Author photoAdrian Gubčo 03.10.2019 15:43

Westend Plazza je dokončená a postupne sa zapĺňa

Na Patrónke bol definitívne dokončený administratívny projekt Westend Plazza od developera J&T Real Estate. Masívny kancelársky komplex je posledným zo série bizniscentier, ktoré tu developer vybudoval. Dokončenie sa naťahovalo dlhšiu dobu a len teraz dochádza k postupnému obsadzovaniu jednotlivých priestorov a prevádzok.

Westend Plazza sa nachádza medzi starším projektom Westend Square, dokončeným v roku 2011, a Westend Gate, dokončeným v roku 2016. Ukončením výstavby tohto developmentu došlo k dobudovaniu časti masívnej administratívnej lokality, prináležicej JTRE. Westend dnes patrí k najvýznamnejším koncentráciám kancelárskych plôch v Bratislave.

Najnovší prírastok je zo všetkých biznicentier najväčší. Na obdĺžnikovom pozemku vznikol komplex pozostávajúci z dvojice budov v tvare písmen L a Z s maximálne deviatimi nadzemnými podlažiami. Tvar objektov umožnil vytvoriť akési námestia (piazzety), ktoré dali projektu názov, a ktoré majú byť jadrom celej zóny. S okolím sú spojené pasážami, do ktorých je orientovaná občianska vybavenosť, predovšetkým v podobe gastronomickej ponuky.

Vo Westend Plazza vzniklo približne 33-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch. Developer zdôrazňuje, že sa tu nachádza jedna z najväčších výmer pripadajúcich na jedno podlažie (podobne marketuje HB Reavis svoje Nové Apollo), poskytované sú však aj menšie kancelárie pre začínajúce firmy („shared offices“). Okrem toho tu vzniklo kongresové centrum a narozdiel od iných administratívnych komplexov, stravovanie je riešené vo forme foodcourtu namiesto kantíny. V podzemných podlažiach sa nachádza 1.102 parkovacích miest.

Daná schéma by dobre vyhovovala zamýšľanému umiestneniu Európskej pracovnej liekovej agentúry vo Westend Plazza, o čom sa seriózne hovorilo na jeseň 2017. Bratislava vtedy bojovala o zisk tejto masívnej organizácie s približne 900 zamestnancami, v konkurencii viacerých európskych metropol však neuspela. Od zamietavého rozhodnutia poľavili aj práce na výstavbe bizniscentra, ktoré bolo vtedy už vo vysokom štádiu rozpracovanosti.

Dnes JTRE budovu postupne obsadzuje. K potvrdeným nájomníkom patria spoločnosti Obermeyer Helika, FCC a Skytoll, okrem toho už bolo otvorených niekoľko gastronomických prevádzok. S ďalšími potenciálnymi klientami sa údajne rokuje. Napriek tomu je postup napĺňania komplexu pomalší, ako to je v prípade niektorých iných kancelárskych developmentov v downtowne.

Autorom architektúry Westend Plazza je kancelária Šujan_Stassel, ktorá patrí k našim najskúsenejším architektonickým pracoviskám, hoci k najvydarenejším dielam patria najmä rezidenčné súbory. V tomto prípade bola na prvom mieste očividne funkčnosť, a v tomto ohľade je Westend Plazza do budúcna životaschopným komplexom. K atraktívnejším administratívnym centrám sa však nezaradí, je však zrejmé, že o to developer ani nežiadal.

 

 

Dokončenie Westend Plazza nateraz značí ukončenie stavebných aktivít na južnej strane Brnianskej ulice a v tejto časti Patrónky. Nejde však o koniec celkovej transformácie lokality – práve naopak, tá bude pokračovať možno ešte v dynamickejšom tempe, a bude spojená s výstavbou nových administratívnych, rezidenčných, výskumných aj dopravných kapacít.

Najvýraznejším vstupom do okolia bude premena bývalej Vojenskej nemocnice, kde plánuje globálna spoločnosť ESET vybudovať svoje sídlo a výskumno-vývojový kampus v rámci mohutnej investície, odhadovanej na sto miliónov eur. Prvé detaily boli prezradené v podstate len pred dvoma týždňami, no už tie sú prísľubom, že vznikne projekt, ktorého význam presiahne hranice Bratislavy. V tejto chvíli sa už pracuje na súťaži, kde sa predpokladá účasť svetových architektonických ateliérov.

Premena areálu nemocnice prinesie významné vplyvy na okolie. Okrem samotných kancelárií a výskumnej zóny totiž ESET zamýšľa vytvoriť aj priestory pre podujatia v podobe auditória, bývanie pre študentov, alebo športovú infraštruktúru. Firma plánuje využiť blízkosť k obľúbenej rekreačnej lokalite Železná studienka a zlepšiť sem prístup vďaka výstavbe záchytného parkoviska. Všetky tieto kroky prispejú k zvýšeniu popularity zóny aj zvýšeniu hodnoty pozemkov.

Niekoľko developerov na to už reaguje. Na rysovacích doskách popredných slovenských architektonických kancelárií sa už črtá zástavba na juhovýchodnej strane Cesty na Červený most, kde v blízkosti potoka Vydrica vzniknú moderné bytové domy. Odhalenie týchto zámerov očakávam už v najbližšej dobe.

Nakoniec, zmenu prinesie aj zlepšenie spojenia lokality s centrom mesta a predmestiami, keďže sa v 20-tych rokoch tohto storočia očakáva vybudovanie TIOPu (Terminálu integrovanej osobnej prepravy) Patrónka, resp. Železná studnička, čo zásadne zvýši potenciál železničnej dopravy v oblasti. To bude mať ďalšie pozitívne efekty na potenciál kancelárskych priestorov a môže byť podnetom pre ich ďalší rozvoj.

 

Aj keď je biznis zóna Westend dobudovaná, okolie čakajú ešte radikálne zmeny, ktoré môžu lokalitu premeniť na slovenské Sillicon Valley. Zdroj: JTRE

 

Výsledkom všetkých týchto zmien je očakávaný rast významu územia, ktoré sa vďaka blízkemu spojeniu biznisu s vedou a výskumom – v Mlynskej doline a na Patrónke sídlia popredné výskumné inštitúcie na Slovensku v podobe Prírodovedeckej a Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského, Fakulty elektrotechniky a informatiky a Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity a viacerých pracovísk Slovenskej akadémie vied – môže stať bratislavským a slovenským „Sillicon Valley“. Ide o takú koncentráciu vedeckých kapacít, aká nemá na Slovensku obdobu.

Samotná priestorová blízkosť však nestačí. S týmto potenciálom je potrebné aktívne pracovať a podporiť ho všetkými dostupnými prostriedkami. To si bude vyžadovať vytvorenie atraktívneho prostredia pre študentov, vedcov, zamestnancov aj podnikateľov, spojené s vysokou úrovňou verejného priestoru, dobrými možnosťami mobility, vybavenosťou a ponukou dostupného bývania. Predovšetkým je však nutná spolupráca všetkých aktérov, vrátane mesta a developerov.

Ekonomický úspech krajín aj miest závisí od toho, ako sú schopné zužitkovať talent a inovačný potenciál svojich obyvateľov alebo prisťahovalcov. V súčasnom a vysoko pravdepodobne aj v budúcom svete sú informácie a znalosti, a predovšetkým ľudia, ktorí ich tvoria, tou najcennejšou komoditou. Bratislava aj celá krajina má teraz obrovskú šancu vytvoriť z jednej lokality tú najlepšiu bázu pre svoje budúce bohatstvo. Takúto príležitosť musí využiť.

 

Autorka fotografií: Lucia Ďurčová. Viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Námestie vnútri administratívneho komplexu
  • Pohľad z podchodu pod Brnianskou
  • Jednotlivé verejné priestranstvá spája pasáž
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube