Author photoAdrian Gubčo 03.02.2024 18:02

Premena na mestskú štvrť pokračuje. Bory sa rozširujú o nové zóny, dostanú stovky nových obyvateľov

Bory od Penta Real Estate patria výhľadovo k najväčším developerským schémam v Bratislave. Lokalita na rozhraní Lamača a Devínskej Novej Vsi na severozápade mesta sa má stať komplexnou mestskou štvrťou s bývaním aj rozsiahlou občianskou vybavenosťou. Uplynulých aj prebiehajúci rok jej prinesie dramatické rozšírenie.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Developer sa premene územia venuje už od začiatku 21. storočia. Prvé práce sa začali v roku 2009 výstavbou infraštruktúry, neskôr sa pristúpilo k budovaniu nákupného centra Bory Mall a viacerých retailových objektov. Prvá rezidenčná etapa, označená ako Bory Prvé Domy, sa začala stavať na prelome rokov 2016 a 2017. Ku koncu minulej dekády už boli vo výstavbe aj druhá rezidenčná etapa (Bory Nový Dvor) alebo nová nemocnica, dnes označená prosto ako Nemocnica Bory.

Pomerne úspešné predaje v kombinácii s celkovým nedostatkom nového bývania v Bratislave a na druhej strane nižším záujmom o rozvoj obrovskej retailovej zóny viedli developera k prekopaniu pôvodného urbanistického konceptu. Penta Real Estate sa rozhodla posilniť zložku bývania na úkor komerčnej vybavenosti. Rezidenčné etapy tak vznikajú aj tam, kde boli predtým naplánované nákupné boxy.

Počas tohto roka by sa mal potvrdiť prechod Borov od menšieho sídliska k čoraz väčšej a miestami už aj pomerne kompaktnej štvrti. V podstate až tri bytové etapy aktuálne získavajú obyvateľov. Ide o druhú časť druhej etapy Bory Nový Dvor, tretiu etapu Bory Promenáda aj štvrtú Bory Na Hrádzi. Celkovo ide o stovky bytov, čo dramaticky zvýši celkovú populáciu novej lokality. Územie tak ožije aj niečím iným ako komerčným ruchom.

 

Bory Nový Dvor. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Nový Dvor. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Nový Dvor. V blízkosti jazierka vznikol priestor pre vybavenosť. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Nový Dvor vznikli v západnej časti štvrte a oficiálne sú už súčasťou Devínskej Novej Vsi. Od Lamača sú oddelené Dúbravčickým potokom. Ide o obytný súbor, tvorený sériou bodových a doskových bytových domov s maximálne šiestimi nadzemnými podlažiami. Domy sú zoskupené do niekoľkých „blokov“ s vlastným pobytovým dvorom, jadrom je však väčšie nádvorie s centrálnou retenčnou nádržou. V prvej etape, dokončenej v roku 2021, vzniklo 287 bytov, rovnaký počet vzniká v druhej časti. Odovzdávané sú v týchto mesiacoch.

Bory Nový Dvor sú umiestnené na ploche, kde sa predtým uvažovalo s retailovým objektom. Urbanizmus zodpovedá základným nárokom slovenského klienta na dostupnejšie bývanie, kombinujúcich dostatočné parkovanie, množstvo zelene a nízku hustotu zástavby pri priaznivej cene. Po architektonickej stránke sú domy od Sadovsky&Architects vcelku vydarené, etapa však má charakter sídliska.

 

Bory Promenáda. Pohľad k Nemocnici Bory. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Promenáda. Developer tu umiestnil viaceré detské ihriská a herné prvky. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Promenáda. Developer tu umiestnil viaceré detské ihriská a herné prvky. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

To isté do istej miery platí o etape Bory Promenáda, ktorá sa nachádza bližšie k uvažovanému centru štvrte medzi nákupným centrom, nemocnicou a budúcou polyfunkčnou zástavbu. Tento súbor je tvorený kombinovanou riadkovou zástavbou ôsmich štvor- až päťpodlažných bytoviek s 287 bytmi. Zoskupené sú okolo vnútornej pešej osi – „promenády“. Autorom architektúry sú taktiež Sadovsky&Architects.

Odovzdávanie bytov začalo už v priebehu minulého roka, súbor sa tak postupne zaľudňuje. Aj v tomto prípade sa snažil developer staviť na zeleň a pobytové aktivity vonku – vonkajšie priestory tak vybavil viacerými hernými prvkami. Nedostatkom však ostáva veľký rozsah vonkajších parkovacích plôch. Objem parkovania je pomerne veľkorysý – je tu až 488 parkovacích miest.

 

Bory Na Hrádzi. Súčasťou etapy je viacero športovísk. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Na Hrádzi. Pekný architektonický detail vstupu do bytovky. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bory Na Hrádzi. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Napokon, prakticky dokončená je aj štvrtá etapa Bory Na Hrádzi, ktorá je susedom druhej etapy. Hrubé práce sú už prakticky ukončené a zvonka je súbor skompletizovaný. „Štvrtú etapu projektu Bory Bývanie delí od dokončenia už len pár posledných detailov. Pracuje sa hlavne v interiéroch, kde sa montujú interiérové dvere, maľujú steny a kladú podlahy v posledných bytoch,“ dopĺňa developer. Predobhliadky sa už rozbehli, odovzdávanie sa predpokladá v polovici tohto roka.

Táto časť developmentu sa architektonicky mierne líši. Za jej podobou stojí kancelária Superatelier. Ide o šesticu bytových domov, dvoch doskových a štyroch bodových, ktoré obsahujú parkovo upravený vnútroblok. Objekty majú maximálne šesť podlaží. Celkovo tu vzniklo 306 bytov a 421 parkovacích miest, pričom na teréne je takmer polovica (197) z nich.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Hoci majú tieto etapy svoje kvality a pre mnohých klientov ide o jeden z mála dostupných produktov na bratislavskom rezidenčnom trhu, nemožno poprieť, že sa Bory dosiaľ nevyznačujú výraznejšími urbanistickými kvalitami. Susedmi druhej a štvrtej etapy sú mohutné retailové bog-boxy, kde sa o dobrej architektúre nedá hovoriť. Od vybavenosti v rámci nákupného centra (čo je samé o sebe nedostatkom) sú oddelené dlhými a neatraktívnymi pešími trasami.

Súčasná podoba Borov doslova vyzýva k využívaniu auta, hoci sa developer chváli, že tu vybudoval niekoľko cyklotrás. Tie majú relatívne obstojnú kvalitu, zatiaľ však nie sú napojené na zvyšok cyklistickej siete. Pre ľudí, ktorí by ich chceli využívať na aktívnejšiu dochádzku aj cykloturistiku, je spojenie s okolím komplikované. Verejná doprava do lokality preniká len pomaly.

Penta Real Estate naznačuje, že si je mnohých nedostatkov vedomé. Ďalšie pripravované etapy majú zohľadňovať kritiku smerom k nízkej mestskosti aj veľkému podielu povrchových parkovacích miest. V najbližších rokoch by tak mali v tejto časti mesta pribúdať prvé bloky, časť z nich bude už obsahovať aj obmedzenú vybavenosť v parteri. Krok po kroku sa majú začať prepájať jednotlivé sektory a Bory získajú kompaktnejšiu a ucelenejšiu zástavbu.

Plány musí potvrdiť realita, faktom ale je, že Bory majú pred sebou veľkú budúcnosť. Od súčasnej populácie, ktorá len nedávno presiahla tisíc obyvateľov, by sa mala vyvinúť v štvrť väčšiu ako väčšina slovenských miest. Naplánovaná je tu výstavba významnej vybavenosti (spojenej školy, medicínskeho kampusu), novej centrálnej osi s električkovou traťou a samozrejme tisícov nových bytov.

Tento vývoj bude prebiehať ešte dlho – možno až do konca budúcej dekády. Na severozápadnom okraji Bratislavy, na mieste dnes nezastavaných polí, vznikne celý mestský sektor. Nie je pritom vylúčené, že Bory budú predstavovať jeho dôležitú, no nie jedinú súčasť. Napokon, v záhorskej časti mesta je dosť miesta pre desaťtisíce ľudí.

 

Fotografie z 8.12.2023. Pozrite si výstavbu Borov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • II. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • II. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • II. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • II. etapa. Zdroj: Penta Real Estate
 • III. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • III. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • III. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • III. etapa. Zdroj: Penta Real Estate
 • IV. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • IV. etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • IV. etapa. Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube