Author photoAndrej Sárközi 09.02.2023 13:38

Downtown dotvára netypický projekt. Metropolis čoskoro ukáže svoj tvar

Jeden z najvýraznejších developmentov v novom centre Bratislavy sa začína črtať v scenérii Bottovej ulice. Dvojica výškových budov projektu Metropolis od developera Mint Group pridáva podlažie za podlažím, no vynikať bude najmä svojím extravagantným vizuálom. Veľké písmeno M, ktoré s výstavbou projektu v downtowne vznikne, bude v kontexte mesta netradičným stavebným počinom.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Bratislavský downtown pokračuje v premene z postindustriálnej zóny na jednu z najmodernejších štvrtí na Slovensku. Okrem iných projektov tu rastie aj development Metropolis, ktorého veže už dnes dosahujú pomerne veľkú výšku. Menia tak charakter Bottovej, ktorá bola doteraz tvorená nízkou alebo žiadnou zástavbou a priťahovala len málo ľudí. Onedlho sa stane frekventovanou ulicou.  

Od mája minulého roka tu rastú dve samostatné veže, ktoré sa vyšplhajú na 16 a 18 podlaží a vysoké budú 63 metrov. Ide predovšetkým o rezidenčné objekty, pričom záujemcovia si tu mohli vybrať z ponuky takmer 298 bytov a apartmánov. Rezidencie majú byť vo vysokom štandarde, klienti budú mať k dispozícii služby concierge a developer taktiež sľubuje vysokú technickú úroveň budovy. Pomerne netradičným prvkom na túto časť mesta je niekoľko bytov s predzáhradkami, orientovanými do zelenej časti Metropolisu (smerom k Apollo Residence). 

Do Bottovej ulice bude orientovaný retail na prvých dvoch podlažiach. Oproti celkovej dispozícii bude mierne zasunutý, čo umožní vznik podlubia – atraktívneho mestotvorného prvku, ktorý sa na Slovensku využíva skutočne málo. Zmieňovaný parčík v zadnej časti projektu bude doplnený o herné prvky a umelecké diela. 

Developer už v minulosti predstavil aj niekoľko zaujímavých čísel. Na výstavbu sa spotrebuje viac ako 23.000 m3 betónu, čo predstavuje vyše dva a pol tisíc veľkých domiešavačov. Výstuže sa na stavbe využije 3.800 ton, čo by sa dalo prirovnať k asi tisícke slonom. Výhľad na panorámu metropoly bude zabezpečovať viac ako tisícka francúzskych okien, potrubia stropného vykurovania majú dokopy dĺžku až 130 kilometrov, čo predstavuje vzdialenosť medzi ulicou Bottova a Trenčínom. V útrobách Metropolisu sa bude skrývať 250 kilometrov káblov a 30 kilometrov káblových trás – z nich bude vyvedených až dvetisíc kusov svietidiel.

Developer pri popise architektúry komplexu nešetrí superlatívmi. Metropolis popisuje ako sebavedomý a moderný dizajnový projekt. Využité majú byť  teplé tóny fasád, kvalitne riešené obklady a špičkové majú byť aj ekologické parametre. Odhliadnuc od týchto marketingových spojení, budovy sú riešené za použitia klasickej monolitickej železobetónovej konštrukcie, kým fasády budú prevetrávané s využitím keramického obkladu. Výraz bude domom dávať (okrem tvaru) najmä raster vystúpenej konštrukcie, ktorý by mohol dodať objektom elegantnejší a solídnejší charakter. Projekt stvárnila pražská kancelária Citywork Architects na čele s Jurajom Sonlajtnerom. Zhotoviteľom stavby je japonská spoločnosť Takenaka.

 

Projekt majú doplniť zelené plochy a hracie prvky umeleckého charakteru. Zdroj: Mint Investments

 

Do zeme sa ťažké kusy techniky prvýkrát zahryzli v máji roku 2021. O dva mesiace neskôr sa začala črtať základová jama, na prelome rokov 2021 a 2022 už boli budovy založené. Postupne vznikali podzemné podlažia, úroveň terénu dosiahol Metropolis v máji roku 2022 a veže začali konečne stúpať do výšky. Aktuálne by sa malo realizovať 11. nadzemné podlažie, čo znamená, že ostáva ešte jedno podlažie, po ktorom začnú nasledujúce ustupovať - a začne vznikať charakteristické "M". Na najnižších podlažiach sa už osadzájú okenné rámy. 

Realizácia tak smeruje k dosiahnutiu hrubej stavby, čo sa očakáva v druhom kvartáli tohto roka. Čo sa týka celkového dokončenia, projekt by mohol byť dokončený na začiatku roka 2024. Byty sa majú odovzdávať v druhom kvartáli budúceho roka. Metropolis výrazným spôsobom dotvorí prostredie downtownu, hoci ho v dohľadej dobe pravdepodobne prekryjú iné výškové budovy. 

Len nedávno napríklad dorástla do plnej výšky ďalšia veža – Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate. V okolí Metropolisu taktiež vyrastie Chalupkova Residence od dnes neznámeho developera, hoci pôvodne ju pripravoval HB Reavis. Projekt nahradí niekdajšiu dočasnú autobusovú stanicu. S ňou priamo súvisí Nová Bottova a naproti cez Chalupkovu sa pripravuje zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova a Mlynské Nivy Košická. Všetky tieto vízie pripravoval HB Reavis, keďže sa však takmer úplne sťahuje z bratislavského trhu, jednotlivé developmeny sú na predaj. 

K ďalším dôležitým zámerom patrí veľký a ambiciózny polyfunkčný projekt Portum od Portum Towers (ktorého súčasťou je opäť český kapitál), ktorý by mal ísť onedlho do výstavby. Jeho susedom má byť Ister Tower, ktorá napreduje v povoľovacích procesoch. V rozvoji pokračuje aj Eurovea od J&T Real Estate výstavbou druhej etapy, doplnia ju ale iné projekty v rámci väčšej schémy Eurovea City. Rozvoj downtownu sa týmito projektami nekončí, centrum Bratislavy rozšíri aj Klingerka II a III taktiež od JTRE. 

Bratislavský downtown postupne získava tvár aj tvar. Jednotlivé pozemky sú postupne zastavované, čím sa z predtým osamotených veží stáva súčasť rozsiahlejšej štvrte s vlastným charakterom a čoraz väčšou hustotou. Do územia sa postupne sťahujú tisícky nových obyvateľov, ďalší sa nasťahujú a desaťtisíce budú lokalitu navštevovať denne. Rozvoju zatiaľ nestíha výstavba infraštruktúry, to by snáď ale mohla byť len otázka času. 

Metropolis tak bude súčasťou novej modernej a výstavnej mestskej zóny. Do prostredia prinesie výškovú variabilitu, nový štýl architektúry a špecifický tvar, ktorý naruší zaužívaný charakter lokálnych veží. Škodou ostáva už len fakt, že sa lepšie nepracovalo s Bottovou (hoci z tohto nemožno obviňovať len Metropolis a jeho investora). Potenciálne hlavná priečna trieda downtownu mohla pôsobiť ako bulvár, vymedzený atraktívnymi budovami. Aktuálne sa však zdá, že z nej bude do istej miery mestský kaňon - čo nie je ideálny scenár pre tento priestor. 

 

Fotografie z 31.1.2023. Pozrite si výstavbu Metropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube