Author photoAdrian Gubčo 22.07.2020 18:00

Omnia sa blíži k dokončeniu a odhaľuje fasádu

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Polyfunkčný projekt Omnia v blízkosti Tomášikovej ulice v Ružinove je teraz po dlhšej príprave a približne roku výstavby vo vysokom štádiu realizácie. Všetky objekty už dosiahli štádium hrubej stavby a na prvých dvoch budovách, kde budú kancelárie, sa už odhaľuje definitívna podoba projektu. Je úplne očividné, že developer Omnia Invest urobil v tomto smere výrazné zmeny.

Development vzniká na mieste bývalej výrobnej a skladovej zóny, ktorej zvyšky postupne zanikajú a menia sa na polyfunkčnú mestskú zástavbu. Objekty na mieste Omnie zanikli už v roku 2012, kedy sa predpokladalo, že sa na tomto mieste onedlho rozbehne výstavba. Tá sa však stáva realitou až teraz, ku koncu dekády a na začiatku novej.

Každopádne, keď bol projekt detailnejšie v priebehu minulého roka predstavený, zdalo sa, že dlhší čas prípravy mu čiastočne aj prospel; Omnia sa po úpravách vyznačovala síce neveľmi výraznou, ale s ohľadom na lokalitu dostačujúcou úrovňou architektúry. Štruktúra v podobe riadkovej zástavby, pozostávajúcej zo štvorice šesťpodlažných objektov – dvoch prevažne rezidenčných po okrajoch stavebného pozemku a dvoch kancelárskych v strede – je v modernistickom prostredí ružinovského sídliska akceptovateľná, rovnako ako funkčná zmena, kedy sa rozšíril počet bytov.

Celkovo tu tak vzniká 92 bytov a 20 apartmánov. Projekt je podľa oficiálnej webstránky kompletne vypredaný, voľná nie je ani jedna jednotka. V ponuke bolo 16 jednoizbových, 80 dvojizbových a 16 štvorizbových rezidencií v priemernom štandarde. Najväčšou výhodou bola asi flexibilita vnútornej dispozície vďaka faktu, že medziizbové priečky budú so sádrokartónu. Priemerné ceny bytov presahovali 2,5-tisíc eur na meter štvorcový.

Či sa takto úspešne podarilo prenajať aj administratívne priestory, nie je teraz známe, projekt by mal každopádne poskytnúť približne 11-tisíc metrov štvorcových kancelárií. K tomu treba prirátať ešte komerčné prevádzky, ktoré vzniknú na prízemí. Jednotlivé objekty budú prepojené pešou pasážou, priestranstvá medzi budovami by mali byť parkovo upravené s výnimkou dvoch najzápadnejších objektov, kde bude vybudovaná nová cesta, spájajúca Tomášikovu s Trnavskou cestou.

Dnes sa Omnia postupne stáva realitou. Bočné fasády kancelárskych budov sú už dokončené a pracuje sa na prednej a zadnej (od Tomášikovej). Realizácia fasád sa spustila aj na rezidenčných objektoch. Prvý náhľad ukazuje, že oproti vizualizáciám prešiel projekt dizajnovými zmenami – a nanešťastie, negatívnymi.

 

Namiesto prevetrávanej fasády vznikla omietka s oranžovými pásikmi

 

Kým vizualizácie ešte doteraz prezentujú budovy s prevetrávanou fasádou, teda obložením, samostatnými oknami a s triezvou farebnosťou, v realite majú kancelárske budovy pásové okná a omietku. Omietaná fasáda bude aj na rezidenčných budovách, hoci tak ako pri kanceláriách, aj tu sa kombinácia bielej a šedej zmenila na bielu, doplnenú oranžovými pásikmi. Vizuálna atraktivita Omnie katastrofálne utrpela a ani po výsadbe zelene sa nebude dať povedať nič iné. Developer urobil z celkom pekného projektu sériu zateplených nepekných domov, ktoré budú okolie skôr špatiť

Kancelária FVA Architekti, ktorá za pôvodným návrhom stála, tak získa realizáciu, ktorú by si žiaden solídny architekt asi do portfólia nedal. Developer zas po celkom vydarenej administratívnej budove Omnipolis prišiel o renomé, ktoré si predošlým projektom vybudoval. Je to mimoriadne nešťastná situácia, zvlášť s ohľadom na predpokladaný rozvoj okolia Tomášikovej v budúcnosti, kde by mohla vzniknúť električková trať a ulica samotná sa stať mestskou triedou. V tomto úseku však bude obklopená horšími než banálnymi stavbami.

Dokončenie Omnie sa predpokladá v prvom kvartáli roku 2021 a odovzdanie v druhom. Či bude v tomto čase prístupné aj prepojenie medzi Tomášikovou a Trnavskou cestou, nie je známe.

 

Vizualizácia projektu vyzera diametrálne odlišne. Zdroj: Omnia Invest

 

Na tomto mieste nechcem špekulovať, čo viedlo developera k rozhodnutiu zmeniť podobu budovy, jednoznačne však išlo o zlé rozhodnutie. Ak sú argumentom ekonomické dôvody v dôsledku pandémie, išlo o krátkozrakú zmenu, keďže budova bude strašiť a svojho staviteľa reprezentovať ešte desaťročia po pandémii. Takisto to hodnotím ako neférový krok voči klientom, ktorí očakávali, že budú žiť či pracovať v atraktívnejšom obytnom súbore.

Nanešťastie platí, že prípad Omnie nie je jediný, kedy vzniká v lokalitách s dobrým potenciálom zlá či príliš obyčajná architektúra. Mnoho obytných súborov, ktoré necielia na najbonitnejšiu klientelu, pôsobí podobne – jednoduchá, do stredu pozemku osadená bytovka so štandardizovaným rozmerom okien, mnohokát bez aktívneho prízemia, kde jediný prejav kreativity tvorí farba omietky. Takýchto príkladov je veľa aj v Bratislave, a aktuálna situácia s nízkou dostupnosťou bývania tomu veľmi nepomôže: ak ľudia kúpia všetko, nebude dôvod investovať do lepšej architektúry.

Tá nemusí byť drahá, práve naopak – lepšia funkčnosť a riešenia môžu priniesť zníženie nákladov. Viacero architektonických kancelárií sa vo svojich štúdiách zaoberá dostupným bývaním, inokedy zas developeri experimentujú s modulárnym spôsobom výstavby, ktorý nesprávne asociuje paneláky, v skutočnosti však môže za nižšiu sumu priniesť realizáciu moderných a architektonicky príťažlivých obytných súborov.

Potrebné však je dokázať, že sa dá stavať lacnejšie, a to kombináciou dvoch faktorov: uvoľnením väčších plôch pre výstavbu bytov v Územnom pláne, keďže dnes developeri volia pri ich stenčujúcom sa počte skôr iné typy projektov, a podporou výstavby nájomného bývania. Bratislavskí developeri sú totiž (hlavne vďaka náročnosti celého investičného procesu) konzervatívni a nebudú riskovať, že kvôli predsudkom nevypredajú drahý projekt.

Cesta k lepšej architektúre nevedie cez reštrikcie, zákazy a „tvrdú ruku na developerov“, ale cez spoluprácu, motiváciu a tvorbu priaznivých podmienok. Samospráva síce môže nastavovať určitú latku, ak však bude situácia v oblasti výstavby a developmentu rovnaká ako dnes, súkromný sektor ju bude prekonávať len sotva. A kedže podstatná časť výstavby bude aj naďalej realizovaná ním, pre architektúru našich miest bude prínos verejných súťaží obmedzený.

Omnia by mohla byť mementom toho, ako môžu dopadnúť aj sľubné zámery. Z tohto zlého príkladu sa treba poučiť.

 

DOPLNENIE: Na článok reagovala kancelária FVA Architekti, ktorá taktiež vyjadrila poľutovanie nad tým, ako projekt aktuálne vyzerá. Ako píše Tomáš Martiš, senior architekt, "...Kancelária FVA vypracovala Projekt pre vydanie Územného rozhodnutia. Kancelária FVA ďalšie stupne projektovej dokumentácie (projekt pre stavebné povolenie, realizačný projekt a ďalšie) nevypracovala, nevykonávala ani autorský dozor na stavbe, ani na projekte nijako nespolupracovala. Výsledná podoba a realizácia objektov je výrazne odlišná od pôvodného zámeru."

 

Fotografie z 12.7.2020. Pozrite si výstavbu Omnie vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Omnia Invest

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube