Author photoAdrian Gubčo 30.09.2019 14:10

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Nové vizualizácie prichádzajú len niekoľko týždňov potom, ako prišla informácia, že sa oficiálne spúšťa asanácia pôvodnej budovy, ktorá na pozemku na nároží Prievozskej ulice a Ulice Mlynské nivy stála od roku 2005. Funkčná bola do roku 2015, kedy musela byť pre statické problémy vyprázdnená. Po hľadaní optimálnej formy riešenia situácie sa rozhodolo o jej zbúraní a nahradení novým komplexom.

Ten pripravuje HB Reavis už niekoľko rokov, pričom postupne finalizuje jeho podobu. Základné rámce boli zrejmé už predtým a vychádzali z charakteru pozemku aj pôvodnej budovy, ktorá sa tu nachádza. Zmeny sa týkajú predovšetkým aplikovania nových trendov a poznatkov, s ktorými developer aktívne pracuje a implementuje do svojich projektov. HB Reavis totiž obsahuje vlastnú výskumnú a poradenskú divíziu – Origameo – ktorá sa venuje optimálnemu dizajnu kancelárskych priestorov.

Nová budova má podľa všetkého spájať poznatky a skúsenosti developera s požiadavkami trhu, predovšetkým so snahou poskytnúť priestor pre niektorých z najvýznamnejších firemných klientov v Bratislave. Tými sú centrá zdieľaných služieb, ktorých je v metropole Slovenska niekoľko a zamestnávajú tu tisíce pracovníkov. Okrem toho sa dá očakávať, že HB Reavis sem umiestni aj ďalšie svoje platformy, najmä co-workingové centrum HubHub, hoci toto bude sídliť napríklad aj v blízkej Nivy Tower.

Výsledkom tak bude mohutný osempodlažný komplex lichobežníkového tvaru, vypĺňajúci celý mestský blok, s dominantným vstupom rovnobežným s líniou ulice Mlynské nivy. Výraz budovy však bude charakteristický dlhými fasádami, ktorých monotónna štruktúra bude prerušená schodiskovými a výťahovými šachtami. Nárožia budovy smerom do Turčianskej ulice budú zjemnené zaoblením, podobne, ako to bolo pri pôvodnom objekte.

V rámci budovy vznikne veľké nádvorie, ktoré bude sociálnym a komunikačným priestorom pre nájomníkov, na ktorý bude naviazaná eventová hala. Do okolia bude Nové Apollo komunikovať aktívnym parterom s retailovými prevádzkami, ktoré budú na ploche 5-tisíc metrov štvorcových, nachádzať by sa tu mal aj „cyklohub“ s infraštruktúrou pre cyklistov.

Nové Apollo bude obsahovať 47-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, čím predbehne v podstate všetky aktuálne budované kancelárske komplexy. K benefitom pre klientov z oblasti centier zdieľaných služieb patrí najväčšia podlažná plocha v rámci jedného podlažia v strednej Európe. Predpokladá sa, že projekt bude cieliť na vysoký štandard certifikácie udržateľnosti, keďže v čase dokončenia Nového Apolla sa budú dokončovať aj veľké konkurenčné kancelárske komplexy v Eurovea City či v Sky Parku.

Realizáciu predpokladám medzi rokmi 2020-2022.

 

Zdroj: HB Reavis

 

Nové Apollo ukazuje genézu developera, ktorý postavil aj pôvodnú budovu, ktorú teraz nahradí novou. HB Reavis vznikol ako lokálna slovenská spoločnosť, ktorá sa postupne prepracovala medzi významných európskych hráčov na poli komerčného developmentu. S rastom spoločnosti nastalo prehodnotenie prístupu k architektúre či k verejnému priestoru.

Nové Apollo tak už nestavia developer, ktorý bol známy prísnym tlakom na koncovú cenu produktu (kvôli čomu nastali zrejme aj problémy s prvým Apollom) a potenciálny zisk, v čoho dôsledku vznikli projekty, ktoré verejnosť v mnohých prípadoch neprijala s nadšením (viď Aupark Tower alebo CBC), ale medzinárodná korporácia, ktorá stojí za najvyššou budovou v Európskej únii (varšavská Varso Tower, po brexite), do súťaží na svoje londýnske projekty si volá popredných svetových architektov (One Waterloo od AHMM) a buduje celé mestské štvrte (Nové Nivy v Bratislave).

Aj v prípade Apolla HB Reavis pristúpil k angažovaniu britských architektov z kancelárie Make Architects, ktorí stoja aj za viacerými výraznými londýnskymi projektami a v spolupráci so slovenským developerom realizujú kancelársky development Agora v Budapešti. V prípade Bratislavy ide o ich prvotinu. V kontexte iných kancelárskych súborov pôjde o jednu zo zaujímavejších a atraktívnejších budov.

Bratislava a jej rozrastajúce sa komerčné centrum, resp. zóna Mlynské Nivy, tak dostane ďalší moderný komplex v súlade s aktuálnymi trendmi na poli kancelárskych budov. Zároveň sa opätovne aktivuje dôležitý pozemok, ktorého význam v budúcnosti bude len rásť, keďže v blízkom okolí sa očakáva ďalší rozsiahly polyfunkčný development aj výstavba električkovej trate.

Veľkí developeri budú v tomto rozvoji hrať kľúčovú rolu, je preto namieste, aby sa reálne spustila otvorená komunikácia na najvyššej úrovni a aby Hlavné mesto nepristupovalo k developmentu ako k nutnému zlu. Inak hrozí, že premeškáme príležitosť urobiť z nového centra dobrú štvrť, ktorá bude definovať Bratislavu budúcnosti ako dobré, príjemné a odolné mesto. Lebo presne k opaku vedie súčasný prístup, kedy samosprávy rozvoju skôr bránia, ako ho umožňujú.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube