Author photoAndrej Sárközi 29.11.2022 17:06

Zúrivý odpor susedov nestačil: Zmena okolia rušnej križovatky sa blíži

Na pozemku pri jednej z najfrekventovanejších križovatiek v Bratislave môže pribudnúť nový polyfunkčný objekt. Po niekoľkoročných ťahaniciach a odpore, spojenom s odvolaniami, sa prípravné práce na novom developmente konečne rozhýbali. Projekt môže byť počiatkom hlbokých zmien, ktorými táto lokalita v dohľadnej budúcnosti prejde.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Polyfunkčný objekt Račianska Pionierska bol predstavený už v roku 2018, kedy bol odhalený zámer objektu s bývaním, obchodmi a kanceláriami. Development je naplánovaný v dotyku s Križovatkou Jozefa Čabelku, potenciálne jednou z najdôležitejších križovatiek v meste. Pomenovaná je po zakladateľovi tu prítomného areálu Výskumného ústavu zváračského (VÚZ).

Územie je významným dopravným uzlom – stretáva sa tu dôležitá tangenciála v podobe Jarošovej ulice (a s ňou aj Bajkalskej) s radiálou Račianskej ulice. V budúcnosti, ak sa vybuduje tvz. Severná tangenta, vznike z tejto lokality dôležitá spojnica medzi západnou a východnou časťou Bratislavy prostredníctvom rozšírenia Pionerskej ulice. Tá by mala tunelom ponad Hlavnú stanicu pokračovať na Pražskú ulicu. Snahy o pretvorenie okolia frekventovanej križovatky s veľkým polohovým potenciálom sú preto prirodzené.

V prípade aktuálneho polyfunkčného domu však ide o príbeh, ktorý je v Bratislave bežne sa opakujúcim javom. Proti predloženému zámeru od spoločnosti Woodrock, a.s., v minulosti spojenej s developerskou firmou JUNIS Development, sa rozhodli bojovať okrem Marcela Slávika, na ktorého podal niekdajší minister hospodárstva Richard Sulík trestné oznámenie (neúspešne), aj niektorí lokálni obyvatelia a podnikatelia. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: R.A.U. / Orca design
  • Zdroj: R.A.U. / Orca design
  • Zdroj: R.A.U. / Orca design

Tento odpor viedol k zrušeniu územného rozhodnutia z apríla roku 2019. Územné konanie sa najprv predĺžilo o pol roka a o ďalších šesť mesiacov stavebný úrad požiadal navrhovateľa o dodanie všetkých potrebných podkladov. Ten návrh doplnil v decembri roku 2020, čo viedlo k ďalšiemu pokračovaniu územného konania. Do projektu nakoniec zasiahla aj mestská časť Nové Mesto, aby zjemnila jeho dosah na okolie – najmä v podobe zníženia podlažnosti budovy. 

Vznik developmentu bol podmienený asanáciou autosalónu. Ten už dnes definitívne zanikol, územie je oplotené, ťažké stroje odpratávajú sutiny a pozemok sa pripravuje na výstavbu. Prítomná je ešte predajňa spojovacieho materiálu a menšia administratívna budova. Všetky tieto objekty by sa v danej podobe a na takomto exponovanom mieste nemali nachádzať, vo vlastníctve developera však nie sú. 

Na malom pozemku tak vyrastie len sedempodlažná budova s najvyšším ustúpeným podlažím. Komplex bude v zmysle dokumentácie pozostávať z troch blokov, kde budú prvé dve podlažia tvorené podnožou s občianskou vybavenosťou a nad nimi sa bude nachádzať tri až päť obytných podlaží. Naplánovaných tu bolo 53 bytov – 13 jednoizbových, 22 dvojizbových, 15 trojizbových a 3 štvorizbové nehnuteľnosti. Obchody budú situované na ploche 926 metrov štvorcových a kancelárie zas na 200 metroch štvorcových. Na území sa bude nachádzať aj dvojpodlažná podzemná garáž s 92 parkovacími státiami.

Projekt bude obsahovať zelený vnútroblok pre rezidentov na streche prvého podlažia podnože, z hľadiska zásahov do verejného priestoru má byť prítomná aj segregovaná cyklotrasa pozdĺž Pionierskej. Budovy budú oproti úrovne ulice mierne vyvýšené. Architektúra je skôr priemerná, komplex bude málo výrazný aj svojou mierkou – bude len o málo vyšší ako protiľahlé objekty VÚZ. Za architektonickým konceptom stojí kancelária R.A.U.

Ako sme už informovali v poslednom článku, súlad projektu s Územným plánom už overilo aj Hlavné mesto. Výstavba tohto developmentu by sa aj tak uskutočnila a bola by, po dodržaní náležitostí, nevyhnutná. Výsledkom zdržiavania výstavby budú najmä vyššie náklady pre investora, ktoré sa pretavia do radikálne vyšších cien za bývanie. Prípadní rezidenti tak budú platiť možno aj o desiatky tisíc eur navyše. 

 

Zdroj: R.A.U. / Orca design

 

V súčasnosti je urbanistická kvalita okolitého prostredia pomerne nízka. Veľkú zmenu predstavoval vznik atraktívneho, no nekontextuálneho bytového domu Manhattan (dokončený bol v roku 2010). Dôležitým bol aj presun Ministerstva spravodlivosti, ktoré dnes sídli v zrekonštruovanej administratívnej budove bývalého VÚZ. Výhľadovo možno očakávať ďalší rozvoj okolia. V príprave je totiž prestavba areálu Výskumného ústavu zváračského, ktorá bude patriť k najvýznamnejším transformáciám brownfieldov v Bratislave.

Informácie o prestavbe VÚZ sú však už roky len kusé. Hovorilo sa o spojení s kanceláriou Compass Architekti, ktorá ho označovala za jeden zo svojich srdcových projektov. Ak to platí aj v súčasnosti, na Račianskej by mohol vzniknúť kvalitný development. Komplex budov VÚZ aktuálne vlastní akciová spoločnosť Račianska - Reality, ktorá prenajíma nehnuteľnosti viacerým zákazníkom. Medzi nimi sú napríklad umelci, ktorí majú už dlhé roky v budovách svoje ateliéry či hudobné štúdiá. V súčasnosti tu dočasne sídli Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta. 

Významnú investíciu plánuje aj Ministerstvo obrany SR, ktoré chce zrekonštruovať Vojenský internát Hviezda, známy aj ako Kukurica. Hneď naproti sa už dlhšie hovorí o výškovom projekte Fenix Park (alebo Stollwerck Residence) v tesnej blízkosti Križovatky Jozefa Čabelku. V apríli 2020 mestská časť vydala stanovisko, že so zámerom v danej podobe nesúhlasí. Veža, resp. veže však naďalej postupujú, pričom okrem bytov či retailu tu má byť materská škola. 

Upravený development Polyfunkčného domu Račianska Pionierska sa po dlhých rokoch konečne rozhýbal, aby zmenil charakter významného miesta v meste. Križovatka Jozefa Čabelku by mohla v blízkej budúcnosti vyzerať lepšie – na mieste nevhodných objektov vznikne oveľa prijateľnejší projekt, hoci nebude patriť k najväčším. Do lokality prinesie nové bývanie, pracoviská aj vybavenosť. 

Vznik menšieho polyfunkčného domu nemusí byť najhorším riešením, s ohľadom na charakter miesta aj budúceho rozvoja by však ešte lepším mohla byť stavba stredne vysokej veže s aktívnym parterom, bytmi a verejným priestorom. V tomto prípade ale ide o ilúziu, ktorá sa pravdepodobne nenaplní. 

 

Fotografie z 22.11.2022. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube