Author photoAdrian Gubčo 21.11.2022 12:36

Ikona alebo sklamanie? Sky Park Tower odhalil definitívnu podobu

V srdci bratislavského downtownu už nejakú dobu prebiehajú práce na snáď najočakávanejšej veži – Sky Park Tower, budúcej dominante Sky Parku od Alto Real Estate. V najbližších mesiacoch by sa mohlo začať aj zakladanie stavby. Developer preto pristúpil k oficiálnej prezentácii budovy a popritom odhalil pravdepodobne aj definitívne vizualizácie projektu.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Kancelárska Sky Park Tower na rohu Čulenovej a Landererovej ulice má byť vo viacerých ohľadoch výnimočná. Vo svojej súčasnej polohe bola navrhnutá už v rámci pôvodnej súťaže na celý Sky Park v roku 2010 a ako prvá vstúpila do povoľovania. Odvtedy prešla aj dosiaľ najmenšími zmenami – v najväčšej miere odrážala dizajn od kancelárie Zaha Hadid Architects, víťaza súťaže (projektantom je Pantograph). Do realizácie však vstupuje ako posledná.

Dané to je jej funkciou. Sky Park Tower bude administratívnou budovou s 35-tisíc metrami štvorcovými prenajímateľných plôch na 29 podlažiach. V prostredí relatívne nasýteného bratislavského trhu je to veľká kapacita, developer tak musel byť presvedčený o tom, že objekt skutočne obsadí. Obavy z toho, že veža nakoniec nebude mať nájomníkov, napokon odsunuli aj jej realizáciu. Výstavba sa mala začať už na začiatku roka 2021, teda v čase, kedy zúrila pandémia koronavírusu COVID-19. V tom čase panovala veľká neistota ohľadne budúcnosti kancelárií a bratislavského trhu.

Keďže však dnes už realizácia prebieha, investorovi sa pravdepodobne podarilo nájsť kľúčového nájomníka, hoci nepochybne hľadá ďalších. Kríza ho v každom prípade podnietila k určitým úpravám. Návrh prešiel podľa vizualizácií citeľnou racionalizáciou. Odstránené bolo napríklad tienenie zo sklenených panelov a upravená bola exoskeletonová konštrukcia, čo zmenilo vizuál budovy. Mierne sa podľa všetkého upravil aj tvar a rozhodne sa zmenila podoba prízemia. Sky Park Tower príde o veľkú časť pôvodnej osobitosti.

Stále by malo ísť o pomerne výnimočný projekt. S výškou takmer 120 metrov bude patriť k najvyšším budovám v Bratislave. Veža dotvorí nárožie vyššie zmieňovaných ulíc a Landererovej dodá veľkomestský charakter. Vďaka Sky Park Tower sa taktiež dotvorí verejný priestor v rámci celého developmentu a vznikne tak celistvá upravená a atraktívna zóna. Napriek tomu sa nedá ubrániť pocitu, že Bratislava prišla o výnimočnú príležitosť.

Developer sa rozhoduje na základe prísnej ekonomickej logiky, ktorá je neúprosná. Inflácia, zdražovanie stavebných materiálov aj trhová situácia sa podpisujú na dizajnovaní nových stavieb (Sky Park Tower nebude jediným, na ktorom uvidíme výraznú racionalizáciu). Investori preto hľadajú možnosti, ako ušetriť. „Extravagantné“ riešenia pritom prichádzajú na rad ako prvé pri zvažovaní, čo treba odpísať. Developerské spoločnosti očakávajú návratnosť v nejakom rozumnom časovom horizonte. Dlhodobá hodnota, ktorá vyplýva napríklad aj z toho, že išlo o projekt, ktorý prešiel ešte dohľadom priamo Zahy Hadid pred jej smrťou, taký význam nemá.

Alto Real Estate aj napriek tomu tvrdí, že vznikne „ikonická budova“ a futuristická veža, ktorej „dynamické tvary spolu s inovatívnym použitím betónu a ocele sú znakom dedičstva postaveného pre budúce generácie“. Na pôvodnú autorku chce vo väčšej miere odkazovať v dizajne lobby, kde sú taktiež prítomné organické tvary a silné využitie bielej farby. Ako developer dodáva, budova sa bude vyznačovať modernými technológiami, nízkou spotrebou energie a parkovacou kapacitou 750 parkovacích miest, ktoré budú v piatich podzemných podlažiach. 150 miest má byť doplnených o nabíjacie stanice pre elektromobily.

Nadzemná časť stavby začne rásť v druhej polovici budúceho roka. Plnú výšku by veža mala dosiahnuť v druhej polovici roka 2024 a na začiatku roka 2025 by sa mohlo kolaudovať. Nájomníci sa do priestorov nasťahujú niekedy v druhej polovici roka 2025. Do konca toho istého roka by zároveň mala byť dokončená aj realizácia štvrtej veže Sky Park Residence (hoci už teraz sa začína blížiť k dosiahnutiu plnej výšky). Sky Park, jeden z najväčších porevolučných projektov v Bratislave, tak bude konečne dokončený.

Galéria

  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate

Alto Real Estate a pred ním Penta Real Estate týmto developmentom zmenili podobu nového centra Bratislavy. Štvorica rezidenčných veží, dvojica kancelárskych a obnovená Jurkovičová tepláreň vrátili život na miesto, kde sa predtým nachádzal zanedbaný brownfield a ešte pred ním areál teplárne. V kontexte postupného rozvoja Bratislavy išlo o neprijateľnú funkciu tak blízko centra, preto je náhrada zástavby správna a adekvátna. Úroveň lokality sa radikálne zvýšila.

Sky Park nie je bez chýb – a racionalizácia podoby jednotlivých veží patrí k nim. Ešte väčším nedostatkom je úprava konceptu Jurkovičovej teplárne, ktorá podľa úplne prvých plánov mohla byť kultúrnym centrom s fantasticky pôsobiacou prístavbou v duchu toho najlepšieho z tvorby Zahy Hadid. Nanešťastie, projekt sa „poslovenčil“.

Podľa dávnejších vyjadrení investora bratislavský trh nie je taký silný, aby vyživil náročnejšie architektonické zásahy. To isté možno asi povedať o verejnom sektore, ktorý nie je schopný podporiť vznik ďalšej veľkej modernej inštitúcie (okrem dlho riešenej rekonštrukcie SNG). Sky Park tak nenaplnil svoj celkový potenciál.

Napriek tomu ostáva veľkorysým projektom a veľkorysým verejným priestranstvom, otvoreným pre verejnosť. Zmenil panorámu, oživil mŕtvu lokalitu, priniesol nové priečne prepojenia predtým uzavretým územím, prispel k rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky a vytvoril nové miesta pre bývanie aj prácu. Z dlhodobého hľadiska má možno aj iné efekty – ide o jednu z prvých realizácii od architektov z prvej svetovej ligy, ktorí teraz začínajú Bratislavu objavovať vo zvýšenej miere. Už zďaleka je novým symbolom metropoly, ktorá sa stáva medzinárodným mestom.

Sky Park Tower zakončí vývoj celého developmentu a zároveň dotvorí bratislavský downtown budovou s vlastným charakteristickým výrazom. Pre Bratislavu ide o veľmi potešujúci vývoj. Veža však zároveň ostane pamätníkom toho, ako zdĺhavé povoľovanie a kríza môžu zmeniť odvážny koncept na omnoho obyčajnejšiu budovu.

 

Pozrite si výstavbu Sky Park Tower vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube