Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.09.2020 16:13

Garni Hotel na Páričkovej je pred dokončením

Rekonštrukcia historického skladového objektu na Páričkovej ulici v Ružinove, po ktorej tu vznikne menší hotel typu garni, je pred dokončením. Zariadenie už získalo svoj názov a čoskoro tu bude otvorená aj gastronomická prevádzka. Hotel bude očividne otvorený aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19, ktorá utlmila činnosť viacerých bratislavských ubytovacích zariadení.

Article Big

Zariadenie vzniká v sklade, ktorý bol kedysi súčasťou areálu niekdajšej železničnej stanice Bratislava – Nové mesto, ktorá bola aktívna po väčšinu 20. storočia. V 80-tych rokoch však došlo k zrušeniu trate aj stanice a pôvodné budovy boli asanované. Jeden sklad ostal náhodou zachovaný a dnes sa zmenil na najnovšie bratislavské ubytovacie zariadenie.

Pôvodne sa uvažovalo, že tu vznikne piváreň, investor Pharma CBC s.r.o. sa však nakoniec rozhodol pre zriadenie garni hotela – teda ubytovacieho zariadenia menšieho rozsahu, ktoré ponúka raňajky, nie však už obedy či večere. Nachádzať by sa tu malo 19 izieb s 35 lôžkami, recepcia s priľahlým bistrom a fitnesscentrum. Súčasťou hotela bude aj jeden rozsiahlejší apartmán.

Dnes je už známy názov zariadenia – Hotel Dock. Web hotela zatiaľ odhalený nebol, z inzerátov však vyplýva, že bude orientovaný na biznis klientelu, využívajúc blízkosť rozvíjajúceho sa downtownu a zóny Nové Nivy. Klasifikácia zariadenia by mala byť na úrovni troch hviezdičiek. Známe je už aj meno reštaurácie, sídliť tu bude bratislavská pobočka českého gastronomického konceptu Forky’s, zameraného na vegánsku stravu.

Objekt si po rekonštrukcii zachoval industriálny ráz, hoci dostal súčasne pôsobiaci vstup. Architekti a projektanti z ateliéru PB Project sa snažili odkázať na minulosť stavby aj v interiéri, miestnosti tak majú steny z odhalenej lícovej tehly, využívajú sa zrepasované či nanovo inštalované pôvodne vyzerajúce okná a v spoločných priestoroch sa používajú subtílne kovové prvky a svietidlá. Tento štýl je aktuálne populárny aj v priestoroch, ktoré nemajú s priemyslom nič spoločné, preto ide v tomto prípade o vcelku autentický výraz.

Rekonštrukcia sa spustila v priebehu minulého roka, dnes je prakticky ukončená. Po vypuknutí pandémie koronavírusu COVID-19 nastal v prácach určitý útlm, počas letných mesiacov sa však obnovili a objekt bol dokončený, spoločne s okolitými exteriérovými priestranstvami. Zdá sa, že investor, ktorý je priamo prepojený s prevádzkovateľom hotela, projektu dôveruje aj napriek celkovému útlmu cestovného ruchu v Bratislave.

 

Veľké vydláždené parkovisko pred hotelom znižuje kvalitu verejného priestoru v oblasti

 

Rekonštrukcia objektu je pozitívom, keďže budova je skutočne posledným odkazom na pôvodnú stanicu a jedným z posledných reliktov priemyselnej štvrte, ktorá sa tu donedávna nachádzala. Rozsiahly priestor východne od Karadžičovej ulice a Dostojevského radu bol kedysi priemyselným srdcom mesta, kým dnes sa stáva biznisovým. Transformácia však priniesla rozsiahle asanácie, v niektorých prípadoch aj vzácnej a potenciálne veľmi atraktívnej architekúry.

Kým však nový hotel vyniká v zachovaní industriálneho dizajnu, veľmi zle vychádza v prípade riešenia okolitých priestranstiev. Od Páričkovej ulice je oddelený pletivom, ktoré pôsobí ako trvalé riešenie. Pomerne rozsiahly priestor smerom ku vchodu bude následne využitý ako vydláždené parkovisko.

Daná forma a podoba priestranstva by bola nevhodná aj v menej exponovanej lokalite, v prípade hotela, umiestneného priamo na okraji nového centra Bratislavy a pri jednej zo vstupných brán do mesta, kde by mala byť kvalita verejného priestoru na vynikajúcej úrovni, však ide o obrovskú chybu. Priestor by mal byť spojitý, bez bariér, obsahovať zeleň a ideálne žiadne parkovacie stojiská okrem parkingu typu K+R.

Prirodzene, hotel nejaký parking potrebuje, v tomto prípade by však mala byť využitá kapacita susedného bizniscentra, ktoré by mohlo poskytnúť počas večera a noci nevyužité miesta. Užívanie priestoru v podzemnej garáži CBC by dávalo zmysel aj v kontexte pripravovaného spustenia parkovacej politiky, pričom pilotné projekty sú už v oblasti 500 bytov rozbehnuté. Do budúcna predstavuje alternatívu parking v rámci Stanice Nivy.

Aktuálne riešenie výrazne znižuje hodnotu celého verejného priestoru v oblasti a malo byť kriticky prehodnotené. Nevypovedá dobre ani o hoteli, ani o bistre, chváliacom sa svojou orientáciou na prírodné produkty, ktoré neškodia životnému prostrediu. Prostredie pred budovou totiž dopadlo takmer najhoršie, ako to bolo možné.  

 

Fotografie z 30.8.2020. Pozrite si priebeh rekonštrukcie vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Galéria

  • Zdroj: PB Project

Súvisiace články

Garni hotel na Páričkovej sa blíži k dokončeniu, vyhliadky má nedobré

17.04.2020 11:52:00 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými mesiacmi som predstavil projekt rekonštrukcie niekdajšieho skladu na Páričkovej ulici, z ktorého by sa mal stať tzv. garni hotel. Zariadenie vznikalo v optimistickej dobe, priamo v susedstve novej autobusovej stanice a rozvíjajúceho sa downtownu. Za krátku dobu sa však všetko zmenilo a hotelík môže byť dokončený v období najväčšej krízy cestovného ruchu za posledné desaťročia.

Čítať viac

Čo vzniká vedľa CBC?

19.08.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V dotyku s administratívnym centrom CBC prebiehajú už nejakú dobu práce na staršom objekte, ktorý bol dlhodobo opustený a chátral. Hoci sa dalo skôr očakávať, že skôr či neskôr bude zrovnaný so zemou, dnes sa situácia obracia – budova je rekonštruovaná na garni hotel.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube