Revitalizácia parku na Šafárikovom námestí pod názvom Landererov park je prakticky dokončená. Prebiehajú už len posledné práce, priestor sa pripravuje na to, aby mohol od konca augusta slúžiť verejnosti.
Podoba Landererovho parku je výsledkom architektonickej súťaže, ktorú vyhlásila mestská časť Staré Mesto a v ktorej zvíťazilo štúdio 2021. Realizačný projekt však nakoniec spracovali autori až druhého návrhu z kancelárie f+b cc, keďže vyhlasovateľ sa nedohodol s víťazom. Po vyše roku projektových príprav a vstupe súkromného investora do projektu, spoločnosti HB Reavis, sa realizácia naplno spustila v máji tohto roku.
Park je charakteristický radikálnym nárastom zelených plôch oproti minulosti a vytvorením centrálnej plochy okolo fontány Marína, kde v budúcnosti (pravdepodobne na jar budúceho roku) pribudne pavilón s kaviarňou a verejnými toaletami. Centrálna časť je prepojená s okolím sériou chodníkov v líniach prirodzeného pešieho pohybu, čo by malo zabrániť vytváraniu vychodených cestičiek v tráve. V parku vzniklo aj detské ihrisko a bude sa tu nachádzať ohradený výbeh pre psy, Hlavné mesto Bratislava tu plánuje osadiť stanicu bikesharingu. Verejný priestor sa rozšíril aj do Alžbetínskej, kde vznikne akási piazzeta, v strede ktorej sa nasadí strom, nanešťastie sa však nepodarilo Landererov park prepojiť s parčíkom okolo Kačacej fontány na Šafárikovom námestí, keďže priestor je v správe Hlavného mesta, ktoré požadovalo zachovať parkovacie miesta.
Celkové náklady na realizáciu sú približne 400-tisíc eur. Za túto sumu sa podarilo vytvoriť na Šafárikovom námestí kus dobrého verejného priestoru, ktorý nepochybne zvýši kvalitu života v okolí a celkovú úroveň lokality. Nateraz je už zrejme zbytočné uvažovať o tom, o koľko lepší by priestor ešte bol, kebyže sa realizuje víťazný návrh. Do budúcna bude dôležité podobných situácii sa vyvarovať.
Zároveň je podstatné, že oba návrhy mali spoločné to, že nevylučujú obnovu Landererovho paláca, resp. budovy na jeho mieste. Tento palác, neskôr premenený na kasáreň, stál na námestí až do konca druhej svetovej vojny, kedy dostal zásah počas bombardovania Apolky, a následne bol asanovaný. Šafárikovo námestie je tak stále urbanisticky neukončené a z dlhodobého hľadiska teba vyvíjať snahu, aby sa tento vojnový šrám napravil, pričom nová budova by mala slúžiť verejnej inštitúcii.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre