Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.08.2018 08:30

Landererov park je takmer dokončený

Revitalizácia parku na Šafárikovom námestí pod názvom Landererov park je prakticky dokončená. Prebiehajú už len posledné práce, priestor sa pripravuje na to, aby mohol od konca augusta slúžiť verejnosti.

Article Big

Podoba Landererovho parku je výsledkom architektonickej súťaže, ktorú vyhlásila mestská časť Staré Mesto a v ktorej zvíťazilo štúdio 2021. Realizačný projekt však nakoniec spracovali autori až druhého návrhu z kancelárie f+b cc, keďže vyhlasovateľ sa nedohodol s víťazom. Po vyše roku projektových príprav a vstupe súkromného investora do projektu, spoločnosti HB Reavis, sa realizácia naplno spustila v máji tohto roku.

Park je charakteristický radikálnym nárastom zelených plôch oproti minulosti a vytvorením centrálnej plochy okolo fontány Marína, kde v budúcnosti (pravdepodobne na jar budúceho roku) pribudne pavilón s kaviarňou a verejnými toaletami. Centrálna časť je prepojená s okolím sériou chodníkov v líniach prirodzeného pešieho pohybu, čo by malo zabrániť vytváraniu vychodených cestičiek v tráve. V parku vzniklo aj detské ihrisko a bude sa tu nachádzať ohradený výbeh pre psy, Hlavné mesto Bratislava tu plánuje osadiť stanicu bikesharingu. Verejný priestor sa rozšíril aj do Alžbetínskej, kde vznikne akási piazzeta, v strede ktorej sa nasadí strom, nanešťastie sa však nepodarilo Landererov park prepojiť s parčíkom okolo Kačacej fontány na Šafárikovom námestí, keďže priestor je v správe Hlavného mesta, ktoré požadovalo zachovať parkovacie miesta.

Celkové náklady na realizáciu sú približne 400-tisíc eur. Za túto sumu sa podarilo vytvoriť na Šafárikovom námestí kus dobrého verejného priestoru, ktorý nepochybne zvýši kvalitu života v okolí a celkovú úroveň lokality. Nateraz je už zrejme zbytočné uvažovať o tom, o koľko lepší by priestor ešte bol, kebyže sa realizuje víťazný návrh. Do budúcna bude dôležité podobných situácii sa vyvarovať.

Zároveň je podstatné, že oba návrhy mali spoločné to, že nevylučujú obnovu Landererovho paláca, resp. budovy na jeho mieste. Tento palác, neskôr premenený na kasáreň, stál na námestí až do konca druhej svetovej vojny, kedy dostal zásah počas bombardovania Apolky, a následne bol asanovaný. Šafárikovo námestie je tak stále urbanisticky neukončené a z dlhodobého hľadiska teba vyvíjať snahu, aby sa tento vojnový šrám napravil, pričom nová budova by mala slúžiť verejnej inštitúcii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad po vstupe do parku od električkovej zastávky.
  • Cyklotrasa zo Šafárikovho námestia plynule nadväzuje na Štúrovu. Nanešťastie sa však nezriadil znížený obrubník, čo by umožňovalo cyklistom prejsť na protiľahlú stranu ulice.
  • Zatiaľ sa čaká, kým sa zakorení trávový koberec. Po zakorenení bude park otvorený verejnosti.
  • Stromoradie od Alžbetínskej ulice teraz krajšie vynikne.
  • Fontána Marína bude obnovená a v noci nasvietená.
  • Detské ihrisko.
  • Zdroj: f+b cc

Súvisiace články

Landererov park bude čoskoro dokončený, pribudne nový pavilón

16.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Obnova severnej časti parku na Šafárikovom námestí, dnes známeho ako Landererov park, bola jednou z najvýraznejších úprav bratislavských verejných priestranstiev v poslednom období. Park však ešte nie je celkom dokončený – chýba dobudovať pavilón, ktorý sa povoľuje len teraz.

Čítať viac

Prvá časť obnovy Landererovho parku je dokončená

07.09.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Po niekoľkých mesiacoch realizácie a po predchádzajúcom zdržaní je dokončená prvá časť obnovy parku v severnej časti Šafárikovho námestia, známej ako Landererov park. Jej podoba je výsledkom participačného procesu a architektonickej súťaže, na projekte participovali mestská časť Bratislava - Staré Mesto a občianske združenie Dobré M(i)esto, za ktorým stojí developer HB Reavis.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube