Author photoAdrian Gubčo 10.11.2021 16:57

Do realizácie ide ďalšie Živé miesto, spúšťa sa premena parčíku na Radlinského

V týchto dňoch sa majú spustiť prvé práce na úprave parčíku na Radlinského ulici, v dotyku s prestupnou zastávkou Blumentál. Hlavné mesto tak štartuje realizáciu jedného zo série projektov Živé miesta, ktorých cieľom je upraviť prehliadané a zanedbané menšie priestranstvá. Zámer na Radlinského vyvolal pred niekoľkými týždňami kontroverzie kvôli údajne neprijateľnému úbytku zelene.

Stav k 7.11.2021

Stav k 7.11.2021

Projekt revitalizácie dnes pomerne zanedbanej zelenej plochy medzi zastávkou a zástavbou na juhovýchodnej strane Radlinského ulice bol predstavený na začiatku roka 2021. Hlavné mesto vtedy odhalilo uvažovanú podobu parčíku z pera Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) a kancelárie MAPA Architekti. Dnes len málo využívané priestranstvo sa má premeniť na pobytovú plochu, kde by pribudlo sedenie, rozšíriť by sa majú chodníky pred prevádzkami v záujme aktivácie parteru a zväčšia sa aj vyčkávacie priestory v okolí frekventovanej, no stiesnenej zastávky MHD. Pribudnúť má aj kvalitná výsadba.

Mesto ďalej upresnilo, že súčasťou projektu za pol milióna eur, spolufinancovanom spoločnosťou Swiss Re, má byť premena asfaltových povrchov na mlatové, prípadne kamenné (dláždené), doplniť sa má pražský mobiliár a kruhové dizajnové lavičky, umiestnený tu má byť herný prvok a klasický trávnik sa nahradí pôdopokryvnými rastlinami, ktoré majú lepšie zadržiavať vodu a chrániť tak pôdu pred suchom. Vedenie Bratislavy považovalo tento projekt za jeden z rady zásahov, ktoré majú zlepšiť jeho pripravenosť na klimatické zmeny.

Na prvý pohľad len vynikajúci zámer sa však nepozdával časti miestnych aktivistov a poslancov. Kriticky sa postavili k zámeru znížiť plochy zelene, údajnej predraženosti, porušovaniu stratégií mesta ohľadne príprav na zmeny klímy a nízkej miere participácie. Proti projektu spísali petíciu, ktorú už podpísalo niekoľko stoviek ľudí. Ako však vyplýva zo zápalistej komunikácie na sociálnych sieťach aj zo záznamov zo zastupiteľstva, konzultácie medzi mestom a zástupcami petície prebehli.

Faktom ostáva, že v rámci prípravy na vznik parku budú skutočne odstránené choré dreviny – 15 stromov (väčšinou menších) a viacero kríkov. Nahradené však budú 20 stromami a 22 krami. Vo výsledku tu bude drevín omnoho viac s predpokladom, že ich koruny budú v dospelosti omnoho rozsiahlejšie. Takisto sa zmenší plocha trávnika, nie je však nijaké tajomstvo, že z hľadiska biodiverzity majú trávniky skôr negatívny dopad. Plochy ostanú vďaka mlatu aj naďalej vodopriepustné a nové rastliny zaručia, že plocha bude príjemnejšia, estetickejšia a vhodnejšia napríklad pre opeľovače.

Aktivisti s plánmi mesta nie sú naďalej stotožnení, čo potvrdzujú v rámci vystúpení na zastupiteľstve aj v internetových diskusiách. Očividne aj naďalej považujú za neprijateľné, aby došlo čo i len k minimálnemu „úbytku“ zelene. Magistrát a MIB zapracovali predovšetkým pripomienky ohľadne sedenia, inak však na zmenách trvajú. Priamo v parčíku osadil inštitút informačné tabule, ku ktorým priložil odkaz na arboristický posudok existujúcich drevín.

Nový parčík by tak mal byť realitou už o niekoľko mesiacov – dokončený bude pravdepodobne na jar, keďže chladnejšie mesiace môžu obmedziť stavebné práce aj výsadbu. Mimoriadne využívaný a mimoriadne zanedbaný verejný priestor pri zastávke Blumentál sa tak dočká, napriek určitému odporu, novej podoby.

 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

V dohľadnej dobe by mali začať vo väčšej miere pribúdať aj ďalšie projekty v rámci Živých miest. V príprave je napríklad úprava električkovej zastávky na Žilinskej ulici, okolo ktorej sa tiež vyskytol odpor (išlo o súčasť tej istej petície). Mesto chce zriadiť parčík aj na nároží Radlinského a Legionárskej, v rámci ktorého budú trávnaté (čiastočne vychodené) plochy nahradené mlatovými a v okolí sochy Sama Chalupku vznikne posedenie. Tento priestor je dnes využívaný najmä psíčkarmi. Pod Mostom SNP na petržalskej strane má zas vzniknúť skatepark.

Pridajú sa tak k dokončeným alebo rozostavaným Živým miestam. Priamo v rámci mesta to je úprava nárožia Krížnej a Karadžičovej, ktorá je už síce z veľkej časti dokončená, aj naďalej sa tu však nachádza reklamný smog, ktorý projekt sľuboval odstrániť. V Karlovej Vsi sa zas slimačím tempom buduje ďalší skatepark s menším parčíkom. Rýchlejšie napredujú zámery, ktoré sa realizujú v lesoparku, ku ktorým patrí pozorovateľňa zvierat Vydrica, altánok na Malom Slavíne alebo pripravovaná premena muničných skladov pri Peknej ceste.

MIB a Hlavné mesto tak majú toho veľa na práci, pričom nové projekty sú predstavované prakticky neustále. Ak vyplýva z aktuálnej „kauzy“ nejaké poučenie, tak je to najmä potreba lepšieho informovania. Doterajší spôsob prezentácie jednotlivých zámerov v rámci Živých miest je jednoducho nedostatočný. MIB sa prezentuje ako etalón kvality v prístupe k verejnému priestoru mesta, rovnako by mal pristupovať aj k odhaľovaniu svojich plánov. Zverejnenie jednej či dvoch vizualizácií, krátkeho slovného popisu a občasnej tlačovej správy nestačí.

Na začiatok by prospelo, keby bola ku každému projektu pripojená situácia, postupne aj projektová dokumentácia a komplexnejší výkaz výmer. Takisto by bolo vhodné aj zdôvodnenie, prečo sa architekti rozhodli pre danú formu riešenia. Verejnej diskusii by tak nemuseli vládnuť neinformované dohady, špekulácie, manipulácie a polopravdy.

Ak chce Hlavné mesto skutočne výrazne a rýchlo zvyšovať úroveň verejného priestoru, bez kvalitnejšieho informovania to nepôjde. Ide totiž o základ toho, čo vedie k budovaniu lepšieho mesta – dôvery. A súčasný postup, aj pri najlepšej snahe architektov či pri vysokej kvalite návrhov, vedie k zvyšovaniu dôvery len vo veľmi obmedzenej miere.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Stav k 7.11.2021
  • Stav k 7.11.2021
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube