Author photoAdrian Gubčo 20.09.2022 16:48

Vyššia budova sa ešte nebúrala. Immocap začína s asanáciou veže Istropolisu

Dnešným dňom by sa malo začať búranie organizačnej budovy, teda výškovej dominanty niekdajšieho Domu odborov Istropolis. Oznámil to developer Immocap, ktorý odstraňuje pôvodný komplex, na ktorého mieste chce postaviť projekt Nový Istropolis. Ide pravdepodobne o najvyššiu budovu, aká bola doteraz v Bratislave odstránená.

Komplex Istropolisu patril k najmohutnejším bratislavským modernistickým stavebným súborom. Prvá architektonická súťaž na sídlo odborových organizácií sa zorganizovala už v roku 1956, výstavba sa však začala až v druhej polovici 60-tych rokov a dokončená bola v roku 1981. Organizačná budova so 16 nadzemnými podlažiami bola postavená ako úplne prvá. Dobudovaná bola v roku 1967. Architektmi boli legendárni „lordi“, Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl.

Objekt dosahoval na svoju dobu dobrú úroveň a doplnený bol aj viacerými umeleckými dielami. Tak ako zvyšok Istropolisu, aj organizačná budova bola obložená mramorovým obkladom. Vzdialene tak pripomína niektoré modernistické veže, napríklad sídlo OSN v New Yorku z roku 1950. Napriek tomu medzičasom zastarala, podobne ako celý Istropolis. Developer, ktorý komplex získal v roku 2017, sa ju rozhodol zrovnať so zemou, keďže nezapadala do novej schémy na tomto mieste.

Asanačné práce na Istropolise sa spustili na začiatku tohto roka (2022), pričom aktuálne je už väčšina komplexu takmer úplne zrovnaná so zemou. Stáť ešte ostáva Dom techniky, ktorý donedávna nebol vo vlastníctve investora, a organizačná budova. Po dnešku však prichádza aj na ňu.

Ako Immocap uvádza, demontáž bude prebiehať za pomoci špeciálneho vysokého ramena. Asanácia bude podľa developera veľmi opatrná a postupná, aby sa čo najviac znížili negatívne vplyvy súvisiace s realizovanými prácami. Vo vysokom ramene sú navyše zabudované zavlažovacie trysky na zníženie prípadnej prašnosti, ktoré budú využívané nad rámec už používaného vodného dela na zemi. 

Investor tak na určitú dobu ovplyvní život ľudí v okolí. „Uvedomujeme si, že aktuálne práce môžu obyvateľom v okolí dočasne znepríjemniť život,“ hovorí Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap. „Príprava projektu nový Istropolis sa dostala do fázy, ktorá so sebou žiaľ prináša aj nepríjemné vplyvy v podobe dočasného zvýšenia hluku a prašnosti, ale to najnáročnejšie obdobie by malo byť už za nami. Chceli by sme aj touto formou poprosiť dotknutých obyvateľov v okolí o trpezlivosť a pochopenie. Za Immocap môžeme povedať, že robíme všetko pre to, aby sme tieto dočasné vplyvy eliminovali.“

Súčasťou asanácie bude aj snímanie mramorového obkladu, hoci asi len tam, kde to umožní technika. „Od začiatku búracích prác sme postupne citlivo demontovali mramorové platne z objektu hlavnej časti Domu odborov všade, kde to bolo prostredníctvom vysokozdvižných plošín možné tak, ako sme sa aj verejne zaviazali," pripomína Jakub Gossányi, riaditeľ developmentu spoločnosti Immocap. „Tento postup sa žiaľ nedá uplatniť pri výškovej budove. Podľa vykonaného technického auditu, hrozí pri začiatku demontáže od spodných podlaží riziko reťazového zrútenia celej fasády." Zachovanie je tak reálne len na pár miestach, kde to dovolí technologický postup. „Mramorové platne, ktoré bude možno po vyčistení a opracovaní opätovne využiť, uskladňujeme priamo v areáli," dopĺňa Gossányi. 

Práce na demontáži objektu budú prebiehať do konca roka 2022. Pozemok bude potom vyčistený (s výnimkou Domu techniky, ktorý však skôr či neskôr zanikne taktiež) a do budúcna pripravený na ďalšiu výstavbu. Developer postupuje v jej príprave – aktuálne má pracovať na územnom rozhodnutí (hoci ešte nebolo oficiálne zverejnené záväzné stanovisko mesta ani ukončená EIA), ktoré chce získať na budúci rok.

Súčasťou Nového Istropolisu má byť dvojica kancelárskych budov, (pravdepodobne) dvojica rezidenčných blokov, verejné priestory a najskloňovanejšia časť zámeru – veľké kultúrno-spoločenské centrum, určené pre organizáciu kongresov a kultúrnych podujatí. Architektúru projektu spracúva holandská kancelária KCAP v spolupráci s nemeckým partnerom Cityförster. Slovenským projektantom je Pantograph.

Developer tak má veľké ambície, ktorým stála v ceste známa bratislavská stavba. Hoci nebola pamiatkovo chránená, mala svoju hodnotu. Immocap však tvrdí, že prinesie lokalite oveľa lepšiu budúcnosť.  „Takúto modernú mestskú časť pre bývanie, prácu a kultúru Bratislava doteraz nemá a spravíme všetko pre to, aby sme nový Istropolis obyvateľom priniesli čo najskôr,“ uzatvára Martin Šramko.

 

 

Výšková budova Istropolisu by mala byť so 60 metrami dosiaľ najvyššou budovou, ktorá bola v Bratislave zbúraná. Vyššie asanované objekty možno definovať len ako stavby. Z nich bol najvyššou pravdepodobne komín teplárne na Továrenskej ulici, rozobraný v rámci prípravy na budúcu výstavbu Sky Parku. S výškou 120 metrov sa týčil na Bratislavou a vďaka nápisu na korune mal prezývku WTF Tower. Druhou najvyššou budovou je azda administratívny objekt Cvernovky na Páričkovej, ktorý bol odstránený pred vznikom Pradiarne 1900.

Trnavské mýto každopádne získa novú výškovú dominantu celkom skoro. V Novom Istropolise by sa totiž mohla nachádzať dvojica vyšších budov – kongresový hotel a kancelárska budova, pričom druhá menovaná by mala mať 102,5 metra. Ďalšia veža vznikne v rámci prestavby okolia Cvernovky v réžii developera FINEP. Pripravovaná bytovka Danubius Two bude mať až 118 metrov, čím bude medzi piatimi najvyššími budovami Bratislavy.

Je diskutabilné, či v Bratislave v dohľadnej dobe zanikne nejaká iná veža. Mnohí by si nepochybne želali zánik viacerých z nich, zvlášť tých, ktoré obzvlášť negatívne ovplyvnili panorámu mesta. Istropolis k nim nepatril, stal sa však obeťou svojho celkovo neudržateľného konceptu. Iné výškové budovy, zvlášť rezidenčné, sú ale v inej situácii. Ich prípadný zánik tak bude spojený asi až s koncom ich životnosti, ktorý príde o niekoľko desaťročí.

Zánik organizačnej budovy bude v istom ohľade pozoruhodným divadlom. Prinesie ojedinelú a dočasnú výnimku, kedy Bratislava stratí výškovú budovu. V krátkom čase ju však nahradí mnohými ďalšími, ktoré postupne menia slovenskú metropolu na mesto výškových budov.

 

Pozrite si fotografie búrania Istropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Immocap

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube