Author photoRED 26.03.2024 12:12

Lidl našiel svoju centrálu. Projekt novej budovy je mŕtvy, potvrdzuje sa sťahovanie do Apolla

Spoločnosť Lidl je z hľadiska obratov aj počtu zamestnancov jednou z najvýznamnejších firiem na Slovensku. Jej rast viedol k pribúdajúcemu počtu pracovníkov, čo si vyžadovalo nové priestorové kapacity. Pôvodne si mal reťazec vybudovať vlastnú centrálu, teraz sa ale ukazuje, že sa nasťahuje do existujúceho bizniscentra Nové Apollo. Potvrdzuje sa tak informácia, o ktorej sme písali už pred dvoma mesiacmi.

Nové Apollo. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nové Apollo. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Projekt Nové Apollo od developera HB Reavis, ktorý vyrástol na mieste zbúraného bizniscentra Apollo Business Center, sa blíži k naplneniu na 90%. Do priestorov totiž prichádza veľký a významný nájomník. Potvrdzuje sa totiž informácia, že ním bude maloobchodný reťazec Lidl.

Spoločnosť Lidl si za sídlo svojej centrály v Bratislave vybrala Apollo Nivy. Viac ako 500 zamestnancov centrály diskontu sa v decembri presťahuje do jednej z najmodernejších kancelárskych budov v Bratislave, ktorá ašpiruje na certifikáty WELL Platinum a BREEAM Excellent. Okrem 8-tisíc metrov štvorcových kancelárií otvorí Lidl v projekte aj takmer 700 metrovú školiacu a testovaciu prevádzku pre zamestnancov,“ informuje HB Reavis.

O tejto novinke sme informovali už v januári. V tom čase sa objavili informácie, že Lidl napokon nebude sídliť vo vlastnej novej budove. Už pred niekoľkými rokmi začal reťazec hľadať pozemok, na ktorom mala vyrásť úplne nová budova centrály. Lidl ho našiel na Mierovej ulici a ešte pomerne nedávno sa zdalo, že nové ústredie sa začne stavať práve tu.  

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: HB Reavis

Pozemok patril do portfólia veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra, ktorý pre Index v minulosti potvrdil, že sa čaká už len na prevod vlastníctva. „Tento pozemok je definitívne predaný zahraničnej renomovanej spoločnosti. Z našej strany prebiehajú posledné dohodnuté úkony pred prepisom v katastri,“ povedal.

Dnes je však jasné, že plány s novou budovou centrály Lidla sú pochované a „mozog“ reťazca sa nasťahuje do Nového Apolla. Okrem faktu, že ide o jedno z najväčších a najmodernejších bizniscentier, zavážila pre firmu aj poloha. Jej podmienkou totiž bolo, aby aj naďalej sídlila v Ružinove. Bude druhým veľkým nájomníkom po spoločnosti IBM, ktorý tu má svoje jediné sídlo a zaberá viac ako 30-tisíc metrov štvorcových.

Nové Apollo je pre HB Reavis posledným developerským projektom na Slovensku. Kedysi jeden z najaktívnejších investorov na začiatku roka 2023 ohlásil stiahnutie sa zo slovenského trhu. Skončil tak s novými projektami a začala sa venovať len správe tých existujúcich. Ako developer stojí HB Reavis za rozvojom štvrte Nové Nivy a za sebou má viacero úspešných projektov v tejto oblasti. HB Reavis postavil obchodné centrum s autobusovou stanicou Nivy, kancelársky objekt Twin City so susednou vežou Twin City Tower, či spomínané Nové Apollo. 

Jeho dielom bolo aj zbúrané Apollo Business Center, ktoré stálo na mieste dnešného Nového Apolla. Najväčšie biznis centrum na Slovensku museli zbúrať po zistení kritických nedostatkov v stavbe, ktoré sa nedali opraviť. Po kolapse susedného parkovacieho domu a zistení, že za obe stavby bol zodpovedný jeden statik, prebehla kontrola aj v Apolle. Budova bola okamžite vyprataná a po čase zbúraná. 

Aký bude osud pozemku, kde mala byť centrála Lidlu pôvodne, dnes nie je známe. Každopádne, priestor je súčasťou územia, spadajúceho pod Mestskú urbanistickú štúdiu Mlynské nivy. Namiesto doteraz pripravovaného objektu kancelárskej budovy, utopenej v pozemku, by tak mohol na tomto mieste teoreticky vzniknúť polyfunkčný blok. 

 

(HB Reavis, YIM.BA)

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si výstavbu Nového Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube