Author photoAdrian Gubčo 11.10.2023 17:00

Architektonická dominanta bratislavského downtownu. Immocap odhaľuje bytový dom pri centrále ZSE

Nové centrum Bratislavy sa postupne vypĺňa výraznými realizáciami súčasnej architektúry, vrátane mohutných výškových budov. Už čoskoro k nim pribudne nový projekt, ktorý síce nebude najvyšší, po architektonickej stránke ich ale môže predstihnúť. Developer Immocap totiž vyhodnotil súťaž na bytový dom v susedstve novej centrály spoločnosti ZSE.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Dlhoočakávaná súťaž

Oblasť dnešného bratislavského downtownu bola donedávna jednou z najvýznamnejších priemyselných oblastí v meste. Od konca 19. storočia tu postupne pribúdali fabriky, produkujúce široké portfólio produktov, predovšetkým v oblasti chemického a textilného priemyslu. Už takmer storočie im pritom elektrinu dodávala miesta firma, ktorá tu sídli doteraz – Západoslovenská energetika (ZSE).

ZSE tu prežilo aj obdobie radikálnej transformácie územia, keď sa v roku 2008 začala búrať jedna priemyselná hala za druhou. Lokalita sa postupne „vyčistila“, aby tu v druhej dekáde tohto storočia postupne začali rásť nové polyfunkčné developmenty. V blízkom okolí tradičného sídla ZSE na Čulenovej ulici postupne vyrástlo niekoľko výškových budov a projektov, ktoré spoločne začínajú tvoriť celistvú súčasne pôsobiacu zónu.

Po niekoľkých rokoch príprav sa pre zásadný krok rozhodlo aj ZSE. V najbližších rokoch by sa malo vysťahovať zo svojho súčasného areálu na Čulenovej a vybudovať si novú centrálu neďaleko, v priestore medzi Bottovou ulicou a novou pripravovanou komunikáciou, spájajúcou Chalupkovu s Landererovou. Dnes sa tu nachádza prázdna plocha a staršia zámočnícka dielňa, kde donedávna sídlilo kultúrne a kreatívne centrum Design Factory.

Galéria

  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap

Parcela však poskytuje možnosti aj pre rozvoj rezidenčnej funkcie. Developer Immocap, ktorý je partnerom pri zámere centrály, tak plánuje prebudovať zvyšok priestoru. Ide o čoraz ambicióznejšiu firmu, ktorá v posledných rokoch zrealizovala úspešnú druhú etapu Lakeside Park 02 alebo bizniscentrum The Mill, blížiace sa k dokončeniu. Zadanie priamo v srdci downtownu je ale mimoriadne a takto to vníma aj samotná firma.

Rozhodla sa preto pre vyhlásenie medzinárodnej vyzvanej architektonickej súťaže na vyriešenie objektu bytového domu. Špecifickou podmienkou bolo zachovanie objektu Design Factory, ktorý je dnes, po asanáciách v okolí, jedným z posledných odkazov na priemyselnú minulosť lokality. Aj naďalej by mal obsahovať kultúrnu funkciu.

„Už keď sme pripravovali súťaž na riešenie pre bývanie a pozdvihnutie celej zóny na Bottovej ulici, vedeli sme, že chceme priniesť výnimočný projekt, ktorý bude nielen výrazným architektonickým prvkom v silnej konkurencii okolitých stavieb, ale rovnako bude citlivo pracovať aj s historickým odkazom, ktorý v tejto lokalite v sebe nesie už len budova niekdajšej zámočníckej dielne,“ konštatuje Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap. „Tešíme sa, že sme spolu s odbornou porotou našli víťaza, ktorý má odvahu nazerať na veci inak, pretože víťazný návrh je zhmotnením mimoriadnosti, s akou do bratislavského downtownu vstupujeme.“

Odborná porota, zložená z trojice významných domácich architektov Igora Marka, Iľju Skočeka a Ľubomíra Závodného, ako aj zástupcov investora Martina Šramka a Jakuba Gossányiho, vybrala spomedzi šiestich súťažiacich návrh od česko-slovenskej kancelárie CHYBIK + KRISTOF. Presadili sa v konkurencii ďalších známych ateliérov Siebert + Talaš, Čechvala Architects, Bogle Architects, Sadovsky & Architects a DF Creative Group. Na formulovaní zadania spolupracoval aj architekt Peter Beňuška, ktorého možno označiť za otca bratislavského downtownu.

 

Súčasťou zadania bolo zachovanie budovy Design Factory. Zdroj: Immocap

 

Atraktívne dielo od prestížnej kancelárie

CHYBIK + KRISTOF patrí v Česku k najpopulárnejším ateliérom, realizujúcim viaceré mimoriadne zákazky. Na Slovensku má na konte spravidla menšie projekty s výnimkou pripravovaného polyfunkčného komplexu v Trenčíne. V Bratislave, kde je pobočka štúdia, však naozaj signifikantná realizácia chýbala.

To sa teraz môže zmeniť. Na Bottovej totiž architekti prišli s mimoriadnym konceptom, ktorý urobí z pripravovanej bytovej veže jeden z najvýraznejších domov v oblasti. Porotu návrh zaujal kreatívnym natočením hmoty o 45 stupňov voči Design Factory, ktorá bude jeho súčasťou. Byty sa tak otvoria výhľadom na mesto a zároveň ponúknu súkromie maximalizovaním priestorov medzi fasádami susedných objektov. Bytovka bude tvoriť kompaktný celok s revitalizovanou Design Factory, ktorá zostane zachovaná aj pre verejnosť.

Nešlo o celkom jednoduchú úlohu, čo priznávajú aj architekti. „Máme radi zložité zadania. Zachovať a oživiť pôvodný historický objekt, spojiť ho s novým programom kvalitného bývania a splniť všetky parametre regulácie pozemku bola od začiatku úžasná výzva,“ hovorí Michal Krištof z ateliéru CHYBIK + KRISTOF. Obnovená budova by mala prepájať exteriér s interiérom, od ulice cez uvažovanú kaviareň či galériu až po „urbánny les“ s amfiteátrom vo vnútrobloku.

Vzniknúť tak má mimoriadne atraktívne bývanie, ktoré bude viac než rovnocennou konkurenciou voči iným rezidenčným komplexom v okolí. „Hmotové riešenie víťazného objektu prináša viac výhľadov každému bytu a stupňovitým usporiadaním vytvára veľké zelené terasy na strechách jednotlivých segmentov domu,“ hovorí o kvalitách konceptu predseda poroty, architekti Ľubomír Závodný. „Ponúka veľmi dobré dispozičné riešenie bytov, ktoré majú dostatočne veľké a využiteľné exteriérové plochy bytu.“

Bude tak vyzerať inak ako dosiaľ všetky veže a budovy, ktoré v lokalite vznikli. Závodný to však považuje za veľkú prednosť. „V urbanistickom kontexte má víťazný návrh snahu stať sa osobitým, špecifickým a svojou odlišnosťou vstúpiť do tohto kontextu možno nie prispôsobením, ale jemným a poetickým kontrastom,“ uzatvára. Prezentované vizualizácie naznačujú, že obzvlášť dobre bude projekt pôsobiť z parku v rámci Sky Parku.

Susedom bytového domu bude zmieňovaná centrála ZSE, ktorá by mala byť tiež mimoriadna. V duchu filozofie spoločnosti má ísť o technologicky unikátnu stavbu, najmä v oblasti energetickej efektivity. V časti shell and core (dokončená stavba s holopriestormi pripravenými na sťahovanie nájomcu) prinesie podľa developera až o 70% vyššiu úsporu prevádzkových nákladov ako porovnateľné budovy. Uhlíkovo neutrálna bude navyše nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale vôbec po prvý raz na slovenskom trhu aj výstavba projektu.

Architektonické riešenie spracovala kancelária Čechvala Architects, známa svojim solídnym rukopisom. Ten by sa mal, podľa všetkého, odraziť aj na tejto budove. Jednoduchý, pravidelný raster fasády dodáva návrhu nadčasovosť a kultivovaný charakter. Zamestnanci budú mať očividne k dispozícii aj strešnú terasu, odkiaľ budú atraktívne výhľady na okolitú štvrť s prehliadkou príťažlivých súčasných developmentov.

 

Development bude kombinovať bytovú vežu a centrálu ZSE (v popredí). Zdroj: Immocap

 

Ozdoba downtownu

Developer a investor sa teraz pravdepodobne pustia do príprav projektovej dokumentácie a následne do povoľovacieho procesu. To zaberie niekoľko rokov, podobne ako výstavba. Dokončenie projektu tak možno očakávať v druhej polovici tohto desaťročia.

Development bude dokončený v čase, keď bude bratislavský downtown opäť o čosi kompletnejší. Aktuálne je azda v polovici rozvoja, už čoskoro by ale mali ísť do výstavby nové zámery, ktoré prinesú urbanizáciu a revitalizáciu prázdnych plôch, rozšírenie verejných priestranstiev a rozvoj komerčného života. Za niektorými z nich stoja alebo budú stáť známi medzinárodní architekti, ktorí im dodajú jedinečný rukopis.

Napriek tomu sa vízia Immocapu a CHYBIK + KRISTOF medzi nimi nestratí. V mnohých ohľadoch ide o ideálne riešenie pre daný pozemok. Na dnes nevyužitom brownfielde vznikne vhodný mix funkcií, zachová sa priemyselné dedičstvo, vzniknú kvalitné zelené plochy a vytvorí sa priestor pre verejnosť v rámci komorného kultúrneho centra. Hlavný nedostatok vízie – nedostatočná výška pri takto nastavenom koncepte a architektúre – možno pripísať na vrub existujúcemu Územnému plánu zóny Chalupkova, ktorý vyššiu budovu neumožňoval.

Aj bez toho ale možno súhlasiť s developerom, ktorý o projekte hovorí ako o ozdobe nového centra Bratislavy. Bytový dom má potenciál zaradiť sa medzi najkrajšie výškové budovy v metropole, a to aj napriek postupne sa prehlbujúcej konkurencii. V tomto prípade navyše nejde o fantastickú víziu zahraničného architekta, neznalého miestnych reálií, ale o návrh od skúsenej domácej kancelárie, ktorá vie projekt dotiahnuť do zdarného konca.

S novým projektom sa otvára perspektíva zlepšenia ďalších plôch v lokalite. Ak úroveň výsledkov aktuálnej súťaže dosiahnu aj iné schémy – vrátane očakávanej transformácie areálu súčasnej centrály ZSE – potom možno downtown ešte najlepšie časy v úrovni projektov len čakajú. Immocap nastavil latku, ktorú nebude jednoduché prekonať.

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Immocap.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube