte len príde. 

 

Fotografie zo 17.6.2024. Pozrite si výstavbu Sky Parku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube