Author photoAdrian Gubčo 06.07.2018 09:35

Prvá časť obnovy Kmeťovho námestia dokončená

Kmeťovo námestie, menšie verejné priestranstvo vo východnom okraji mestskej časti Staré Mesto, prešlo prvou časťou obnovy, v rámci ktorej revitalizuje miestny zanedbaný park. Zmeny realizuje v spolupráci so samosprávou developer Corwin, stojaci za blízkym projektom Blumental.

V rámci obnovy došlo k vybudovaniu nových chodníkov s mlatovým povrchom, ktoré lepšie vsakujú vodu a vďaka dobrému založeniu a vyhotoveniu je pohyb po nich vhodný aj pre kočíky či ľudí s vysokými opätkami. Vďaka novému vyhotoveniu chodníkov sa zvýraznila aj socha Andreja Kmeťa, po ktorom je celé priestranstvo pomenované. Rozšírený chodník v úseku medzi bustou a Bernolákovou ulicou vytvára pohľadovú os smerom k Novému evanjelickému kostolu, kde po dokončení projektu Stein2 vznikne menšie námestíčko, ktoré bude prepojené vyvýšeným prechodom s Kmeťovým námestím. Okrem toho sa zrekonštruovalo detské ihrisko a pribudol nový mobiliár. V druhej fáze obnovy by sa mala zrevitalizovať zeleň a vyčistiť socha, vyvíja sa aj snaha o obnovu verejného osvetlenia. Psy bude možné viesť v území na vôdzke.

Revitalizácia tohto parku je príkladom spolupráce developera, mestskej časti a miestneho združenia Kmeťovo námestie - združenie. Architekt Eugen Guldan priestor pretvoril na atraktívny parčík, ktorý by sa v úrovni nemusel teraz hanbiť ani oproti podobným priestranstvám v zahraničí.

Nanešťastie, v bratislavskom prostredí, kde sú ľudia zvyknutí na nízku kvalitu verejných priestranstiev, nízku kvalitu ich revitalizácii a k tomu aj obdarení konzervativizmom, sa aj v prípade tohto projektu strhli virtuálne búrky - mnohí si napriek dostupnosti informácii mysleli, že stromy boli zabetónované, ďalší kritizovali rozšírenie chodníka napriek zámeru vytvoriť jednotnú líniu od kostola do parku - čo bol údajne zámer už architekta kostola, M.M. Harminca.

Ako to však býva, reaktívny facebookový aktivizmus sa ukázal ako nesprávny a opäť upozornil na dôležitosť vyhľadávania informácii - čo je niečo, čo by mohlo eliminovať časť "káuz", ktoré v Bratislave len zbytočne škodia snahám o kvalitnejší rozvoj mesta.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Budúca os smerom k Novému evanjelickému kostolu, kde vznikne ešte menšie námestíčko.
  • Detské ihrisko.
  • Rozšírený chodník a kvalitný mlatový povrch.
  • Socha Andreja Kmeťa, vyčistiť by sa mala aj ona.
  • Šachový stolík.
  • Zdroj: Corwin Capital

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube