Author photoAdrian Gubčo 02.07.2021 17:35

Omnia na Tomášikovej je dokončená

V Ružinove sa v týchto dňoch realizujú posledné dokončovacie práce na projekte Omnia, polyfunkčnom komplexe, pozostávajúcom z bývania a kancelárií. Development priniesol vznik novej cesty, ktorá prepája Tomášikovu s Trnavskou cestou, na druhej strane ale prešiel počas výstavby zmenami. Tie prispeli k zníženiu architektonickej úrovne jednotlivých budov.

Areál, kde komplex Omnia vznikol, je v podstate brownfieldom, kde sa v minulosti nachádzali nevzhľadné sklady. Zvyšky výrobno-skladovej zóny sa v lokalite nachádzajú doteraz a postupne ustupujú novým developmentom. Omnia je jedným z nich, pričom prichádzala s prísľubom vzniku príjemného komplexu s budovami dobrej mierky, s aktívnym parterom a miešaním jednotlivých funkcií vo väzbe na upravenú zeleň v bezprostrednom okolí projektu.

Developer Omnia Invest výstavbu rozbehol v roku 2019. Postupne začala vznikať riadková zástavba, tvorená štvoricou šesťpodlažných objektov. Ani jeden z nich nesledoval líniu uličnej čiary Tomášikovej, na druhej strane, v prostredí ružinovského sídliska to až taký veľký problém nie je. Developer vo finále naplánoval dvojicu okrajových budov ako rezidenčné, vnútorné objekty sú kancelárske. Naprieč celým projektom prechádza akási pasáž, ktorá prekonáva aj novú spojnicu Tomášikovej a Trnavskej cesty.

Dané funkčné riešenie sa líši od pôvodných úvah, podľa ktorých mali byť kancelárie aj byty v každom objekte, pričom rezidenčné mali byť dve najvyššie podlažia. Úpravy priniesli zmenu počtu bytov, ktorých tu je 92, spoločne s 20 apartmánmi. V ponuke sa vyskytli jednoizbové, dvojizbové a štvorizbové, trojizbové chýbali aj medzi apartmánmi. Predajnosť je napriek tomu dobrá – všetky jednotky sú vypredané, k čomu napomohli aj relatívne priaznivé ceny. Klienti nedbali na priemerný štandard a nakoniec ani na zmeny v projekte.

Tie sú pomerne radikálne. Developer si pôvodne objednal projekt od kancelárie FVA Architekti, ktorá priniesla na dané prostredie uspokojivý návrh. Skúsení architekti vypracovali dokumentáciu pre územné rozhodnutie, v ďalších stupňoch prípravy však už nebola k spolupráci prizvaná – a to aj napriek tomu, že sa developer vizualizáciami od FVA prezentoval (resp. doteraz prezentuje) na webe či na oplotení okolo stavby. Nakoniec aj sami architekti sklamane konštatujú, že výsledná podoba a realizácia objektov je výrazne odlišná od pôvodného zámeru.

V Bratislave, ktorá čelí kríze dostupnosti bývania a predá sa takmer akýkoľvek byt, to však očividne neprekáža. Iná je situácia v prípade kancelárií. Tých je tu 10.560 metrov štvorcových, sú vo vyššom štandarde a prislúcha k nim 657 parkovacích miest (aj s rezidenčnou časťou), lokalita však nie je taká kvalitná ako v prípade veľkých komplexov, ktoré sa aktuálne dokončujú v novom centre Bratislavy. Niekoľko nájomcov si tu už kancelárie zariaďuje (Honda, Staropramen a i.), či sa ale developerovi podarí objekty obsadiť naplno, je otázne. V prípade retailu môže byť podobná situácia.

Najvýraznejším benefitom je tak spomínané prepojenie ulíc. Realitou by mohlo byť potom, ako bude celý projekt skolaudovaný. V tejto chvíli už developer podal na stavebný úrad v mestskej časti Ružinov návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Projekt Omnia Business Center je tak v podstate dokončený.

 

 

Postup, kedy investor oslovil najprv kvalitnú či skúsenú kanceláriu a následne od spolupráce upustil a dokončil si projekt po vlastnej osi, nie je ojedinelý. Len nedávno som písal o podobnom prípade pri Novom Oratóriu na Miletičovej ulici v Ružinove. Výsledkom je, že sľubné projekty dopadnú blamážou – a zle potom pôsobí aj developer projektu, bez ohľadu na to, či je tento vypredaný alebo využívaný. Ide o neúctivé chovanie ku klientom, ale aj o negatívny prístup k tvorbe spoločného prostredia.

Tvrdenie, že podľa úrovne architektúry možno spoznať úroveň spoločnosti, nie je vôbec prehnané. Na jednej strane vypovedá o kvalite architektov a architektonického vzdelávania v krajine, ale zároveň hovorí aj o úcte k odbornosti, o záujme ku kultivácii spoločne využívaného prostredia a priestoru a o citlivosti k mestu a miestu. Kvalitná architektúra má schopnosť pozitívne ovplyvniť kvalitu života aj úroveň šťastia obyvateľov, v prípade firiem je nositeľom firemnej kultúry a hodnôt. Dobrá architektúra zároveň nemusí byť drahá, pokiaľ je dobre zvolený koncept a myšlienka.

Omnia nebola ani pred redizajnom špičkovým dielom, dobre by však dotvorila prostredie a lepšie by nadväzovala na celkom vydarené administratívne centrum Omnia na Trnavskej ceste. Po novom však ide o omietkového démona s pásovými oknami v prípade kancelárskych objektov a o nepodarenú transformáciu administratívnej budovy pri rezidenčných objektoch. Situáciu nezachráni ani zeleň a sadové úpravy v bezprostrednom okolí.

Developer sa môže uspokojovať dobrou predajnosťou alebo (teoreticky) prenájmami, rovnako ako tvrdiť, že na konci dňa ide o jedinú podstatu developerskej spoločnosti. Nie je to však tak. Slovo (to) develop, teda rozvíjať, má vo svojej podstate pozitívnu konotáciu, malo by preto prinášať všeobecné benefity, ku ktorým patrí aj kvalitná architektúra. V tomto prípade projekt nevyvoláva príjemné pocity takmer vôbec. Tak radikálna zmena riešenia architektúry sa ukázala ako vážna chyba, ktorá snáď v Bratislave ostane len absolútnou výnimkou.

 

Fotografie z 12.6.2021. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pôvodne plánovaná podoba projektu. Zdroj: Omnia Invest

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube