
Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.
Situácia je dlhé roky notoricky známa. Obyvatelia hlavného mesta a priľahlého okolia sa na svojej každodennej ceste za prácou a domov stretávajú všetci v rovnakom čase na rovnakých miestach. Nekonečné čakanie v kolónach, dopravné zápchy a dosť často bezvýsledné hľadanie vhodného miesta na zaparkovanie. Mnoho ľudí si asi nevie ani predstaviť, že by to mohlo fungovať inak.
Kopčany dnes nemajú v Bratislave dobrú povesť. Tradične ide o miesto, spájané so sociálnym vylúčením a priemyselnou výrobou, to všetko by sa však malo už čoskoro zmeniť. Developer OXIO, pripravujúci pozoruhodný projekt Nová Matadorka – Smaltovňa, teraz odhaľuje svoje ďalšie plány v lokalite. Celá Nová Matadorka sa môže zmeniť na nové centrum života na pravom brehu Dunaja.
Bratislava vyčerpala svoje kongresové kapacity a akútne potrebuje nové kultúrne a kongresové centrum. Tvrdí to mimovládna organizácia NKKC (Národné kultúrne a kongresové centrum), ktorá sa už niekoľko rokov usiluje o vybudovanie takéhoto zariadenia v metropole Slovenska. Poukazujú pritom na súčasné nedôstojné podmienky aj výhody, ktoré by v krízovom období mohlo nové centrum priniesť.
Od čias komunistickej éry, keď významnú časť výtvarnej výzdoby Bratislavy hyzdili ideologické heslá v trojfarebnom čierno-bielo-červenom podaní, ubehli desaťročia. Nedá sa však povedať, že zmena režimu priniesla estetizáciu a kultiváciu reklamných prvkov. Situácia je dnes skôr opačná a verejný priestor reklamou zaťažený omnoho viac.
Košice majú svoje problémy, zároveň ale aj ambície, ako posilniť svoj význam aj metropolitný charakter. Z tohto dôvodu bola nedávno vyhlásená a ukončená súťaž na nové mestské centrum, nachádzajúce sa východne od železničnej stanice a v dotyku s riekou Hornád. Proces aj výsledky tejto významnej kompetície sú pre Bratislavu veľkou a hodnotnou inšpiráciou.
Varšavská ulica – paralela oveľa známejšej Riazanskej ulice – leží v postindustriálnej zóne širšieho centra Bratislavy. Výnimočnou architektonickou či urbanistickou hodnotou nevyniká. Nenápadná, tichá komunikácia druhoradého významu, lemovaná po oboch stranách štýlovo nesúrodou mozaikou starších rodinných či bytových domov, priam vyzýva k svojmu dotvoreniu.
Bratislava aj celé Slovensku má novú najvyššiu budovu. Po dokončení 38. podlažia prekonala rozostavaná veža Eurovea Tower od developera J&T Real Estate výšku 125 metrov, čím sa stala vyššou ako doterajší líder Nivy Tower. Do dosiahnutia plnej výšky stále ešte ostáva vyše 40 metrov, čo z dominanty rozšírenej Eurovey spraví prvý slovenský mrakodrap.
Pri Bratislave sa v súvislosti s projektom výstavby štátnych nájomných bytov plánuje výstavba satelitného mestečka s 20.000 bytmi. Podobný projekt sa pripravuje pri Nitre. Toľko povedal predseda parlamentu Boris Kollár, pre ktorého je prioritou rozvoj nájomného bývania. Môže to znieť ako dobrá správa, ale tak, ako to je krok vpred, môže ísť zároveň o dva kroky vzad.
Masívne pribúdajúci obyvatelia satelitných rezidenčných zón za východným okrajom Bratislavy zažívajú každý pracovný deň na vlastnej koži ranné aj popoludňajšie zápchy. Túto záťaž musia znášať kvôli tranzitu aj Vajnorčania. Pomôcť im má Obchvat obcí Malokarpatska, a to už jeho prvá časť medzi diaľnicou D1 a Chorvátskym Grobom.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac