Author photoAndrej Sárközi 20.04.2023 11:46

Najväčšie bizniscentrum sa otvára. Nahliadnite do Nového Apolla

Projekt Apollo Nivy, ako ho nazýva developer, sa po takmer troch rokoch výstavby dočkal úspešného dokončenia. V druhom kvartáli roku 2023 privíta svojich prvých nájomcov a zaradí sa tak do mapy výnimočných kancelárskych projektov Bratislavy. Ide totiž o pravdepodobne najväčšie bizniscentrum v metropole.

Zdroj: HB Reavis, Andrej Sárközi / YIM.BA

Zdroj: HB Reavis, Andrej Sárközi / YIM.BA

Moderným kancelárskym komplexom disponoval blok medzi Prievozskou, Turčianskou a Mlynskými nivami už na začiatku 21. storočia. V roku 2005 bol dokončený projekt developera HB Reavis – Apollo Business Center. Podľa vtedajšieho vedenia mesta išlo o dôležitú súčasť transformácie metropoly na mesto, sústrediace sa na vyspelé služby a biznis, na rozdiel od dovtedajšej výroby. 

Niekdajšie Apollo Business Center pútalo pozornosť predovšetkým mohutným centrálnym átriom, do ktorého boli orientované služby a prevádzky. Celková prenajímateľná plocha presahovala 44-tisíc metrov štvorcových, čo by z neho robilo jedno z najväčších bizniscentier v Bratislave aj v súčasnosti. 

Architektom bola kancelária Jančina, na čo neskôr developer i celý projekt doplatil. Osudným sa totiž stal kolaps rozostavaného parkovacieho domu v neďaleko stojacom polyfunkčnom komplexe. Pri tejto udalosti sa nikto nezranil, vyšetrovanie však odhalilo, že dôvodom kolapsu bolo pochybenie statika projektu, Jána Tomčániho. Následne nastalo domino – viacerí majitelia objektov, na ktorých Jančina a Tomčáni spolupracovali, nechali preveriť svoje budovy. Jednou z nich bolo aj Apollo Business Center.

Galéria

 • Zdroj: HB Reavis
 • Zdroj: HB Reavis
 • Zdroj: HB Reavis
 • Átrium. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
 • Átrium. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
 • Kancelárske priestory na najvyššom podlaží. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
 • Bike Hub. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
 • Pohľad z terasy na najvyššom podlaží. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
 • Výhľad z jedného z kancelárskych priestorov. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
 • Zdroj: HB Reavis
 • Zdroj: HB Reavis

V tomto prípade analýza ukázala, že Apollo Business Center disponuje vážnymi pochybeniami, následkom čoho musela byť budova okamžite vyprataná. Po ďalších prieskumoch sa ukázalo, že jediným riešením pre budovu bola asanácia. Staré Apollo tak bolo zbúrané v rokoch 2019-2020. 

V krátkej dobe začalo vznikať Nové Apollo, ktorého prednosťou má byť najmä vysoký kancelársky štandard. Osempodlažná budova bola dokončená takmer za tri roky, architektonický koncept pochádza z pera londýnskeho štúdia MAKE Architects, finálny projekt dopracovala slovenská kancelária Siebert + Talaš. Práve "londýnsky dizajn" je to, čo má obohatiť prostredie Mlynských Nív a podieľať sa na formovaní exponovaného nárožia Prievozskej a Mlynských nív.

Developer sa usiluje vysokú úroveň komunikovať už priamo pri vstupe. Pred hlavným vchodom tak vznikol nástupný verejný priestor v podobe menšieho námestia. Dotvára ho neprehliadnuteľné logo Nového Apolla, vyrobené inovatívnou technológiou 3D tlače z betónu, ktoré je možné čítať z oboch strán. 

Mohutné bizniscentrum nedlho ožije aj príchodom nových nájomcov. Vďaka svojmu dizajnu a využitiu potenciálu pozemku vznikla plocha takmer osemtisíc metrov štvorcových na jednom podlaží. „Spolu tak na ôsmich podlažiach ponúka Apollo Nivy viac ako 55-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy, čím získalo prvenstvo medzi kancelárskymi budovami v rámci regiónu CEE,” približuje HB Reavis. Ako dodáva pre lepšiu predstavu, ide o priestor pre približne päťtisíc pracujúcich.

Tento potenciál využil majoritný nájomník, najväčší technologický zamestnávateľ na svete, spoločnosť IBM. Spoločnosťou prenajatá plocha zaberie vyše 30-tisíc metrov štvorcových, čo ponúka možnosť práce pre tritisíc ľudí. Nedávno k IBM pribudla aj spoločnosť EOS KSI Slovensko, ktorá už 20 rokov podniká v oblasti správy pohľadávok. „Ďalší nájomcovia pribudnú čoskoro a budova tak ožije,” sľubuje HB Reavis. 

 

Kancelárske priestory na najvyššom podlaží. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Odpočinkovú funkciu primárne pre nájomníkov bude plniť vnútorné átrium. Jeho obvod je obkolesený stĺpovou kolonádou, vzrastlou zeleňou, miestami na sedenie či vodným prvkom. Do priestoru budú otvorené aj retailové prevádzky, ktoré majú ponúknuť všetky základné služby – developer špecifikuje kantínu, bistro, potraviny, ale aj banku či špeciálnu cyklokaviareň, cez ktorú je možné prejsť suchou nohou do tzv. Cyklo Hub-u. 

Cyklo Hub v Novom Apolle bude vytvárať zázemie pre cyklistov. Na úrovní prízemia sa nachádzajú vyše dve stovky bezpečných a komfortných stojanov, ale aj cykloumyváreň, náradie a stojan pre drobný servis. Situované tu sú aj moderné a priestorovo veľkorysé šatne so sprchami, ktoré svojím vysokým štandardom pripomínajú skôr priestory v aquaparku. Cyklo Hub je napojený na pripravovaný úsek cyklotrasy popri ulici Mlynské nivy. 

Bizniscentrum aktuálne ašpiruje na certifikáciu Well Building Standard, ktorá hovorí o zdraví pracovného prostredia, ako aj na certifikát BREEAM Outstanding, svedčiaci o udržateľnosti výstavby a prevádzky budovy. Súčasťou komplexu budú aj eventové priestory. Podujatia sa budú môcť konať aj na nádvorí, pričom vjazd od Turčianskej sem umožní vojsť dodávkam či foodtruckom. 

 

Cyklo Hub. Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Podľa aktuálnych informácii od HB Reavis, aktuálne sú zazmluvnené dve tretiny prenajímateľných priestorov v budove, čo je významná časť plochy. Ide o rozsah, ktorý je porovnateľný s niektorými kancelárskymi výškovými budovami.

Klienti budú mať priestory k dispozícii už čoskoro. Ide skutočne o mohutné plochy, čo je očividné aj napriek tomu, že niektoré podlažia ešte nie sú zariadené. Časť nájomníkov bude mať prístup aj k terasám, ktoré ponúkajú atraktívny výhľad na bratislavský downtown, ale aj na Dunaj či ostatné časti mesta.

Ak ale Nové Apollo obsahuje niečo skutočne výnimočné, tak to je átrium. Ide o atraktívne priestranstvo, dotvorené zaujímavými rastlinnými prvkami, vrátane netypických stromov, ako aj fontánou či príjemnými miestami pre relax. Dobrý dojem zanecháva aj vstup do nového bizniscentra, vyznačujúce sa kombináciou dreva, zelene a antracitovými konštrukčnými prvkami. Developer očividne zužitkoval svoje bohaté skúsenosti s tvorbou pracovných priestorov, nehovoriac o vlastnom výskume v tomto smere. 

Ide v podstate o konečnú bodku vo výstavbe zo strany HB Reavis na Slovensku - aspoň na nejakú dobu. Spoločnosť nedávno ohlásila utlmenie svojich aktivít v krajine. Niektoré z projektov si ešte HB Reavis plánuje podržať a bude ich prenajímať, nové však stavať nebude. Navyše, rozsiahle pozemky vo svojom vlastníctve rozpredáva. Jedinou výnimkou je priestor medzi Košickou a Pribinovou, kde je vo výhľade projekt s pracovným názvom Ryba.

Developer sa za predchádzajúce roky stal jedným z najaktívnejších hráčov v transformácii niekdajšej priemyselnej časti Nív na nové centrum mesta. Nové Apollo sa na tejto premene podieľa výrazným spôsobom, pričom dáva novú tvár východnému okraju downtownu. Zvyšok lokality však dotvoria už iní developeri. Nadviažu na aktivity HB Reavis, pričom najmodernejšiu časť Bratislavy dotvoria novými kancelárskymi aj rezidenčnými súbormi. 

 

Fotografie z 19.4.2023. Pozrite si výstavbu Nového Apolla vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube