YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.09.2021 18:07

Nivy Centrum je pred otvorením, projekt zmení centrálnu Bratislavu

Jeden z najvýznamnejších developerských projektov v metropole je tesne pred dokončením. Už o dva dni bude mohutná kombinácia autobusovej stanice, nákupného centra, administratívnej veže, tržnice a strešného parku otvorená, čím sa zakončí vyše štvorročný proces premeny areálu v novom centre Bratislavy. Pri tejto príležitosti stavebník, spoločnosť HB Reavis, ukázal svoju slovenskú vlajkovú loď novinárom.

Developer odštartoval výstavbu projektu po dlhoročnej príprave 15. mája 2017 výkopovými prácami na mieste dnešnej Nivy Tower. Približne o päť mesiacov na to sa spustila aj demolácia pôvodnej Autobusovej stanice Mlynské Nivy, pričom funkciu stanice prebrala dočasná južne od ulice Mlynské nivy. Už táto mala pomerne dobrý štandard, čím chcel HB Reavis naznačiť, že ide len o ochutnávku toho, čo bude na Nivách (pôvodný názov Stanica Nivy).

Z pohľadu developera išlo s prehľadom o jeho najväčší projekt na Slovensku. Bilancie Nív sú veľkolepé – autobusová stanica zaberá 30-tisíc metrov štvorcových, 30-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch ponúka aj veža Nivy Tower, ktorá je s výškou 125 metrov najvyššou budovou na Slovensku. Nákupné centrum má veľkorysých 70-tisíc metrov štvorcových. V kontexte presýteného retailového trhu v Bratislave to bolo nevyhnutným predpokladom pre zvýšenie atraktivity a konkurencieschopnosti centra. HB Reavis sa tak rozhodol zriadiť veľký foodcourt v kombinácii s tržnicou, nad ktorými sa nachádza strecha s parkovou a krajinárskou úpravou.

Nivy centrum navyše vzniklo v náročnej urbanistickej situácii, najmä preto, že musel s komerčnými funkciami skĺbiť aj funkciu autobusovej stanice. Veľké kapacitné nároky sa prejavili v nutnosti masívnej modernizácie okolitej infraštruktúry. Ulica Mlynské nivy sa tak radikálne zmenila, pričom jej súčasťou je prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku. V komplexe má parkovať 2.150 áut, čo si vyžiadalo skapacitnenie a prestavbu križovatiek aj ciest. Naostatok, po určitých úpravách sa v okolí projektu vybudovala na bratislavské pomery mimoriadne kvalitná cyklistická infraštruktúra a kvalitnejšie chodníky. Súčasťou úprav je aj cyklistická veža na okraji nového parku od Páričkovej ulice. 

Celé toto mohutné dielo je dnes, po ročnom odklade kvôli pandémii koronavírusu COVID-19 a preinvestovaní približne 350 miliónov eur, konečne dokončené (Nivy Tower je dokončená už dlhšie). Prakticky ukončené sú exteriérové práce, kde ostáva viacmenej už len inštalovať logá nájomníkov. Zostávajúce práce sa sústredia na interiér, najmä zariaďovanie prevádzok. V každom prípade, celé Nivy Centrum sa otvára už o dva dni, vrátane autobusovej stanice či strechy. Bratislava získa komplex, ktorý ovplyvní život v celej jej centrálnej časti.

 

Úpravami prešlo aj bezprostredné okolie projektu

 

Nová autobusová stanica: skrytá a moderná

Významnej časti verejnosti sa dotkne presun autobusovej stanice zo súčasnej polohy na Bottovej do Nivy Centra – teda v podstate návrat na pôvodné miesto. Vybudovanie nového a moderného terminálu bolo jednou z hlavných požiadaviek verejného sektora, keď developer získal kontrolu nad územím. Prvé plány ešte počítali so vznikom povrchovej stanice, s pokrízovými úpravami došlo k jej presunu pod zem. To umožnilo efektívnejšie využitie exponovaného pozemku.

Ako zhŕňa HB Reavis, nová vstupná brána do hlavného mesta prinesie na prvom podzemnom podlaží 36 nástupísk, 7 výstupísk a 86 stojísk pre autobusy, a to všetko s bezbariérovým prístupom. Stanica bude prístupná 24 hodín denne 7 dní v týždni, a to aj napriek tomu, že nákupné centrum nad ňou bude mať svoj denný a nočný režim. Cestujúci majú oceniť zlepšenie informovania o príchodoch a odchodoch autobusov vďaka veľkej LED stene nad pokladňami, deviatim LCD TV panelom v čakárni a niekoľkým samoobslužným dotykovým kioskom.

Súčasťou stanice budú dnes už štandardné služby typu informačné pulty, úschovňa batožiny, toalety, miestnosti na prebaľovanie a dojčenie, spoločne s čakárňou s 80 miestami na sedenie a bezplatnou Wi-Fi sieťou. Priamo z hlavného vestibulu budú vstupy do prevádzok Lidl, showroom Alza.sk, Malina a 101 Drogerie, spoločne s občerstvením v Maline alebo pekárni Anker. Pribudnúť by mali aj ďalšie, hoci mená prevádzok zatiaľ neboli konkretizované. Špecialitou je pobočka Polície. 

Developer však hovorí, že nová stanica bude poskytovať „úroveň letiskového terminálu“. Superlatívmi nešetrí ani spoločnosť Slovak Lines, ktorá bude na stanici prevádzkovať linku do Viedne a na viedenské letisko. Špičková kvalita má byť daná dodatočnými riešeniami na zvýšenie komfortu cestujúcich. K týmto patrí celková architektúra terminálu, kde sú nástupiská a výstupiská oddelené od vestibulu, pričom na nástupiskách bude dodatočné sedenie (40 miest) do zásuvkami aj informačný systém (36 obrazoviek), elektronická tabuľa s príchodmi bude aj na výstupisku. Pre cestujúcich na diaľkových a medzinárodných linkách má byť v budúcnosti k dispozícii lounge so sedením a občerstvením zadarmo.

Priestor samotnej stanice má byť efektívne vetraný pomocou technológie Colt Coolstream spolu s adiabatickou úpravou vzduchu. V praxi to znamená zabezpečenie tepelnej pohody aj filtrovanie 60 000 m3 vzduchu za hodinu. Vysoké nároky sú potrebné, keďže sa bude v stanici nachádzať 36 nástupísk (z toho 25 regionálnych, zvyšné diaľkové a medzinárodné), 7 výstupísk a 86 stojísk pre autobusy. Očakávaná kapacita stanice je 9,5-tisíc cestujúcich denne každým smerom v 1.100 spojoch, teoreticky by ale mali byť Nivy schopné zabezpečiť aj päťnásobný počet spojov.

Novinkou oproti pôvodnej stanici bude pre mnohých cestujúcich prístup – zvonka totiž hlavný vstup smeruje k zastávke Svätoplukova, t.j. k vstupu do nákupného centra pri Nivy Tower. Vo vestibule je umiestnené schodisko a eskalátor, v zadnej časti vestibulu aj výťahy. Do priestoru nástupištia sa však dá dostať výťahom aj eskalátorom (len smerom dole) aj od vstupu bližšie k centru mesta. Ďalšie možnosti prístupu sú z podzemnej garáže na druhom podzemnom podlaží, kde majú byť navyše umiestnené štyri parkovacie miesta typu K+R (kiss and ride), najmä pre taxíky. V noci sa bude dať do stanice vojsť výlučne od Nivy Tower.

Napokon, developer dodáva, že stanica poskytne skvalitnenie služieb aj pre dopravcov. Súčasťou projektu sú totiž okrem prenajímateľných stojísk aj čerpacia stanica, automatická umývacia linka, servisné centrum autobusov a sekcia údržby pre čistenie a tepovanie autobusov. Všetky tieto parametre sú podľa predstaviteľov HB Reavis aj Slovak Lines dôkazom, že nová bratislavská autobusová stanica je unikátna a možno najmodernejšia v celej Európe.

Za seba musím potvrdiť, že oproti minulosti ponúka stanica skutočne neporovnateľnú úroveň priestorov a doplnkových služieb vo vysokej kvalite. Architekti a dizajnéri priestor dotvorili viacerými prvkami (veľkým nápisom Bratislava pri výstupisku, príťažlivým zdôraznením výťahov, dobrým orientačným systémom a i.), ktoré stanici dodávajú moderný charakter. Úlohu vstupnej brány do metropoly tak bude stanica zvládať dobre. Vyčítať jej možno azda len skrytosť – nielen preto, lebo je v podzemí, ale aj kvôli prístupu, ktorý cestujúcich núti prechádzať cez nákupné centrum. Absenciu priameho spojenia vestibulu a výstupištia s exteriérom považujem za chybné. Ide asi o dôsledok toho, že je stanica spojená s komerčným developmentom.

 

Nástupište v autobusovej stanici

 

Nákupné centrum: Pekné detaily, zmiešané pocity

Nad stanicou sa rozkladajú dve podlažia nákupného centra s obchodnými prevádzkami. Developer sa snažil jednotlivé značky a typy obchodov zorganizovať tak, aby na prízemí boli vo väčšej miere zastúpené služby, kým na druhom podlaží sú skôr obchody s módou – teda také, kde je predpoklad, že človek tam strávi dlhší čas. Celkovo sa na Nivách nachádza vyše stovka rozličných prevádzok (mimo gastra) a ďalšie sa postupne ohlasujú.

Developer upozorňuje, že na Nivách sa bude nachádzať viacero vlajkových predajní na Slovensku už prítomných značiek, ako aj niekoľko nových. Po prvýkrát tu napríklad otvoria svoje prevádzky značky Zara Home alebo Oysho od španielskeho Inditexu, ktorý tu bude mať zároveň všetky značky zo svojho portfólia. To isté platí v prípade skupiny LPP, pod ktoré patrí Reserved, Mohito či Sinsay. HB Reavis špeciálne upozorňuje na predajňu SOM Store, sústrediacu sa na produkty slovenských módnych návrhárov, veľké predajne tu bude mať Humanic, Peek&Cloppenburg, Lindex, New Yorker, Calzedonia, Intimissimi, Fjällräven, Björn Borg alebo Levi's.

Čo sa týka služieb, nachádzať sa tu bude klasická zbierka operátorov, bánk, ale aj miestnymi obyvateľmi mimoriadne očakávaná pošta (nachádza sa blízko k vstupu od Nivy Tower, relatívne rýchlo dostupná bude ale aj od Páričkovej). K mimoriadnym má patriť prevádzka kníhkupectva Martinus s veľkou detskou zónou alebo veľký showroom Alza s podzemným Alza Drive (dopravné riešenie je údajne nastavené tak, aby v žiadnom prípade nedošlo k problémom na okolitých komunikáciách). Potraviny zastupuje už zmieňovaný Lidl, ako aj Yeme, ktoré má ako jediné vonkajšiu terasu na úrovni prízemia.

Vo všeobecnosti tak ide o štandardné nákupné centrum s bežným bratislavským výberom značiek, pričom výrazných noviniek nie je veľa. Svojho času sa hovorilo napríklad o hračkárstve Hamley‘s, rokovania však neviedli k uzavretiu nájomnej zmluvy. Každopádne, Podľa Jána Haroma, riaditeľa Nivy Centra, projekt je dnes naplnený na 87%. Takmer tri štvrtiny prevádzok budú otvorené k dátumu otvorenia vo štvrtok, ďalšie potvrdili otváranie v priebehu októbra.

Hoci v prípade značiek sa výrazné prekvapenia nekonali a výnimočná nie je ani základná dispozícia Nív, centrum vyniká niekoľkými peknými detailami. HB Reavis oslovil pre návrh konceptu Nív špecializovanú britskú kanceláriu Benoy (slovenským partnerom je Siebert + Talaš), ktorá má na konte nákupné centrá vo viacerých významných svetových metropolách. Skúsenosti architektov sa odzrkadľujú v riešení parametrov jednotlivých pasáží, organizácie pešieho pohybu, rozmiestnenia eskalátorov aj dizajnových riešení konštrukčných prvkov. Návštevník tak uvidí viacero zaujímavých priehľadov cez tri podlažia, bude môcť využívať niekoľko príhodne umiestnených spojení medzi podlažiami (napríklad eskalátor z prízemia priamo do foodcourtu – čo bude užitočné aj pre užívateľov autobusovej stanice) a jeho zážitok budú dotvárať na prírodu odkazujúce stromové stĺpy.

K ďalším príjemným detailom patrí osvetlenie centra, vrátane štvorice veľmi pekných lustrov pri vchodoch do objektu, orientačný systém, využitie mäkkých zaoblených línií, alebo miestami veľkolepé pohľady na strešné konštrukcie. Pri snahe o zvýšenie konkurencieschopnosti centra ide o nezanedbateľné prvky, hoci vnímateľné nezriedka podprahovo. Naopak, z čoho mám obavu, je riešenie toaliet. Stavebník sa totiž rozhodol na nákupných podlažiach umiestniť len jedny veľké v strede centra. Teoreticky môže ísť o dobrú myšlienku, realita sa však ukáže až neskôr.

 

Nákupnému centru nemožno uprieť dobrú prácu s detailami

 

Foodcourt a farmárska tržnica: Veľké očakávania

Tretie nadzemné podlažie patrí spojeniu foodcourtu a farmárskej tržnice, teda jedlu. Nie je žiadnym tajomstvom, že jedlo hrá kľúčovú rolu v oblasti meniacich sa trendov na poli retailu. Nákupné centrá sú nútené posilňovať svoje foodcourty, ako aj rozširovať diverzitu ponuky, pokiaľ chcú byť konkurencieschopné. Návštevníci totiž prichádzajú za komplexným zážitkom, nielen za produktom, ktorý chcú kúpiť.

Pokiaľ toto platí, HB Reavis to v prípade Nív dotiahol teoreticky skutočne ďaleko. Teoreticky preto, lebo táto časť projektu ešte nebude v čase otvorenia nákupného centra veľmi pripravená. Prevádzok je zatiaľ v jedálenskej časti len zopár, postupne sa bude pravdepodobne zapĺňať aj tržnica. Potenciál priestoru je však obrovský – malo by ísť o jeden z najväčších foodcourtov v Bratislave, kedy tu vzniká miesto pre typické fast-foody, kaviarne, ale aj tradičné reštaurácie (umiestnené najmä v „okruhliakoch“, teda časťami budovy, vyčnievajúcimi nad ulicu), predajne potravín a produktov a, samozrejme, trhové stánky.  

Developer zatiaľ potvrdil prítomnosť konceptov ako Regal Burger, Hummus Bar, francúzskych minipotravín Fabuleuse epicerie, Soho, Mondieu, nachádzať sa tu ale bude aj KFC a medzi reštauráciami bude Vapiano (najznámejší reťazec McDonald’s je na prízemí). Najväčšie očakávania však vyvoláva farmárska tržnica, priestor o rozsahu 3-tisíc metrov štvorcových, kde bude prebiehať nielen predaj produktov, ale aj ochutnávanie alebo menšie podujatia. HB Reavis a jeho architekti sa snažili tržnicu podporiť „industriálnou“ architektúrou tu umiestnených konštrukcií.

Jedálenská časť projektu má slušné predpoklady pre úspech. Okrem nákupného centra by k tomu mohla dopomôcť aj autobusová stanica alebo poloha Nív. Tie sa nachádzajú v dotyku s rozvíjajúcou sa administratívnou zónou, kde už dnes pracujú tisíce (resp. desaťtisíce) ľudí. Z Nivy Centra sa stáva samozrejmá voľba pri hľadaní miesta pre obed. Teoreticky môže byť výhodou aj postupná revitalizácia štvrte, ktorá sa z monofunkčného sídliska mení na živú časť Bratislavy.

Možno ešte dôležitejšou výhodou a akosi korunou celého projektu, ktorá ho môže celý potiahnuť, je však jeho strecha. Kým v prípade ostatných častí developmentu ide o celkom pekné, ale inak očakávané riešenia, veľká pobytová strecha je v tejto časti mesta niečím výnimočným. Jej dobré prepojenie so životom nielen nákupného centra, ale aj celej zóny Nové Nivy alebo downtownu, môže z spraviť z Nivy Centra dôležitú bratislavskú destináciu.

 

Foodcourt v Nivy Centre bude zaujímavý prepojením s farmárskou tržnicou

 

Strešný park: Skutočná čerešnička

Strešný park Nivy Centra možno rozdeliť na dve časti. Prvým je akési nádvorie, ktoré sa nachádza na jednej úrovni s jedálenskou časťou projektu. Ide o priestor triezvych rozmerov (ani malý, ale ani príliš veľký), ktorý predstavuje exteriérové rozšírenie tržnice alebo foodcourtu. Ide o ideálne miesto na usporadúvanie komorných podujatí kultúrneho a spoločenského charakteru. Dotvorený je stromami v kochlíkoch so sedením a prvkami pre deti. Inak však nie je až takým výnimočným.

V kombinácii s vyššie položenou strechou, s ktorou je spojený efektným schodiskom a vizuálne príťažlivou zelenou strechou s lúčnou výsadbou, sa však situácia mení. Po výstupe po schodisku (strecha je inak prístupná aj výťahom z nákupného centra) sa návštevník dostane do centrálnej časti parku, kde sa okrem zelene nachádza aj menší amfiteáter, exteriérové fitness, občerstvenie či toalety. A predovšetkým, vynikajúce výhľady do okolia a na panorámu výškových budov bratislavského downtownu.

HB Reavis sebavedomo, ale pomerne pravdivo hovorí, že strecha centra je zážitkom. Vysadených tu bolo 134 stromov a vytvorené záhony kvetov či parkové alebo extenzívne trávniky. Park má formu okruhu, ktorého súčasťou je 550 metrov dlhá bežecká dráha. Pozdĺž súbežného chodníka sú vytvorené miesta na sedenie, detské ihrisko asociujúce slnečnú sústavu, miesto na grilovanie a pikniky, v susedstve ktorého sú komunitné záhradky, ako aj ďalšia workout zóna. Okrem športovania či trávenia voľného času by tu malo byť možné aj pracovať – lavičky majú USB nabíjačky.

Kritik by mohol namietnuť, že bez veľkých súvislých plôch zelene, trávnikov a stromov mimoriadnych rozmerov nejde o plnohodnotný park (medzi takýchto kritikov som patril do dnešnej návštevy aj ja). V realite však vznikol skutočne príťažlivý priestor, ktorý bude nepochybne intenzívne využívaný. Hoci v blízkom okolí projektu je množstvo zelených plôch, ani jedna z nich nedisponuje takou dostupnosťou služieb (gastra) a takými výhľadmi, ako práve táto. Priestor je atraktívny aj z dizajnového hľadiska.

Pre developera išlo nepochybne o mimoriadne vysoký náklad, ale zároveň aj o dobrú investíciu. Tvorbu priestoru zveril kvalitným architektom (koncept je od BDP, realizácia od 2ka landscape architects a Terra Florida), vďaka čomu si zaručil vysokú návštevnosť a mimoriadne zlepšenie imidžu celého projektu. Okrem toho, že využívanie strechy zlepší celkový zážitok návštevníkov, pôjde aj o veľmi „instagramovateľný“ priestor. V kontexte cieľovej skupiny zákazníkov Nivy Centra to je dôležitou výhodou.

 

Zeleň na streche v spojení s novými atrakciami je dôležitou konkurenčnou výhodou projektu

 

Nivy Centrum: Dobré nákupné centrum, zlé mesto

V nákupnom centre vrcholia úpravy pred otvorením. V tejto chvíli ešte interiér veľmi pripravene nepôsobí a developer žartuje, že ho čakajú „noci zázrakov“. Intenzita práce však viditeľne narástla. Všetko smeruje k tomu, aby sa už vo štvrtok, 30.9.2021, v ranných hodinách Nivy Centrum otvorilo. Ako prvá bude daná do prevádzky autobusová stanica, pričom prvý spoj – na viedenské letisko – z nej vyjde o tretej ráno. Samotná stanica bude otvorená už od polnoci.

Otvorenie Nivy Centra neprinesie len zatvorenie dočasnej stanice na Bottovej. Dobre slúžiaca, no predsa len provizórna stanica musí uvoľniť priestor ďalším projektom (Mlynské Nivy Košická alebo zatiaľ nepomenovaný rezidenčný projekt), ktoré postupne premenia tento priestor na ďalšie rozšírenie novej štvrte s výraznými realizáciami a výškovými budovami. Predpokladom pre ich výstavbu je aj dobudovanie veľkého developmentu HB Reavisu, ktorý, ak bude úspešný, firmu naštartuje k výstavbe ďalších administratívnych a snáď aj rezidenčných schém. To sú však skôr dlhodobé efekty otvorenia multifunkčného komplexu.

K prvým citeľným zmenám bude patriť nová situácia v organizácii bratislavskej dopravy. Veľké nákupné centrum, doplnené o autobusovú stanicu, násobne zvýši dopravnú záťaž v území. To je síce relatívne dobre obslúžené verejnou dopravou, veľká časť návštevníkov však bude cestovať autami – to je, koniec-koncov, aj kľúčová výhoda nákupných centier. Z počtu parkovacích miest je zrejmé, že nových áut budú v lokalite tisíce. Pre zaťažené okolité križovatky to bude náročná skúška. Nanešťastie, v tejto chvíli nie je známe, kedy by sa v tomto území mohla vybudovať aj električková trať. Zvýšenie dopytu po jej realizácii vďaka Nivy Centru je otázne.

Veľmi skoro pocítia vplyv vzniku veľkého nákupného centra aj miestni podnikatelia a prevádzkovatelia obchodov, služieb a ďalších zariadení. Pre časť z nich môže byť prítomnosť navštevovaného centra pozitívom – zvýši sa pohyb ľudí v okolí, z čoho môžu profitovať. Pre iných však pôjde o skomplikovanie situácie, kedy sa budú potenciálni zákazníci nachádzať v centre a nie na ulici. Prax ukazuje, že tých druhých je viac, v čoho dôsledku sú bratislavské ulice oproti iným európskym mestám mŕtve a nezaujímavé. Nákupné centrá z nich vysali život a už zlý stav sa teraz ešte zhorší.

Napokon, vznikom Nivy Centra sa zostrí konkurenčný boj medzi prevádzkovateľmi nákupných centier. Pozitívnym efektom by bolo, keby nejaké centrum v tomto súboji prehralo a jeho majiteľ sa rozhodol pre radikálnu reprofiláciu, spojenú so zmenou funkcie. Hneď niekoľko zomierajúcich komplexov by bolo ideálne zrovnať zo zemou a nahradiť ich polyfunkčnými obytnými súbormi. V horšom a asi aj pravdepodobnejšom prípade sa však bude úpadok naďalej predlžovať. Hoci si je mesto problému vedomé, samé nerobí nič preto, aby k zániku starých nákupných centier prispelo a ich majiteľom pri úvahách o zmene pomohlo.  

Tak či onak, Nivy Centrum mesto zmenia, a to v dobrom aj zlom. Veľká časť verejnosti bude pozitívne vnímať modernizáciu autobusovej stanice, vznik koncepčne veľmi dobre zvládnutého nákupného centra s novými službami alebo vytvorenie atraktívneho strešného parku. Od projektu tak očakávam skôr pozitívne hodnotenia. Sám musím priznať, že na pomery nákupných centier ho považujem za kvalitný projekt, ktorý disponuje viacerými dobrými riešeniami. Developer už má v ich výstavbe prax, rovnako ako architekti, ktorí jeho víziu tvorili.

 

Projekt prinesie Bratislave veľkú zmenu, nie však len pozitívnu

 

Nemôžem však nespomenúť, že z hľadiska urbanistického a mestotvorného ide o zlé riešenie. Bratislava už nepotrebuje nové nákupné centrum, tak ako ich nepotrebovala na začiatku 21. storočia, kedy boli prvé moderné centrá otvorené. Ich výstavba bola nesprávnym krokom, hoci v tom čase to bolo vnímané ako dôkaz toho, že dobiehame vyspelé krajiny a sme súčasťou globalizovaného sveta. Umožnenie vzniku takého obrovského množstva retailu, umiestneného v zopár komplexoch, je jednou z najhorších urbanistických chýb v aktuálnom vývoji Bratislavy – a to sa ich spravilo a aj naďalej robí dosť.

Nivy Centrum by bolo plne akceptovateľné len za predpokladu, že by bolo jediné, a aj to len vďaka prítomnosti autobusovej stanice. Keďže to bolo ale nereálne, mohol developer aspoň urobiť niečo viac preto, aby bol projekt lepšie zasadený do mesta. Vzorom môže byť v tomto prípade Eurovea. Ako skonštatoval aj český kritik architektúry Adam Gebrian (2:13), nákupné centrum nepotrebuje fasády. Preto je celkom logické a správne ho obložiť bytmi. Využitie priestoru sa tak efektivizuje a projekt pôsobí mestskejšie. Nivy Centrum však v tomto úplne pohorelo.

Hoci pri kľúčových pohľadoch pôsobí súčasne a vďaka materiálom či konštrukciám aj efektne, zároveň ide o absolútne nevhodné riešenie do centra mesta. Mohutné steny bez okien (a miestami s odhalenými betónovými konštrukciami!), dlhé fasády bez členenia, absencia živého parteru alebo preferencia automobilovej dopravy svedčia skôr predmestskej galérii, ako obchodnému domu v centre metropoly. Všetky pozitívne pocity, vyvolané návštevou, sa rozplývajú po vyjdení z budovy. Dobré mesto a dobrá architektúra by ale takýto dosah mať nemali.

Vývoj Nivy Centra je nateraz ukončený a developer v dohľadnej dobe nad rozšírením neuvažuje. Od Svätoplukovej či Páričkovej tak bude komplex pôsobiť aj naďalej nepriateľským dojmom. Je to obrovská premrhaná šanca, keďže na tak obrovskom pozemku, ako mal HB Reavis k dispozícii, sa dali vymyslieť nádherné veci – možno celá špičková a živá štvrť, tvorená viacerými blokmi, kde by vzniklo dosť priestoru pre obchody v dvojpodlažných parteroch, nad ktorými by sa nachádzali kancelárie, byty a aj výšková dominanta. Domy mohli byť založené nad podzemnou autobusovou stanicou s efektným vstupným objektom, otvoreným do kvalitného a zeleného verejného priestoru. Takto sa mohol skutočne dotvoriť aj „bulvár Nivy“.

Pre Bratislavu by to bolo lepšie riešenie, rovnako ako pre jej obyvateľov. Vzniknúť tu mohlo skutočné mesto so všetkými jeho kvalitami. Namiesto toho sme získali žiarivý a moderný komplex – pri prvotnom pohľade a zvnútra pekný a reprezentatívny, z odstupu však slabý. Nivy ukazujú, aké nízke nároky máme na mestské prostredie, lebo vlastne ani nevieme, čo máme od dobrého mestského prostredia žiadať. Preto sme nútení znova a znova opakovať tie isté chyby.

Slovenská metropola tak bude od štvrtka bohatšia o nové nákupné centrum, novú autobusovú stanicu a nové možnosti pre gastronomické vyžitie či trávenie voľného času, ako aj chudobnejšia o veľký, nevyužívaný priestor. Centru či stanici nemožno uprieť určité kvality, svoju popularitu si nájde a mesto bude v očiach mnohých návštevníkov pôsobiť reprezentatívnejším dojmom. Na konci dňa však len toľko nestačí. Ak sa chce Bratislava skutočne posunúť a zmeniť na európske veľkomesto, bude musieť jasne povedať, ako má ďalší rozvoj vyzerať. Jedno je zrejmé: na ďalšie nové nákupné centrum tu už nie je miesto.  

 

Článok bude aktualizovaný o kvalitnejšie fotografie. Zverejnené pochádzajú z 28.9.2021. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Projekt, ktorý zmenil centrum Bratislavy. Nivy oslavujú jeden rok

14.10.2022 15:57:24 Andrej Sárközi

Jeden z najvýznamnejších developerských projektov v Bratislave za posledné roky zmenil centrálnu časť metropoly. Nivy sa stali súčasťou každodenného života Bratislavčanov a Bratislavčaniek. Nie je tak len kvôli modernej autobusovej stanici či novej pobytovej streche, ale najmä vďaka obchodom v nákupnej pasáži.

Čítať viac

Ako mala vyzerať autobusová stanica: Príklad súťaže Florenc21

01.12.2021 18:21:53 Adrian Gubčo

Nedávno dokončený multifunkčný projekt centra Nivy si pri svojom otvorení vyslúžil zo strany médií a developera rozličné prívlastky. Medzi nimi figurovalo aj označenie projektu ako svetového, supermoderného alebo impozantného. V skutočnosti však nie je celkom v súlade s tým, čo sa dnes považuje za vhodnú formu riešenia danej funkcie. Úplne iný prípad je pripravovaná prestavba autobusovej stanice Florenc a okolitej štvrte v Prahe.

Čítať viac

Posledný deň dočasnej autobusovej stanice Bottova

29.09.2021 17:47:43 Adrian Gubčo

Dnešok je posledným dňom prevádzky dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici. Bratislave slúžila takmer štyri roky. Kvôli jej umiestneniu bolo developerom HB Reavis zrekonštruované niekdajšie OC Bottova a vybudované boli nové nástupištia a výstupištia s efektným prestrešením. Rolu dočasnej stanice preberá definitívna stanica v projekte Nivy.

Čítať viac

Nivy potvrdzujú dátum otvorenia

13.09.2021 15:46:17 Adrian Gubčo

Projekt Nivy Centrum, pôvodne známy ako Stanica Nivy, má definitívne známy dátum otvorenia. Kombinácia nákupného centra, autobusovej stanice, tržnice a mestskej záhrady na streche budovy, sa otvorí 30. septembra. Developer HB Reavis tým dokončí svoj vlajkový projekt na Slovensku a kľúčový development v rámci veľkej schémy Nové Nivy.

Čítať viac

Nivy sa blížia k definitívnemu dokončeniu a otvoreniu

26.08.2021 14:30:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL EDITOVANÝ Jeden z najmasívnejších aj najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, nákupno-dopravný komplex Nivy (predtým Stanica Nivy) od developera HB Reavis, sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Exteriérové práce sú prakticky ukončené, v interiéri však ešte prebieha intenzívna aktivita. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií by mal byť komplex otvorený na konci septembra.

Čítať viac

Stanica Nivy rebranduje na Nivy, zvonka získava konečnú podobu

21.06.2021 12:05:01 Adrian Gubčo

Masívny projekt Stanice Nivy od developera HB Reavis vstupuje do finálnej fázy. Najnovšie bratislavské nákupné centrum, kombinované s autobusovou stanicou a tržnicou, je zvonka prakticky dokončené a zostávajúce práce sa realizujú už len v interiéri. Otvorenie sa predpokladá na konci leta.

Čítať viac

Výstavba Stanice Nivy postupuje, okolie získava definitívnu podobu

15.12.2020 13:00:52 Adrian Gubčo

Hoci bola ulica Mlynské nivy, nový mestský „bulvár“, otvorená už pred takmer mesiacom, len v týchto dňoch finišujú práce aj na ostatných častiach infraštruktúry v okolí. Medzičasom, na komplexe budúceho nákupného centra a podzemnej autobusovej stanice postupujú práce a rysovať sa začína jedna z hlavných atrakcií budovy: strešná záhrada, ktorá do lokality prinesie novú zeleň. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Hlavné mesto konečne oznámilo termín spustenia Mlynských nív

11.11.2020 10:28:32 Adrian Gubčo

Po necelých dvoch rokoch od uzatvorenia ulice je konečne známy definitívny termín otvorenia Mlynských nív medzi Karadžičovou a Košickou. Hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislavy ohlásili, že verejná doprava sa na tejto dôležitej mestskej triede obnoví v pondelok, 16. novembra 2020. Prestavba súvisí s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Mesto odhaľuje termín otvorenia Mlynských nív

02.10.2020 11:45:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Po viacerých odkladoch, obmedzeniach, úpravách a vyše dvoch rokoch prác sa konečne odhaľuje pravdepodobne definitívny termín otvorenia ulice Mlynské nivy. Ako prezradil primátor Bratislavy Matúš Vallo, ulica by mala byť daná do prevádzky v priebehu novembra. Pôvodne sa hovorilo o konci septembra, Magistrát však pozmenil znenie príslušnej zmluvy.

Čítať viac

Otvoria sa Mlynské nivy na jeseň?

14.09.2020 09:37:00 Adrian Gubčo

Na ulici Mlynské nivy vrcholia práce na dokončovaní prestavby ulice, ktorá sa v súvislosti s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy mení na širokú mestskú triedu. Hoci Hlavné mesto, ktoré je stavebníkom, dlhodobo opakuje, že k otvoreniu ulice dôjde na jeseň tohto roka, v poslednej dobe sa vyskytli aj určité pochybnosti. Kedy by sa ulica mohla skutočne otvoriť?

Čítať viac

Na Mlynských nivách bola zrealizovaná trolejbusová trať

31.08.2020 11:04:00 Adrian Gubčo

Práce na obnove ulice Mlynské nivy idú do finále. V priebehu uplynulých dní bolo namontované trolejové vedenie pre staronovú trolejbusovú trať, ktorá po ulici opäť povedie. Práce súvisia s pripravovaným obnovením prevádzky ulice, ku ktorej by malo dojsť v jesenných mesiacoch.

Čítať viac

Obnova infraštruktúry na Mlynských nivách ide do finále

03.08.2020 12:20:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, Stanica Nivy od HB Reavis, mal byť dokončený už v priebehu tejto jesene a spolu s ním aj okolitá dopravná infraštruktúra – predovšetkým rekonštrukcia ulice Mlynské nivy. Posunutie dokončenia developmentu na koniec leta 2021 by však túto časť projektu nemalo zasiahnuť.

Čítať viac

Otvorenie Stanice Nivy sa opäť posúva

26.06.2020 11:24:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis plánoval svoj vlajkový projekt, kombináciu autobusovej stanice a nákupného centra Stanica Nivy, dokončiť už v októbri 2020. Po vypuknutí pandémie koronavírusu COVID-19 sa však termín posunul na jar 2021 a na trhu sa začali šíriť špekulácie, že spoločnosť prechádza hlbokými zmenami. Developer teraz potvrdil, že sa termín otvorenia opäť odsúva.

Čítať viac

Dokončenie Stanice Nivy sa oneskorí, najnovší termín je jar 2021

29.04.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Stanice Nivy napreduje a postupne začína byť viditeľná finálna podoba tohto mohutného projektu. Developer HB Reavis postupuje v realizácii nákupného centra, dokončujú sa aj verejné priestranstvá v okolí. Napriek tomu, práce zasiahla pandémia koronavírusu COVID-19, čo má za následok, že sa dokončenie Stanice Nivy oneskorí.

Čítať viac

Stanica Nivy v marci 2020

23.03.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave pokračuje aj napriek pandémii koronavírusu. Stanica Nivy od developera HB Reavis získava v čoraz väčšej miere finálnu podobu, rovnako ako verejné priestranstvá v jej okolí. V najbližšej dobe sa nepredpokladá, že by sa výstavba úplne zastavila, pandémia však môže ovplyvniť zloženie nájomníkov.

Čítať viac

Pri Stanici Nivy začína vznikať cykloveža

02.03.2020 16:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Stanice Nivy by mala okrem vybudovania novej autobusovej stanice, nákupného centra či najvyššej budovy na Slovensku priniesť aj výrazné zlepšenie cykloinfraštruktúry. K novým cyklotrasám sa pridá v Bratislave dosiaľ nevyskúšaná novinka: cykloveža na parkovanie bicyklov, ktorej realizácia sa už spustila.

Čítať viac

Novinky zo Stanice Nivy: Nové značky a zmeny v okolí

03.02.2020 15:28:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Stanica Nivy rýchlo napreduje a smeruje k svojmu otvoreniu pravdepodobne v októbri tohto roku. V súvislosti s tým developer HB Reavis ohlasuje príchod nových značiek, ale postupne sa aj púšťa do úprav okolia. Aké zmeny prinesie vznik tohto obrovského komplexu, pozostávajúceho z autobusovej stanice, nákupného centra, tržnice a kancelárií?

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

Nivy Tower je takmer dokončená, Stanica Nivy získava fasádu

22.11.2019 16:20:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby najvyššej kancelárskej budovy na Slovensku je v cieľovej rovinke. Veža je z exteriéru prakticky dokončená, pracuje sa najmä v interiéri a na úpravách okolitých verejných priestranstiev. Do fasády sa začína postupne zahaľovať aj Stanica Nivy, ktorá je už takmer v štádiu hrubej stavby. 

Čítať viac

Stanica Nivy je pred dosiahnutím hrubej stavby

14.10.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Uplynulý víkend developer HB Reavis opäť pootvoril stavenisko projektu Stanica Nivy pre verejnosť. Masívny development, ktorého súčasťou je autobusová stanica, nákupné centrum a kancelárska veža, má už totiž takmer dokončenú hrubú stavbu. Na druhej strane, o budúcich nájomníkoch a obchodoch zatiaľ nie je známe takmer nič.

Čítať viac

Aktuálny postup výstavby Stanice Nivy, august 2019

27.08.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby komplexu Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower pokračuje neprerušeným tempom aj v auguste, postupne sú tak čoraz viditeľnejšie kontúry budúceho multifunkčného centra, pozostávajúceho z nákupného centra, autobusovej stanice a kancelárií. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Návrh ulice Mlynské nivy prechádza zmenami, bude priateľskejšia k chodcom aj cyklistom

16.08.2019 13:00:00 Adrian Gubčo

Prestavba ulice Mlynské nivy patrí k najvýznamnejším aktuálnym dopravným projektom v Bratislave. Masívne úpravy súvisia s výstavbou projektu Stanica Nivy a štvrte Nové Nivy, pričom developer tvrdil, že vybuduje nový mestský bulvár. V skutočnosti tu však mala vzniknúť komunikácia s totálnou preferenciou automobilovej dopravy, čo sa teraz mení.

Čítať viac

Prestavba Mlynských nív postupuje, ulica čoraz viac viac pripomína diaľnicu

08.08.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Prestavba časti ulice Mlynské nivy je v súčasnosti jeden z tých projektov, ktoré život v Bratislave ovplyvňujú najviac. Súvisiace dopravné obmedzenia trvajú už takmer pol roka a pravdepodobne aj podobnú dobu ešte trvať budú. Výmenou za to mala metropola dostať nový atraktívny bulvár, s postupom prác sa však táto predstava vzďaľuje.

Čítať viac

Výstavba Stanice Nivy napreduje

07.08.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave, Stanice Nivy od developera HB Reavis, dosiahla ďalšieho významného bodu – v niektorých častiach sa už začala inštalovať fasáda na budúom komplexe pozostávajúceho z kancelárskej budovy, nákupného centra a autobusovej stanice. Development sa už začína približovať dvojmu finálnemu výzoru.

Čítať viac

Stanica Nivy a Nivy Tower z výšky

10.07.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Tak ako v uplynulých mesiacoch, ani v priebehu leta tempo pri výstavbe jedného z najväčších projektov v Bratislave nepoľavuje – Stanica Nivy od HB Reavis sa viditeľne blíži k dosiahnutiu hrubej stavby, kým Nivy Tower dosiahne plnú výšku už v najbližších dňoch. Bratislava tak ešte v júli tohto roka získa svoju najvyššiu budovu s výškou 125 metrov.

Čítať viac

Stanica Nivy a Nivy Tower, jún 2019

11.06.2019 15:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, komplex Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower od developera HB Reavis, už začína nadobúdať definitívne kontúry. Všetky časti nákupného centra sú už na úrovni terénu, kým veža čoskoro dosiahne maximálnu výšku a stane sa oficiálne najvyššou budovou krajiny.

Čítať viac

Stanica Nivy rastie, Nivy Tower je pred dosiahnutím plnej výšky

30.04.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis sa blíží k dôležitému bodu – výšková budova Nivy Tower, ktorá bude na istú dobu najvyššou budovou v Bratislave a na Slovensku, čoskoro dosiahne maximálnu výšku 125 metrov. Zároveň rastie aj budúce nákupné centrum, kde sa už budujú budúce vstupy do objektu.

Čítať viac

Bude z Mlynských nív bulvár?

10.04.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

V nedávnom článku som naznačil, že jeden z najväčších aktuálnych dopravných projektov v Bratislave – prestavba ulice Mlynské nivy – neprinesie premenu na „bulvár“, ako to deklaruje stavebník, Hlavné mesto SR Bratislava, ako aj investor, developer HB Reavis, ale skôr vznik akejsi mestskej diaľnice. Podľa všetkého však môj príspevok našiel určitú odozvu.

Čítať viac

Stanica Nivy má novú webstránku a odhaľuje ďalšie detaily

05.04.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa už začína intenzívnejšie pripravovať na promovanie svojho najväčšieho bratislavského projektu, Stanice Nivy. Po zverejnení prezentačného videa v priebehu utorka a včerajšom odhalení novej webstránky sú tak známe ďalšie novinky a pohľady z projektu, ktorý bude predstavovať zásadný vstup nielen do lokality do nového centra mesta, aj Bratislavy ako celku.

Čítať viac

Stanica Nivy v marci 2019

18.03.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Stanica Nivy nepatrí len k najväčším, ale aj k najrýchlejšie rastúcim projektom v Bratislave. Development zahŕňajúci novú autobusovú stanicu, nákupné centrum a budúcu najvyššiu budovu Slovenska – aspoň na čas – sa mení každým dňom a postupne získava kontúry. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Výstavba „bulváru“ Nivy napreduje, centrum Bratislavy získa novú diaľnicu

11.03.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými týždňami boli spustené jedny z najväčších dopravných obmedzení v nedávnej histórii Bratislavy, ktorých súčasťou bola uzávierka ulice Mlynské nivy v úseku medzi Karadžičovou a Košickou ulicou. Zhotoviteľ, developer HB Reavis pracujúci na výstavbe susednej Stanice Nivy, nezaháľal a okamžite sa pustil do transformácie tejto významnej mestskej triedy.

Čítať viac

Na Stanici Nivy už rastú nadzemné podlažia, Nivy Tower je v dvoch tretinách výšky

20.02.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Začiatkom minulého týždňa som mal možnosť navštíviť stavenisko projektu Stanica Nivy a Nivy Tower. Jeden z najväčších projektov v porevolučnej Bratislave mení celú štvrť Nivy a bude zásadným vstupom do nového downtownu. Developerom projektu je HB Reavis.

Čítať viac

Veľké dopravné obmedzenia sa začínajú

15.02.2019 13:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa spúšťajú jedny z najvýraznejších dlhodobých dopravných obmedzení v nedávnej histórii Bratislavy. V súvislosti s uzávierkou niekoľkých zjazdov z Prístavného mosta v dôsledku výstavby Rýchlostnej cesty R7 a uzávierky ulice Mlynské nivy sa predpovedá dopravný kolaps, Hlavné mesto sa však k problému postavilo otvorene a pripravilo viacero náhradných opatrení.

Čítať viac

Bratislava sa pripravuje na obmedzenia v súvislosti s výstavbou dopravných projektov

21.01.2019 15:40:17 Adrian Gubčo

Dopravu v Hlavnom meste čakajú v blízkej dobe výrazné dopravné obmedzenia, súvisiace s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ako aj s prestavbou ulice Mlynské nivy. Opatrenia, akými sa bude na vzniknutú kritickú situáciu reagovať, predstavilo dnes vedenie Bratislavy, mestskej časti Ružinov a Bratislavského samosprávneho kraja na tlačovej konferencii.

Čítať viac

Na Nivách pribudne garáž, HB Reavis získal stavebné povolenie

10.01.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis pripravuje ďalší stavebný zásah v zóne Nové Nivy, ktorý súvisí s postupnou premenou okolia ulice Mlynské nivy na rušnú administratívnu a obchodnú zónu. Na pozemku susediacom s dočasnou Autobusovou stanicou začne postupne vznikať parkovací dom.

Čítať viac

Stanica Nivy napreduje vo výstavbe, Nivy Tower presiahol polovicu finálnej výšky

21.12.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších bratislavských projektov, Stanice Nivy a súvisiacej výškovej budovy Nivy Tower, postupuje veľmi rýchlo a prakticky každým dňom mení nielen lokalitu Nív, ale aj panorámu celého mesta. Už čoskoro bude založené celé nákupné centrum a autobusová stanica, veža je už za polovicou konečnej výšky 125 metrov.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 18.11.2018

27.11.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis si zachováva vysoké tempo, čo prispieva k neustálej premene zóny Nivy. S rastom masívneho developmentu sa zvyšuje tlak na dopravnú infraštruktúru, čo vedie k hľadaniu spôsobov, ako situáciu riešiť.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy & Nivy Tower, 28.10. & 30.10.

02.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Stavenisko Stanice Nivy patrí k najväčším v strednej Európe a vďaka mimoriadnemu tempu výstavby sa mení každým dňom. To isté platí aj o Nivy Tower, budúcej najvyššej administratívnej budove v krajine, ktorá už začína byť viditeľná v bratislavskej panoráme.

Čítať viac

Hlavné mesto skontrolovalo postup prác na Mlynských nivách

19.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška zástupcovia Bratislavy - hlavného mesto SR v doprovode developera HB Reavis skontrolovali stav prác na prestavbe ulice Mlynské nivy a výstavbe Stanice Nivy, kde vznikne nová bratislavská autobusová stanica. Obe stavby postupujú podľa harmonogramu.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 4.9.2018.

11.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba najvyššej budovy na Slovensku a nového nákupného centra napreduje mimoriadne vysokým tempom. Nivy Tower, ktorá dosiahne finálnu výšku 125 metrov, sa už začína výrazne črtať nad ulicou Mlynské nivy, kým prvé časti Stanice Nivy sú na úrovni terénu. Developerom je spoločnosť HB Reavis.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Twin City Tower, 2.8.2018

08.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Okolie ulice Mlynské nivy je v súčasnosti asi najrušnejším staveniskom v Bratislave. Vo veľkej blízkosti vedľa seba tu vzniká niekoľko projektov, vrátane budúcej najvyššej budovy Slovenska (snáď dočasne) a najnovšej bratislavskej výškovej budovy. Obe sú súčasťou vízie Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Zmeny v doprave na Mlynských Nivách

16.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis postupne napreduje vo výstavbe Stanice Nivy a v dokončovaní Twin City Tower. V súvislosti s tým sa mení aj dopravný režim na ulici Mlynské nivy, ktorá prechádza rekonštrukciou na "mestský bulvár".

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy, 18.06.2018

21.06.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Budúca najvyššia budova na Slovensku - aspoň na nejaký čas - už začína výraznejšie rásť. V realizácii je stále ešte len prízemie a vstupná časť, čoskoro však začnú rasť aj štandardné podlažia.

Čítať viac

Deň otvorených dverí na Stanici Nivy

21.05.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

V priebehu nedele, 20. mája 2018, sa na stavenisku Stanice Nivy konal Deň otvorených dverí, v rámci ktorého mohla široká verejnosť vidieť na vlastný oči rozsah tohto obrovského projektu od developera HB Reavis​.

Čítať viac

Výhľady z Twin City Tower a výstavba Stanice Nivy, 20.4.2018

25.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Ani počas návštevy Twin City Tower 20.4.2018 som neodolal a musel som fotiť výhľady. Odfotené sú z 13. podlažia administratívnej budovy Twin City Tower.

Čítať viac

Prestavba ulice Mlynské nivy sa začína

20.04.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Na dnešnej tlačovej konferencii zástupcovia developera HB Reavis, realizujúceho transformáciu územia Nové Nivy, Bratislavy - hlavného mesta SR a Dopravného podniku Bratislava predstavili formu prestavby ulice Mlynské nivy, ktorá sa má premeniť na rušný bulvár s priestorom pre peších, cyklistov, verejnú i individuálnu dopravu.

Čítať viac

Nivy Tower má nové vizualizácie a webstránku

13.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Nivy Tower od developera HB Reavis napreduje a čoskoro bude veža na úrovni terénu. Budúca najvyššia kancelárska budova na Slovensku (a istú dobu aj najvyššia budova vôbec) je súčasťou najväčšieho rozostavaného bratislavského projektu, Stanica Nivy.

Čítať viac

Tržnica na Stanici Nivy odhalená

20.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

V Bratislave možno v poslednej dobe sledovať trend vzostupu tržníc a foodmarketov. Nemožno sa preto čudovať, že na rastúcu popularitu reagujú developeri a pripravujú vlastné koncepty.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy, 5.2.2018

16.02.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Druhý z aktuálne rozostavaných bratislavských projektov developera HB Reavis je mamutí development Stanica Nivy, ktorého súčasťou je aj výšková budova Nivy Tower. Ide nepochybne o jedno z najväčších stavenísk v metropole.

Čítať viac

Posledné dni starej Autobusovej stanice

13.12.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Pôvodnej konštrukcii Autobusovej stanice Mlynské nivy plynú posledné dni. Celý pozemok tak bude čoskoro pripravený na výstavbu Stanice Nivy, ktorá sa naplno spustí v priebehu budúceho roka. Tá bude zahŕňať nákupné centrum, kancelárske priestory a samozrejme, autobusový terminál, nachádzajúci sa v podzemí. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Autobusová stanica Mlynské Nivy končí, dočasná stanica je už v prevádzke

01.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa definitívne otvára náhradná autobusová stanica, ktorá nahrádza pôvodnú Autobusovú stanicu Mlynské Nivy. Na jej mieste totiž developer HB Reavis realizuje dlho plánovaný projekt Stanica Nivy, ktorý prinesie novú podzemnú autobusovú stanicu, nákupné centrum a kancelárie v (dočasne) najvyššej budove na Slovensku.

Čítať viac

Stanica Nivy napreduje: Autobusová stanica sa presúva

21.09.2017 15:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce na projekte Stanica Nivy sa dostávajú do novej fázy – developer HB Reavis je pred dokončením dočasnej autobusovej stanice, ktorá nahradí súčasnú, ktorá zanikne a na jej mieste vyrastie mohutný komplex s nákupným centrom a podzemným autobusovým terminálom. Dočasná stanica by sa mala otvoriť 1. októbra.

Čítať viac

Stanica Nivy začína s výstavbou

15.05.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis po rokoch príprav konečne spúšťa výstavbu projektu Stanica Nivy. Rozsiahly komplex bude pozostávať z novej podzemnej autobusovej stanice, nákupného centra, tržnice a administratívnej veže s výškou 125 metrov. Ako prvá sa začne realizovať práve táto veža, ktorá bude istú dobu zároveň najvyššou budovou na Slovensku. 

Čítať viac

Bratislavský monorail (lanovka): Ako ďalej?

23.03.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Od oznámenia zámeru spoločnosti HB Reavis vybudovať v rámci riešenia dopravy v súvislosti s výstavbou zóny Nivy nový dopravný systém elektrickej dráhy (pričom sa zvažuje určitá forma monorailu alebo lanovky) prešli vyše dva týždne. Hejteri sa už vybúrili a preto je čas s chladnou hlavou zhodnotiť objektívne fakty a nájsť zásadné body, ktoré viedli k návrhu dopravného systému v danej podobe, ako aj odpovedať na otázku, ako pristupovať k projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube