YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.02.2019 13:30

Omnia Business Center žiada o stavebné povolenie

Transformačná zóna v mestskej časti Ružinov, v blízkosti Martinského cintorína, môže čoskoro dostať nový prírastok – spoločnosť Omnia Invest tu pripravuje výstavbu komplexu Omnia Business Center s kanceláriami aj bývaním.

Zdroj: FVA Architekti

Zdroj: FVA Architekti

Stavebný úrad v mestskej časti Ružinov prijal už pred nejakou dobou žiadosť o vydanie stavebného povolenia, malo by však ísť viacmenej o formalitu, keďže projekt je v súlade s územným plánom a v bezprostrednom okolí nie sú obyvatelia, ktorým by výstavba mohla alebo mala prekážať.

Na danom pozemku sa ešte pred niekoľkými rokmi nachádzali sklady, tie však boli už pred časom odstránené, aby uvoľnili miesto novej výstavbe. Tá sa však neustále odsúvala a až teraz sa zdá, že sa územie dočká nového projektu, ktorý doplní nedávne developmenty v susedstve, napríklad administratívne centrum Omnipolis z roku 2009.

Omnia Business Center bude pozostávať zo štvorice v pravidelných rozostupoch stojacich šesťpodlažných obdĺžnikových objektov, tvoriacich akýsi riadok, čím návrh asociuje charakteristickú zástavbu v Ružinove. Prvé podlažie bude okrem vstupnej lobby obsahovať retail, na druhom až štvrtom podlaží sa navrhuje administratíva, na najvyšších dvoch podlažiach budú byty. Priestranstvá medzi budovami budú parkovo upravené, resp. cez jeden z nich bude viesť prístupová komunikácia, ktorá prepojí Tomášikovu ulicu s Trnavskou cestou.

V projekte by malo celkovo vzniknúť niečo vyše 11-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a až 128 bytov – 32 v každej budove. Z tohto počtu bude 32 jednoizbových, 64 dvojizbových a 32 trojizbových. S ohľadom na regulatívy Územného plánu budú vysoko pravdepodobne klasifikované ako „služobné byty“. Občianska vybavenosť a služby budú na ploche 1.735 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené prevažne v podzemnej garáži, celkovo sa zriadi 549 parkovacích miest.

Architektúru komplexu spracovala kancelária FVA Architekti, výrazovo pôjde o jednoduché kubusy, ozvláštnené akurát vystupujúcimi balkónmi na rezidenčných podlažiach. Nejde tak o žiadnu vysokú architektonickú úroveň, na druhej strane, v danej lokalite je to postačujúce. Omnia Business Center do okolia zapadne vhodným spôsobom a neprinesie žiaden neprijateľný kontrast, ktorý je pravidelne vyčítaný výstavbe v Ružinove, či už je to pravda alebo nie.

Ak projekt úspešne prejde povoľovaním a získa v dohľadnej dobe stavebné povolenie, spustenie výstavby možno čakať už v priebehu tohto roka. V takom prípade bude komplex dokončený niekedy v roku 2021.

Aj po dostavaní Omnie však bude mať táto časť Ružinova „šedivý“ charakter, keďže sa v okolí nachádza viacero skladov či obstarožných administratívnych budov. Transformácii by pomohla zmena Územného plánu, ktorá by developerom uľahčila premenu územia, aby sa toto stalo aktívnou súčasťou Ružinova.

Bolo by to najlepšie rozhodnutie aj kvôli príprave na budúci rozvoj, keďže je nepochybné, že sa atraktivita územia zvýši, keď sa na Tomášikovej ulici vybuduje električková trať. Hoci nejde o úplne aktuálny projekt, ku koncu 20-tych rokov tohto storočia môže situácia vyzerať inak. Tomášikova ulica sa môže zmeniť na živú mestskú triedu, k čomu by výrazne napomohla mestotvorná zástavba po jej okrajoch.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti

Súvisiace články

Omnia na Tomášikovej je dokončená

02.07.2021 17:35:22 Adrian Gubčo

V Ružinove sa v týchto dňoch realizujú posledné dokončovacie práce na projekte Omnia, polyfunkčnom komplexe, pozostávajúcom z bývania a kancelárií. Development priniesol vznik novej cesty, ktorá prepája Tomášikovu s Trnavskou cestou, na druhej strane ale prešiel počas výstavby zmenami. Tie prispeli k zníženiu architektonickej úrovne jednotlivých budov.

Čítať viac

Omnia sa blíži k dokončeniu a odhaľuje fasádu

22.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Polyfunkčný projekt Omnia v blízkosti Tomášikovej ulice v Ružinove je teraz po dlhšej príprave a približne roku výstavby vo vysokom štádiu realizácie. Všetky objekty už dosiahli štádium hrubej stavby a na prvých dvoch budovách, kde budú kancelárie, sa už odhaľuje definitívna podoba projektu. Je úplne očividné, že developer Omnia Invest urobil v tomto smere výrazné zmeny.

Čítať viac

Novinky z Ružinova, august 2019

15.08.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov patrí k tým, kde je preferovaná rozvoľnená zástavba pred kompaktnou mestskou štruktúrou. Ide o prežitý koncept, našťastie, viaceré nové developmenty menia dlhodobo slabo využívané pozemky a dávajú im novú funkciu. Podobné transformácie sú potrebné, ak chce mesto Bratislava zlepšiť nielen priestorovú, ale aj ekonomickú a ekologickú efektivitu.

Čítať viac

Omnia odhaľuje novú podobu a spúšťa výstavbu

03.06.2019 07:40:00 Adrian Gubčo

Popri Tomášikovej ulici v Ružinove sa po rokoch príprav konečne spúšťa výstavba projektu Omnia, ktorý do populárnej časti Bratislavy prinesie ďalšie byty a kancelárie. Developerom je spoločnosť Omnia Invest, ktorá odhalila aj nový vizuál projektu.

Čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube