Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.08.2019 10:20

Aká bude budúcnosť Istropolisu?

V bratislavskej komunite postupne rastie záujem o budúcnosť komplexu Domu odborov Istropolis, ktorý bol už pred časom predaný spoločnostiam Immocap Group a YIT Slovakia. Po náznakoch o tom, že na areál prebehla medzinárodná urbanisticko-architektonická súťaž, unikla prvá z vizualizácií, čo vzbudilo ďalšiu záplavu reakcií. Aká bude naozaj budúcnosť tohto komplexu?

Article Big

Zdroj: Google Maps

Zverejnená vizualizácia pochádza z pera inak kvalitného dánskeho štúdia Adept, ktoré má za sebou viacero zaujímavých realizácii aj vízií. Nášmu regiónu blízky je napríklad koncept novej štvrte Budapart v Budapešti. V prípade Istropolisu Dáni navrhli zahustiť priestor mestskou štruktúrou s kombináciou rezidenčných a výškových administratívnych budov, peších koridorov a dotvoriť ho objektom pre kultúru. Ich koncept sa však nestretol s podporou verejnosti, a v konečnom dôsledku ani investorov.

Po prvotnom zverejnení bol návrh rýchlo stiahnutý. „K zverejneniu vizualizácie na facebooku došlo zo strany Adept omylom, na strane dodávateľa služieb sociálnych médií. Po zásahu Adept bola táto vizualizácia z facebookovej stránky Adept odstránená a v súčasnosti nie je dostupná,“ vyjadril sa pre YIM.BA Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap.

Dôvod, prečo bola stiahnutá, súvisí s tým, že nejde o celkový víťazný návrh. „Vizualizácia, ktorá kolovala internetom, bola iba zlomkom jedného zo súťažných návrhov prvého kola, v ktorom sme hľadali v prvom rade partnera a zisťovali, ako oslovené architektonické štúdiá vnímajú tento dlhodobo zanedbaný priestor.“ Obavy verejnosti, smerujúce k tak výraznému zahusteniu priestoru, sú tak neopodstatnené. „Návrh dánskeho štúdia Adept nespĺňa víziu Immocapu o budúcom projekte, nepriniesol požadovanú kvalitu a rozsah verejného priestoru, ktorý je pre Immocap prioritou,“ dopĺňa Martin Šramko.

Ako však bude reálne priestor vyzerať? „Aktuálne pracujeme na konkrétnom riešení projektu s renomovaným holandským štúdiom KCAP, ktorému sa darí zvyšovať kultúrno-spoločenskú funkciu daného územia na základe svojich skúseností vo viacerých európskych metropolách. Budúci projekt, bude od tohto návrhu v pozitívnom duchu odlišný a prinesie skutočnú pridanú hodnotu pre obyvateľov, hlavné mesto a mestskú časť,“ hodnotí Martin Šramko.

KCAP patrí skutočne k popredným európskym pracoviskám na poli urbanizmu a niektoré z diel tejto kancelárie predstavil aj jeden z jej zamestnancov, architekt Jeroen Dircx na podujatí City Fórum 2019, organizovanom pred niekoľkými týždňami v priestoroch Starej tržnice. K najvýznamnejším prácam patrí pretvorenie centra Rotterdamu, návrh štvrte Hafen City, alebo projekt Europaalee v Zürichu, kde z nevzhľadného okolia železničnej stanice vznikla polyfunkčná štvrť. Všetky tieto developmenty dnes vynikajúco fungujú, čo je dokladom schopností KCAP.

Prestavba územia, kde je v súčasnosti Istropolis, na priestor, hodný (sub)centra metropoly, je preto reálny. Súčasťou však nemajú byť len komerčné objekty, teda byty a kancelárie, ale aj kultúrno-spoločenský komplex.

„Veríme a urobíme všetko pre to aby nový návrh naplnil očakávania odbornej ako aj širokej verejnosti a budúce Trnavské Mýto sa stalo obľúbeným miestom pre kultúrno-spoločenský život Bratislavčanov. Sme presvedčení, že práve táto lokalita má obrovský a zároveň dlhodobo-zanedbaný potenciál a podarí sa nám ju pretvoriť tak aby sa v nej Bratislavčania cítili v budúcnosti príjemnejšie,“ sľubuje šéf Immocapu.

 

Stav Istropolisu v roku 2017

 

Samozrejme, kritickou ostáva otázka, či bude (aspoň čiastočne) zachovaný Dom odborov, ktorý patrí k najvýznamnejším dielam neskorej moderny v Bratislave od architektov Končeka, Skočeka a Titla. Priestorovo veľkorysý komplex je jasnou dominantou Trnavského mýta, no jeho dimenzie sú aj jeho najväčším problémom, keďže jeho prevádzka v komerčných podmienkach je v Bratislave ekonomicky nereálna.

Hoci nie som podporovateľom celoplošnej asanácie, idea komplexnej rekonštrukcie budovy je naivná – minimálne bez masívnej podpory mesta či štátu, čo je však ešte naivnejšie. Ekonomickú stránku prevádzky nemožno ignorovať a odmietať túto otázku ako nedôležitú. To je prípustné len v akademickej debate, čo je ale zároveň dôvodom, prečo takáto debata ostane len akademickou.

Preto vidím ako pravdepodobnejšiu (a aj lepšiu) možnosť zachovanie funkcie a implementácie časti prvkov pôvodného Istropolisu do novej architektúry, ktorá však bude vybalansovaná tak, aby sa úroveň priestoru aj možností organizácie kultúrnych podujatí zvýšila. Podľa mojich informácií, k tomuto ideálu – teda zisku kvalitného objektu pre kultúrno-spoločenské účely – Bratislava skutočne smeruje.

Preto považujem za predčasné odmietať akýkoľvek zásah do Istropolisu predtým, ako budeme poznať finálny návrh. Kedy by to tak mohlo byť, mi nie je známe, podľa všetkého to už nebude otázka tak vzdialenej budúcnosti.

 

Vízia budúcej Bratislavy - Trnavské mýto ako brána do centra metropoly. Zdroj: Nové Lido 

 

Trnavské mýto a Istropolis sa tak blíži k radikálnej zmene svojho výzoru aj charakteru. Výstavba veľkého polyfunkčného komplexu s bývaním, kanceláriami, kultúrou a sériou verejných, poloverejných a privátnych exteriérových priestorov doplní existujúce objekty a posilní centrálny charakter tohto územia. To je v súlade s postupnou expanziou spoločenského jadra metropoly východným smerom, ku ktorému v súčasnosti dochádza.

V budúcnosti sa tento charakter môže ešte viac posilniť po výstavbe železničnej stanice Filiálka, ku ktorej skôr či neskôr určite dôjde, keďže trend masívneho rozvoj mesta aj predmestí bude v budúcnosti napriek výkyvom pokračovať. Trnavské mýto so svojim veľkým dopravným hubom, kde sa budú križovať prakticky všetky typy verejnej dopravy v meste a do veľkej miery z neho bude dostupná väčšia časť Bratislavy, tak bude akousi bránou do mesta, čo musí priestorová náplň územia podporiť a kde je aj väčšia mierka a hustota akceptovateľná.

Istropolis tvorí v skladačke budúcnosti priestoru zásadnú rolu a v prípade kvalitného a citlivého návrhu môže byť symbolom transformácie Bratislavy z mesta, definovaného zanedbaným verejným priestorom, nevyužiteľnými reliktami minulosti a dominanciou zaťažujúcej dopravy na metropolu s kvalitnými priestranstvami, rešpektom k historickým hodnotám a s orientáciou na človeka. Nádej pre to ešte žije.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Národné kultúrne a kongresové centrum: Ktoré je najlepšie?

10.08.2021 09:52:00 Adrian Gubčo

Čoskoro by malo byť známe, ktorá ponuka na lokalitu a projekt pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) je najlepšia. Odborná komisia, zostavená združením NKKC, by mala predstaviť výsledky štúdie uskutočniteľnosti, kde porovnávala vízie potenciálnych partnerov v Novom Istropolise, Inchebe alebo Novom Lide. Ktoré z uvažovaných centier by mohlo mať na základe známych informácií najväčšiu šancu byť NKKC?

Čítať viac

Kultúrno-kongresové centrum v Novom Istropolise: Čo prinesie Bratislave?

26.05.2021 14:13:19 Adrian Gubčo

Hoci je Nový Istropolis veľký projekt, jeho najvýraznejšou súčasťou má byť nové kultúrno-kongresové centrum. Developer Immocap hovorí, že pôjde o špičkovú modernú sálu s európskymi parametrami, ktorá bude viac než dôstojnou náhradou pôvodného Domu odborov Istropolis a jeho kongresovej časti. Presné detaily sa však odhaľujú až teraz a s nimi aj možnosti, ktoré môže centrum metropole priniesť.

Čítať viac

Proti búraniu Istropolisu spustili petíciu, developer reaguje

13.04.2021 14:48:14 Adrian Gubčo

Plánovaná prestavba územia, kde sa dnes nachádza Dom odborov Istropolis, budí aj naďalej vášne. Aktivisti a odborníci zo združenia DOCOMOMO pripravili Petíciu za záchranu Istropolisu, v ktorej žiadajú zachovanie Istropolisu a jeho vyhlásenie za pamiatku. Na túto iniciatívu zareagoval developer Immocap, pripravujúci Nový Istropolis, ktorý pripomína, že petícia zamlčiava dôležité fakty.

Čítať viac

Hlavné mesto a Bratislavský samosprávny kraj sú otvorení prestavbe Istropolisu

18.02.2021 17:00:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy ani Bratislavský samosprávny kraj neodmietajú premenu areálu Domu odborov Istropolis, hoci výmenou za určité verejnoprospešné opatrenia. Vyjadrili sa tak pre agentúru SITA. Na toto stanovisko už reagoval aj developer Immocap, ktorý prisľúbil, že pripomienky mesta aj kraja bude pri riešení projektu rešpektovať.

Čítať viac

Diskusia okolo Nového Istropolisu pokračuje, aktivistom sa nepáči

18.01.2021 12:12:50 Adrian Gubčo

Predloženie projektu Nového Istropolisu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) nebolo spojené len s predstavením detailov konkrétnych riešení projektu, ale aj s odmietavými reakciami a pripomienkami voči zámeru. Najaktívnejšia je v tomto smere organizácia DOCOMOMO, ktorá obvinila developera Immocap z devastácie kultúrnych hodnôt a rozporuje súlad zámeru s Územným plánom.

Čítať viac

Nový Istropolis odhaľuje ďalšie detaily

03.12.2020 17:47:19 Adrian Gubčo

Predstavenie zámeru prestavby areálu Istropolisu v priebehu leta vyvolalo veľký záujem verejnosti. Developer Immocap odvtedy postupne dávkoval nové informácie o projekte, ktorý má zmeniť Trnavské Mýto a prispieť ku vzniku nového subcentra Bratislavy. Dnes boli zverejnené ďalšie detaily, keďže bol Nový Istropolis podaný na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Ako zmení Nový Istropolis Bratislavu

23.09.2020 13:25:00 Adrian Gubčo

Zámer Nového Istropolisu je momentálne celkom logicky asi najviac diskutovaným investičným zámerom v Bratislave. Podstatná časť debát sa sústredí na otázku asanácie pôvodného Domu odborov Istropolis, ide však len o jednu z tém, o ktorých by sa malo hovoriť. Druhou – možno ešte podstatnejšou – je perspektíva ďalšej budúcnosti Trnavského Mýta a Bratislavy a spôsob, akým ju Nový Istropolis môže ovplyvniť.

Čítať viac

Dom odborov Istropolis sa nedá zachrániť

28.07.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

Predstavenie Nového Istropolisu vyvolalo z logických dôvodov mimoriadny záujem médií a obrovský počet reakcií. Veľká väčšina sa venuje jedinej téme – asanácii pôvodného komplexu Istropolis. Milovníci modernistickej architektúry obviňujú developera z neúcty voči historickému a kultúrnemu odkazu budovy, investor Immocap sa bráni, že pôvodný Istropolis bol neudržateľný. Čo sú dôvody takéhoto postoja?

Čítať viac

Nový Istropolis sa odhaľuje

16.07.2020 12:55:25 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Dnešným dňom sa odhaľuje podoba dalšieho dlhoočakávaného bratislavského projektu: známe sú prvé detaily prestavby komplexu Istropolis, ikonickej stavby, tvoriacej už automatickú súčasť Trnavského mýta, asi najdôležitejšieho dopravného uzlu v meste. Developer Immocap oslovil pre návrh prestížnu architektonickú kanceláriu KCAP, víťaza medzinárodnej súťaže.

Čítať viac

Istropolis pokračuje v odhaľovaní detailov: Kultúrne centrum pomôžu navrhnúť poprední medzinárodní experti

24.09.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Developer Nového Istropolisu, spoločnosť Immocap Group, postupne rozbieha komunikáciu, ktorá povedie až k odhaleniu novej podoby developmentu. Po oznámení prvých detailov k súťaži na transformáciu zásadného územia, kde dnes stojí Dom odborov Istropolis, teraz pripomína ďalšie informácie, ktorými sa snaží dokázať, že nový projekt bude pre Bratislavu výrazným prínosom.

Čítať viac

Developer predstavuje ďalšie detaily k Istropolisu: Búranie starého komplexu je takmer isté

12.09.2019 08:15:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Immocap Group včera oznámila, že víťazom súťaže na oživenie územia v priestore Istropolisu na Trnavskom mýte sa definitívne stáva architektonická kancelária KCAP. Popritom bolo poukázané na problémy súčasného komplexu, z čoho viacmenej už jasne vyplýva, že preferovanou možnosťou je zánik pôvodnej budovy a jej nahradenie novou štruktúrou.

Čítať viac

YIT ustupuje od projektu prestavby Istropolisu

21.08.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia vystúpil z projektu prestavby komplexu Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte. Táto správa prichádza len niekoľko dní po mediálnom šume súvisiacom s odhalením neaktuálnej vizualizácie možnej podoby územia od jedného z účastníkov architektonickej súťaže. Developer tak ostáva plne pod kontrolou spoločnosti Immocap Group.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube