Author photoAdrian Gubčo 19.08.2019 13:30

Čo vzniká vedľa CBC?

V dotyku s administratívnym centrom CBC prebiehajú už nejakú dobu práce na staršom objekte, ktorý bol dlhodobo opustený a chátral. Hoci sa dalo skôr očakávať, že skôr či neskôr bude zrovnaný so zemou, dnes sa situácia obracia – budova je rekonštruovaná na garni hotel.

Zdroj: PB Projekt

Zdroj: PB Projekt

Dvojpodlažný objekt je v skutočnosti jednou z najstarších stavieb v bezprostrednom okolí. Vznikol ako súčasť infraštruktúry patriacej k železničnej stanici Bratislava – Nové mesto, ktorá sa na tomto mieste nachádzala až do 80-tych rokov 20. storočia. Okrem predmetnej budovy sa z nej nezachovalo vôbec nič, posledné artefakty v podobe zvyškov železničnej trate zanikli v rámci prípravy výstavby Stanice Nivy.

Nové využitie objektu spočíva v jeho premene na „garni“ hotel, teda zariadenie, ktoré ponúka možnosť ubytovania s raňajkami. Nachádzať by sa tu malo 19 izieb s 35 lôžkami, recepcia s kaviarňou a fitnesscentrum. Súčasťou hotela bude aj jeden rozsiahlejší apartmán. Klasifikácia zariadenia by mala byť na úrovni troch hviezdičiek. Develperom je spoločnosť CBC Pharma, s.r.o.

Architektom je rekonštrukcie je kancelária PB Project, ktorá navrhuje exteriér aj interiér. Očividnou snahou bolo zachovanie „industriálneho“ charakteru budovy, čo je inak veľmi vhodné, keďže v pôvodne priemyselnej časti Bratislavy podstatná časť takýchto objektov už zanikla. Táto budova ich, do veľkej miery preto, lebo bola prehliadaná, prežila, a navyše získa nový život v obnovenej podobe.

Rekonštrukcia by mala prebiehať až do začiatku roka 2020. Nový hotel tak spustí prevádzku takmer v čase, kedy sa bude dokončovať Stanica Nivy, ktorá bude okrem jedného z najväčších nákupných centier v Bratislave aj kľúčovým dopravným uzlom s autobusovou stanicou. Hotel v blízkosti stanice je tak rozhodne vhodnou a komplementárnou funkciou.

 

Zdroj: PB Projekt

 

Daný vývoj, kedy budú nové ubytovacie zariadenia vznikať vo väčšej blízkosti Stanice Nivy, ale v podstate aj nového komerčného centra alebo bratislavského downtownu, by sa dal predpokladať. Napriek tomu zatiaľ nie sú známe iné zámery výstavby ubytovacích kapacít v oblasti (s výnimkou hostela na nároží Ul. 29 augusta a Mlynských nív).

Faktom je, že Bratislava nepatrí k mestám, kde by sa výrazne investovalo do vzniku nových hotelov, napriek rastu cestovného ruchu. Priemerná obsadenosť hotelov v Bratislave v roku 2017 dosiahla 69,5 percenta, čím obsadila v rámci Európy 25. miesto. Výnosnosť a priemerná cena ubytovania bola spomedzi týchto miest výrazne najhoršia, čo investorov pravdepodobne odrádza od výstavby väčších kapacít.

Každopádne, daná funkcia by bola v novom downtowne rozhodne vhodná a trúfnem si predpokladať, že skôr či neskôr sa niektorý z developerov pokúsi o výstavbu hotela, ideálne v spolupráci so silnou medzinárodnou sieťou. Príkladom môže byť Brno, kam sa podarilo pritiahnuť viacero sietí, ktoré u nás zatiaľ neoperujú – napríklad Mariott alebo Barceló. S prípravou hotelových developmentov majú skúsenosti aj niektorí slovenskí developeri, napríklad Penta Real Estate, ktorá v Prahe zrealizovala hotel Motel One a ďalší ide budovať.

Je to aj prítomnosť kvalitných medzinárodných hotelov, ktorá zlepšuje podmienky pre prezentáciu mesta v zahraničí a robí z nich napríklad dobré miesta pre organizáciu kongresov, čo je veľmi dôležitá časť cestovného ruchu. S rastúcimi ambíciami slovenskej metropoly, ktorá získala svoju prvú európsku inštitúciu a uvažuje sa o realizácii veľkého kongresového centra, sú investície do ubytovacích kapacít teda potrebné.

V tomto ohľade pre to neexistuje lepšie miesto ako nový downtown, ktorý sa tak môže stať ešte živšou a reprezentatívnejšou časťou Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: PB Projekt
  • Zdroj: PB Projekt
  • Zdroj: PB Projekt
  • Zdroj: PB Projekt

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube