Author photoRED 16.06.2022 10:06

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Ako sme už v predchádzajúcich článkoch na YIM.BA informovali, realizácia druhej z celkovo troch etáp projektu Zwirn – BCT (Bratislavská cvernová továreň), nachádzajúceho sa v trojuholníku ulíc Košická, Páričkova a Svätoplukova, sa dostáva na rad ako posledná. Dôvod je tak trochu neštandardný. Jej navrhovateľovi, spoločnosti ZWIRN area, s.r.o., teda SPV developera YIT Slovakia, sa až v roku 2020 konečne podarilo preukázať jej súlad s územným plánom. Ministerstvo životného prostredia SR sa tak mohlo pustiť do posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie a v júli 2021 vydať k projektu kladné záverečné stanovisko.

Veci sa nedávno posunuli zase o krok ďalej. V odpovedi na návrh spoločnosti ZWIRN area z marca 2022 na vydanie územného rozhodnutia vydal 5. mája Stavebný úrad mestskej časti Bratislava-Ružinov „Oznámenie o začatí územného konania o umiestnení stavby Polyfunkčný súbor BCT 2, Bytové domy“. Začalo sa tak územné konanie na najväčšiu časť celého Zwirnu, čo predstavuje dôležitý krok k jeho celkovému dokončeniu.

Polyfunkčný súbor bytových domov BCT 2 urbanisticky aj funkčne nadväzuje na prebiehajúce investičné aktivity v lokalite. Ako súčasť celej zóny BCT (čo je oficiálny názov developmentu) leží na rozhraní dvoch urbanistických celkov – rozvíjajúceho sa nového „bratislavského downtownu“ a staršej kompaktnej zástavby stabilizovanej zóny Nivy. Svojim charakterom pripomína skôr druhú menovanú časť. Vyznačuje sa totiž blokovou štruktúrou s relatívne nízkou mierkou (oproti vežiam downtownu) a dôrazom na priľahlý verejný priestor. Autorom urbanistickej schémy aj architektonického riešenia je kancelária Compass.

Hmotovo-priestorová koncepcia druhej etapy má zahrnúť dve garáže v suteréne, zasahujúce až do hĺbky troch podzemných podlaží (625 parkovacích miest), a polyfunkčný dom sekciového typu rozčlenený na štyri 6- až 11-podlažné obytné domy. Celkovo v nich vznikne 311 bytov a 103 apartmánov. Na prvom podlaží bude obchodný parter, súčasťou riešenia okolitého exteriéru bude 14 parkovacích miest.

Architektonická koncepcia vonkajšej časti predpokladá striedanie balkónového a loggiového fasádneho typu. Vzhľadom na všeobecne známy fakt, že loggie zlepšujú akustické vlastnosti bytov, budú sa tieto aplikovať na stranách orientovaných viac do hlučnejších ulíc, zatiaľ čo balkóny majú byť nasmerované skôr do pokojnejších vnútroblokov.

Užívateľmi stavby BCT 2, ktorá uzavrie komplexnú premenu celej oblasti na plnohodnotnú mestskú štvrť s nádychom priemyselnej minulosti (tehla ako primárny materiál použitý na fasádach), budú jednak samotní obyvatelia bytov, ako aj zamestnanci polyfunkčných prevádzok, obyvatelia širšieho okolia, mestskej časti, návštevníci prevádzok v území a nepochybne aj turisti.

Výstavba má prebiehať v zóne vymedzenej Oravskou a Košickou ulicou a tiež – čo je pridanou hodnotou projektu – novým námestím a novou uličkou, ktoré vďaka druhej etape Zwirnu na mape Bratislavy pribudnú. Kiežby takýchto skutočne mestotvorných developerských počinov bolo na území hlavného mesta SR čo najviac.

Ostáva už len veriť, že samotné územné rozhodnutie, ktoré prebiehajúce územné konanie zavŕši, padne v dohľadnom čase. Tak, aby sa po následnom vydaní stavebného povolenia mohla výstavba BCT 2 naplno rozbehnúť a aby za prvou a treťou etapou príliš nezaostávala. Kedy konkrétne sa táto vízia preklopí do skutočnosti, však v tejto chvíli nie je známe. Výrazné zrýchlenie už tradične pomalého, ťažkopádne nastaveného územného rozhodovania a povoľovania stavieb, očakávané od nového Zákona o výstavbe, sa totiž tohto projektu netýka.

 

Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Prvá etapa. Zdroj: Lokal Architekti / Pictown
  • Prvá etapa. Zdroj: Lokal Architekti / Pictown
  • Dvor v prvej etape. Zdroj: Lokal Architekti / Pictown
  • Námestie, vpravo Pradiareň 1900. Zdroj: Lokal Architekti / Pictown
  • Námestie. Zdroj: Lokal Architekti / Pictown
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube