YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.06.2019 14:10

V Bratislave bude sídliť Európska pracovná agentúra

Hlavnému mestu Slovenska sa konečne podarilo získať sídlo medzinárodnej európskej agentúry. Po neúspechu s Európskou medicínskou agentúrou sa to podarilo pri Európskej pracovnej agentúre. Inštitúcia s približne 140 zamestnancami bude sídliť v Landererovej 12 v novom centre Bratislavy.

O umiestnení sa rozhodlo na dnešnom stretnutí zástupcov Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu. Bratislava sa presadila v konkurencii Sofie, Nikózie a Rigy, pričom získala podporu najmä od krajín V4 a niektorých severských krajín. Metropola Slovenska patrila k posledným hlavným mestám, kde dosiaľ žiadna európska agentúra nesídlila.

ELA (European Labour Authority) by sa mala ešte v priebehu tohto roka usídliť v nedávno dokončenom kancelárskom komplexe Landererova 12 od developera J&T Real Estate. Vzhľadom na relatívne nízky počet zamestnancov, organizácia zrejme neobsadí viac ako jedno podlažie. Pribudne tak k nájomníkom ako sú Lenovo alebo Swan.

Nový development je súčasťou transformácie celej okolitej štvrte, kde vzniká nové komerčné centrum Bratislavy. Landererova 12 na nároží Landererovej a Košickej ulice zaujíma dobrú polohu z hľadiska individuálnej automobilovej dopravy, čo je pre agentúru výhoda, lebo to zároveň znamená rýchly prístup k spojeniu s letiskom vo Viedni. V budúcnosti by sa po výstavbe električkovej trate mohlo zlepšiť aj spojenie verejnou dopravou.

Samotná administratívna budova má podobu dvoch spojených hmôt, nižšej 12-podlažnej a vyššej 15-podlažnej. Budova obsahuje 22.800 metrov štvorcových kancelárií a retail na prízemí vo výmere 583 metrov štvorcových, kde je aktuálne kaviareň a mala by byť už čoskoro kantína. Počet parkovacích miest je 376.

Architektonicky budova nepatrí k výnimočným, zvlášť v kontexte prémiovej lokality. Jej výzoru najviac ubližuje ekonomické rozhodnutie developera umiestniť parkovanie do mohutnej podnože namiesto presunu do podzemia. Na druhej strane, Landererova 12 dopadla predsa len lepšie, ako sa očakávalo. K zaujímavým prvkom patrí vstup s odhalenou nosnou konštrukciou vyšnej časti alebo terasa na streche nižšej časti, kde vzniklo miesto pre relaxáciu zamestnancov s výhľadmi na downtown. Architektom je kancelária GFI.

 

Súčasťou budovy je terasa s atraktívnymi výhľadmi na bratislavksý downtown. Zdroj: J&T Real Estate

 

Príchod medzinárodnej agentúry výrazne zvýši prestíž nielen tohto developmentu, ale spoločnosti, ktorá ho zrealizovala. J&T Real Estate síce buduje obrovský rozsah kanceláskych plôch v Hlavnom meste, jeho hlavný konkurent HB Reavis je však stále pred ním. Úspech v podobe umiestnenia ELA bude spoločnosť určite neustále pripomínať.

V budúcnosti sa Landererova 12 zapojí do vznikajúcej štvrte Eurovea City, ktorá sa stane jedným z kľúčových bodov nového downtownu. Už v dohľadnej dobe by sa mala spustiť výstavba najvýznamnejšieho projektu – pokračovanie Eurovey s mrakodrapom Eurovea Tower – ale aj ďalších developmentov. Z nich je pre ELA pravdepodobne najdôležitejší projekt East Tower & Congress v priamom susedstve, vďaka čomu ELA získa veľký priestor pre organizovanie konferencií priamo vo svojom zázemí.

Hoci narozdiel od EMA s 800 zamestnancami nepatrí ELA k veľkým agentúram, v každom prípade zväčší dosah a význam Bratislavy na medzinárodnom poli. Úspech a prestíž miest je do veľkej miery ovplyvnený aj prítomnosťou sídiel a centrál významných inštitúcií a spoločností. V tomto ohľade nepatrí Bratislava k premiantom ani v rámci V4, čo ELA aspoň trochu napraví.

Mesto musí do budúcna nepochybne vypracovať stratégiu, ako lákať veľké firmy alebo inštitúcie, aby si tu zriaďovali nielen svoje sídla, ale aj výkumné či vývojové centrá. Príklady z mnohých miest, napríklad v Severnej Amerike, kde sa pred časom odohral tvrdý boj o zisk druhej centrály Amazonu, ukazujú, že takéto investície môžu pozitívnym spôsobom naštartovať celé mesto. Metropola Slovenska by si ďalší rozvoj zaslúžila.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Landererova 12, 30.10.2018
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Landererova 12, 9.6.2019
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

LED obrazovka na Landererovej 12 – správny prístup?

25.07.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko týždňov na jednej z najrušnejších križovatiek v Bratislave svieti najväčšia LED obrazovka na Slovensku – podnož administratívneho komplexu Landererova 12 od J&T Real Estate je využitá ako obrazovka, na ktorej sú premietané umelecké vizualizácie. Je toto vhodný spôsob riešenia podoby fasády v danom prostredí?

Čítať viac

Najväčšia LED obrazovka na Slovensku na Landererovej 12 sa už realizuje

09.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Landererova 12, predtým známy ako Panorama Business III, je už nejakú dobu dokončený a v okolí prebiehajú viacmenej už len finálne úpravy. Tou najzvýznamenejšou z nich je realizácia najväčšej LED obrazovky v krajine, ktorá vznikne na fasáde parkovacej podnože.

Čítať viac

Panorama Business III blízko dokončenia

12.07.2018 10:50:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Panorama Business III bude najnovším prírastkom vo vznikajúcom novom komerčnom centre Bratislavy. Na objekte a v jeho okolí už prebiehajú dokončovacie práce, developer J&T Real Estate (JTRE) tak už pripravuje budovu k sťahovaniu nájomníkov. V súvislosti s tým sa objavili aj nové vizualizácie projektu.

Čítať viac

Construction update: Panorama Business III, 18.06.2018

20.06.2018 08:10:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Panorama Business III od developera JTRE sa už zbavil lešenia a je tak možné vidieť a posúdiť fasádu a celkový vzhľad tohto najnovšieho prírastku do palety administratívnych projektov v novom komerčnom centre Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Panorama Business III, 20.04.2018

27.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci postup na výstavbe administratívneho komplexu Panorama Business III je celkovo dosť pomalý, v poslednej dobe sa urýchlil. Spod lešenia už začína presvitať budúci výzor fasády.

Čítať viac

Construction update: Panorama Business III, 5.-6.2.2018

09.02.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z veľkých aktuálnych projektov v rastúcom bratislavskom downtowne je kancelársky komplex Panorama Business III od developera J&T Real Estate (JTRE). Práce napredujú relatívne pomaly, napriek tomu je však dokončenie plánované už na tento rok.

Čítať viac

Construction update: Panorama Business III, 30.9.2017

09.10.2017 10:00:00 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt od J&T Real Estate, rastúci v bratislavskom downtowne, patrí napriek svojmu rozsahu k pomerne prehliadaným. Ide však o veľmi mohutnú budovu, ktorá je tesne pred dosiahnutím plnej výšky 15 nadzemných podlaží.

Čítať viac

EMA do Bratislavy nepríde

20.11.2017 17:00:00 Adrian Gubčo

Podľa aktuálnych informácií Bratislava vypadla z boja o umiestnenie sídla EMA, do druhého kola postúpili Miláno, Amsterdan a Kodaň.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube