YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.08.2017 10:30

Construction update: Westend Plazza, 13.8.2017

Na bratislavskej Patrónke mimoriadne rýchlym tempom rastie nový kancelársky komplex - developer J&T Real Estate realizuje posledné zo série podobných administratívnych centier pod názvom Westend Plazza. Rozvoj územia sa však týmto komplexom skončiť nemusí.

Horúčkovité tempo výstavby zrejme súvisí so snahou Slovenska dosiahnuť premiestnenie prestížnej európskej inštitúcie, Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá sa v dôsledku brexitu presúva z Londýna, do Bratislavy. Slovensko patrí k posledným krajinám, kde ešte nesídli žiadna významnejšia európska inštitúcia, vláda tak prejavila záujem práve o umiestnenie EMA. Podľa oficiálnej ponuky by sa mala v prípade výberu Bratislavy EMA usídliť vo Westend Plazza. 

Westend Plazza po dobudovaní prinesie približne 33-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov v dvoch sedem- až deväťpodlažných objektoch v tvare písmen "T" a "Z" v najvyššom štandarde. Na prízemí má okrem toho vzniknúť vyše 2,5-tisíca štvorcových metrov retailu, ďalšiu vybavenosť poskytujú okolité, už dokončené kancelárske komplexy.

Hoci architektúra postráda akúkoľvek invenciu, developer láka na iné výhody - na vynikajúce dopravné spojenie v blízkosti významnej dopravnej križovatky, diaľnice a terminálu verejnej a prímestskej dopravy (čo sa po vybudovaní železničnej zastávky Patrónka má ešte posilniť), dotyk s rekreačným územím bratislavského lesoparku, ktorý sa teší rastúcej popularite, a prítomnosť veľkej časti popredných slovenských vedeckých inštitúcii v relatívne malom okruhu od Westendu. Kancelársky komplex by mal byť dokončený v prvej polovici roku 2018. 

V prípade, že by sa EMA skutočne rozhodla pre lokalizáciu v Bratislave, bude to mať pre danú lokalitu, ale aj pre celú metropolu ďalekosiahle dôsledky. Príchod vyše tisícky špičkových a vynikajúco platených zamestnancov európskej inštitúcie sa viditeľne odrazí na realitnom a komerčnom trhu v meste (v tejto súvislosti už napríklad J&T Real Estate pripravuje vybudovanie kongresového centra pre 1.700 návštevníkov v novom centre Bratislavy), zvýši sa medzinárodná prestíž Bratislavy a táto dostane multikultúrnejší ráz.

V prípade Patrónky sa zvýši tlak na ďalší rozvoj lokality, spojený s potrebnými zlepšeniami vo verejnej doprave či kvalite verejných priestranstiev. V spojení s inými investíciami v Mlynskej doline, predovšetkým pripravovanou výstavbou kampusu ESETu, sa tak dané územie začne meniť na bratislavské a slovenské "Sillicon Valley". 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Westend Plazza je dokončená a postupne sa zapĺňa

03.10.2019 15:43:00 Adrian Gubčo

Na Patrónke bol definitívne dokončený administratívny projekt Westend Plazza od developera J&T Real Estate. Masívny kancelársky komplex je posledným zo série bizniscentier, ktoré tu developer vybudoval. Dokončenie sa naťahovalo dlhšiu dobu a len teraz dochádza k postupnému obsadzovaniu jednotlivých priestorov a prevádzok.

Čítať viac

Dúbravská cesta prešla čiastočnou obnovou, pribudla aj cyklotrasa

16.04.2019 14:09:00 Adrian Gubčo

Dúbravská cesta v blízkosti administratívnej zóny Westend prešla rekonštrukciou, v rámci ktorej sa obnovil a zjednosmernil 330 metrov dlhý úsek medzi kancelárskym súborom Westend Gate a budovou Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied. Popritom pribudla aj segregovaná cyklotrasa a chodník pre peších.

Čítať viac

Construction update: Westend Plazza, 19.10.2018

26.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Westend Plazza je takmer dokončený. Developer J&T Real Estate finalizuje práce na fasáde budovy, exteriéroch i v interiéri. Napriek zvýšenej aktivite v súčasnosti, dokončovanie bolo inak pomerne laxné.

Čítať viac

Výstavba administratívneho centra Westend Plazza je pred dokončením

25.09.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dokončuje posledný prírastok do administratívnej zóny Westend v lokalite Patrónka. Komplex Westend Plazza má ambíciu jednotlivé časti zóny prepájať a vytvoriť akýsi centrálny bod, čomu zodpovedá aj dizajn exteriérových priestranstiev či zloženie nájomníkov v parteri.

Čítať viac

EMA do Bratislavy nepríde

20.11.2017 17:00:00 Adrian Gubčo

Podľa aktuálnych informácií Bratislava vypadla z boja o umiestnenie sídla EMA, do druhého kola postúpili Miláno, Amsterdan a Kodaň.

Čítať viac

Dnes sa môže rozhodnúť o sídle EMA

20.11.2017 11:45:00 Adrian Gubčo

Zástupcovia krajín EÚ sa dnes stretnú, aby rozhodli o umiestnení sídla EMA (European Medicines Agency), ktoré sa sťahuje z Londýna. Podľa znalcov sú Miláno a Bratislava najhorúcejšími favoritmi.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube