Author photoAdrian Gubčo 17.02.2023 17:00

Bodka za developmentom. HB Reavis dokončil Nové Apollo

Bratislava získala nové bizniscentrum, ktoré je asi najväčším projektom svojho druhu v meste. Nové Apollo, ktoré vzniklo na mieste neslávne známeho Apollo Business Center, tvorí nielen východnú bránu do biznisovej a komerčnej zóny Nové Nivy, ale na nejakú dobu aj bratislavskú bodku za developmentom zo strany stavebníka, spoločnosti HB Reavis.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Zástavbu pozemku medzi Prievozskou, Turčianskou a Mlynskými nivami pôvodne tvorili stavby, patriace pod BAZ – Bratislavské automobilové závody. Na začiatku 21. storočia však prestali byť využívané. Strategickú polohu v blízkosti vznikajúcej kancelárskej štvrte popri Prievozskej využil developer HB Reavis, ktorý tu v roku 2005 dokončil administratívny komplex Apollo Business Center.

V tej dobe sa o ňom hovorilo ako o prvom naozaj modernom bizniscentre v Bratislave. Takto sa o ňom vyjadril aj vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, ktorý sa osobne zúčastnil jeho otvorenia. Podľa vedenia mesta išlo o dôležitú súčasť transformácie metropoly na mesto, sústrediace sa na vyspelé služby a biznis, na rozdiel od dovtedajšej výroby.

Apollo Business Center pútalo pozornosť predovšetkým mohutným centrálnym átriom, do ktorého boli orientované služby a prevádzky. Tie sa nachádzali aj v parteri okolo objektu. Celková prenajímateľná plocha presahovala 44-tisíc metrov štvorcových, čo by z neho doteraz robilo jedno z najväčších bizniscentier v Bratislave. Architektom bola Architektonická kancelária Jančina.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Osudným pre projekt bol kolaps rozostavaného parkovacieho domu v neďaleko stojacom polyfunkčnom komplexe. Nehoda sa zaobišla bez zranení, vyšetrovanie však odhalilo, že na vine bolo pochybenie statika projektu, Jána Tomčániho. Viacerí majitelia objektov, na ktorých Tomčáni pracoval, následne nechali preveriť svoje budovy. Jednou z nich bolo aj Apollo Business Center.

Analýza ukázala, že aj v tomto prípade došlo k vážnym pochybeniam – natoľko vážnym, že budova musela byť okamžite vyprataná. Developer následne preveroval, či sa dá komplex zachrániť, ako sa však ukázalo, jediným riešením bola asanácia a kompletné nahradenie bizniscentra novostavbou. Staré Apollo bolo zbúrané v rokoch 2019-2020.

HB Reavis tak pripravil koncept nového projektu. Jeho prednosťou je súlad so súčasnými normami a požiadavkami na kancelárske budovy najvyššieho štandardu. Developer zadal investíciu londýnskemu štúdiu Make Architects (projektantom je Siebert + Talaš), s ktorým dlhodobo spolupracuje aj inde v zahraničí. Ako HB Reavis tvrdí, do Bratislavy chcel priniesť „londýnsku úroveň“ kancelárií.

Nové Apollo, ktoré začalo vznikať na začiatku roka 2021, je osempodlažná budova, ktorej srdcom je veľké centrálne átrium, slúžiace ako pobytový priestor najmä pre zamestnancov. Objekt má až päť jadier a disponuje najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží (floorplate) na Slovensku (8-tisíc m2). Celková výmera predstavuje 48-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Parkovanie sa nachádza na troch podzemných podlažiach, celkovo by tu malo byť 880 stojísk (+29 na teréne). Certifikácia má byť na úrovni BREEAM Outstanding. Najvyššia úroveň sa predpokladá aj pri systéme WELL.

Bizniscentrum sa má ďalej vyznačovať príjemným charakterom a atmosférou. Developer, ktorý sa tituluje ako poskytovateľ pracovných priestorov, tu zužitkoval svoje skúsenosti aj znalosti, keďže súčasťou firmy sú špecializované oddelenia, venujúce sa navrhovaniu optimálnych kancelárií. Súčasťou komplexu na budú eventové priestory alebo rekreačné zóny so zeleňou. Eventy sa budú môcť konať aj na nádvorí, pričom sem bude možné vojsť napríklad aj s foodtruckom. Špecialitou má byť CykloHUB, tvorený priestorom pre skladovanie bicyklov, sprchami, ale aj servisom a cyklokaviarňou. Napojiť sa má úsek cyklotrasy popri ulici Mlynské nivy.

Developerovi sa aj vďaka týmto predpokladom podarilo do bizniscentra pritiahnuť špičkového klienta. IBM si tu prenajalo 30-tisíc metrov štvorcových, čo z tejto dohody robí jednu z najvýznamnejších transakcií na bratislavskom trhu. V Novom Apolle skoncentruje všetky svoje doterajšie bratislavské lokácie.

Napriek rozsahu prenajatých kancelárskych plôch (ktoré by naplnili aj celú výškovú budovu), významná časť objektu ostala voľná. Aký je súčasný stav naplnenosti, firma zatiaľ neprezentovala. V priebehu roka 2022 sa jej podarilo zazmluvniť v zóne Nové Nivy nových 18,7-tisíc metrov štvorcových. Koľko z toho pripadá na Nové Apollo, HB Reavis nepriblížil.

V každom prípade, prípadní klienti budú môcť svoje priestory využívať už čoskoro – v podstate už v horizonte niekoľkých týždňov. Stavebný úrad v mestskej časti Ružinov totiž začal s vydávaním povolení k užívaniu stavby. V tejto chvíli sa to týka okolitej infraštruktúry (teda zmodernizovaných chodníkov, zastávok či vjazdov), onedlho ale bude nasledovať celá stavba. Bratislava tak získala ďalší veľký súčasný projekt.

 

V novom átriu vznikne oddychový aj eventový priestor, otvorený aj pre okolitých obyvateľov. Zdroj: HB Reavis

 

Nové Apollo vypĺňa celý mestský blok kompaktnou štruktúrou, ktorá svojou mierkou do veľkej miery nadväzuje na okolitú zástavbu. Developer nešiel cestou výstavby výškových stavieb. Aktuálne riešenie je mestotvorné a pre túto časť mesta azda aj lepšie ako veže. Absentuje síce veľké verejné átrium ako v predchádzajúcom projekte (hoci do súčasného vnútorného átria bude aj verejný prístup, hoci komplikovanejší), inak by sa ale mala novostavba s okolitou štvrťou zžiť dobre. Architektúra je súčasná a zároveň aj pomerne nadčasová.

Ide tak o decentnú bodku zo strany HB Reavisu za aktívnym obdobím transformácie nového centra Bratislavy. Spoločnosť za približne dve desaťročia premenila podstatnú časť priemyselnej zóny mesta na komerčnú štvrť. Dnes tu pracujú a lokalitu každodenne navštevujú desaťtisíce ľudí. Nové Nivy, ako HB Reavis zónu nazýva, sa významne podieľajú na formovaní novej tváre metropoly. V najbližších rokoch sa však vývoj udeje už bez tejto firmy.

HB Reavis sa totiž rozhodol pre útlm svojich aktivít na Slovensku. Niektoré z projektov si ešte podrží a bude ich prenajímať, nové však stavať nebude. Navyše, rozsiahle pozemky vo svojom vlastníctve rozpredáva, takže si ich nepodrží v landbanku do budúcna. Jedinou výnimkou je priestor medzi Košickou a Pribinovou, kde je vo výhľade projekt s pracovným názvom Ryba.

Nové Nivy tak dotvoria už iní developeri. Stavať tu nebudú len kancelárske komplexy, ale aj rezidenčné súbory – HB Reavis totiž ešte pred svojim odchodom pristúpil k úprave pôvodných plánov, takže namiesto kancelárskych projektov naplánoval bytové domy, vrátane výškových budov. Dá sa predpokladať, že noví majitelia tieto plány preberú a nanajvýš upravia, ale funkcie už meniť nebudú.

Nové Apollo tak napokon nemusí byť len jednou z budov vo veľkej administratívnej zóne, ale súčasť živej štvrte, ktorá bude rozšírením centra Bratislavy.

 

Fotografie z 3.12.2022. Pozrite si výstavbu Nového Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube