Author photoAdrian Gubčo 03.05.2024 17:46

Bratislavský poklad opeknieva. Z lesoparku odstránia jednu z ruín

Bratislavský lesopark je klenotom mesta, ktorý sa výrazne podieľa na vyššej kvalite života. Krok po kroku opeknieva, stále ho však ešte hyzdí viacero zdevastovaných budov. Postupne ale odchádzajú do minulosti. V najbližších dňoch by sa tak mala spustiť asanácia ďalšieho z nich, čím sa otvorí priestor pre lepšie využitie územia.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Hlavné mesto aj Mestské lesy v Bratislave (MLB) sa dlhodobo usilujú o vyčistenie lesoparku od pustených a schátraných objektov, ktoré ho hyzdia. Nejde o jednoduchú úlohu. Podstatná časť ruín je totiž vo vlastníctve súkromníkov alebo štátu, bez ktorých spolupráce sa s objektami nedá robiť v podstate nič. Napriek tomu teraz mesto ohlásilo úspech, keď sa vďaka dohode podarí odstrániť jednu zo schátraných budov.

Ako hovorí mesto, vďaka spolupráci MLB a Lesov SR sa podarí odstrániť objekt starej lesnej správy pri kaplnke na 2. rybníku, známy aj pod názvom „hotel Verona“. Budova je vlastníctve Lesov SR, čoskoro by ale mala byť zbúraná. „Na základe dohody s hlavným mestom sme zrušili prenájom objektu starej lesnej správy súkromnej spoločnosti a túto budovu zbúrame,“ potvrdil Radomír Nečas, riaditeľ OZ Karpaty, Lesy SR š.p.

Búracie práce sa začnú už budúci týždeň v pondelok a majú trvať približne 4 týždne. V dotknutom priestore bude počas prác obmedzený pohyb pre turistov. „Po odstránení ruín by sme na tomto mieste radi vytvorili plochu pre rekreačné využitie,“ dopĺňa Nečas.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Ferdinandove kúpele. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Promenáda Železná studnička. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Promenáda Železná studnička. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Vyhliadka na Kamzíku. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Lesy SR pripravujú v lesoparku ďalšie investície do svojho majetku. „Okrem toho plánujeme počas roka opraviť aj vybrané dlhšie úseky lesných ciest, ktoré zároveň slúžia ako cyklotrasy a turistické trasy, čím sa zvýši komfort návštevníkov pohybujúcich sa po nich. Postupne pribudnú na rôznych miestach aj viaceré prvky dreveného mobiliáru ako altánky a lavičky. Budú tiež obnovené a doplnené striešky na lesných studničkách,“ popisuje R. Nečas.

Napriek tomuto zlepšeniu bude trvať ešte dlho, kým bude lesopark očistený od všetkých nevhodných stavieb. Podľa mesta je najväčším z takýchto objektov rybárska reštaurácia, neslávne známy a roky chátrajúci skelet vedľa budovy Mestských lesov Bratislava. Magistrát upozorňuje, že tento a podobné objekty sú rizikom aj kvôli možnému záujmu o zdevelopovanie, čo by si vyžiadalo nárast dopravy – a to je v rozpore s poslaním lesoparku.

Problémom sú však majetkové pomery. Vedenie mesta napriek tomu tvrdí, že hľadá spôsoby, ako sa vysporiadať aj s týmito budovami. Cieľom je údajne vytvoriť z Bratislavského lesoparku najlepší prírodný rekreačný areál v regióne. Podľa Magistrátu ho už dnes navštívi ročne viac ako milión ľudí a je zdrojom pýchy, ktorú údajne môžu závidieť Bratislave aj iné metropoly. Zároveň dotvára, citujúc Magistrát, „obraz Bratislavy ako jedného z najzelenších hlavných miest na svete“.

 

Neďaleko búraného hotela vzniká výletná reštaurácia. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Faktom je, že sa lesopark skutočne krok po kroku revitalizuje. Aktuálne najvýraznejším projektom je výstavba výletnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na mieste bývalých Ferdinandových kúpeľov pri 2. rybníku. Za týmto zaujímavým projektom, ktorý má obnoviť pôvodnú funkciu územia, stoja manželia Hlinovci, známi gastropodnikatelia. Ukončenie zložitej realizácie sa očakáva tento rok.

Na obnovenie obľúbeného výletného bodu mala nadviazať revitalizácia priľahlého verejného priestoru, nazvaná Promenáda Železná studnička. Na riešenie bola vyhlásená architektonická súťaž, v ktorej sa presadil kolektív What Architects + 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS. Architekti navrhli lepšie sprístupnenie vodnej hladiny rybníkov, vyhliadkové chodníky aj celkové skvalitnenie územia. Nanešťastie realizácia stojí na nedostatku peňazí.

Ďalšie zásahy prebehli alebo sa pripravujú v blízkosti najpopulárnejšej Partizánskej lúky. K rozvoju rekreácie by mohla dopomôcť výstavba novej centrály spoločnosti ESET pri vstupe do lesoparku – investor totiž počíta s vybavenosťou i parkovacími kapacitami, ktoré budú môcť počas víkendov využívať návštevníci lesoparku. Určité zásahy sa pripravujú aj na Kamzíku.

Atraktivita územia tak skutočne rastie. Ak sa podarí dokončiť dnes známe projekty, slová mesta o špičkovej, až medzinárodnej úrovni areálu sa môžu ukázať ako opodstatnené. Zdá sa, že verejnosť to už začína vnímať – napokon, len sotva možno v Bratislave nájsť počas teplých víkendov obľúbenejšie miesto, ako je práve lesopark.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube