Author photoAdrian Gubčo 17.04.2020 11:52

Garni hotel na Páričkovej sa blíži k dokončeniu, vyhliadky má nedobré

Pred niekoľkými mesiacmi som predstavil projekt rekonštrukcie niekdajšieho skladu na Páričkovej ulici, z ktorého by sa mal stať tzv. garni hotel. Zariadenie vznikalo v optimistickej dobe, priamo v susedstve novej autobusovej stanice a rozvíjajúceho sa downtownu. Za krátku dobu sa však všetko zmenilo a hotelík môže byť dokončený v období najväčšej krízy cestovného ruchu za posledné desaťročia.

Objekt, v ktorom hotel vzniká, je posledným zvyškom areálu niekdajšej železničnej stanice Bratislava – Nové mesto, ktorá bola aktívna po väčšinu 20. storočia. V 80-tych rokoch však došlo k zrušeniu trate aj stanice a pôvodné budovy boli asanované. Jeden sklad ostal náhodou zachovaný a hoci bez úžitku, ale predsa pretrval až do súčasnosti.

V priebehu minulého roka sa spustila rekonštrukcia, ktorá by ho mala opätovne oživiť. Po pôvodnej idei zriadiť tu piváreň sa investor, Pharma CBC, s.r.o., rozhodol pre vybudovanie „garni“ hotela, teda zariadenia, ktoré ponúka možnosť ubytovania s raňajkami. Nachádzať by sa tu malo 19 izieb s 35 lôžkami, recepcia s kaviarňou a fitnesscentrum. Súčasťou hotela bude aj jeden rozsiahlejší apartmán. Klasifikácia zariadenia by mala byť na úrovni troch hviezdičiek.

Objekt je z exteriéru takmer dokončený a viditeľný je aj postup v interiéroch – na recepcii sú už napríklad osadené svietidlá či recepčný pult – inak však v poslednom období nebolo vidno intenzívnejšie práce. Vonkajšie plochy od Páričkovej sa za posledných niekoľko týždňov prakticky nezmenili.

Nie je známe, či ide len o dočasný útlm v súvislosti s koronavírusom, alebo príznak vážnejších problémov – investor totiž nie je typickým podnikateľom v developmente ani v segmente cestovného ruchu, ale prevádzkovateľom lekárne. Pri poslednej kríze však upadali práve firmy, ktoré neboli v daných segmentoch skúsené, preto by problematický vývoj projektu až takým prekvapením nebol.

Každopádne, hotel by už mal byť tesne pred dokončením a v prípade, že sa práce opäť naštartujú, by mohol byť definitívne zrekonštruovaný a otvorený v priebehu niekoľkých mesiacov. Kancelária PB Project, ktorá je architektom obnovy, zachovala industriálny charakter budovy, čo je pozitívne. Z pôvodnej rozsiahlej priemyselnej zástavby v oblasti totiž ostali len fragmenty, preto je každý existujúci relikt „uhorského Manchestru“ vzácny.

 

Zdroj: PB Project

 

Cestovný ruch je momentálne jedným z najviac zasiahnutých hospodárskych odvetví v dôsledku globálnej pandémie koronavírusu COVID-19. Väčšina štátov s výskytom choroby obmedzila cestovanie aj podnikateľskú činnosť, v rámci ktorej dochádza k silnejšiemu združovaniu ľudí, čo si zásadne odniesli práve hotely a iné ubytovacie zariadenia. Keďže v Bratislave bol tento sektor v zlom stave aj predtým, dosah koronavírusu bude obzvlášť ťažký.

Hlavné mesto Slovenska dlhodobo zápolí s nízkou priemernou obsadenosťou hotelových zariadení a veľkými sezónnymi výkyvmi, kedy sú mnohé zariadenia mimo hlavnej letnej sezóny takmer prázdne. Z tohto dôvodu v meste pribúda len minimum nových hotelov a sietí, hoci okolitým mestám – napríklad Brnu – sa darí lákať aj známe medzinárodné reťazce. Okrem hotelíka na Páričkovej sú aktuálne známe len dva projekty, počítajúce s novými zariadeniami: Portum v downtowne a Polyfunkčný komplex Zátišie od developera Atrios. Operátorov však developeri ešte oficiálne neoznámili.

Pri súčasnej situácii je otázne, či hotelové siete neprehodnotia svoje plány a investície v Bratislave neodložia. Hlavné mesto Slovenska totiž nepatrí k mestám, kde by návštevníci trávili viac času, keďže v ponuke štandardných atrakcií nedokáže konkurovať blízkej Viedni alebo Budapešti. Kľúčové je tak nájsť iný dôvod, prečo by sem mali ľudia prichádzať, z ktorých sa ako najvhodnejší javia kongresy.

Na začiatku roka sa zdalo, že Bratislava je skutočne blízko zisku veľkého kongresového centra, schopného hostiť podujatia na medzinárodnej úrovni, keď ešte bývalá vláda schválila investíciu vo výške 60 miliónov eur v prospech vzniku „Národného kongresového centra“. Za iniciatívou stáli osobnosti z kultúry spoločne s organizáciou GLOBSEC, ktoré teraz dostali za úlohu pripraviť vhodný projekt. Do toho zasiahli informácie z developerského prostredia, podľa ktorých developer Immocap plánuje v rámci plánovanej prestavby Istropolisu na Trnavskom mýte vybudovať veľké kongresové centrum.

Od volieb však v tomto smere nastalo ticho a jednotliví aktéri mlčia. Je zrejmé, že na programe dňa sú iné starosti, pomaly by ale bolo potrebné myslieť na budúcnosť po ústupe pandémie. Dôležité totiž bude naštartovať ekonomiku rozumnými investíciami, pričom vznik veľkého medzinárodného kongresového centra je jedna z možností. Prioritné smery rozvoja krajiny v najbližšej budúcnosti známe nie sú.

Bez pozitívneho výhľadu v tomto smere bude mať cestovný ruch v Bratislave veľký problém. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že návrat do starých koľají bude trvať najdlhšie práve v tomto segmente, ktorý zamestnáva tisíce ľudí a generuje významné príjmy. Výsledkom tak nebude len zmena podoby niektorých projektov, ale aj menej živé a chudobnejšie mesto. Ide o novú realitu, ktorá slovenskej metropole výrazne ublíži.

 

Fotografie z 29.3.2020. Pozrite si priebeh rekonštrukcie vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: PB Project

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube