Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.09.2018 13:30

Prvá časť obnovy Landererovho parku je dokončená

Po niekoľkých mesiacoch realizácie a po predchádzajúcom zdržaní je dokončená prvá časť obnovy parku v severnej časti Šafárikovho námestia, známej ako Landererov park. Jej podoba je výsledkom participačného procesu a architektonickej súťaže, na projekte participovali mestská časť Bratislava - Staré Mesto a občianske združenie Dobré M(i)esto, za ktorým stojí developer HB Reavis.

Article Big

V tomto území sa park nachádzal aj predtým, bol však dlhodobo v zlom stave a s nízkym potenciálom pre využitie. Jediná zmena nastala v roku 2014, keď tu občianske združenie Kontakt nainštalovalo niekoľko recyklovaných lodných kontajnerov, kde vznikli obchodné prevádzky či služby. Tento projekt však zanikol už po polroku fungovania, hoci potvrdil, že zanedbané verejné priestranstvá je možné oživiť takýmito dočasnými vstupmi. Mestská časť po odstránení kontajnerov prisľúbila, že priestor zrevitalizuje. 

Architektonická súťaž prebehla v roku 2016, víťazom sa stali kancelárie 2021 a LABAK, experti na verejné priestranstvá a landscape architektúru. Po následných rokovaniach však vyplynulo, že mestská časť nie je schopná poskytnúť architektom adekvátnu odplatu, projektovanie tak bolo zverené druhému v poradí, štúdiu f+b cc. To pripravilo menej náročný návrh, ktorý však radikálne rozšíril plochu zelene oproti minulosti, a po rozsiahlom pripomienkovaní, predovšetkým zo strany pamiatkarov, bol návrh dopracovaný začiatkom tohto roka. Medzičasom do projektu vstúpil developer HB Reavis prostredníctvom svojho občianskeho združenia Dobré M(i)esto, pričom prispel nielen finančne, ale aj technicky. 

Zmeny v parku sú teda založené predovšetkým na značnom rozšírení trávnatých plôch (podiel spevnených plôch klesol z takmer 50% na desatinu), zriadení nových chodníkov z dlažby alebo vodopriepustného mlatového povrchu, vybudovaní detského ihriska, zriadení ohradeného výbehu pre psy, doplnenia aleje celtisov na Alžbetínskej ulici a opravy chodníka, ako aj vytvorení príjemnejšieho pešieho koridora smerujúceho na Grösslingovu ulicu. Opravená bola fontána Poézia (alebo Marína), pribudol nový kvalitnejší mobiliár. Mesto Bratislava tu zriadilo stanicu pre požičiavanie bicyklov. Nanešťastie sa nepodarilo prepojiť Landererov park s parčíkom pri Kačacej fontáne, keďže pozemok patrí Magistrátu a ten sa nechcel vzdať parkovacích miest.

V parku ešte prebehne druhá fáza obnovy, v rámci ktorej sa vybuduje objekt vybavenosti s verejnými toaletami a kaviarňou, resp. s možnosťami pre kultúrne aktivity, tejto časti revitalizácie bude ešte prechádzať dosadenie ďalšej zelene.  

Celkové náklady na realizáciu činili doteraz približne 400-tisíc eur, pričom sumu si rozdelili mestská časť a o.z. Dobré m(i)esto. Landererov park patrí k najväčším investičným akciám mestskej časti v poslednom období. 

Celkovo je úroveň parku veľmi dobrá a zreteľne odráža fakt, že ide o výsledok architektonickej súťaže a nie o bezduchú revitalizáciu priamo zadanú spriaznenému architektovi. Nová podoba verejného priestranstva výrazne prispeje k zvýšeniu úrovne lokality, ktorá sa mení na jednu z najprestížnejších štvrtí v Bratislave.

Napriek tomu je však nutné pripomenúť, že Landererov park mohol byť ešte lepší, ak by sa obnovoval podľa návrhu víťazov súťaže. Nanešťastie, mestská časť doplatila na svoju neskúsenosť s ich organizovaním, ako aj s následným procesom. Výsledkom tak je veľmi dobrý projekt, ale nie perfektný. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad do parku od zastávky električiek.
  • V parku pribudli nové chodníky, rešpektujúce prirodzené pešie koridory.
  • Fontána Poézia bola opravená a v noci bude nasvietená.
  • Nový kvalitný mobiliár dodáva parku modernejší charakter.
  • Oplotený výbeh pre psy.
  • Detské ihrisko.
  • Okrem priameho chodníka cez centrálnu časť parku vznikol aj široký chodník s mlatovým povrchom, ktorý ho obopína a poskytuje dostatok možností pre posedenie.
  • Od Alžbetínskej vznikla takáto exteriérová šachovnica. V okolí sú lavičky a bol vysadený nový strom.
  • Na okraji parku je inštalovaná stanica zdieľania bicyklov. Bratislavský bike-sharing Slovnaft BAjk sa oficiálne spúšťa dnes.
  • Zdroj: f+b cc

Súvisiace články

Landererov park bude čoskoro dokončený, pribudne nový pavilón

16.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Obnova severnej časti parku na Šafárikovom námestí, dnes známeho ako Landererov park, bola jednou z najvýraznejších úprav bratislavských verejných priestranstiev v poslednom období. Park však ešte nie je celkom dokončený – chýba dobudovať pavilón, ktorý sa povoľuje len teraz.

Čítať viac

Landererov park je takmer dokončený

20.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Revitalizácia parku na Šafárikovom námestí pod názvom Landererov park je prakticky dokončená. Prebiehajú už len posledné práce, priestor sa pripravuje na to, aby mohol od konca augusta slúžiť verejnosti.

Čítať viac

Landererov park začína naberať reálne kontúry

03.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Park v severnej časti Šafárikovho námestia, po novom známy ako Landererov park, už miestami začína získavať finálnu podobu, ktorú bude mať po svojej celkovej rekonštrukcii. Tá bola oficiálne spustená na konci mája, dokončená by mala byť v priebehu augusta. V budúcnosti pribudne ešte objekt kaviarne.

Čítať viac

Revitalizácia Námestia Slobody a Šafárikovho námestia napreduje

10.07.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Okrem viacerých rekonštrukcií staromestských ulíc sa aktuálne realizujú aj revitalizácie dvoch námestí: Námestia Slobody a Šafárikovho námestia. Hoci prvé je v správe Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislava druhé v správe mestskej časti Staré Mesto, z dôvodu nedostatku zdrojov, či už finančných, alebo manažérskych, sa obe priestranstvá opravujú vďaka podpore od developera HB Reavis.

Čítať viac

Revitalizácia parku na Šafárikovom námestí sa konečne spúšťa

31.05.2018 11:50:00 Adrian Gubčo

Po dlhých prípravách a odkladoch sa dneškom konečne spúšťa revitalizácia parku v severnej časti Šafárikovho námestia. Park sa bude po novom volať Landererov park, investorom je mestská časť Staré Mesto a občianske združenie Dobré m(i)esto, patriace developerovi HB Reavis, podporu poskytla aj Bratislava - hlavné mesto SR.

Čítať viac

Obnova Landererovho parku začína

08.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Staré Mesto a občianske združenie Dobré m(i)esto, založené spoločnosťou HB Reavis, spustí do konca marca prvé stavebné práce a sadové úpravy v parku na Šafárikovom námestí, ktorý získal názov Landererov park.

Čítať viac

Prvá časť obnovy Kmeťovho námestia dokončená

06.07.2018 09:35:00 Adrian Gubčo

Kmeťovo námestie, menšie verejné priestranstvo vo východnom okraji mestskej časti Staré Mesto, prešlo prvou časťou obnovy, v rámci ktorej revitalizuje miestny zanedbaný park. Zmeny realizuje v spolupráci so samosprávou developer Corwin, stojaci za blízkym projektom Blumental.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube