Author photoAndrej Sárközi 07.02.2023 09:33

Downtown doplnila nová veža. Sky Park Residence 4 má plnú výšku

Buduje sa už niekoľko rokov a postupne mení nové centrum metropoly. V polyfunkčnom komplexe Sky Park, ktorý bude po dokončení pozostávať zo štyroch rezidenčných veží a dvoch administratívnych, dorástla ďalšia budova. Stavba Sky Park Residence 4 dosiahla plnú výšku. Pracuje sa aj na budúcej dominante komplexu, kancelárskej veži Sky Park Tower. Developerom je Alto Real Estate.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Pripravuje sa od prvej dekády tohto storočia a dokončuje sa v treťom desaťročí. Sky Park si spočiatku prešiel dlhými rokmi odkladov a komplikácií. V roku 2010 zvíťazila v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaží svetoznáma architektonická kancelária Zaha Hadid Architects. Oproti pôvodnému návrhu sa však veľa zmenilo – kompozícia a osadenie veží, jedna z rezidenčných budov bola odstránená, premenou prešla aj administratíva a najvyššia veža bola znížená. 

Výsledkom je development o štyroch bytových domoch, dvoch kancelárskych vežiach a administratíve v Jurkovičovej teplárni. Podstatná časť Sky Parku (trojica bytoviek, jedna z kancelárskych budov a obnova Jurkovičovej teplárne) bola dokončená už v roku 2020. Developer Penta Real Estate (Alto Real Estate sa z tejto firmy vyčlenilo a projekt prebralo) v tomto období už potvrdzoval plány na rozšírenie Sky Parku. Na východnej strane komplexu, najbližšie k Bottovej ulici, umiestnil Sky Park Residence 4 – identický dom ako ostatné dosiaľ vybudované bytovky. 

Veža tak dosahuje 31 podlaží, vysoká je 103,8 metrov a obsahovať bude 268 bytov. Prvé dve podlažia budú vyplnené obchodmi a službami. Byty vo veži budú prirodzene patriť k najdrahším na bratislavskom trhu, čomu však bude zodpovedať aj vysoký štandard. Na najvyšších podlažiach developer naplánoval kolekciu špeciálnych rezidencií – penthouse and panoramatic collection – kde by mala byť úroveň štandardu posunutá ešte ďalej. Dva penthousy na najvyššom podlaží budú s ohľadom na svoju výmeru vychádzať na sedemcifernú sumu. Pri „štandardných“ bytoch sa cena pohybuje od 343-tisíc eur pri dvojizbových bytoch a 433-tisíc pri trojizbových.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Sky Park Residence 4. Zdroj: Alto Real Estate
  • Sky Park Tower. Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate

Veža v uplynulých dňoch zaznamenala významný miľník. „V rámci železobetónového skeletu sme dosiahli plnú výšku 31 podlaží. Momentálne prebieha montáž oceľovej čapice,” uviedol exkluzívne pre YIM.BA Rastislav Valovič, CEO spoločnosti Alto Real Estate. V tomto čase taktiež prebieha realizácia všetkých technických profesií v rámci veže. „Rozvody vody a kanalizácie sú prakticky ukončené, vzduchotechnika je zrealizovaná na 70% rovnako ako aj súvisiace profesie ako kúrenie a chladenie,” spresňuje. V najbližších mesiacoch sa začne kompletovanie jednotlivých bytov v rámci interiérových prvkov. 

Napriek dobrému tempu výstavby developer pociťuje zníženie počtu dopytov o byty. „… stále je však väčší záujem, ako máme reálnu ponuku. Náš biznis plán bol nastavený konzervatívne, v predaji bude aj tento rok len niekoľko desiatok bytov,” uvádza Valovič. Pri predaji nehnuteľností ide spoločnosť každopádne v súlade s nastaveným biznis plánom: „Väčšina bytov je predaná. Do predaja nám ostáva v tomto roku uvoľniť posledných pár desiatok prémiovejších bytov na vyšších poschodiach.”

Práce napredujú aj na najvyššej administratívnej budove Sky Park Tower. Ide o zmenšenú, posunutú a upravenú verziu jednej zo 140 metrov vysokých veží, ktoré tu boli naplánované ešte v rámci pôvodnej architektonickej súťaže. Len nedávno developer odhalil jej definitívnu podobu, ktorá bude nakoniec v inom dizajne, než sa predtým prezentovalo. Sky Park Tower však bude napriek tomu najvýraznejšou budovou celého projektu a po dokončení sa jej výška vyšplhá na bezmála 120 metrov. 

Na budovaní základovej jamy sa začalo pracovať už rokom, ide však o obrovskú stavbu. Rozsah prác naznačuje aj CEO spoločnosti: „V najbližších mesiacoch budeme pokračovať na dekontaminácii a vývoze zeminy, ktoré by mali prebiehať až do letných mesiacov.” Stavba ale nezačne rásť nad zemou skôr ako o rok. „Vzhľadom na rozsah, keď vznikne päť podzemných podlaží, sú činnosti súvisiace s jamou, dekontamináciou zeminy, zakladaním a realizáciou spodnej stavby naplánované na 12 mesiacov,” spresňuje Rastislav Valovič.

V prípade prenájmu priestorov v 29 podlažiach veže disponuje Alto Real Estate niekoľkými záujemcami, s ktorými v kontexte komplikovanej trhovej situácie prebieha diskusia. „Výmery priestorov sa dnes zvyknú upresňovať až približne rok pred dokončením stavby kvôli požiadavkám na flexibilitu,” dodáva na záver Valovič. 

 

Sky Park Tower je obrovský projekt, čo ovplyvňuje dĺžku jeho prípravy. Zdroj: Alto Real Estate

 

Aj napriek tomu, že budova Sky Park Residence 4 už má dokončenú hrubú stavbu, jej kolaudácia je oficiálne naplánovaná až na rok 2025. Ide teda o netypicky dlhý harmonogram - hoci oficiálna stránka uvádza ako dátum dokončenia hrubej stavby až 2Q 2024. Pravdepodobne však existujú dobré dôvody, ktoré investora podnecujú k takémuto nastaveniu, resp. komunikácii časového harmonogramu. Je taktiež možné predpokladať, že tieto dôvody nebudú súvisieť výlučne len s oficiálne proklamovaným znížením štandardu pre existujúcich obyvateľov počas výstavby. 

Pri Sky Park Tower, na ktorej sa ešte len buduje základová jama, plánuje developer stavať nadzemnú časť v druhej polovici roka 2024. Podobne ako pri Sky Park Residence 4, aj pri kancelárskej veži plánuje Alto Real Estate kolaudáciu v roku 2025 s tým, že nasťahovanie nájomníkov je naplánované v druhej polovici roka 2025.

Sky Park tak smeruje k dokončeniu. Už dnes je jednou z najvýraznejších časti novej panorámy downtownu, čo sa v budúcnosti ešte posilní - aj napriek tomu, že nepôjde ani zďaleka o jediný development, ktorý chce pútať pozornosť. Vo vysokom štádiu výstavby je polyfunkčný súbor Metropolis od Mint Investment, ktorý nebude výrazný výškou, ale skôr tvarom – dve veže spolu vytvoria obrovské písmeno M. Priestor medzi Metropolisom a Sky Park Offices výhľadovo vyplní spoločnosť ZSE, ktorá tu plánuje vybudovať svoju centrálu, doplnenú o rezidenčnú vežu. Transformáciou prejdú aj pozemky severovýchodne od Sky Park Residence 4. HB Reavis tu pripravoval dvojicu bytových domy pod názvom Nová Bottova a Chalupkova Residence. So zmenami vo fungovaní firmy však pravdepodobne dôjde k odpredaju projektu. 

V každom prípade, všetky tieto developmenty prejdú výstavbou ešte v tomto desaťročí. Sky Park tak bude obkolesený hustou zástavbou vežiakov, čím sa nové centrum Bratislavy - bratislavský downtown - navonok priblíži významným veľkomestám. Táto časť slovenskej metropoly tak získa podobu, ktorá je zaujímavá v celoeurópskom kontexte. O Bratislave bude vysielať pozitívny odkaz ako o modernom a progresívnom meste, ktoré sa nebojí odvážnejších počinov. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube