YIMBA

Author photoMartina Gregová 26.10.2022 09:44

Nádej na lepšie Slovenské národné múzeum: Nová expozícia ukazuje, ako vyzerá kvalitný výstavný priestor

Hoci budova Slovenského národného múzea zvonku chátra, vnútri možno predsa len nájsť prekvapenia. Jedinečný výtvarno-priestorový koncept stálej antropologickej expozície Slovenského národného múzea posúva kvalitu výstavných priestorov na našom území o stupeň vyššie. Autori sa pri návrhu expozície snažili pozrieť na zaužívanú muzeálnu estetiku novými očami, čo návštevníkom prinieslo interaktívnu výstavu plnú nečakaných momentov aj bádania.

Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk

Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk

Pri návrhu stálej expozície Slovenského národného múzea, ktorá nesie názov Človek v čase a priestore, pracujú architekti s netradičnou dispozíciou jednotlivých výstavných častí. Priestor zbytočne nezapĺňajú voľne stojacimi výstavnými panelmi či mobiliárom, ale naopak, na umiestnenie exponátov využívajú samotnú architektúru. Hlavným výstavným prvkom sú veľkoformátové svetelné panely s integrovanými monitormi, ktoré sa nachádzajú po obvode miestnosti. Tie umožňujú prezentáciu rozsiahleho grafického obsahu. V medzipriestoroch medzi nimi sú vnorené vitríny. 

Expozícia netradične využíva aj samotný strop či podlahu miestnosti. Exponáty ukryté v atypických podsvietených vitrínach, ktoré sú umiestnené v parketovej podlahe, majú odkazovať na činnosť archeológa a na pôvodné umiestnenie objavených artefaktov. Expozíciu tvorí dokopy 23 panelov a 19 monitorov. 

Celkové výtvarné a priestorové riešenie expozície mali na starosti Peter Mesár, Dušan Veverka a Jakub Tóth. Vychádzali pri tom v prvom rade zo snahy o interpretáciu jaskyne, s cieľom vzbudiť v návštevníkovi pocit, že sa v nej nachádza a vidí len tiene reálneho sveta z pohľadu vedca, ktorý skúma antropológiu. Aj keď sa na prvý pohľad môže návštevníkovi zdať, že je priestor otvorený, až pri bližšom bádaní pochopí, že sa mu postupne odhaľujú nové informácie a exponáty, ktoré sú ukryté v tmavých častiach miestnosti.

Galéria

  • Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk
  • Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk
  • Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk
  • Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk
  • Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk
  • Autorka: Eva Benková / Archinfo.sk

Práve kvôli využívaniu metafory objavovania, tieňa a kontrastov sa dôležitým výrazovým prvkom v rámci priestoru stáva umelé osvetlenie. To môže návštevník vnímať predovšetkým na veľkoformátových svetelných paneloch. Zdrojom svetla sú v tomto prípade LED moduly, ktoré celoplošne osvetľujú potlačenú textíliu, na ktorej sa nachádzajú odborné texty. Keďže antropológia je veľmi živý vedný odbor, toto riešenie vzniklo aj na základe požiadavky o možnosť priebežných aktualizácií informácií v expozícii v prípade zásadných objavov. 

Dôležitú úlohu zohráva aj grafické spracovanie celej výstavy. Súčasťou, na mieru vytvorenej grafiky, sú nielen texty, ale aj zaujímavé ilustrácie či časové osi a početné grafy. Dizajn výstavy je monochromatický s farebnými akcentmi, ktoré slúžia na zvýraznenie dôležitých momentov a informácií a zlepšujú orientáciu v rozsiahlom obsahu.  

Priestor navyše obsahuje aj interaktívnu líniu, ktorú divák ovláda pomocou dotyku ruky na paneloch. Týmto spôsobom možno spustiť viaceré zvukové nahrávky a tiež osvetlenie vybraných vitrín. „Odborné spracovanie témy dopĺňa jej atraktívne vizuálne stvárnenie, a preto verím, že si nájde veľa priaznivcov vo všetkých skupinách návštevníkov," hovorí Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea. 

Po obsahovej stránke expozícia Človek v čase a priestore prezentuje celkový pohľad na náš druh a odhaľuje niektoré vlastnosti a zaujímavosti, ktoré ho charakterizujú. „Prezentuje tiež poznatky a exponáty z oblasti antropológie a je bohatá po obsahovej aj vedeckej stránke," znie v texte od Barbory Krejčovej, ktorá mala v rámci expozície na starosti prevažne grafický dizajn. Koncept celej výstavy priblížila aj Alena Šefčáková, kurátorka expozície, nasledovne: „Naša expozícia naznačuje hravou formou a zjednodušene, čo si myslíme, že vieme my sami o sebe, o našom až príliš sebavedomom živočíšnom druhu, ktorý má na všetko okolo nás veľký vplyv."

Autori zo spoločnosti VEVERKA s.r.o, ktorí stoja za priestorovým návrhom expozície, prišli s riešením, ktoré na vystavovanie artefaktov využíva nielen panely či mobiliár umiestnený v miestnosti, ale aj strop či podlahu. Pridanú hodnotu výstave dodáva aj skvele spracovaný grafický dizajn a jej interaktívna línia. Celková tvorba expozície trvala viac ako 2 roky.

Pri návrhu konceptu bolo snahou autorského kolektívu pozrieť sa na zaužívanú muzeálnu estetiku novými očami, čo vo výsledku prináša expozíciu s netradičným priestorovým a výtvarným spracovaním. Vďaka tomu sa návšteva v Slovenskom národnom múzeu stáva väčším zážitkom. Expozícia Človek v čase a priestore svojím kvalitným a odborným spracovaním poukazuje nielen na doterajšiu absenciu v slovenskom múzejníctve málo zastúpeného vedného odboru - antropológie, ale aj na aktuálny nedostatok kvalitných výstavných priestorov na našom území. 

 

Viac o architektúre priestoru nájdete na webe Archinfo.sk.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Namiesto pýchy hanba. Kedy sa opraví budova Slovenského národného múzea?

25.10.2022 20:37:23 Adrian Gubčo

Vznik Prvej republiky priniesol Bratislave stavebný rozvoj, ktorého súčasťou bola výstavba viacerých reprezentatívnych „národných“ budov. Jednou z nich bolo aj Zemedelské múzeum na Vajanského nábreží, teda dnešná sídelná budova Slovenského národného múzea. Veľkolepý objekt bol vtedy jedným zo symbolov mesta aj republiky. Dnes je namiesto pýchy nábrežia chátrajúcou hanbou.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Špičková muzeálna budova len kúsok od našich hraníc: Etnografické múzeum v Budapešti spája mesto s parkom

20.10.2022 09:45:00 Martina Gregová

Nová budova Etnografického múzea sa nachádza v známom parku Városliget v Budapešti. Aj napriek tomu, že sa rozprestiera na ohromnej ploche 33-tisíc metrov štvorcových, v urbanizme parku nepôsobí ako mohutný prvok. Vďaka viacerým zaujímavým princípom sa architektom podarilo vytvoriť stavbu, ktorá sa stáva plynulou súčasťou priechodu medzi mestom a parkom, poskytuje kvalitný komunitný priestor a v neposlednom rade aj dostatok miesta pre prezentáciu vzácnych exponátov.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube