V susedstve Slnečníc aktuálne zaniká vyvýšenina, prezývaná aj petržalský kopec. Bývalá skládka stavebného odpadu z búrania pôvodnej obce totiž musí uvoľniť miesto pre plánovanú výstavbu novej časti najväčšieho rezidenčného developmentu v Bratislave. Spoločnosť Cresco Real Estate sem chce rozšíriť Zónu viladomy, pričom podoba projektu vyplynula z architektonickej súťaže.
Výstavba Slnečníc, ambiciózneho rozšírenia Petržalky južným a juhovýchodným smerom, začala v roku 2008. Developer ako prvú rozbehol realizáciu Zóny viladomy, teda nadštandardnej časti projektu na juhovýchodnom okraji celého územia. Časom pridal ďalšie tri etapy viladomov, na základe čoho vznikla východne od Azúrovej ulice pomerne ucelená komunita.
Expanzia západným smerom nebola možná, keďže výstavbe bránila existencia petržalského kopca. Ide o skládku stavebného odpadu, ktorá sa vyformovala navážaním zvyškov z demolácie domov v starej Petržalke. Developer však z dlhodobého hľadiska plánoval urbanizáciu priestoru až po železničnú trať. S predpokladom skorého odstránenia kopca naplánoval rovnomennú zónu v spolupráci s kanceláriou Compass Architekti.
Príprava asanácie kopca sa však natiahla, čo investora primälo k prehodnoteniu plánov. Lokalitu označil za rozšírenie viladomov (Slnečnice Nové viladomy). Prvú etapu zástavby v tomto území ponechal v pôvodnej podobe od Compassu, keďže na túto už má k dispozícii všetky kľúčové povolenia. Zvyšok priestoru však nechal preveriť vyzvanou urbanisticko-architektonickou súťažou.
Architekti mali pritom nájsť vhodný model zástavby, ktorý by bol akýmsi dopovedaním Zóny viladomy. „Našou víziou ako vyhlasovateľa súťaže je pretvoriť a citlivo nadviazať na už zabývanú komunitu v Zóne viladomy v Slnečniciach,“ hovorí Ján Krnáč, CEO Cresco Real Estate. „Kultivácia tejto časti územia prinesie hodnotu všetkým - aj súčasným a budúcim obyvateľom Slnečníc, ale aj obyvateľom hlavného mesta a blízkeho okolia.“
Do súťaže bolo prizvaných päť ateliérov – dva slovenské (What Architects a Superatelier), dva české (Studio Perspektiv a Grido Architekti) a jeden slovinský (Bevk Perović Arhitekti v spolupráci s Arhitekti Počivašek Petranovič). Porota, ktorej členom bol aj Juraj Benetin, jeden z hlavných tvorcov Slnečníc, za víťaza napokon označila renomovanú bratislavskú kanceláriu What Architects.
Rozhodnutie poroty bolo jednohlasné. „What Architects najlepšie navnímal súčasné fungovanie Zóny viladomy, správne vyhodnotil potenciál riešeného územia a premietol všetky informácie a svoje schopnosti do návrhu, ktorý uveriteľne popísal, ako bude celé územie fungovať v budúcnosti. Návrh navyše vytvára potenciál na vznik komunít, a to sa nám veľmi páčilo,“ hodnotí Ivana Jablonská, Development Manager Cresco Real Estate.
Veľmi pozitívne sa k návrhu stavia aj Benetin. „Spolu s Matejom Grébertom sme plánovali rovnováhu medzi mestským a prírodným životom už od samotného začiatku, a myslím, že sa to podarilo. Víťazný architektonický návrh od What dokonale nadväzuje na prvú etapu Zóny viladomy a prináša niečo nové, vkusné a nadčasové, čo obyvatelia určite ocenia,“ konštatuje.
Podľa developera prináša ich návrh nové architektonické prístupy či iný pohľad na automobily v obytných zónach. V praxi sa to má odzrkadliť na vytvorení pomerne rozsiahlych a celistvých plôch len pre peších, v zriadení líniového parku s vodozádržnými úpravami, osadení rozličných typov domov vrátane dvojice výškových akcentov alebo využití vyššej variability fasád. Zástavba bude organizovaná do otvorených blokov, ktoré budú navzájom prepojené.
Architekti zdôrazňujú najmä vysoký dôraz na klimatickú adaptabilitu. „Naším cieľom bolo tiež vytvoriť maximálny potenciál pre rast zelene, ktorá bude slúžiť pre ochladzovanie verejných priestorov,“ popisuje Ondrej Kurek, CEO What Architects. „Navrhli sme pracovať s manažmentom dažďovej vody tak, aby sme ju zadržovali, čo najdlhšie na povrchu. Samotné budovy sú navrhnuté so zelenými strechami, aby sa zvyšovala tepelná pohoda v interiéroch. Na fasádach sme zas použili prvky zabezpečujúce prirodzené tiene.“
Investora čaká pred výstavbou ešte dlhá cesta. Prvým krokom je celkové odstránenie kopca, ktorého prvá etapa by sa mohla skončiť v novembri. Nasledovať bude druhá, ktorá pravdepodobne nebude trvať kratšie ako rok. Zároveň by mal prebiehať povoľovací proces, ktorý môže tiež trvať pomerne dlho. Výstavba tak začne azda okolo roku 2026 alebo 2027, avšak možno aj neskôr. Dá sa predpokladať, že najnovšia časť viladomov sa bude stavať na minimálne tri alebo štyri etapy (vrátane už povolenej).
Slnečnice výstavbou poslednej časti viladomov získajú ucelenejší charakter. Azúrová sa stane obojstrannou ulicou, popri ktorej sa bude nachádzať zástavba, stromoradia, cyklotrasa či aktívny parter (hoci s ohľadom na svoju šírku a prítomnosť obslužných ciest nepoprie, že ide o sídlisko). Vstup do Petržalky z juhu, od diaľnice D4, takto získa príťažlivejšiu podobu, kým obyvatelia viladomov sa budú môcť cítiť menej odtrhnutí od zvyšku štvrte.
Priamo prepojené však jednotlivé časti nebudú – bráni tomu Územný plán, ktorý tu umiestňuje rezervu pre technickú infraštruktúru. Aj preto údajne odborná porota priamo chcela, aby sa architekti sústredili na dotvorenie viladomov. „Architektúra víťazného návrhu je nadčasová. Ocenili sme tiež výnimočné urbanistické riešenie, ktoré dodáva štvrti sebavedomie,“ potvrdila priamo I. Jablonská.
Pomerne sebavedomá architektúra však vzniká aj v druhej časti Slnečníc – Zóne mesto. Developer tu aktuálne realizuje prvé dve zo série piatich výškových budov, ktoré vzniknú južne od Parku Josepha Poppera. Doplnené budú o trojicu nižších blokov, ktoré zas vyplnia územie smerom k železničnej trati. Spoločne sa táto etapa developmentu volá Slnečnice Nad mestom.
Zatiaľ poslednými dokončenými časťami štvrte sú etapy Slnečnice POP západne od rozostavanej električkovej trate a Slnečnice UniQ vo viladomoch. Ako celok sú Slnečnice približne v polovici výstavby a majú okolo 8-tisíc obyvateľov. Jadrami štvrte sú zmieňovaný park, ktorý bude po úplnom dokončení druhým najväčším parkom v Petržalke, obchodná zóna Slnečnice Market a Ulica Zuzany Chalupovej, ktorá sa vďaka rozvoju služieb a obchodov mení na živú mestskú ulicu.
Na výstavbu stále čakajú rozsiahle etapy, predovšetkým sektor AB1+AB4, ktoré sú tiež výsledkom súťaže. Zvíťazil v nich kolektív PMArchitekti a What Architects s víziou kombinácie blokov s výškovými dominantami a nižšími bodovými domami rozvoľnenej zástavbe smerom k parku. Táto etapa čaká už roky na zelenú od mesta.
V povoľovaní je naďalej aj sektor A3+A5, ktorý má byť umiestnený západne od električkovej trate a severne od Slnečnice POP. Má ísť o ďalšiu mohutnú etapu, ktorá vzišla v architektonickej súťaže. V tejto sa pre zmenu presadila kancelária Bevk Perović Arhitekti. Tvorená bude sériou výškových budov, doplnených o nižší blok smerom k budúcemu líniovému parku južne od budov.
Okrem týchto etáp ešte na výstavbu čaká budúca spojená škola, ktorej súčasťou má byť materská a základná škola. Jasnú podobu nemá ani zástavba v tesnom susedstve električky, kde developer žiada o zmenu Územného plánu, prípadne riešenie vstupu do Slnečníc zo západu, kde sa prehodnotil pôvodný zámer retailového parku.
Ako sa ukazuje, Slnečnice majú pred sebou ešte dlhú cestu, kým budú kompletne dokončené. Zároveň sa ale zvyšuje potenciál pre vznik architektonicky príťažlivých etáp, zisk zelených verejných priestranstiev a v neposlednom rade aj vybavenosti, potrebnej pre zabezpečenie vysokej kvality života obyvateľov. Slnečnice sú už dnes jednou z najpopulárnejších častí Petržalky pre bývanie. V budúcnosti sa táto atraktivita len zvýši.
Pozrite si výstavbu Zóny viladomy vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre