Author photoAdrian Gubčo 03.09.2020 16:13

Garni Hotel na Páričkovej je pred dokončením

Rekonštrukcia historického skladového objektu na Páričkovej ulici v Ružinove, po ktorej tu vznikne menší hotel typu garni, je pred dokončením. Zariadenie už získalo svoj názov a čoskoro tu bude otvorená aj gastronomická prevádzka. Hotel bude očividne otvorený aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19, ktorá utlmila činnosť viacerých bratislavských ubytovacích zariadení.

Zariadenie vzniká v sklade, ktorý bol kedysi súčasťou areálu niekdajšej železničnej stanice Bratislava – Nové mesto, ktorá bola aktívna po väčšinu 20. storočia. V 80-tych rokoch však došlo k zrušeniu trate aj stanice a pôvodné budovy boli asanované. Jeden sklad ostal náhodou zachovaný a dnes sa zmenil na najnovšie bratislavské ubytovacie zariadenie.

Pôvodne sa uvažovalo, že tu vznikne piváreň, investor Pharma CBC s.r.o. sa však nakoniec rozhodol pre zriadenie garni hotela – teda ubytovacieho zariadenia menšieho rozsahu, ktoré ponúka raňajky, nie však už obedy či večere. Nachádzať by sa tu malo 19 izieb s 35 lôžkami, recepcia s priľahlým bistrom a fitnesscentrum. Súčasťou hotela bude aj jeden rozsiahlejší apartmán.

Dnes je už známy názov zariadenia – Hotel Dock. Web hotela zatiaľ odhalený nebol, z inzerátov však vyplýva, že bude orientovaný na biznis klientelu, využívajúc blízkosť rozvíjajúceho sa downtownu a zóny Nové Nivy. Klasifikácia zariadenia by mala byť na úrovni troch hviezdičiek. Známe je už aj meno reštaurácie, sídliť tu bude bratislavská pobočka českého gastronomického konceptu Forky’s, zameraného na vegánsku stravu.

Objekt si po rekonštrukcii zachoval industriálny ráz, hoci dostal súčasne pôsobiaci vstup. Architekti a projektanti z ateliéru PB Project sa snažili odkázať na minulosť stavby aj v interiéri, miestnosti tak majú steny z odhalenej lícovej tehly, využívajú sa zrepasované či nanovo inštalované pôvodne vyzerajúce okná a v spoločných priestoroch sa používajú subtílne kovové prvky a svietidlá. Tento štýl je aktuálne populárny aj v priestoroch, ktoré nemajú s priemyslom nič spoločné, preto ide v tomto prípade o vcelku autentický výraz.

Rekonštrukcia sa spustila v priebehu minulého roka, dnes je prakticky ukončená. Po vypuknutí pandémie koronavírusu COVID-19 nastal v prácach určitý útlm, počas letných mesiacov sa však obnovili a objekt bol dokončený, spoločne s okolitými exteriérovými priestranstvami. Zdá sa, že investor, ktorý je priamo prepojený s prevádzkovateľom hotela, projektu dôveruje aj napriek celkovému útlmu cestovného ruchu v Bratislave.

 

Veľké vydláždené parkovisko pred hotelom znižuje kvalitu verejného priestoru v oblasti

 

Rekonštrukcia objektu je pozitívom, keďže budova je skutočne posledným odkazom na pôvodnú stanicu a jedným z posledných reliktov priemyselnej štvrte, ktorá sa tu donedávna nachádzala. Rozsiahly priestor východne od Karadžičovej ulice a Dostojevského radu bol kedysi priemyselným srdcom mesta, kým dnes sa stáva biznisovým. Transformácia však priniesla rozsiahle asanácie, v niektorých prípadoch aj vzácnej a potenciálne veľmi atraktívnej architekúry.

Kým však nový hotel vyniká v zachovaní industriálneho dizajnu, veľmi zle vychádza v prípade riešenia okolitých priestranstiev. Od Páričkovej ulice je oddelený pletivom, ktoré pôsobí ako trvalé riešenie. Pomerne rozsiahly priestor smerom ku vchodu bude následne využitý ako vydláždené parkovisko.

Daná forma a podoba priestranstva by bola nevhodná aj v menej exponovanej lokalite, v prípade hotela, umiestneného priamo na okraji nového centra Bratislavy a pri jednej zo vstupných brán do mesta, kde by mala byť kvalita verejného priestoru na vynikajúcej úrovni, však ide o obrovskú chybu. Priestor by mal byť spojitý, bez bariér, obsahovať zeleň a ideálne žiadne parkovacie stojiská okrem parkingu typu K+R.

Prirodzene, hotel nejaký parking potrebuje, v tomto prípade by však mala byť využitá kapacita susedného bizniscentra, ktoré by mohlo poskytnúť počas večera a noci nevyužité miesta. Užívanie priestoru v podzemnej garáži CBC by dávalo zmysel aj v kontexte pripravovaného spustenia parkovacej politiky, pričom pilotné projekty sú už v oblasti 500 bytov rozbehnuté. Do budúcna predstavuje alternatívu parking v rámci Stanice Nivy.

Aktuálne riešenie výrazne znižuje hodnotu celého verejného priestoru v oblasti a malo byť kriticky prehodnotené. Nevypovedá dobre ani o hoteli, ani o bistre, chváliacom sa svojou orientáciou na prírodné produkty, ktoré neškodia životnému prostrediu. Prostredie pred budovou totiž dopadlo takmer najhoršie, ako to bolo možné.  

 

Fotografie z 30.8.2020. Pozrite si priebeh rekonštrukcie vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: PB Project

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube