YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.10.2022 17:12

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

O potrebe generálnej rekonštrukcie SNG sa hovorí minimálne od roku 2001. V tom čase bolo pre zlý stav zatvorené ikonické Premostenie, symbol galérie. Následne prebehli dve architektonické súťaže, ktoré priniesli koncept novej podoby inštitúcie. Realizácia – nerátajúc obnovu Esterházyho paláca – sa začala až na konci roka 2015. Už čoskoro bola prerušená organizáciou Predsedníctva SR v Rade Európskej únie, počas výstavby zas boli odhalené nové skutočnosti, ktoré stavebné práce opäť spomalili.

Dnes sa však rekonštrukcia chýli ku koncu. V areáli SNG už prebieha kolaudačný proces. Prakticky dokončené tak sú exteriérové aj interiérové práce a nové priestory sú pripravené na inštalovanie expozícií. Galéria získala omnoho lepšie podmienky pre vystavovanie diel a na väčšej ploche. Okrem spomínaného Premostenia prešiel radikálnou premenou aj bývalý amfiteáter a letné kino, kde sa vybudovalo prestrešenie. Vďaka tomu vznikla veľká sála, umožňujúca prezentáciu veľkorozmerných diel. Zlepšilo sa aj administratívne zázemie a vybudoval úplne nový depozitár.

Zostávajúce práce sa sústredia na úpravu verejných a vonkajších priestranstiev. Srdcom SNG bude tak ako predtým nádvorie Vodných kasární, kde sa pred rekonštrukciou nachádzal populárny Letný pavilón. V určitej forme sa objaví aj v novej galérii. Príťažlivý charakter mu dodá zeleň, ale aj do nádvoria otvorené prevádzky alebo služby, súvisiace s činnosťou SNG – kaviareň, kníhkupectvo, knižnica, galerijný obchod a pod. Nádvorie bude napojené na sériu nových pasáží, ktoré ho majú prepojiť s mestom.

Návštevník tak má byť schopný vojsť do areálu SNG od nábrežia, Námestia Ľ. Štúra, z Riečnej ulice a aj od Hviezdoslavovho námestia. Posledné menované je do veľkej miery najdôležitejšie. Ide nielen o najfrekventovanejší verejný priestor s prirodzeným pohybom ľudí, má ísť aj o najatraktívnejšiu trasu, smerujúcu k novému hlavnému vchodu. Ten sa bude otvárať do nového Námestia Karola Vaculíka (jeden z legendárnych minulých riaditeľov SNG), resp. Piazzetty, ktoré vznikne prebudovaním súčasného dvora medzi hotelom Radisson Blu Carlton, Dessewfyho palácom, areálom SNG a jedným z obytných domov na Paulínyho.

Revitalizácia dvora v réžii mestskej časti Staré Mesto, partnera SNG, by sa mala spustiť už onedlho. Tu však nastáva menší problém.

Galéria

  • Zdroj: SNG / Ján Krížik
  • Nádvorie galérie. Zdroj: SNG / Ján Krížik

Ako je v Bratislave tradíciou, aj voči zámeru revitalizácie verejného priestoru v prospech jednej z našich najvýznamnejších inštitúcií sa vyskytol lokálny odpor. Ako tvrdí miestny obyvateľ a aktuálne aj kandidát na poslanca miestneho, mestského i krajského zastupiteľstva Oskar Kaman, dvor je dôležitý pre obyvateľov zmieňovaného domu na Paulínyho. Hoci je vo vlastníctve Hlavného mesta a v správe mestskej časti, obyvatelia tu zvykli parkovať svoje automobily. Kaman pripomína, že SNG chce, aby sa celý dvor otvoril a zanikol múr, ktorý ho oddeľuje od areálu galérie, aj zvyšky starých garáží.

Rezidenti však žiadajú, aby sa dvor dostal do ich vlastníctva. O tento krok sa usilujú už dlhšie, na základe čoho mal súd dokonca rozhodnúť o zákaze nakladania s pozemkom, kým sa situácia nevyrieši. Staré Mesto tvrdí, že podanie žaloby nezakladá automatické právo pozemok užívať.

Z textu je každopádne zrejmé, že kľúčovou obavou – okrem straty možností parkovania – je zvýšený pohyb ľudí v tomto priestore. Kandidát pripomína, že galériu ročne navštívia tisíce návštevníkov. „Vyzerá to tak, že z nášho kľudného dvora sa stane promenáda a ľudia budú cez dvor chodiť za umením,“ dodáva O. Kaman nešťastne. Dané riešenie tak nepovažuje za vhodné. Svoj príspevok uzatvára niekoľkými rečníckymi otázkami, ktoré majú čitateľa naviesť k odpovedi, že plány SNG a Starého Mesta sú nielen zlé, ale potenciálne aj nelegálne.

Ide o ďalší z nekonečného počtu príkladov NIMBY prístupu, hoci prehnaného aj oproti iným situáciám. Majiteľ jedného z bytov úplne otvorene žiada, aby ľudia nemohli prechádzať po verejnom pozemku do kultúrnej stavby národného významu, lebo si za niekoľko desiatok rokov zvykol na ňom – podľa správcu pozemku neoprávnene – parkovať. Našťastie potenciál ohroziť celkové dokončenie projektu je nateraz nízky, najmä pokiaľ sa vplyv blogera nezvýši po komunálnych voľbách.

 

Piazzetta v zadnej časti SNG, kde bude umiestnený hlavný vstup. Zdroj: SNG / Ján Krížik

 

Namiesto boja proti rozvoju SNG treba dúfať, že sa počty návštevníkov, ktoré prezentuje aj kandidát, niekoľkonásobne zvýšia. Podľa riaditeľky galérie Alexandry Kusej by mala rekonštrukcia priniesť jej premenu na moderné európske zariadenie strednej veľkosti. Kombinácia vynikajúcich priestorov s dobrým výstavným programom by mohla urobiť z SNG klenot Bratislavy. Lákať by mala nielen turistov, ale aj domácich návštevníkov, a aktívne tak prispievať k rozvoju kultúry, vzdelanosti a kultivovanosti spoločnosti.

Finálna podoba nových aj staronových priestorov by sa mala odhaliť ešte pred koncom roka. Otvorenie areálu pre verejnosť sa očakáva v decembri, hoci ešte bez plne vybavených interiérov. Sprístupnené má byť aj premostenie. Podľa ohlasov na sociálnych sieťach od šťastlivcov, ktorí už priestory navštívili, ide o výstavný priestor, ktorý nemá na Slovensku obdobu.

Bratislava a s ňou aj celá krajina tak konečne získajú veľkú špičkovú budovu pre kultúru. Prekoná sa tým obrovská medzera, ktorou metropola trpí. Treba však dodať, že podobných je ešte nesmierne veľa. Cestu k napraveniu nedostatkov môže skomplikovať množstvo problémov – od politickej vôle, cez financie až po odpor miestnej verejnosti. Príbeh rekonštrukcie SNG ostane v mnohých ohľadoch veľkým poučením.

 

Fotografie z 1.10.2022. Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ešte lepšia SNG: Staré Mesto ohlasuje úpravu námestia pred hlavným vchodom, stačiť ale nebude

15.03.2023 14:37:53 Andrej Sárközi

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria (SNG) patrí k tomu najlepšiemu zo slovenskej architektúry. Kultivovanejšiu a civilizovanejšiu tvár dodáva celej Bratislave, pričom revitalizáciou prešli aj časti okolitého verejného priestoru. Dlhodobým problémom je však nádvorie medzi galériou a hotelom Carlton – tzv. Námestie Karola Vaculíka. Dnes nevzhľadný priestor, patriaci najmä autám a starým garážam, by sa mal viac otvoriť ľuďom.

Čítať viac

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

15.12.2022 18:06:19 Andrej Sárközi

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

18.11.2022 13:30:00 Adrian Gubčo

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

29.01.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Čítať viac

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

12.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

Čítať viac

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

31.07.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube