Author photoAdrian Gubčo 13.06.2019 14:10

V Bratislave bude sídliť Európska pracovná agentúra

Hlavnému mestu Slovenska sa konečne podarilo získať sídlo medzinárodnej európskej agentúry. Po neúspechu s Európskou medicínskou agentúrou sa to podarilo pri Európskej pracovnej agentúre. Inštitúcia s približne 140 zamestnancami bude sídliť v Landererovej 12 v novom centre Bratislavy.

O umiestnení sa rozhodlo na dnešnom stretnutí zástupcov Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu. Bratislava sa presadila v konkurencii Sofie, Nikózie a Rigy, pričom získala podporu najmä od krajín V4 a niektorých severských krajín. Metropola Slovenska patrila k posledným hlavným mestám, kde dosiaľ žiadna európska agentúra nesídlila.

ELA (European Labour Authority) by sa mala ešte v priebehu tohto roka usídliť v nedávno dokončenom kancelárskom komplexe Landererova 12 od developera J&T Real Estate. Vzhľadom na relatívne nízky počet zamestnancov, organizácia zrejme neobsadí viac ako jedno podlažie. Pribudne tak k nájomníkom ako sú Lenovo alebo Swan.

Nový development je súčasťou transformácie celej okolitej štvrte, kde vzniká nové komerčné centrum Bratislavy. Landererova 12 na nároží Landererovej a Košickej ulice zaujíma dobrú polohu z hľadiska individuálnej automobilovej dopravy, čo je pre agentúru výhoda, lebo to zároveň znamená rýchly prístup k spojeniu s letiskom vo Viedni. V budúcnosti by sa po výstavbe električkovej trate mohlo zlepšiť aj spojenie verejnou dopravou.

Samotná administratívna budova má podobu dvoch spojených hmôt, nižšej 12-podlažnej a vyššej 15-podlažnej. Budova obsahuje 22.800 metrov štvorcových kancelárií a retail na prízemí vo výmere 583 metrov štvorcových, kde je aktuálne kaviareň a mala by byť už čoskoro kantína. Počet parkovacích miest je 376.

Architektonicky budova nepatrí k výnimočným, zvlášť v kontexte prémiovej lokality. Jej výzoru najviac ubližuje ekonomické rozhodnutie developera umiestniť parkovanie do mohutnej podnože namiesto presunu do podzemia. Na druhej strane, Landererova 12 dopadla predsa len lepšie, ako sa očakávalo. K zaujímavým prvkom patrí vstup s odhalenou nosnou konštrukciou vyšnej časti alebo terasa na streche nižšej časti, kde vzniklo miesto pre relaxáciu zamestnancov s výhľadmi na downtown. Architektom je kancelária GFI.

 

Súčasťou budovy je terasa s atraktívnymi výhľadmi na bratislavksý downtown. Zdroj: J&T Real Estate

 

Príchod medzinárodnej agentúry výrazne zvýši prestíž nielen tohto developmentu, ale spoločnosti, ktorá ho zrealizovala. J&T Real Estate síce buduje obrovský rozsah kanceláskych plôch v Hlavnom meste, jeho hlavný konkurent HB Reavis je však stále pred ním. Úspech v podobe umiestnenia ELA bude spoločnosť určite neustále pripomínať.

V budúcnosti sa Landererova 12 zapojí do vznikajúcej štvrte Eurovea City, ktorá sa stane jedným z kľúčových bodov nového downtownu. Už v dohľadnej dobe by sa mala spustiť výstavba najvýznamnejšieho projektu – pokračovanie Eurovey s mrakodrapom Eurovea Tower – ale aj ďalších developmentov. Z nich je pre ELA pravdepodobne najdôležitejší projekt East Tower & Congress v priamom susedstve, vďaka čomu ELA získa veľký priestor pre organizovanie konferencií priamo vo svojom zázemí.

Hoci narozdiel od EMA s 800 zamestnancami nepatrí ELA k veľkým agentúram, v každom prípade zväčší dosah a význam Bratislavy na medzinárodnom poli. Úspech a prestíž miest je do veľkej miery ovplyvnený aj prítomnosťou sídiel a centrál významných inštitúcií a spoločností. V tomto ohľade nepatrí Bratislava k premiantom ani v rámci V4, čo ELA aspoň trochu napraví.

Mesto musí do budúcna nepochybne vypracovať stratégiu, ako lákať veľké firmy alebo inštitúcie, aby si tu zriaďovali nielen svoje sídla, ale aj výkumné či vývojové centrá. Príklady z mnohých miest, napríklad v Severnej Amerike, kde sa pred časom odohral tvrdý boj o zisk druhej centrály Amazonu, ukazujú, že takéto investície môžu pozitívnym spôsobom naštartovať celé mesto. Metropola Slovenska by si ďalší rozvoj zaslúžila.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Landererova 12, 30.10.2018
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube